Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 15, 2018 2:29 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 433 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
Wespecjan napisał(a):
MaciejMusial napisał(a):
Dostałeś udokumentowane badania na podstawie statystyk ONZ dotyczące korelacji wzmożonej religijności i patologii w danym kraju oraz zmniejszania się ich pod wpływem sekularyzmu, po czym zignorowałeś je po raz 3. Najbardziej religijnymi krajami są te, w których panuje największa bieda, bezrobocie, niewiedza, niewykształcenie, przemoc, dyskryminacja, zaginięcia, uzależnienia, przestępczość, rasizm, terroryzm, mizoginizm, homofobia, przedwczesne ciąże i aborcje a im mniej religijny kraj - tym mniejsze dane parametry.

Bzdury.

Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska List do Rzymian 5:20b

Wt sie 07, 2018 10:42 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial - mi już skończyła się chęć dyskutowania tych różnorodnych tematów. Nie bardzo widzę możliwość porozumienia. Natomiast jedna rzecz mnie ciągle irytuje i spróbuję trochę naruszyć Twoją "wiarę".

MaciejMusial napisał(a):
Nie. Żeby metoda była naukowa z samej definicji musi być falsyfikowalna. Jeśli przestaje być falsyfikowalna to przestaje być teorią naukową.

Powiedz zatem w jaki sposób można sfalsyfikować teorię ewolucji, skoro uznajesz ją za naukową zapewne.
I drugie, podobne: w jaki sposób sfalsyfikować można przekonanie o tym, że zaistniał Holocaust.
Nie pytam o weryfikację, ale o falsyfikację.

Wt sie 07, 2018 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A tak nawiązując do mojego ostatniego wpisu, to przypomniała mi się historia o Hiobie i jeden z morałów. Nikt tak się nie napracował nad uświęceniem Hioba, jak diabeł.

Nikt tak się nie napracował w tym wątku na dowiedzenie że Biblia mówi prawdę, jak ONZ. ;)

Wt sie 07, 2018 10:51 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
...Czyli znów wyparcie faktów.

Nikt nie wypiera faktow tylko twoje bezpodstawne laczenie roznych faktow.
gdybys podal do tych statystyk naukowo udowodnione zaleznosci jednych faktow od drugich to twoja wypowiedz miala by jakis sens do dyskusji a tak to podales ze nad Amazonka jest wieksza wiara niz w europie.
Pozostaje tylko pytanie jak ONZ zdobyl takie statystyki od "dzikusow" z nad Amazonki? :-)

Wt sie 07, 2018 11:06 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Po co ci jakieś naukowo udowodnione zależności sam. Poczekaj na oficjalne oświadczenie Watykanu. :-)

Śr sie 08, 2018 2:21 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Po co ci jakieś naukowo udowodnione zależności sam. Poczekaj na oficjalne oświadczenie Watykanu. :-)

Watykan sie nie zajmuje czyimis wyssanymi z palca bzdurami.
Poza tym zadnemu wierzacemu nie jest do niczego potrzebne zajmowanie sie takimi bzdurami.
Ten co sobie te bzdury wymyslil niech sie nimi zajmuje, niech sie plawi we wlasnej glupocie.

Śr sie 08, 2018 3:52 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
I nawzajem sam. Pław się we własnej mądrości. :)

Śr sie 08, 2018 9:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Anawim napisał(a):
Twierdzisz, że religia jest passe i niebezpieczna. Określ sobie jakikolwiek parametr prawdopodobieństwa, że społeczność ludzka zniknie (czy zniknęła w czasie zimnej wojny) w wojnie jądrowej a potem przekalkuluj sobie wartość oczekiwaną z postępu naukowego i zaścianka religijnego

No widzisz, a ja spotkałem się ze stwierdzeniem niż religia ma sens socjalny ale nie ma religijnego

Cytuj:
Nie pytam o weryfikację, ale o falsyfikację

Co to za różnica?

Śr sie 08, 2018 9:44 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
No widzisz, a ja spotkałem się ze stwierdzeniem niż religia ma sens socjalny ale nie ma religijnego

A co to jest sens religijny? Chodzi o prawdziwość zdań religijnych? Chyba trudno być katolikiem i nie uznawać, że w jakimś sensie nasza doktryna jest prawdziwa. Ciągle dyskutuje się o tym, co w zakres doktryny wchodzi oraz jaki sens przyjąć i jakie to rodzi konsekwencje (choćby ciekawie to wygląda przy okazji ostatnich zmian w podejściu do rozwiedzionych).

Quinque napisał(a):
Co to za różnica?

Weryfikacja to potwierdzenie prawdziwości.
Falsyfikacja to wykazanie fałszywości.

Cz sie 09, 2018 10:59 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Weryfikacja może być też negatywna a wtedy jest tym samym. https://sjp.pwn.pl/sjp/weryfikacja;2579736.html
Cytuj:
weryfikacja
1. «sprawdzenie prawdziwości, przydatności lub prawidłowości czegoś»
2. «ocena pracownika i sprawdzenie jego przydatności na danym stanowisku»

Falsyfikacja według słownika
https://sjp.pwn.pl/sjp/falsyfikacja;2557459.html
Cytuj:
falsyfikacja
1. «fałszerstwo»
2. «wykazanie fałszywości twierdzenia lub błędności hipotezy w procesie ich sprawdzania»

Falsyfikacja proces podważania twierdzenia a weryfikacja to proces potwierdzenia twierdzenia.
Ale falsyfikacja i weryfikacja mogą być negatywne i wtedy falsyfikacja nie potwierdza fałszywości twierdzenia a negatywna weryfikacja nie potwierdzi prawdziwości.
Obie metody są metodami sprawdzającymi weryfikacja to sprawdzanie pozytywne a falsyfikacja negatywne. W badaniach naukowych negatywne nazywa się jeszcze inaczej ale na forum dyskusyjnym wystarczy

Cz sie 09, 2018 1:48 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Biblia nie musi mówić prawdy. Raczej myślę, że jest to przekład myślenia moralnego. I nikt nie powinien brać dosłownie opowiadań.

Cz sie 09, 2018 7:12 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Anawim: Przecież tak naprawdę ty sam się gubisz w tym, co mówisz, bo nie jesteś nawet do tego przekonany, co wychodzi kiedy zdobywasz się na chwilę szczerości (viewtopic.php?f=12&t=29217):
Anawim napisał(a):
Bóg jest wieczny i niezmienny
Raz stwierdzasz jakieć cechy mojżeszowego Boga.
Anawim napisał(a):
ale przecież my nie mamy jakiegoś wglądu w Boży umysł
Kilka słów później uważasz już z kolei, że jest nieodgadniony.
Anawim napisał(a):
Pismo Święte przedstawia Boga w sposób antropomorficzny, a Bóg człowiekiem nie jest.
Kontynuujesz w tym samym zdaniu, że jednak jego cechy są odgadnione.
Anawim napisał(a):
Objawienie Boga ma dwie komponenty - to co Bóg zechciał objawić i to, jak to zostało odebrane przez ludzi. Co do pierwszego - teologowie argumentują o Bożej ekonomii tj. dostosowania Objawienia do rozwoju społeczeństwa
Dalej, że teologowie go przejrzeli na wylot.

Czyli:
1. Jahwe jest odgadniony.
2. Ale Jahwe nie jest odgadniony.
3. Więc Jahwe jest taki i taki.
4. Teologowie też go odgadnęli i stwierdzili, że robi to i tamto.

To wszystko w JEDNYM zdaniu. Twój kolega witoldm (viewtopic.php?f=12&t=28231&start=330) też kombinuje jak koń pod górę i raz stwierdza, że:
witoldm napisał(a):
nie należy mieszać tego co jest wiadome, z tym co jest nie wiadome, oraz z tym co jest możliwe bądź na dany moment nie
...a z drugiej strony w swoich kilometrowych postach rozciąga przed rozmówcą szeroki wachlarz prawd objawionych tego, co przed chwilą określił jako "niewiadome", czyli "coś niepewnego, nieznanego, o czym nic nie wiemy" (Słownik Języka Polskiego).

Kiedy w podlinkowanym powyżej wątku zadałem proste pytanie:
Cytuj:
czy gdyby mojżeszowy Bóg kazał wam dzisiaj kogoś zabić, np. dziecko w kołysce, to zrobilibyście to?
Ty nawet nie przyznałeś wprost jak dorosły człowiek uczciwego stanowiska, tylko robiąc z rozmówcy jakiegoś głupka zagrałeś na zasadzie "na dwoje babka wróżyła", żeby wyminąć odpowiedź i zapodałeś wytrych:
Anawim napisał(a):
Odpowiem za siebie: ani tak, ani nie.
Tak właśnie rozmawiasz: wyparcia, brak chociaż minimum udokumentowanych danych, na które np. ja przynajmniej próbuję się powoływać niczego nie dając od siebie i lawirowanie bez żadnych konkretów, które chciałbym jednak poznać dla dobra dyskusji.

Cz sie 09, 2018 8:30 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial
Kiedy napisałem, że Bóg jest wieczny i niezmienny to odwołuję się do przymiotów przypisywanych filozoficznemu absolutowi. Być może Ty wierzysz (tak jak kurk), że taki charakter mają prawa przyrody czy stałe fizyczne - są wieczne i niezmienne.

Nigdzie nie stwierdziłem, by teologowie przejrzeli na wylot Boga; zreferowałem tylko, co oni na ten temat uważają, bez wskazania czy mają, czy nie mają racji.

Czyli:
1. Jahwe jest nieodgadniony (a bardziej ściśle: nie jest poznawalny obecnie w swojej istocie)
2. Jahwe zechciał się objawić, w miarę naszych możliwości poznawczych, aż po Wcielenie
3. Teologowie nie odgadnęli natury Boga, ale prowadzą racjonalny namysł nad objawieniem

MaciejMusial napisał(a):
Ty nawet nie przyznałeś wprost jak dorosły człowiek uczciwego stanowiska, tylko robiąc z rozmówcy jakiegoś głupka zagrałeś na zasadzie "na dwoje babka wróżyła", żeby wyminąć odpowiedź i zapodałeś wytrych:
Anawim napisał(a):
Odpowiem za siebie: ani tak, ani nie.
Tak właśnie rozmawiasz: wyparcia, brak chociaż minimum udokumentowanych danych, na które np. ja przynajmniej próbuję się powoływać niczego nie dając od siebie i lawirowanie bez żadnych konkretów, które chciałbym jednak poznać dla dobra dyskusji.

Ale napisałem konkretnie; masz problem, skoro odpowiedź jest trochę bardziej zniuansowana? Nie uznaję, by katolik ma obowiązek kierowania się objawieniami prywatnymi. Zabijanie uważam za złe, więc nie zrobiłbym tego.

A teraz może Twoja kolej.
Podaj schemat falsyfikacji teorii ewolucji, skoro uznajesz, że nie można mówić o teorii naukowej, skoro byłaby ona niefalsyfikowalna. :)

Cz sie 09, 2018 9:10 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Po pierwsze jeśli rodzimy się niby ateistami to trzeba udowodnić że od poczęcia nie odczuwamy żadnej potrzeby kontaktu z istotą wyższą, czyli że jakakolwiek relacja z Bogiem nie ma miejsca. Przy okazji warto pochylić się nad zwierzętami bo i one mogą odczuwać pragnienie więzi z Bogiem. Biblia opisuje historię a jeśli jest wiarygodna to nie ma sensu negowac istnienia Boga której jest on nieodłączną częścią. Wbijcie to sobie do tych tępych ateistycznych łbów bo król drugi raz powtarzał nie będzie. Maciek Musiał widocznie nie wie jakie jest najważniejsze przykazanie Boże i stosuje sprytną zagrywkę zagrania na emocjach bowiem to jego pytanie to czysty absurd on pewnie tego nie rozumie bo ateista czytając Biblie zawsze gówno rozumie zgrywając eksperta
Jest jak wąż który chce ukąsić bo ma upodobanie nienawidzić Boga w którego i tak nie wierzy...z głową jak widać nie jest za dobrze. Teraz spokojnie poczekamy na ból dupy.

Cz sie 09, 2018 9:55 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
King napisał(a):
Biblia opisuje historię a jeśli jest wiarygodna to nie ma sensu negowac istnienia Boga której jest on nieodłączną częścią.

Nie wiem czy dobrze rozumiem. Twierdzisz, że jeśli Biblia zawiera jakieś niezaprzeczalne fakty historyczne, to wszystko co w niej jest napisane musi być prawdą?

Pt sie 10, 2018 12:41 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 433 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona