Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:22 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
NowyLogin napisał(a):
Poproszę o kryterium, według którego należy prawidłowo rozumieć świętą księgę

Czy ja już gdzieś nie pisałam na ten temat? :?
Viridiana napisał(a):
nie można niczego wyjaśniać wyłącznie samemu. Poza tym inne kryteria to znajomość ówczesnych realiów kulturowych, znajomość hebrajskiego, greki, etc., czytanie w kontekście, inne takie.

Pisałam.

Śr paź 31, 2018 8:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
sam2 napisał(a):
No wlasnie, wiec dlaczego tak unikasz myslenia by zrozumiec wiare?
Z tego co piszesz ciagle wynika tylko jedno, ze nie masz zielonego pojecia o czym piszesz, a probujesz zrobic z siebie eksperta wiary Katolickiej.
Pisalem juz wczesniej bys sie podszkolil w ST i zaczal rozrozniac podstawowe sprawy.
Pewnie nadal tego nie zrobiles,bo wystarczy zapytac czy wiesz jaka jest roznica miedzy diablem a demonem?
Mozemy zaraz latwo sprawdzic twoja wiedze o wierze katolickiej, bo takich prostych "testowych" pytan nie bedziesz potrafil szybko odpowiedziec, bez szukania po internecie, ktore zreszta nie da ci wlasciwych odpowiedzi jesli nie czytales ST.
To forum momentami zastępuje mi Latający Cyrk Monty Pythona. :roll: Świetna rozrywka (to oczywiście komplement :x ). Poproszę o kryterium, według którego należy prawidłowo rozumieć świętą księgę i żydowskiego Boga tak, żeby nie doprowadziło do odwrotnego wniosku kiedy identycznie wypowie je inna osoba niż wielce dostojni i mądrzy, kosztujący 5 mld. zł. rocznie doktorowie teologii i watykańscy kardynałowie np. Protestant, Świadek Jehowy, Hinduista, wyznawca mitologii greckiej, różowych jednorożców albo taki ateista jak ja. Czy proszę o wiele? :D Pytanie retoryczne. ;) Nie trzeba mnie już zawstydzać i pouczać, że czegoś nie rozumiem, bo o tym czytam już od mniej więcej chyba 15-20 stron, tylko z różną częstotliwością.

Wiec przyznajesz ze nie wszystko rozumiesz?
Skoro nie odpowiedziales na postawione pytanie, wiec domuslam sie ze jednak wszystkiego nie rozumiesz.
Poprzestane na tym jednym pytaniu, by nie dawac ci zbyt wielu pytan i cie nie przemeczac, bys mogl lepiej rozumiec i dyskusja byla przejzysta i odpowiedzi mogly byc przejzyste.

Cz lis 01, 2018 2:13 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
W nauce ogólnie wiadomo (chociaż może nie do końca wszystkim), że już nie formułuje sądów o ostatecznej prawdziwości. Dopóki empiryczne zjawiska dobrze wpasowują się w model, czy przyjęte założenia, dopóty sprawdzają się w praktyce, wtedy warte są do wykorzystania, jeśli nie, szuka się innego modelu lub się go udoskonala. To jest jeden z głównych sukcesów nauki, który przyczynił się do rewolucji w nauce, że wreszcie zrozumiano, że szukanie jednej jedynej prawdy w nauce jest dreptaniem w miejscu od starożytności do przynajmniej końca osiemnastego wieku.

Pytanie o sens, po co żyjesz nienależny do nauki, a do etyki.

Cz lis 01, 2018 2:20 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Viridiana napisał(a):
NowyLogin napisał(a):

Viridiana napisał(a):
nie można niczego wyjaśniać wyłącznie samemu. Poza tym inne kryteria to znajomość ówczesnych realiów kulturowych, znajomość hebrajskiego, greki, etc., czytanie w kontekście, inne takie.

Pisałam.
Prosiłem o kryterium merytoryczne (ad traditionem i ad verecundiam jest pozamerytoryczne) i niebazujące na podwójnym standardzie (nie prowadzące do odwrotnych wniosków kiedy wypowie je inna osoba). To co piszesz z grubsza pokrywa się z kryterium przedmówcy. Nie można odczytywać samemu tylko przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów w literaturze kościelnej.
sam2 napisał(a):
Lepiej od ciebie, bo nie stosuję podwójnych standardów (kryteriów prowadzących do odwrotnych wniosków kiedy wypowie je inna osoba) i jestem merytoryczny (ad traditionem i ad verecundiam - czyli "bo dawniej tak powiedzieli autorzy katoliccy" jest pozamerytoryczne).
koneczny napisał(a):
Metoda naukowa jest merytoryczna i nie stosuje podwójnych standardów. Pozwala też zrozumieć naturę ludzką czyli sens.

Cz lis 01, 2018 7:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

NowyLogin napisał(a):
Metoda naukowa jest merytoryczna i nie stosuje podwójnych standardów. Pozwala też zrozumieć naturę ludzką czyli sens.

Rozumiem, ze mowisz o zasadzie dzialania pralki.
Ze zrozumieniem natury ludzkiej to chyba troche inaczej. Litosci.

Cz lis 01, 2018 8:34 am
Dyskutant
Dyskutant

robaczek2 napisał(a):
NowyLogin napisał(a):

Rozumiem, ze mowisz o zasadzie dzialania pralki.
Ze zrozumieniem natury ludzkiej to chyba troche inaczej. Litosci.
Nie. Według klasyfikacji dziedzin nauk. https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/user_ ... i_oecd.pdf

Cz lis 01, 2018 8:47 am
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
sam2 napisał(a):
Lepiej od ciebie, bo nie stosuję podwójnych standardów (kryteriów prowadzących do odwrotnych wniosków kiedy wypowie je inna osoba) i jestem merytoryczny (ad traditionem i ad verecundiam - czyli "bo dawniej tak powiedzieli autorzy katoliccy" jest pozamerytoryczne).

Widze ze boisz sie przejzystej dyskusji, po jednym pytaniu na raz i jednej odpowiedzi.

Na moje pytanie wystarczylo odpowiedziec "tak" lub "nie", wiec kto tu odbiega od merytoryki?

Cz lis 01, 2018 9:29 am
Dyskutant
Dyskutant

Poproszę cię więc raz jeszcze o merytoryczne i nieoparte na podwójnym standardzie kryterium prawidłowego rozumienia świętej księgi i żydowskiego Boga, które sam sobie zacytowałeś. Proste. Nie będę się zastanawiał nad różnicami pomiędzy Matką Boską taką czy inną, demonami i szatanami, Posejdonami, Zeusami i Światowidami itd. bo dopóki takie kryterium nie zostało stwierdzone przynajmniej w tym wątku to są to twierdzenia z powietrza.

Cz lis 01, 2018 9:41 am
Dyskutant
Dyskutant

Aktualne pytanie nie bylo na temat Pism, wiec nie chodz kolo tego jak pies kolo jeza tylko odpowiedz wprost.

Cz lis 01, 2018 9:55 am
Dyskutant
Dyskutant

Wiem, o co pytałeś i nie będę odpowiadał, bo to pytanie zadane z tezą. Poproszę o merytoryczne i nieoparte na podwójnym standardzie kryterium rozumienia żydowskiego Boga i świętej księgi. Dokładnie takie, jakie sobie zacytowałeś. Proste. Potem pouczaj, że znasz się na tym lepiej ode mnie.

Cz lis 01, 2018 10:35 am
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
Viridiana napisał(a):
NowyLogin napisał(a):

Viridiana napisał(a):

Pisałam.
Prosiłem o kryterium merytoryczne (ad traditionem i ad verecundiam jest pozamerytoryczne)

Cytuj:
merytoryczny «dotyczący treści sprawy, a nie jej strony formalnej»

https://sjp.pwn.pl/szukaj/merytoryczny.html
Podane przeze mnie kryterium jak najbardziej dotyczy treści sprawy (spytałeś "o kryterium, według którego należy prawidłowo rozumieć świętą księgę").
NowyLogin napisał(a):
i niebazujące na podwójnym standardzie (nie prowadzące do odwrotnych wniosków kiedy wypowie je inna osoba).

Tylko tak się składa, że gdy mówię o kryteriach interpretacji Biblii, nie oznacza to od razu, że "skoro Biblia jest trudna, to jest prawdziwa" tylko "skoro Biblia jest trudna, to nie zawsze można brać ją na chłopski rozum".
NowyLogin napisał(a):
koneczny napisał(a):

Więc niby czym jest sens istnienia w nauce? Natura nie jest sensem, natura jest... naturą.

Cz lis 01, 2018 12:22 pm
Dyskutant
Dyskutant

Virdiana, twoje stwierdzenie, powtarzane też przez innych rozmówców (w dużym skrócie: "tak powiedział KRK, który się zna"/"to jest tradycja"), bazuje na:
- argumentum ad traditionem (łac. do tradycji): uznawanie danego poglądu za prawidłowy, bo ktoś zrobił to wcześniej.
- argumentum ad verecundiam (łac. do nieśmiałości): argumentacja odwołująca się do autorytetu.
- argumentum ad ignorantiam (łac. do niewiedzy): niewiedza implikująca rozwiązanie będące akurat na wyciągnięcie ręki.
- podwójnym standardzie: identyczny fakt dotyczący innej okoliczności prowadzi do odwrotnego wniosku.
Czyli jest pozamerytoryczne.
Virdiana napisał(a):
Więc niby czym jest sens istnienia w nauce? Natura nie jest sensem, natura jest... naturą.
Metoda naukowa składa się z następujących kroków:
1. Obserwacja
2. Hipoteza
3. Doświadczenie
4. Wniosek.
Więc jest merytoryczna i nie bazuje na podwójnych standardach.

Cz lis 01, 2018 12:33 pm
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
Wiem, o co pytałeś i nie będę odpowiadał, bo to pytanie zadane z tezą. Poproszę o merytoryczne i nieoparte na podwójnym standardzie kryterium rozumienia żydowskiego Boga i świętej księgi. Dokładnie takie, jakie sobie zacytowałeś. Proste. Potem pouczaj, że znasz się na tym lepiej ode mnie.

Wiec przeczytaj w koncu ST i NT, bo nie mam zamiaru tu cytowac calej Biblii, bys zrozumial odpowiedz.
Jesli chcesz bardziej merytorycznie to czy bedziesz mogl obliczyc ile to jest 123 minus 50, jesli nie bedziesz wiedzial ze masz od 123 odjac 50?
Czy bedziesz mogl obliczyc ile to jest 34-?=
Tym znakiem zapytania jest twoja nieznajomosc Pism i do puki ich nie przeczytasz to nie bedziesz w stanie zrozumiec zadnych wyjasnien.
Do tej pory manipulujesz swoimi wyobrazeniami i internetowa papka ateistow na temat wiary i Boga i dlatego nic nie zrozumiesz, dopuki nie bedziemy operowali identycznymi pojeciami i opierali sie na tym co faktycznie napisano w Pismach, zamiast twoimi wyobrazeniami o tym co tam napisano.

Cz lis 01, 2018 1:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

A ty też przeczytałeś całe od deski do deski Dialogi Konfucjańskie, Kodeks Hammurabiego, Księgę Umarłych, wszystkie mity greckie i słowiańskie, Koran, Wedy (6-krotnie większy zbiór ksiąg niż Biblia)? Nauczyłeś się Kabały? Ile świętych języków poznałeś? :roll: Niektóre wiary mają swój własny święty język, np. Koran nie po arabsku to już nie prawdziwy Koran tylko kopia Koranu. W Hinduizmie też wypadałoby znać hinduski żeby dogłębniej poznać Wedy. :roll: Nie, nie i nie? :D Sam pewnie aramejskiego, greckiego, łaciny i hebrajskiego nie znasz na wyrywki razem ze wszystkimi prawami biblijnymi katechetycznymi na pamięć? Dlaczego zatem twierdzisz, że wszystkie te systemy wierzeń są fałszywe albo błędne, w kwestii swojego własnego zaś sam nie wiesz, o czym mówisz? :roll: Taka fucha jak życie wieczne przecież kosztuje wiele wyrzeczeń. Bogowie są zazdrośni i nie znoszą sprzeciwu. Co jeśli trafisz po śmierci na jakiegoś wściekłego jak Kali, Heraklesa albo Zeusa, bo nie nauczyłeś się na wyrywki i w oryginalnym języku greckim Tułaczki Odyseusza i Historii rodu Labdakidów?

Cz lis 01, 2018 2:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

NowyLogin napisał(a):
A ty też przeczytałeś całe od deski do deski Dialogi Konfucjańskie, Kodeks Hammurabiego, Księgę Umarłych, wszystkie mity greckie i słowiańskie, Koran,

A Ty przeczytałeś? Może się podzielisz.. ? Czy nadal będziesz zgrywał "oświeconego" ignoranta?

Cz lis 01, 2018 2:33 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70  Następna strona