Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 20, 2018 5:47 pm

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Czy Jezus jest wszechwiedzący? 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Post Czy Jezus jest wszechwiedzący?
Niektórzy uważają że Jezus jest wszechwiedzący.

A o czym nas informuje samo Pismo?

Mat. 24,36
36. A o tym dniu i godzinie nikt nie wie; ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko sam Ojciec.
(BW)

Mar. 13,32
32. Ale o tym dniu i godzinie nikt nie wie: ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
(BW)

Objawienie 1:1

1 Objawienie Jezusa Chrystusa,
które dał Mu Bóg,
aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem1,
a On wysławszy swojego anioła
oznajmił przez niego za pomocą znaków
słudze swojemu Janowi.

Z tego co czytamy, zarówno wiedza o "dniu" jak i "objawieniu" nie była znana Jezusowi.

W innym wątku, niejaki Sajmon zarzucił mi kłamstwo, ponieważ stwierdziłem, że Jezus nie posiada tego atrybutu.

Oto co napisał:

Sajmon napisał(a):
.
Kłamstwo.Jezus jest Bogiem i jest wszechwiedzący:

"Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham" (J 21:17).

"W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." (Kol 2:3)

W Ap 5:6, Jezus jest ukazany jako Ten, który ma siedmioro oczu, a one są stmbolem wszechwiedzy

Drogi kolego.

Ażeby Pismo nie było sprzeczne, termin "wszystko" (z Twoich wersów) należy rozumieć relatywnie.

SJP Duraj.

-"wszystko"-Każda z danego zbioru rzecz,spraw.

A więc pojęcie to musi oznaczać wiedzę, która z definicji nie odnosi się do zbioru wiedzy obejmującego swoim zakresem tego, o czym mowa w wersach, które ja przytoczyłem.

Tak więc o wszechwiedzy Jezusa nie może być mowy.
Ergo: Jezus nie jest Bogiem.

So sty 06, 2018 9:38 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Czy Jezus jest wszechwiedzący?
Zanim Abraham stał się JAM JEST
Ja i Ojciec JEDNO JESTEŚMY
Kto widział Mnie widział też Ojca

So sty 06, 2018 10:14 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Tudzież wstęp - inwokacja w Ewangelii św Jana:

1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.
(...)

14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

So sty 06, 2018 10:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Maxik napisał(a):
Ergo: Jezus nie jest Bogiem.

No patrz, a jak św. Tomasz wyznał, że Jezus jest jego Panem i Bogiem, to jakość ani Zbawiciel nie zaprotestował, ani inni zgromadzeni w Wieczerniku nie chcieli go ukamienować za bluźnierstwo. :D

So sty 06, 2018 10:57 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Mamy tu taką zależność, syn i jego ojciec.
Bóg jako ojciec i Syn Boży.
I teraz ziemski syn i ziemski ojciec.
Syn pochodzi od ojca, jest ojca symbolem, nie można wtedy mówić że nie ma niczego co ma jego ojciec. A to co ma
Jeśli ojciec nazywa się Kowalski, to i syn jest Kowalski.
Jeśli Bóg ma syna, to i syn jest Bogiem.
Co do możliwości odziedziczonych po ojcu. W naszych ziemskich warunkach, nie wszystko odziedzicza syn po ojcu, a także nabywa wiele spraw których jego ojciec nie miał.
Teraz o Bogu.
Jeśli Bóg jest stwórcą wszystkiego co znamy i nie znamy. To wobec tego wszystkiego jet on wszechmocny i wszechwiedzący, wie co uczynił.
Tak więc my jako jego stworzenie, uznajemy Boga jako wszechmocnego wszechwiedzącego. Nie ma innej obcji, zwykłe prawo ciążenia tu argumentu.
Bo nic z tym stanem zrobić nie jesteśmy w stanie, jak tylko uznać to jako ponad nasze możliwości. Taka jest prawda. Czyli symbolem tej naszej niemożności ( na zawsze), jest słowo z przedrostkiem- wszech. Pochodne słowa wszechmoc, wszechwiedza, takrze ponad naturalne i bardziej złożone subtelniejsze pochodne tego kierunku informacje.

Teraz jeśli nasz stwórca Bóg wpada w jakieś tarapaty, skutkiem których na przykład powstają zmiany w czymś, dla nas istotne jako Jego dzieło. Są zmiany nas dotykające dla nas istotne. To my na to nie mamy żadnego wpływu, pod żadnym pozorem. Możemy uznać to tylko za fakt.
Nawet nie możemy tego mówić co powiedziałeś, że Bóg nie jest wszechmocny.
Tak o Bogu mógł by powiedzieć ( dla nas jest to opcja tylko teoretyczna ). Bo nie znamy innych Bogów naszemu równych. Mógł by powiedzieć tylko inny Bóg równy naszemu.
Więc porywanie się na ocenę naszego Boga jest kpiną ze słuchających nas, czy czytających ludzi.
Zbyt dalekie naszej uwadze są to informacje, by ktokolwiek mógł je poznać.
Wiem że zwykle jest to z niezrozumienia czynione, aniżeli ze złej woli.
Kpić z innych można także z powodu własnej bezmyślności.

To miał na myśli Jezus mówiąc z krzyża, wybacz im Ojcze bo nie wiedzą co czynią.

Ja z kolei mam do podobnie myślących jak autor tematu, taką przestrogę. Podejmując podobną formę podważania Boga, każdy człowiek przegra. Okaże się bezmyślnym i nieodpowiedzialnym człowiekiem. Bo porwał się na sprawy dla niego nie do określenia.
Wiem że dla takich ludzi, to nie chce się im to w głowie zmieścić.

Lecz tak wygląda zwycięstwo słowa, prawdziwie przewidziane w opisach Biblii.
Że ktoś nieopatrznie sięgający swymi myślami tam gdzie nie ma żadnych danych przegrywa.
Nie ma racji, kłamie.
Takie jest zwycięstwo słowa.
Dobrze jest więc dla swego dobra, być posłuszny treści słów przestróg zawartych w Biblii.
Tego jednak należy się najpierw chcieć nauczyć.

So sty 06, 2018 10:58 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Jockey napisał(a):

Zgodnie z zasadami gramatyki wariant czasu przeszłego "Ja już byłem", jest też zasadny.Wystarczy wziąć do ręki pierwszą lepszą pozycję naukową, ażeby dowieść powyższego.

Ponadto;

Żaden z Was komentatorów nie potrafił odnieść się bezpośrednio do tego co napisałem,Szkoda, myślałem że można z wami merytorycznie podyskutować.

PeterW napisał(a):
.
1 Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.
(...)

14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.

Proponuję zapoznać się z hermeneutyką w tym zakresie.
Warianty odmienne od typowej egzegezy tego wersu, też funkcjonują w przestrzeni teologicznej.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
.
No patrz, a jak św. Tomasz wyznał, że Jezus jest jego Panem i Bogiem, to jakość ani Zbawiciel nie zaprotestował, ani inni zgromadzeni w Wieczerniku nie chcieli go ukamienować za bluźnierstwo. :D

Gdyby napisać Bóg z małej litery, to można brak wszechwiedzy też zrozumieć. :wink: Słowo Bóg to taki Biblijny "homonim" Wiesz o co chodzi?

So sty 06, 2018 12:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Maxik napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
.

Gdyby napisać Bóg z małej litery, to można brak wszechwiedzy też zrozumieć. :wink: Słowo Bóg to taki Biblijny "homonim" Wiesz o co chodzi?

Gdybyśmy nie mieli do czynienia z żydami, to moglibyśmy zabierać się za takie rozważania. Jednak to wyznanie pochodzi z ust człowieka, dla którego nawet sama sugestia, że człowiek może być Bogiem, była bluźnierstwem. On zaś wyraźnie powiedział o Jezusie, iż ten jest Jego "Panem i Bogiem".

Aha... Św. Paweł o Chrystusie:

Kol 2,3
W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte.

Rozumiem, że może być Ci trudno uwierzyć, że Chrystus jest jednocześnie i Bogiem, i człowiekiem (bo to zwyczajnie "nie mieści się w pale"), ale Twój brak wiary nie oznacza jeszcze, że tak nie jest. :)

So sty 06, 2018 12:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Maxik napisał(a):
Niektórzy uważają że Jezus jest wszechwiedzący.

A o czym nas informuje samo Pismo?

Mat. 24,36
36. A o tym dniu i godzinie nikt nie wie; ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko sam Ojciec.
(BW)

Mar. 13,32
32. Ale o tym dniu i godzinie nikt nie wie: ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
(BW)

Objawienie 1:1

1 Objawienie Jezusa Chrystusa,
które dał Mu Bóg,
aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem1,
a On wysławszy swojego anioła
oznajmił przez niego za pomocą znaków
słudze swojemu Janowi.

Z tego co czytamy, zarówno wiedza o "dniu" jak i "objawieniu" nie była znana Jezusowi.
Owszem, "Syn" nie wie jako człowiek, ale Maxik zdaje sobie sprawę, że Jezus w swojej niestworzonej naturze jest kimś więcej niż wyłącznie człowiekiem czy aniołem...

Ostatnio edytowano So sty 06, 2018 1:26 pm przez sahcim, łącznie edytowano 1 raz

So sty 06, 2018 1:23 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Maxik napisał(a):
Jockey napisał(a):

Zgodnie z zasadami gramatyki wariant czasu przeszłego "Ja już byłem", jest też zasadny.Wystarczy wziąć do ręki pierwszą lepszą pozycję naukową, ażeby dowieść powyższego.

Pierwsza lepsza pozycja naukowa? Czyli kolejne numery jednego periodyku? Zatwierdzane anonimowo na Brooklynie? Taaaa.. no jaaaasne.. :lol: Jak poprawicie językowo Waszą wersję tłumaczenia Biblii to pogadamy - bo póki co to produkt nieco podrasowanego Google Translate (tego się czytać nie da)

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego Świadkowie Jehowy tak bardzo wstydzą się swojej wiary, że udają cokolwiek, byleby to nie wyszło tak od razu że oni to oni.. :roll:

So sty 06, 2018 1:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

JAM JEST było zarezerwowane dla Boga i dlatego żydzi bo tych słowach chcieli Jezusa ukamienować. Przeczytaj całość. Oczywiście nie u sekciarzy z Brooklynu.

So sty 06, 2018 1:38 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Yarpen Zirgin napisał(a):

Gdybyśmy nie mieli do czynienia z żydami, to moglibyśmy zabierać się za takie rozważania. Jednak to wyznanie pochodzi z ust człowieka, dla którego nawet sama sugestia, że człowiek może być Bogiem, była bluźnierstwem. On zaś wyraźnie powiedział o Jezusie, iż ten jest Jego "Panem i Bogiem".

Ech.
Mamy chyba do czynienia z Żydami bluźniercami z Psalmu :-D

Psalm 82 :1

1 Psalm. Asafowy.

Bóg powstaje w zgromadzeniu bogów,
pośrodku bogów sąd odbywa.

Izraelscy sędziowie jako bogowie.

Tutaj jako synowie boży

Psalm.29:1 przyznajcie Panu chwałę i potęgę
Przyznajcie Panu, synowie Boży

I jeszcze kilka podobnych.

Zacytować?

Określenia bóg, synowie boży, pan, sędzia PŚ stosuje do ludzi, bądź aniołów.Tak więc trudno mówić w tym przypadku o bluźnierstwie, mając na uwadze powyższe.Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nazywać Jezusa bogiem, a nie Bogiem.

Cytuj:
. Owszem, "Syn" nie wie jako człowiek, ale Maxik zdaje sobie sprawę, że Jezus w swojej niestworzonej naturze jest kimś więcej niż wyłącznie człowiekiem czy aniołem...

Taak?

Na ziemi był Bogiem - człowiekiem i wypowiadał się tylko w imieniu swojej ludzkiej natury?

Czyżby posiadał dwa ośrodki świadomości?

Jeden wiedział drugi nie?

Maxik zdaje sobie sprawę również z tego, że można samego człowieka tytułować słowem: bóg, pan, sędzia itp.Tak funkcjonuje konwencja Biblijna

Cytuj:
.
Pierwsza lepsza pozycja naukowa? Czyli kolejne numery jednego periodyku? Zatwierdzane anonimowo na Brooklynie? Taaaa.. no jaaaasne.. :lol: Jak poprawicie językowo Waszą wersję tłumaczenia Biblii to pogadamy - bo póki co to produkt nieco podrasowanego Google Translate (tego się czytać nie da)

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego Świadkowie Jehowy tak bardzo wstydzą się swojej wiary, że udają cokolwiek, byleby to nie wyszło tak od razu że oni to

Klasyczny automatyzm skojarzeniowy.

Nie jestem ŚJ.

Ponadto:

W Polsce funkcjonuje kilkanaście denominacji antytrynitarnych.

Co do Jana 8:58

Przekłady które oddają ten wers odmiennie od waszego.

Katolicki przekład Romaniuka.

.
Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, nim jeszcze pojawił się Abraham, Ja już byłem.”

[i].
1869: „Zanim Abraham był, ja byłem” (The New Testament G.R. Noyesa).
1935: „Istniałem, zanim się urodził Abraham!” (The Bible—An American Translation J.M.P. Smitha i E.J. Goodspeeda).
1965: „Zanim Abraham się urodził, ja już byłem tym, kim jestem” (Das Neue Testament Jörga Zinka).
1981: „Żyłem już, zanim Abraham się urodził!” (The Simple English Bible).
1984: „Zanim się pojawił Abraham, ja istnieję” (New World Translation of the Holy Scriptures) [/]

I wiele wiele innych.

Zacytować naukowców?

Tym samym argument za "Ja Jestem" upada.Klasyczna formuła na glinianych nogach.

So sty 06, 2018 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ciekawe, że zignorowałeś przytoczony przeze mnie fragment Biblii, który bezpośrednio potwierdza wszechwiedzę Chrystusa. Jak Biblia przeczy temu, co głosisz, to tym gorzej dla Biblii?

Aha... Żydzi, tak jak chrześcijanie, wyznawali i wyznają wiarę w jednego Boga, a nie "Boga plus bogów". Musisz kombinować dalej, bo św. Tomasz zwyczajnie nie mógł wyznać, że Jezus jest jego "bogiem". :D

So sty 06, 2018 7:19 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Maxik Że paru "mądrych inaczej" sobie coś ubzdura, nie znaczy że mają rację..

Zestawienie cytatów tego samego wersu z różnych tłumaczeń (w nawiasach rok wydania)

Wujka (1599) J 8:58 wuj "Rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę mówię wam: pierwej niż Abraham się stał, jam jest."
Rakowska (1606) J 8:58 rak "Rzekł im Jezus: Amen amen mówię wam, przedtym niż się Abraham sstanie, jam jest."
Brzeska (1563) J 8:58 bb "Ale im rzekł Jezus: Zaprawdę, zaprawdę wam powiedam, pierwej niż Abraham był, ja jestem."
Biblia Ewangeliczna EIB (2016) J 8:58 eib "Wówczas Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam, zanim powstał Abraham, Ja jestem."
Biblia Gdańska (1632) J 8:58 bg "Rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Pierwej niż Abraham był, jam jest."
Biblia Lubelska (1998-2010) J 8:58 lub "Jezus powiedział im: „Zaprawdę, zaprawdę mówię wam: Nim Abraham się stał, Ja jestem!”"
Biblia Paulistów (2005/2008) J 8:58 pau "Jezus zaś im odparł: „Uroczyście zapewniam was: Zanim Abraham się urodził, Ja jestem”."
Biblia Poznańska (1973-1975) J 8:58 bp "Powiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham się narodził, JAM JEST!"
Biblia Warszawska [brytyjka] (1975) J 8:58 bw "Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest."
Nowa Biblia Gdańska (1632/2012) J 8:58 bgn "Powiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, zanim Abraham się urodził Jam Jest."
NT - Seweryn Kowalski (1957) J 8:58 kow "Jezus odrzekł im: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Pierwej nim Abraham się stał, jam jest!"
NT Przekład Dosłowny (2006) J 8:58 dos "Wówczas Jezus odpowiedział: Ręczę i zapewniam was, zanim powstał Abraham, Ja jestem."
NT Remigiusz Popowski (2000) J 8:58 dab "Odrzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, zanim był Abraham, jam jest."
NT z greckiego - E.Dąbrowski (1961) J 8:58 dab "Odrzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, zanim był Abraham, jam jest."
Przekład Ekumeniczny (2009) J 8:58 eku "Jezus im odpowiedział: Zapewniam, zapewniam was, zanim Abraham zaistniał, Ja jestem."
Słowo Życia (1989) J 8:58 psz "– Zapewniam was: Zanim Abraham się narodził, JA JESTEM – odrzekł Jezus."
Uspółcześniona Biblia Gdańska (2017) J 8:58 ubg "Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham był, ja jestem."
Współczesny Przekład (1991) J 8:58 wsp "Jezus odpowiedział: - Możecie być pewni, zanim był Abraham, ja jestem."
Komentarze KUL (1958-1979) J 8:58 kul "Jezus powiedział im: "Zaprawdę, zaprawdę mówię wam: Nim Abraham się stał, Ja jestem!""
Przekład Żydowski NT (Stern) Jeszua powiedział im: "Tak jest! Zanim Awraham się stał, JAM JEST!".

Jak znasz angielski to chybas załapiesz?

King James Version (1611/1769) z kodami Stronga Jesus <2424> said <2036> (5627) unto them <846>, Verily <281>, verily <281>, I say <3004> (5719) unto you <5213>, Before <4250> Abraham <11> was <1096> (5635), I <1473> am <1510> (5748).

Po rusku:
Russian Synodal Orthodox Version Иисус сказал им: истинно, истинно говорю вам: прежде нежели был Авраам, Я есмь.

Po czesku
Překlad 21. století
Ježíš odpověděl: „Amen, amen, říkám vám: Dříve než byl Abraham, já jsem.“

Jedynie
Biblia Warszawsko-Praska (1975/1997)
J 8:58 br "Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, nim jeszcze pojawił się Abraham, Ja już byłem."

inaczej tłumaczy - Innymi słowy zastanowiłbym się, czy jeśli nawet w innych językach istnieje forma "Ja jestem" (Jam jest) to czy jednak coś nie jest na rzeczy..

Ostatnio edytowano So sty 06, 2018 8:26 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

formatowanie

So sty 06, 2018 7:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

No to ladnie. Wyglada na to, ze musze szukac kamienia mlynskiego.
Maxik - nie wymyslaj. Chyba zgodzisz sie ze mna, ze ci ktorzy ustalali Kanon idealnie dobrali co tam powinno byc a co nie. I przekazali to swoim nastepcom. A nie tym ktorym cos sie po ilus tam latach wymyslilo.
Jednoczesnie chwala Ci i czesc za zainteresowanie tematem bo oznacza to, ze nie traktujesz Biblii jako instrukcji obslugi. No to zdobadz sie na jeden stopien wiecej.

So sty 06, 2018 8:26 pm
Milczek
Milczek

Maxik napisał(a):
Czyżby posiadał dwa ośrodki świadomości?

Jeden wiedział drugi nie?

Wydaje mi się, że twój kluczowy problem w tej kwestii jest zawarty w powyższym fragmencie. W teologii katolickiej odpowiedź na oba pytania jest tak.

Dość ciekawe i szczegółowe omówienie tematu możesz znaleźć w wykładzie: https://www.youtube.com/watch?v=CciSuxjF98I&t=1862s i https://www.youtube.com/watch?v=eAv3p-vkQRg&t=2578s (zwłaszcza druga część). Pewnie będzie dla Ciebie nie do przyjęcia bo rozumowanie jest oparte na dogmatach, ale mimo wszystko polecam.

W skrócie, jeśli Jezus był osobą w której połączyły się natury boska i ludzka bez zmiany swoich własności (dogmat) to wydaje się wręcz niemożliwe by w swojej ludzkiej naturze miał wiedzę równą absolutnej, pozaczasowej wiedzy Boga gdyż byłoby to coś dramatycznie wykraczającego poza zakres ludzkiej (nawet wspieranej łaską na 200%) natury.

Nie ma konfliktu między fragmentami mówiącymi o ograniczonej wiedzy Jezusa (a jest ich więcej niż podałeś) a jego wszechwiedzy. Z racji ludzkiej natury nie mógł wiedzieć wszystkiego, zaś w zależności od przypadku fragmenty o wszechwiedzy możemy odnieść albo do jego boskiej natury albo nazwijmy to "wszechwiedzy na żądanie", a więc możliwości, żeby otrzymać nadnaturalną wiedzę na dany temat jeśli zajdzie taka potrzeba.

So sty 06, 2018 11:03 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona