Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 10:02 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jezus Chrystus Archaniołem Michałem 

Czy Archanioł Michał to Jezus Chrystus?
TAK 20%  20%  [ 3 ]
NIE 80%  80%  [ 12 ]
Liczba głosów : 15

Jezus Chrystus Archaniołem Michałem 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jezus Chrystus Archaniołem Michałem
Ghost in the Shell napisał(a):
Czy archanioł Michał to Jezus?

▪ Krótko mówiąc, tak. Zwyczaj nadawania komuś więcej niż jednego imienia istnieje w wielu kulturach. Podobnie ma się rzecz z imionami w Biblii. Na przykład patriarcha Jakub został też nazwany Izraelem (Rodzaju 35:10). Apostoł Piotr jest określany na pięć różnych sposobów: Symeon, Szymon, Piotr, Kefas oraz Szymon Piotr (Mateusza 10:2; 16:16; Jana 1:42; Dzieje 15:7, 14). Skąd więc wiadomo, że Michał to inne imię Jezusa? Rozważmy argumenty biblijne.

W Biblii pięciokrotnie wspomniano o potężnym stworzeniu duchowym noszącym imię Michał. Trzy razy mówi o nim Księga Daniela. W rozdziale 10, w wersetach 13 i 21, czytamy, że aniołowi, którego wysłano z pewną misją, udzielił wsparcia Michał, nazwany też „jednym z najprzedniejszych książąt” i „waszym księciem”. A z rozdziału 12, wersetu 1, dowiadujemy się, że w czasie końca „powstanie Michał, wielki książę, który stoi dla dobra synów twego ludu”.

Kolejną wzmiankę o tej postaci zawiera Objawienie 12:7. Opisano tam, jak „Michał i jego aniołowie” toczyli wielką wojnę, w wyniku której Szatan Diabeł i niegodziwi aniołowie zostali usunięci z nieba.

Zauważmy, że we wszystkich tych wersetach Michał jest przedstawiany jako waleczny anioł występujący w obronie ludu Bożego, a nawet stawiający czoła największemu wrogowi Jahwe, Szatanowi.

W 9 wersecie Listu Judy nazwano Michała „archaniołem”. Przedrostek „arch-” znaczy „główny; naczelny; najważniejszy; przewyższający innych” (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych). W Biblii słowa „archanioł” nigdzie nie użyto w liczbie mnogiej. Forma tego wyrazu pojawia się jeszcze tylko w Liście 1 do Tesaloniczan 4:16, gdzie apostoł Paweł napisał o zmartwychwstałym Jezusie: „Sam Pan zstąpi z nieba z nakazującym wołaniem, z głosem archanielskim oraz z trąbą Bożą”. Tak więc z archaniołem, czyli naczelnym aniołem, utożsamiono tu samego Jezusa Chrystusa.

Co zatem wynika z omówionych szczegółów? Archaniołem Michałem jest Jezus Chrystus. Oba imiona — Michał („Któż jest jak Bóg?”) i Jezus („Jahwe jest wybawieniem”) — wskazują na jego rolę jako naczelnego rzecznika zwierzchnictwa Bożego. W Liście do Filipian 2:9 czytamy: „Bóg wyniósł go [otoczonego chwałą Jezusa] na wyższe stanowisko i życzliwie dał mu imię, które przewyższa wszelkie inne imię”.

Warto zauważyć, iż narodziny Jezusa jako człowieka nie były początkiem jego życia. On sam w trakcie służby często dawał do zrozumienia, że istniał już wcześniej (Jana 3:13; 8:23, 58).

Tak więc archanioł Michał to Jezus w przedludzkim bycie. Po zmartwychwstaniu i powrocie do nieba wznowił on służbę w charakterze naczelnego anioła — „ku chwale Boga, Ojca” (Filipian 2:11).

Jezus nie jest Michałem Archaniołem. Biblia nigdzie nie wskazuje jakoby Jezus był Michałem (ani jakimkolwiek innym aniołem). Hebrajczyków 1.5-8 wskazuje na jasne rozróżnienie pomiędzy Jezusem a aniołami: "Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził? I znowu: Ja mu będę ojcem, a on będzie mi synem? I znowu, kiedy wprowadza Pierworodnego na świat, mówi: Niechże mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży. O aniołach wprawdzie mówi: Aniołów swych czyni On wichrami, a sługi swoje płomieniami ognia; lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego." Hierarchia nieba jest w przejrzysty sposób określona w tym fragmencie- anioły czczą Jezusa, który- będąc Bogiem- godzien jest uwielbienia. W Piśmie Świętym żaden anioł nigdy nie jest czczony; zatem Jezus (godzien czci i uwielbienia) nie może być Michał ani żadnym innym aniołem (które nie są godne uwielbienia).

Pn gru 18, 2017 8:21 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Zacznijmy od tego, że ŚJ swego czasu też nie uznawali Michała jako Jezusa ale z uwagi na częste zmiany doktryny o 180 stopni, po pewnym czasie zmienili swoje zapatrywania na tę sprawę. Zresztą jak na wiele innych kwestii takich jak zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, krzyż, transfuzja krwi itp.

Wracając jednak do tematu, mam na początek dwa pytania do ŚJ:

1. Dlaczego Michał nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego?

(Jud 1:9)
Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!»

==> Dla ułatwienia podaję cytat:

(J 5:22)
Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi,

2. Jeśli Michał jest jednym z pierwszych, to ilu jest jemu równych? Pytając w interpretacji ŚJ, ilu jest równych Jezusowi?

(Dn 10:13)
Lecz książę królestwa Persów sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni. Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt. Pozostawiłem go tam przy królach Persów.

Wt gru 19, 2017 11:09 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
[quote="Scutum fidei"

Cytuj:
1. Dlaczego Michał nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego?

(Jud 1:9)
Gdy zaś archanioł Michał tocząc rozprawę z diabłem spierał się o ciało Mojżesza, nie odważył się rzucić wyroku bluźnierczego, ale powiedział: «Pan niech cię skarci!»

[/quote]
dlatego że był dobrze wychowany i nie używał inwektyw-ów. zasugerowałeś się pewnie powyższym przekładem który sugeruje sąd wyroku. A akcent znaczeniowy w tych słowach pada na słowo " bluźnierczego". W oryginale te słowa brzmią tak;http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/26/chapter/1/verse/9/param/1/version/undefined
a taka jest dowolność tłumaczenia tych słów przez różnie przekłady

< Biblia Brzeska
1:9 Ale Michał archanioł, gdy się z diabłem wadził, swarząc się o ciało Mojżeszowe, nie śmiał nań pomówić złorzeczeństwa ale rzekł: Niech cię Bóg karze.
< Biblia Kowalskiego NT
1:9 Tymczasem Michał archanioł, kiedy prowadził z diabłem zawzięty spór o ciało Mojżesza, nie śmiał przypieczętować swego wyroku przekleństwem, lecz rzekł jedynie: "Niech cię Pan zgubi!"

< Chrześcijańskie Pisma Greckie
1:9 Kiedy zaś Michał archanioł miał zatarg z Diabłem i toczył spór co do ciała Mojżesza, nie śmiał go osądzić obelżywymi wyrazami, lecz rzekł: "Niech cię zgromi Jehowa

< Przekład Dosłowny NT
1:9 Michał zaś, archanioł, gdy prowadził spór z diabłem o ciało Mojżesza, nie ośmielił się wypowiedzieć obraźliwego wyroku, lecz powiedział: Pan niech cię skarci!

< Przekład Billy Grahama NT
1:9 Nawet Michał, jeden z najpotężniejszych aniołów, gdy z szatanem spierał się o ciało Mojżesza, nie śmiał go oskarżać i drwić z niego, powiedział tylko: „Niech cię Pan zgromi”.

Cytuj:
Cytuj:
2. Jeśli Michał jest jednym z pierwszych, to ilu jest jemu równych? Pytając w interpretacji ŚJ, ilu jest równych Jezusowi?

(Dn 10:13)
Lecz książę królestwa Persów sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia jeden dni. Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt. Pozostawiłem go tam przy królach Persów.

[/quote]
jak już było to tu wspomniane Michał jest archaniołem czyli naczelnym aniołem zwierzchnikiem wszystkich innych aniołów. Archanioł może być tylko jeden więc wszystkie anioły są mu podporządkowane. I ponownie posługujesz się przekładem Biblii nie zbyt dokładnym.W innych przekładach werset ten ma zupełnie inne znaczenie

< Biblia Wujka
10:13 Lecz książę królestwa Perskiego, przeciwiło mi się jeden i dwadzieścia dni: a oto Michael jeden z książąt przedniejszych przyszedł na pomoc moję, a jam tam został przy królu Perskim.
< Biblia Gdańska
10:13 Lecz książę królestwa Perskiego sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia dni i jeden, aż oto Michał, jeden z przedniejszych książąt, przyszedł mi na pomoc; przetożem ja tam został przy królach Perskich.
< Biblia Brzeska
10:13 Tedy książę królestwa perskiego sprzeciwiał mi się przez dwadzieścia dni i jeden, a oto Michał, jeden z przedniejszych książąt, przyszedł mi na pomoc i jestem tam zostawion przy króloch perskich.

< Przekład Nowego Świata
10:13 Ale książę królestwa perskiego przeciwstawiał mi się przez dwadzieścia jeden dni, a oto przybył mi z pomocą Michał, jeden z najprzedniejszych książąt; ja zaś pozostałem tam przy królach Persji.

zatem nie Michała zostawił tam ten z imienia nie wymieniony anioł ale on sam tam został. Tak jest to napisane w oryginale. Ale niektórzy tłumacze Biblii dochodzą do wniosku że Daniel się tu pomylił bo bardziej składnie wydaje się że ten anioł nie sam pozostał tylko pozostawił tam Michała

So gru 23, 2017 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
Archanioł może być tylko jeden(...)

Oświeć mnie, proszę, skąd wytrzasnąłeś ten pomysł?

So gru 23, 2017 7:42 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Jacek.J napisał(a):
„dlatego że był dobrze wychowany i nie używał inwektyw-ów”

Dlaczego zatem nie osądził go w sposób kulturalny, skoro:
(J 5:22)
„Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi”
?

Jacek.J napisał(a):
jak już było to tu wspomniane Michał jest archaniołem czyli naczelnym aniołem zwierzchnikiem wszystkich innych aniołów. Archanioł może być tylko jeden więc wszystkie anioły są mu podporządkowane.

Cytaty:
„jeden z pierwszych książąt”
„a oto Michael jeden z książąt przedniejszych przyszedł na pomoc moję”
„aż oto Michał, jeden z przedniejszych książąt,”
„a oto przybył mi z pomocą Michał, jeden z najprzedniejszych książąt;”

Jeden z …. (występuje wszędzie)
z ilu?
Kto jest równy z nim? Przecież ewidentnie piszę „jeden z”
?

Cz gru 28, 2017 11:48 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2