Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 18, 2018 5:56 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom?
Yarpen Zirgin napisał(a):
luki123 napisał(a):
Ale zostaje jeszcze kwestia posążków Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszki etc... Klękanie przed nimi i modlenie się do nich jest zgodne z abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety i 4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko?

Nie modlimy się do obrazów czy rzeźb, natomiast klękanie przed nimi nie jest niezgodne z przykazaniem o ile ktoś nie postawi sobie takiego obrazu na równi z Bogiem. Gdyby tak było, że klęknięcie przed obrazem czy oddanie mu pokłonu jest od razu grzechem, to Bóg powinien był po pierwsze skarcić Jozuego, który padł na twarz przed Arką Przymierza, na której były cheruby, i zakazać Salomonowi umieszczania wizerunków w i na Świątyni Jerozolimskiej.

Izraelici też nie modlili się do do posążka złotego cielca, tylko do bożka który go symbolizował. A jednak było to grzeszne...
Ale okej. W takim razie grzechem nie jest również modlenie się do wizerunku Hitlera, bo nie modlimy się do rzeźby tylko do... No właśnie - do kogo?

Btw. Skoro rzeźby i obrazy nie są takie ważne, to dlaczego są traktowane jako coś świętego? Ludzie jeżdżą w miejsca ich przechowywania, urządzają cyrki z ich przenoszeniem etc... Po co? Na co? Jaki to ma sens? Przecież to tylko kawałek płótna/gliny/itp

A tak w ogóle... To Arka Przymierza chyba została stworzona na polecenie Boga, czy się mylę? Co do innych rzeźb... Nie słyszałem, żeby Bóg postulował o pomnik JPII w moim mieście..

So wrz 30, 2017 2:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
luki123 napisał(a):
luki123 napisał(a):
Ale zostaje jeszcze kwestia posążków Jana Pawła II, Jerzego Popiełuszki etc... Klękanie przed nimi i modlenie się do nich jest zgodne z abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety i 4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko?

Nie modlimy się do obrazów czy rzeźb, natomiast klękanie przed nimi nie jest niezgodne z przykazaniem o ile ktoś nie postawi sobie takiego obrazu na równi z Bogiem. Gdyby tak było, że klęknięcie przed obrazem czy oddanie mu pokłonu jest od razu grzechem, to Bóg powinien był po pierwsze skarcić Jozuego, który padł na twarz przed Arką Przymierza, na której były cheruby, i zakazać Salomonowi umieszczania wizerunków w i na Świątyni Jerozolimskiej.

Izraelici też nie modlili się do do posążka złotego cielca, tylko do bożka który go symbolizował. A jednak było to grzeszne...

Masz to wyjaśnione w Pwt 4,15-18.

Cytuj:
Skoro rzeźby i obrazy nie są takie ważne, to dlaczego są traktowane jako coś świętego? Ludzie jeżdżą w miejsca ich przechowywania, urządzają cyrki z ich przenoszeniem etc... Po co? Na co? Jaki to ma sens? Przecież to tylko kawałek płótna/gliny/itp

Jaki sens miały procesje z Arką Przymierza?

Cytuj:
A tak w ogóle... To Arka Przymierza chyba została stworzona na polecenie Boga, czy się mylę?

I co z tego? Dalej były na niej wizerunki cherubów, a wg Ciebie padanie na twarz przed obrazem lub rzeźbą to grzech.

So wrz 30, 2017 2:54 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:

No właśnie jaki? Jaki sens ma "cackanie się" z obrazem i szanowanie go, które śmiało można podciągnąć pod wręcz czczenie go? Ciekawy jestem czy gdyby ktoś zniszczył "święty obraz" zostałby ekskomunikowany - zakładam, że tak. A przecież to tylko obraz... Którego katolicy przecież nie czczą.

Cytuj:
I co z tego? Dalej były na niej wizerunki cherubów, a wg Ciebie padanie na twarz przed obrazem lub rzeźbą to grzech.

Gdzie tak napisałem?

Druga sprawa:
Czy nasza rozmowa ma sens, skoro ST nie obowiązuje? I dlaczego KK usunął II przykazanie z katechizmu? Czym się kierował? - bardzo mnie to ciekawi.

So wrz 30, 2017 3:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

luki123 napisał(a):
Cytuj:

No właśnie jaki?

Ten sam co obrazów: Uwielbienie Boga.

Cytuj:
Ciekawy jestem czy gdyby ktoś zniszczył "święty obraz" zostałby ekskomunikowany - zakładam, że tak.

Zamiast zakładać sprawdź w Kodeksie Prawa Kanonicznego za co przewidziana jest ekskomunika.

Cytuj:
Cytuj:

Gdzie tak napisałem?

Niech popatrzę:
luki123 napisał(a):
Klękanie przed nimi i modlenie się do nich jest zgodne z abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety i 4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko?

Cytuj:
I dlaczego KK usunął II przykazanie z katechizmu? Czym się kierował? - bardzo mnie to ciekawi.

Możesz najpierw sprawdzić, a potem pytać?
Link nr 1, link nr 2.

So wrz 30, 2017 5:20 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

luki123 napisał(a):
Cytuj:

No właśnie jaki? Jaki sens ma "cackanie się" z obrazem i szanowanie go, które śmiało można podciągnąć pod wręcz czczenie go? Ciekawy jestem czy gdyby ktoś zniszczył "święty obraz" zostałby ekskomunikowany - zakładam, że tak. A przecież to tylko obraz... Którego katolicy przecież nie czczą.

Nie pamiętam już ze szczegółami jak było. Zdarzyło się bowiem nie tak dawno, że bandyci wykradli obraz Matki Bożej. Gdy konie, które ciągnęły ten obraz odmówiły posłuszeństwa, to niektórzy bandyci chcieli zniszczyć ten obraz. Jednak nie udało im się do końca. Próba zniszczenia tego obrazu spowodowała, że Ci bandyci, którzy własnoręcznie uderzyli i zniszczyli obraz na kawałki natychmiast pomarli, a reszta bandytów i złodziei jak tylko to zauważyła to natychmiast uciekła w przerażeniu. Ten obraz Matki Bożej nie pękł na kawałki i co istotnie nie pękł na obliczu Matki Bożej tylko w innych częściach. Więc jakby ktoś chciał zniszczyć czczony św. wizerunek, to nie wiadomo czy nie byłby pokarany za swój czyn, nie koniecznie ekskomuniką.

N paź 01, 2017 10:38 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Cytuj:
Niech popatrzę:

Widzę, że nie zauważyłeś bardzo ważnego znaku "?" na końcu zdania.

Cytuj:
Nie pamiętam już ze szczegółami jak było. Zdarzyło się bowiem nie tak dawno, że bandyci wykradli obraz Matki Bożej. Gdy konie, które ciągnęły ten obraz odmówiły posłuszeństwa, to niektórzy bandyci chcieli zniszczyć ten obraz. Jednak nie udało im się do końca. Próba zniszczenia tego obrazu spowodowała, że Ci bandyci, którzy własnoręcznie uderzyli i zniszczyli obraz na kawałki natychmiast pomarli, a reszta bandytów i złodziei jak tylko to zauważyła to natychmiast uciekła w przerażeniu. Ten obraz Matki Bożej nie pękł na kawałki i co istotnie nie pękł na obliczu Matki Bożej tylko w innych częściach. Więc jakby ktoś chciał zniszczyć czczony św. wizerunek, to nie wiadomo czy nie byłby pokarany za swój czyn, nie koniecznie ekskomuniką.

Dawno, dawno temu za siedmioma górami... Ehh... Dawno temu żeglarze mówili, że niejednokrotnie dopływali do "krańca świata" - czemu im nie wierzyć?

N paź 01, 2017 12:03 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Można zaprzeczyć wszystkiemu, tak jak są na tym forum osoby, które twierdzą, że ziemia jest płaska mimo oczywistych dowodów. Ta historia, którą podałem jest związana nawet można powiedzieć z historią Polski i Jasnej Góry. Jak i cudownej skuteczności obrony Częstochowy w dziejach Polski. Każdy ma prawo wierzyć lub nie wierzyć.

N paź 01, 2017 12:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Azulandar napisał(a):
Można zaprzeczyć wszystkiemu, tak jak są na tym forum osoby, które twierdzą, że ziemia jest płaska mimo oczywistych dowodów. Ta historia, którą podałem jest związana nawet można powiedzieć z historią Polski i Jasnej Góry. Jak i obrony Częstochowy. Każdy ma prawo wierzyć lub nie wierzyć.

Oczywiście zaprzeczyć można wszystkiemu, ale co innego zaprzeczać mimo wielu niezbitych dowodów, a co innego zaprzeczać jakiejś niczym nie popartej hipotezie - chyba się ze mną zgodzisz?

Co do wiary, oczywiście każdy ma prawo wierzyć w to co chce. Dopóki nie jest uciążliwy dla otoczenia, ma do tego prawo i powinno się to szanować.

N paź 01, 2017 12:23 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Bynajmniej to nie jest wymyślona moja historyjka. Wiele jest wydarzeń w historii Polski, gdzie w cudowny sposób Polska obroniła się przed najeźdźcą. Królowie kłaniali się i składali dary przed cudownym obliczem Matki Bożej w Częstochowie, dzięki czemu Rzeczypospolita wychodziła obronną ręką nawet z sytuacji niemożliwych.

N paź 01, 2017 12:30 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ghost in the Shell napisał(a):
Dlaczego katolicy oddają hołd rzeźbom i malowidłom?
Nigdy nie spotkałem katolika, który by to robił.

N paź 01, 2017 3:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Azulandar napisał(a):
Bynajmniej to nie jest wymyślona moja historyjka. Wiele jest wydarzeń w historii Polski, gdzie w cudowny sposób Polska obroniła się przed najeźdźcą. Królowie kłaniali się i składali dary przed cudownym obliczem Matki Bożej w Częstochowie, dzięki czemu Rzeczypospolita wychodziła obronną ręką nawet z sytuacji niemożliwych.

Legendy o wawelskim smoku też nie jest to Twoja wymyślona historyjka - czy to oznacza, że jest prawdą? :)

Co do tych "cudownych" wydarzeń - jest masa innych, w których nie było już wcale tak kolorowo. Zarówno sukcesy, jak i upadki w całej historii Polski Polacy zawdzięczają sobie sami.

N paź 01, 2017 5:06 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

W NT uchylono zakaz malowania i rzeźbienia Boga przez sam fakt wcielenia Syna Bożego. On stał się widzialnymn obrazem Boga niewidzialnego. Dawcą Dekalogu na górze Synaj był Bóg. Na górze Błogosławieństw Jezus doskonali to Boże prawo i podnosi wymagania.
Nie zabijaj - A jak wam powiadam, że każdy kto się gniewa [bez powodu] na swego brata podlega sądowi. Jezus wystepuje jako Prawodawca. Nie odwołuje się do żadnego autorytetu, sam doskonali interpretacje Tradycji. Nie woła: To mówi Pan jak czynili prorocy; Tak napisano jak czynili tp uczeni w Pismie.
Ja wam powiadam - autorytet Prawodawcy.

N paź 01, 2017 7:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

luki123 napisał(a):
Cytuj:
Niech popatrzę:

Zauważyłem. Tak samo jak to, że pytanie miało podtekst. Zapoznałeś się z tym, co jest zamieszczone w podlinkowanych przeze mnie tekstach?

N paź 01, 2017 9:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

luki123 napisał(a):
Cytuj:
Niech popatrzę:

Zauważyłem. Tak samo jak to, że pytanie miało podtekst. Zapoznałeś się z tym, co jest zamieszczone w podlinkowanych przeze mnie tekstach?

Czepiasz się na siłę. Użyłem znaku zapytania, bo chciałem zaznaczyć, że nie mam pewności. Nie napisałem, że tak jest, tylko czy aby na pewno stoi to w zgodzie z tym cytatem - właściwie to było pytanie.

N paź 01, 2017 9:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Do katechizmu oczywiście zajrzeć nie łaska. Ale udawać ze było pytańie chociaż tak naprawdę było oskarżenie to norma wszelkich niedouczonych krytyków katolicyzmu.

Śr paź 04, 2017 4:17 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona