Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lis 24, 2017 9:08 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Uczeni w Piśmie. 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Uczeni w piśmie.
Jockey napisał(a):
Każdy Żyd musiał umieć czytać. A jak umiał czytać to i pisać. Na swoim bar micwa musiał czytać Tore. Zawsze było to w okolicach 13 lat. Wiec każdy 13 letni Żyd umiał czytać. Po bar micwa w synagodze czytali Pismo w czasie nabożeństw. Każdy historyk ci to potwierdzi.
A teraz czekamy na twoje zródło ukazujące analfabetyzm apostołów.

Czy to co napisałeś, dotyczyło czasów Jezusa?
Jeśli tak, to na jakiej podstawie przedstawiłeś swoje twierdzenia?
Czy jesteś pewien, że każdy historyk to potwierdzi?
Każdego historyka się o to pytałeś?

Pt sie 18, 2017 9:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Jeśli ktoś przedstawia twierdzenia niezwykłe, przeciwne do oczywistej wiedzy (np. Twoje Krzysiu, albo takie o tym, że "Księżyc zbudowano z zielonego sera") to ten ktoś zobowiązany jest do udowadniania swoich bredzeń, a nie słuchacze.

Pt sie 18, 2017 9:33 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

To może Barney przypomnij sobie z jaką zaciekłością Kościół zwalczał tych, krórzy kwestionowali to, że ziemia jest płaska. Tamci nic nie musieli udowadniać. Twierdzenie jest tylko wtedy twierdzeniem jak da się to udowodnić. Skoro do mojego twierdzenia żądaliście dowodów, to tym bardziej swoje twierdzenia powinniście udowodnić. Ja na samym początku zasygnalizowałem, że to są moje poglądy ale później nierozważnie użyłem formy twierdzącej
Jockey od początku użył formy twierdzącej. Czekam na jakieś dowody jego twierdzeń.

Pt sie 18, 2017 12:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

krzysiekniepieklo napisał(a):
To może Barney przypomnij sobie z jaką zaciekłością Kościół zwalczał tych, krórzy kwestionowali to, że ziemia jest płaska.

Z żadną. O kulistości Ziemi wiedziano już od starożytności i Kościół niczego w tej kwestii nie negował. Sugeruję, abyś najpierw sprawdził jak było, a potem się wypowiadał, to nie będziesz robił z siebie ignoranta udającego eksperta.

Mój blog: www.yarpen-zirgin.pl

Pt sie 18, 2017 12:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

To może Barney przypomnij sobie z jaką zaciekłością Kościół zwalczał tych, krórzy kwestionowali to, że ziemia jest płaska.
Kolejny popis Twojej ignorancji, Krzysztofie.
I nie byłoby w tym nic wielkiego, gdyby nie była to ignorancja wojująca i arogancka.

Kulistość Ziemi była znana i przyjmowana już w starożytnej Grecji (tezę o kulistości sformułował Pitagoras, a udowodnił – w IV wieku p.n.e – Arystoteles) .
Twierdzenie, jakoby w średniowieczu w Europie obowiązywał model kosmologiczny płaskiej Ziemi całkowicie Cię kompromituje.
I Ty chcesz nauczać!

Atenagoras z Aten, urodzony w roku 133, kierujący szkołą katechetyczną w Aleksandrii, tak pisał:
„(…) bowiem Świat, stworzony w formie kulistej, został otoczony sferami kosmicznymi”
W innym miejscu:
„Oczywiście, Świat jest piękny, imponuje wielkością i układem gwiazd znajdujących się na ekliptyce i w północnej części nieba oraz swą kulistą formą; wszelako nie światu, lecz jego Twórcy należy się kłaniać”
.

Grzegorz z Nyssy
, wielki teolog z IV wieku w pracy O duszy i zmartwychwstaniu tak pisał o budowie Wszechświata:
„Kiedy Słońce świeci ponad Ziemią, wtedy cień rozpościera się na jej dolnej części, gdyż z powodu kulistego kształtu Ziemi Słońce nie może jej całej objąć jednocześnie swoimi promieniami. Dlatego kiedy na jakieś miejsce na kuli ziemskiej padają promienie Słońca, to z drugiej strony jej średnicy znajdziemy wtedy cień. Nieustannie więc po przeciwnej stronie wędrówki promieni słonecznych po Ziemi cień wędruje po globie w tym samym tempie, co Słońce. Toteż po kolei i na zmianę raz dolna połowa Ziemi, a raz górna jest w świetle i w ciemności” (cytat za bp.A.Siemieniewskim http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... 84:rozdzia–iv–redniowieczna–astrofizyka&catid=50:ciek–nauki–do–boga&Itemid=68 dostęp 21.12.2013 dostęp 21.12.2013)

Podobnie autorzy średniowieczni doskonale zdawali sobie sprawę z kulistości Ziemi.
Na przykład św.Tomasz z Akwinu pisał:
Wszelkie ciężkie ciała poruszają się w stronę środka [kulistej] Ziemi w taki sposób, że gdyby nie napotkały przeszkody, przedmioty poruszające się ze wszystkich kierunków spotkałyby się w środku Ziemi. Powodem jest to, że każdy porusza się po linii prostej, która jest prostopadła do linii stycznej do powierzchni Ziemi w miejscu kontaktu [z tą powierzchnią]. Dlatego też wszystkie ciężkie ciała pociągane są ku środkowi świata i środkowi Ziemi”

Warto też zauważyć, że miano już wówczas świadomość działania grawitacji (choć oczywiście nie używano tego pojęcia). Na przykład w Komentarzu do Księgi Rodzaju żyjącego na przełomie XI i XII wieku Ruperta von Deutz czytamy:
„Ziemia (orbis terrae) jest ze wszystkich stron opasana wodą, ze wszystkich też stron otoczona jest owiewającym ją powietrzem. Dlatego też gdyby pod kulą ziemską byli ludzie, których stopy skierowane byłyby przeciwnie niż nasze […], to nie musieliby bardziej obawiać się, że spadną, niż my – że porwie nas powietrze. Gdyż wszelki ciężar zmierza impetem swym ku Ziemi”

Pt sie 18, 2017 2:09 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

A znasz takiego faceta - Galileusz zdaje się nazywał.

Pt sie 18, 2017 3:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Najpierw doczytaj, potem się wypowiadaj. Nie zrobisz z siebie durnia przywołując przykład Galileusza jako "dowód", że Kościół zwalczał kulistość Ziemi.

Pt sie 18, 2017 3:54 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Niemniej, żądam od Jockeya aby udowodnił swoje twierdzenia, dokładnie tak samo jak żądał dowodów ode mnie. Jeśli nie ma dowodów, to niech się zachowa tak jak ja.

Pt sie 18, 2017 8:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Facet, to Ty zacząłeś ten temat tezami, że Apostołowie nie potrafili pisać, a teraz błaźnisz się pokazując niedouczenie w kolejnych dziedzinach. Sprawdź lepiej najpierw sam, jak się rzeczy mają, a dopiero potem zabieraj za dyskusje.

Pt sie 18, 2017 8:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Niemniej, żądam od Jockeya aby udowodnił swoje twierdzenia, dokładnie tak samo jak żądał dowodów ode mnie. Jeśli nie ma dowodów, to niech się zachowa tak jak ja.
Twoje twierdzenia są z gatunku "Księżyc jest zbudowany z Zielonego Sera".
Podobnie jak androny o płaskiej Ziemi i Galileuszu.
I weź mu udowodnij, że nie
;)

Pt sie 18, 2017 8:31 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Może faktycznie skończmy z offtopami i zajmijmy się uczonymi w piśmie. Tym razem chodzi mi o uczonych w piśmie świętym. Pismo Święte Starego Testamentu znali Żydzi, a ekspertami byli w tej dziedzinie faryzeusze. Przyszedł Jezus ale eksperci od pisma nie rozpoznali w Nim Boga.
Podobno Żydzi byli najbardziej wykształconym narodem, najlepiej byli przygotowani żeby rozpoznać mesjasza, a jak mesjasz przyszedł, to Go nie rozpoznali. Po zmartwychwstaniu Jezusa dwunastu apostołów głosiło im słowo Boże, a Żydzi i tak nie uwierzyli.Bóg posłał jednego Pawła do pogan. Poganie nie znali pism Starego Testamentu, a uwierzyli słowu, które głosił Paweł.
Wygląda na to, że gruntowna znajomość pisma przeszkadza w wierze. Najpierw trzeba uwierzyć. Ci, którzy opierają się na gruntownej znajomości pisma nie chcą wierzyć. Oni szukają dowodów. Jezus żadnych dowodów Żydom nie przedstawił. Bóg domaga się od nas wiary.

Pt sie 18, 2017 9:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Może faktycznie skończmy z offtopami i zajmijmy się uczonymi w piśmie. Tym razem chodzi mi o uczonych w piśmie świętym. Pismo Święte Starego Testamentu znali Żydzi, a ekspertami byli w tej dziedzinie faryzeusze. Przyszedł Jezus ale eksperci od pisma nie rozpoznali w Nim Boga.
Podobno Żydzi byli najbardziej wykształconym narodem, najlepiej byli przygotowani żeby rozpoznać mesjasza, a jak mesjasz przyszedł, to Go nie rozpoznali.

Mam pytanie kontrolne - kim był Nikodem i Józef z Arymatei?

Pt sie 18, 2017 9:07 pm
Gaduła
Gaduła

A czy ja o nich wspominałem?

Pt sie 18, 2017 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tym razem chodzi mi o uczonych w piśmie świętym. Pismo Święte Starego Testamentu znali Żydzi, a ekspertami byli w tej dziedzinie faryzeusze.
I znowu nie trafiłeś.
Krzysiu, zanim coś powiesz, poczytaj. Albo przynajmniej wpisz w Google, bo to się już nudne robi.

Pt sie 18, 2017 9:53 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Barney; Twoja metoda - nic nie powiedzieć, tylko poddać w wątpliwość i umieścić swoją reklamę.

So sie 19, 2017 9:01 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona