Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 20, 2018 5:45 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom?
Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom?

Księga Wyjścia

4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

Księga Powtórzonego Prawa

8Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 10a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich.

So wrz 30, 2017 11:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom?
Ale jak już cytujesz to przykazanie, to zrób to w całości, a nie od drugiego wersu.

So wrz 30, 2017 11:51 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Yarpen Zirgin napisał(a):
Ale jak już cytujesz to przykazanie, to zrób to w całości, a nie od drugiego wersu.

Zawsze mnie dziwiła ta dwulicowość i obłuda katolików

So wrz 30, 2017 11:52 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

A mnie zadziwia niechęć do samodzielnego skorzystania z forumowej wyszukiwarki.

So wrz 30, 2017 11:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ghost in the Shell napisał(a):

Zawsze mnie dziwiła ta dwulicowość i obłuda katolików
Gdzie widzisz dwulicowość w mojej prośbie? Zacytowałeś fragment przykazania, to Ci zwróciłem uwagę abyś cytował całość.

So wrz 30, 2017 11:58 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

merss napisał(a):

W kościołach nie powinno być rzeźb ani malowideł zgodnie z tym co pisze Biblia. Tak jak w kościołach protestanckich.

So wrz 30, 2017 12:01 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Przypominam, że to forum dyskusyjne a nie mównica w parku dla tych co chcą zwrócic uwagę na to, że żyją. Poczekam chyba do wieczora i posprzątam jednorazowo.

So wrz 30, 2017 12:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ghost in the Shell napisał(a):
merss napisał(a):

W kościołach nie powinno być rzeźb ani malowideł zgodnie z tym co pisze Biblia. Tak jak w kościołach protestanckich.

Zapraszam Cię, abyś przeczytał następujący fragment Biblii: 1 Krl 6,14-38.

So wrz 30, 2017 12:14 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

merss napisał(a):
Przypominam, że to forum dyskusyjne a nie mównica w parku dla tych co chcą zwrócic uwagę na to, że żyją. Poczekam chyba do wieczora i posprzątam jednorazowo.

Co niewygodne pytania. Widzę, że nie potraficie na nie udzielić merytorycznej odpowiedzi.

So wrz 30, 2017 12:14 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Mogłabym od razu zamknąć wątek, bo temat przewijal się przez forum wielokrotnie. I zamknę go, jeśli będzie to trollowanie.
Niewygodne dla mnie jest to, że nie masz pojęcia o zasadach dyskusji i mam robotę ze sprzątaniem. Awatar w postaci psychotropu dużo powiedział.

So wrz 30, 2017 12:18 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiem za siebie, chociaż nie sądzę bym był lepszy od innych. Jestem Katolikiem, wierzę w Boga i modlę się często do osoby, którą przedstawia figura, malowidło. Mogę też modlić się bez obrazu, figury. Nie jest to dla mnie istotne. Więc nie modlę się do samej figury i obrazu tylko do osoby, którą ta figura, czy obraz przedstawia. To częsty zarzut odstępców od wiary, ŚJ, nienawidzących Kościoła Katolickiego, że Katolicy modlą się do obrazów, figur i tym podobnych. Zresztą była już o tym mowa i pisałem o tym gdzieś, że Jezus ukazał się św. Faustynie Kowalskiej i poprzez jej kierownictwo nad malowaniem obrazu powstało malowidło przedstawiające jak wygląda Jezus. Kto będzie czcić go poprzez ten obraz otrzyma wiele łask.

So wrz 30, 2017 12:24 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Azulandar napisał(a):
Odpowiem za siebie, chociaż nie sądzę bym był lepszy od innych. Jestem Katolikiem, wierzę w Boga i modlę się często do osoby, którą przedstawia figura, malowidło. Mogę też modlić się bez obrazu, figury. Nie jest to dla mnie istotne. Więc nie modlę się do samej figury i obrazu tylko do osoby, którą ta figura, czy obraz przedstawia. To częsty zarzut odstępców od wiary, ŚJ, nienawidzących Kościoła Katolickiego, że Katolicy modlą się do obrazów, figur i tym podobnych. Zresztą była już o tym mowa i pisałem o tym gdzieś, że Jezus ukazał się św. Faustynie Kowalskiej i poprzez jej kierownictwo nad malowaniem obrazu powstało malowidło przedstawiające jak wygląda Jezus. Kto będzie czcić go poprzez ten obraz otrzyma wiele łask.

Hmm... Ale czy aby na pewno Bóg nie zabronił czynić sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko? Mi się wydaje, że to oznacza zakaz tworzenia podobizn zarówno istot "boskich" jak i "ziemskich" - w tym figur Jezusa, świętych, etc. Izraelici czczący posążek złotego cielca też raczej nie czcili przedmiotu... On symbolizował jakiegoś "bożka", a posążek był tylko symbolem - tak jak w KK figury świętych.
Ale co ja tam wiem... Zresztą ST już nie obowiązuje... Poza 9 przykazaniami (rozbitymi na 10) rzecz jasna.

So wrz 30, 2017 12:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mam pomysł: Przeczytaj Pwt 4,15-18 i sprawdź dlaczego Izraelici nie mogli czynić wizerunków Jahwe.

Zaś co do przykazania, na które się powołujesz, to jak zaczniesz czytać je od początku, a nie od drugiego zdania, to zrozumiesz dlaczego wykonanie wizerunków na cele związane z kultem Boga nie jest z nim sprzeczne (co potwierdza zresztą parę wizerunków, które wykonali Izraelici na potrzeby tego kultu).

So wrz 30, 2017 1:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Mam pomysł: Przeczytaj Pwt 4,15-18 i sprawdź dlaczego Izraelici nie mogli czynić wizerunków Jahwe.

Zaś co do przykazania, na które się powołujesz, to jak zaczniesz czytać je od początku, a nie od drugiego zdania, to zrozumiesz dlaczego wykonanie wizerunków na cele związane z kultem Boga nie jest z nim sprzeczne (co potwierdza zresztą parę wizerunków, które wykonali Izraelici na potrzeby tego kultu).

Cytuj:
15 Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - 16 abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, 17 podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, 18 podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. 19 Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem. 20

Hmm, no okej. Czyli nie można tworzyć podobizn rzeczy doczesnych i ich czcić. W sumie nie zwróciłem uwagi, że przykazaniu jest napisane "na niebie", a nie "w niebie". Okej. Ale zostaje jeszcze kwestia posążków Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszki etc... Klękanie przed nimi i modlenie się do nich jest zgodne z abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety i 4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko?

So wrz 30, 2017 2:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

luki123 napisał(a):
Ale zostaje jeszcze kwestia posążków Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszki etc... Klękanie przed nimi i modlenie się do nich jest zgodne z abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety i 4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko?

Nie modlimy się do obrazów czy rzeźb, natomiast klękanie przed nimi nie jest niezgodne z przykazaniem o ile ktoś nie postawi sobie takiego obrazu na równi z Bogiem. Gdyby tak było, że klęknięcie przed obrazem czy oddanie mu pokłonu jest od razu grzechem, to Bóg powinien był po pierwsze skarcić Jozuego, który padł na twarz przed Arką Przymierza, na której były cheruby, i zakazać Salomonowi umieszczania wizerunków w i na Świątyni Jerozolimskiej.

So wrz 30, 2017 2:39 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona