Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 25, 2018 3:51 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy Chrystus był Bogiem - dowody 

Czy Jezus Chrystus był Bogiem
TAK 60%  60%  [ 3 ]
NIE 40%  40%  [ 2 ]
Liczba głosów : 5

Czy Chrystus był Bogiem - dowody 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Chrystus był Bogiem - dowody
luki123 napisał(a):
Oni dyskutowali o relacji między Ojcem, a Synem. Tylko nie za bardzo rozumiem, jakie Syn może mieć relację z Ojcem skoro Syn to Ojciec. Dla mnie to czysta abstrakcja.

A skąd Ci się wzięło że Syn to Ojciec??

So paź 07, 2017 2:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
luki123 napisał(a):
Oni dyskutowali o relacji między Ojcem, a Synem. Tylko nie za bardzo rozumiem, jakie Syn może mieć relację z Ojcem skoro Syn to Ojciec. Dla mnie to czysta abstrakcja.

A skąd Ci się wzięło że Syn to Ojciec??

Przyznam się bez bicia, że idea Trójcy Świętej jest dla mnie kompletnie niezrozumiała i abstrakcyjna. Mógłbym się jej definicji wyuczyć na pamięć, ale i tak jej nie rozumiem, a moje przemyślenia będą uznawane za herezje, więc nie widzę sensu żebym odpowiadał na to pytanie.

Niby fajny obrazek, ale jak dla mnie niewiele wyjaśnia:
Obrazek

So paź 07, 2017 2:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Tylko nie za bardzo rozumiem, jakie Syn może mieć relację z Ojcem skoro Syn to Ojciec. Dla mnie to czysta abstrakcja.
przyjmujesz inne założenie. Dla nas Syn to nie Ojciec, więc mogą mieć z sobą relacje.

So paź 07, 2017 3:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zacznijmy od podstawowego pytania: na gruncie jakich założeń Autor wątku chciałby dowodów?
Bo jeśli jest niewierzący (czyli nie wierzy w prawdę ogólną) to nie ma sensu dowodzenie prawd szczegółowych.
Jesli nie uznaje autorytetu Biblii, to nie ma sensu dowodzenie cytatami z tego zbioru ksiąg.
I tak dalej, i tym podobne.

I odwrotnie - jesli iznaje autorytet Biblii, wystarczy - jak to już wielokrotnie było na forum robione - wskazać na odpowiednie cytaty.

So paź 07, 2017 3:54 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ghost in the Shell napisał(a):
Jakie macie dowody an to, że Chrystus był Bogiem. Nie uznaje za argument stwierdzenia, że sam mówił , że jest Bogiem i sam uznawał się za Boga. Co do cudów które czynił to Mojżesz i Eliasz też wiele cudów czynili, a mimo to nie uważali się za Boga. Jakie macie dowody na to , że Chrystus był Bogiem? Bo sam mówił że jest Bogiem? I to ma być dowód? Mojżesz zesłał na Egipt Plagi Egipskie i rozstąpił Morze Czerwone, a pomimo to nie uważał się za Boga.

Ponieważ zmartwychwstał. Bóg stworzył świat i Bóg , po upadku pierwszych ludzi na ziemi, uczynił ich śmiertelnymi. Bóg jest panem zycia i smierci. Skoro Chrystus zmartwychwstał, czyli pokonał śmierć, to jest Bogiem. Nikt nie może zmartwychwstać sam z siebie. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa równoważna jest uznaniem Chrystusa jako Boga. Innej mozliwości nie ma.

So paź 07, 2017 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Np. za Katarzyna Emmerich o przebywaniu w otchlani: "wszedł Jezus w przestrzeń mglistą, w której znajdowali się pierwsi rodzice, Adam i Ewa. Przemówił do nich łaskawie, a oni, poznawszy Go, z zachwyceniem niewypowiedzianym oddali Mu cześć"
Poznali Kogos, Kogo widzieli kiedys w raju. Wyobrazam sobie jakie mieli miny.

So paź 07, 2017 8:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Cytuj:
Nie, Ojcowie Kościoła byli obecni na tym Soborze jednak temat jest o Boskości Chrystusa, a wg Wiki, którą cytowałeś: „W dyskusjach doktrynalnych przed soborem, jak i podczas obrad, nikt nie negował boskości Chrystusa[31]. Nie jest też prawdziwe twierdzenie, że na soborze dyskutowano naukę o Trójcy Świętej
stąd moje pytanie...gdzie ty wyczytałeś, że Ojcowie Kościoła nie mogli dojść do porozumienia w kwestii Boskości Jezusa skoro nikt z Ojców Kościoła jej nie negował...
Dobra już rozumiem o co ci chodzi :)
Oni dyskutowali o relacji między Ojcem, a Synem.
Cieszę się, że zauważyłeś swoją pomyłkę
Cytuj:
Tylko nie za bardzo rozumiem, jakie Syn może mieć relację z Ojcem skoro Syn to Ojciec.
Na jakiej podstawie wnioskujesz, że Syn to Ojciec skoro Ojciec nie jest człowiekiem, a Syn tak...

So paź 07, 2017 8:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
luki123 napisał(a):
Cytuj:
Nie, Ojcowie Kościoła byli obecni na tym Soborze jednak temat jest o Boskości Chrystusa, a wg Wiki, którą cytowałeś: „W dyskusjach doktrynalnych przed soborem, jak i podczas obrad, nikt nie negował boskości Chrystusa[31]. Nie jest też prawdziwe twierdzenie, że na soborze dyskutowano naukę o Trójcy Świętej
stąd moje pytanie...gdzie ty wyczytałeś, że Ojcowie Kościoła nie mogli dojść do porozumienia w kwestii Boskości Jezusa skoro nikt z Ojców Kościoła jej nie negował...
Dobra już rozumiem o co ci chodzi :)
Oni dyskutowali o relacji między Ojcem, a Synem.
Cieszę się, że zauważyłeś swoją pomyłkę
Cytuj:
Tylko nie za bardzo rozumiem, jakie Syn może mieć relację z Ojcem skoro Syn to Ojciec.
Na jakiej podstawie wnioskujesz, że Syn to Ojciec skoro Ojciec nie jest człowiekiem, a Syn tak...

Zobacz co napisałem trochę wyżej, tam gdzie umieszczony jest obrazek.

So paź 07, 2017 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Niby fajny obrazek, ale jak dla mnie niewiele wyjaśnia:
Obrazek
Rzeczywiście fajny obrazek. Można pospekulować. Mamy Boga/Boskość/Prajednię i trzy Osoby Boskie. Wszystkie byty mają część wspólna, istotę, rdzeń, esencję, a trzy Osoby Boskie, jakąś indywidualność. No i byt pt. człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga Ojca, też musi mieć bożą iskrę, esencję, rdzeń, potencjał, na miarę Stworzyciela. Może z takiej perspektywy łatwiej uznać Boskość Chrystusa. Bóg przybiera naturę człowieka, za pośrednictwem Ducha Świętego i duszy sprawiedliwej, Maryi, która pragnie Boga. Syn Boży wraca do Boga i człowiek wraca do Boga, do źródła. Czy to nie dobra nowina dla człowieka dobrej woli/duszy sprawiedliwej/itp./itd. :D

Aha, można jeszcze pospekulować o wspólnej, duchowej płaszczyźnie dla tych diametralnie (wydawało by się) różnych bytów, która jest podstawą prawdziwych, czy domniemanych relacji. Posiadającą bożą iskrę dzięki Bogu Ojcu, za przyczyną Ducha Świętego, poprzez innych ludzi i dla ludzi, na czele z Jezusem Chrystusem, stać się niczym Syn Boży, i powrócić do Boga Ojca, aby spocząć w Bogu. Trochę to dziwne :roll:, ale nie brzmi źle.

Do swoich - pożal się Panie Boże :) - wywodów, zrobiłem rysunek, obrazujący próbę włączenia człowieka, (w nawiązaniu do kazania nr 22 Mistrza Eckharta), w istnienie bytów przedstawionych na rysunku lukiego. Może jakiś litościwy moderator dołączy. Nie na temat wątku, ale nie daleko.

Obrazek

Ostatnio edytowano N paź 08, 2017 5:42 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów

So paź 07, 2017 10:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
luki123 napisał(a):
Zobacz co napisałem trochę wyżej, tam gdzie umieszczony jest obrazek.
Zobaczyłem i tam nie jest napisane na jakiej podstawie wywnioskowałeś, że Syn to Ojciec, a więc ?

So paź 07, 2017 10:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ghost in the Shell napisał(a):
Jakie macie dowody an to, że Chrystus był Bogiem. Nie uznaje za argument stwierdzenia, że sam mówił , że jest Bogiem i sam uznawał się za Boga. Co do cudów które czynił to Mojżesz i Eliasz też wiele cudów czynili, a mimo to nie uważali się za Boga. Jakie macie dowody na to , że Chrystus był Bogiem? Bo sam mówił że jest Bogiem? I to ma być dowód? Mojżesz zesłał na Egipt Plagi Egipskie i rozstąpił Morze Czerwone, a pomimo to nie uważał się za Boga.

Chrystus był, jest i nadal będzie Bogiem. A na Egipt nie Mojżesz zesłał plagi tylko sam Bóg. Co do Boskości Chrystusa robił rzeczy, których nie są w stanie zrobić inni ludzie. Dokonywał cudów. Uzdrawiał ludzi -- niewidomych, kalekich, głuchych -- a kilka osób wzbudził z martwych. Miał władzę nad przedmiotami -- rozmnażał chleb i ryby, karmiąc tłumy liczące kilka tysięcy osób. Panował nad siłami przyrody -- chodził po jeziorze i uciszył burzę, żeby ochronić swoich przyjaciół przed żywiołem. Tłumy nie odstępowały Jezusa na krok, ponieważ stale zaspokajał ich potrzeby i dokonywał cudów. A największym dowodem na boskość Chrystusa, jest Jego zmartwychwstanie. Pięć razy zapowiedział to podczas swojego ziemskiego życia, i dokonał tego . To na zmartwychwstaniu Chrystusa jest oparta nasza wiara.

Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną. (11) Tak więc czy to ja, czy inni, tak nauczamy i tak wyście uwierzyli. (12) Jeżeli zatem głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? (13) Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. (14) A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. (15) Okazuje się bowiem, żeśmy byli fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstają, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. (16) Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał.

Chcesz obalic zmartwychwstanie?

So gru 30, 2017 8:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2