Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 20, 2018 10:29 pm

Wyjście Izraelitów z Egiptu 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wyjście Izraelitów z Egiptu
Jak to w końcu z tym jest. Ostatnio czytałem że "cuda" przystąpienie morza było wynikiem wiatru. Krwawa rzeka osadem itd. Izraelci widzieli Boga tam gdzie nie było. A to rzutuje na całą ewangelię. Skoro widzieli Boga tam gdzie go nie było. To równie dobrze mogli odczytywać inne zjawiska w ten sposób?

So sty 13, 2018 8:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wyjście Izraelitów z Egiptu
Kup sobie jakiś porządny komentarz do ST.

So sty 13, 2018 9:00 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A coś poza tym? Myślę że taka odpowiedź nie jest satysfakcjonująca

So sty 13, 2018 9:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, ale nic nie poradzę. Temat szeroki niczym rzeka, a Ty pytasz o niego na forum. Rusz cztery litery i weź się za naukę.

So sty 13, 2018 9:06 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Opowieści zawarte w Biblii nie są (jedynie) pewnym opisem w czasie i przestrzeni. To opowiadania dydaktyczne i prorockie. One zostały napisane po coś i to "po coś" nie było chęcią autora natchnionego zabłyśnięcia talentem pisarskim czy kronikarskim.

Poza tym Bóg objawia się w naturze, wykorzystuje ją by działać - po coś ją stworzył. Bóg jakoś nie uznał za wskazane przenieść w sposób "magiczny" całego Narodu Wybranego z Egiptu od razu do krainy Kanaanu, tylko wykorzystał wiatry i mielizny. Manna z nieba też może mieć "naturalne" wyjaśnienie - to albo wydzielina z jakiś krzaczków, albo owoce, tak czy siak nawiewane na pustynię. Krzak gorejący to efekt samozapłonu pewnych rodzajów terpenów (związków eterycznych), które się samozapalają w stosunkowo niskiej temperaturze, są bardzo lotne, tak więc może tak być, że sam krzak nie pali się, tylko pary tych związków. To są pewne widzialne znaki, przez które w pewnych okolicznościach Bóg daje o sobie znać. Osoba posiadająca talent prorokowania potrafi odczytać przesłanie Boga, inni się może zdziwią, może przejdą do porządku dziennego nad tymi zjawiskami i nic nie zrozumieją.
Jak się zastanawiam nad samym sobą i relacjami ze Stwórcą, to też miałem epizody, które tak normalnie rzecz ujmując były normalnymi albo spotkaniami z ludźmi, albo normalnymi zjawiskami przyrody, ale.. pojawiły się akurat wtedy gdy "musiały". A to przyjaciel którego od lat nie widziałem wsparł mnie w chwili rozpaczy (tak całkiem przypadkiem się znalazł "z głupia frant"), a to wietrzyk zaszumiał w chwilach zwątpienia i rozterek gdzieś w lesie na polanie, a to jakiś pijaczek jak trochę broiłem w swoim życiu palnął sentencję niby tak ogólnie (niby nie skierowaną do mnie), ale "tak jakby w temacie".. A ja nie poczuwam się za proroka, ani natchnionego..

So sty 13, 2018 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Jak to w końcu z tym jest. Ostatnio .......przystąpienie morza było wynikiem wiatru. Krwawa rzeka osadem itd.

Podstawowe pytanie: gdzie to wyczytałeś?
Owszem, wiał wiatr i jest o tym napisane, ale to właśnie dowód,że Pan Bóg działa i teraz i w tamtych czasach.
Z Księgi Wyjścia:
"Mojżesz wyciągnął rękę nad morze, a Pan cofnął wody gwałtownym wiatrem wschodnim, który wiał przez całą noc, i uczynił morze suchą ziemią. Wody się rozstąpiły...",rozdział 14, wers 22:

So sty 13, 2018 9:50 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@up

No choćby tu

http://www.katolik.pl/cuda-wyjscia,2112,416,cz.html CUDA WYJŚCIA

Wt sty 30, 2018 7:21 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Pytanie jest takie: dlaczego usiłujesz wszystkie Boże cuda umniejszyć, odżeć z nadnaturalności? Odpowiedź: bo się naczytałeś pewnie jakichś pseudonaukowych komentarzy "biblijnych". Ale kto je napisał? Jakiś niewierzący. Może duchowny, ale niewierzący. Wierzący nie szuka dowodów, że Bóg nie zrobił cudu. Ktoś zaraził cię niewiarą. To się zaczyna już na poziomie przymusu szkolnego. Jesteś ofiarą. Bo jeśli wierzy się w osobowego Stwórcę wszystkiego, to nie ma się problemu z uwierzeniem, że Bóg cofnął wody morza w sposób ponadnaturalny (bo jakiż to musiał być potężny wiatr), że stworzył dla ludzi mannę, która w przyrodzie nie istnieje, i że opadała z nieba, że zapalił krzak i sprawił, by się nie spalał itd. Jeśli szukasz dowodów, że to wszystko stało się w sposób naturalny, to szukasz potwierdzenia swojej niewiary w działanie osobowego potężnego Stwórcy.

Negacja jednego cudu prowadzi do negacji pozostałych. Śmiało, idź dalej. Zostało przecież tyle cudów do zanegowania: poczęcie Jezusa z Ducha Świętego, wskrzeszenie Łazarza po czterech dniach i inne cuda, zmartwychwstanie Jezusa, a potem Jego wniebowstąpienie, wskrzeszenia dokonywane przez apostołów, zmartwychwstanie powszechne ciał na końcu świata. Neguj wszystko, bo przecież Bóg nie może tego zrobić, prawda? Trzeba to wytłumaczyć w sposób naturalny. Marii pewnie coś się przyśniło, ci wskrzeszeni to pewnie nie do końca umarli, ciało Jezusa wyparowało z grobu, a Jego objawienia to pewnie halucynacje. To jest niewiara. Jeśli negujesz cuda, to nie udawaj wierzącego.

jotef
https://myslichrzescijanskie.wordpress.com/

Pt lut 09, 2018 10:06 am
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Mat 14:24-31, TBS
(24) A łódź będąc już na środku morza, była miotana przez fale; albowiem wiatr był przeciwny.
(25) A o czwartej straży nocnej, przyszedł do nich Jezus, idąc po morzu.
(26) I ujrzeli Go uczniowie chodzącego po morzu, i przestraszyli się, mówiąc: To jest zjawa! A ze strachu krzyknęli.
(27) Lecz zaraz Jezus rzekł do nich, mówiąc: Ufajcie! To ja jestem, nie bójcie się!
(28) A Piotr odpowiadając, rzekł Mu: Panie! Jeśli to jesteś Ty, każ mi przyjść do siebie po wodzie.
(29) A On rzekł: Przyjdź! A Piotr wystąpił z łodzi, i idąc po wodzie, przyszedł do Jezusa.
(30) Ale widząc gwałtowny wiatr, zląkł się; i gdy zaczął tonąć, zawołał, mówiąc: Panie, ratuj mnie!
(31) A Jezus zaraz wyciągnął rękę, uchwycił go i rzekł mu: O małej wiary! Dlaczego zwątpiłeś?

Piotr uczestniczył w cudzie, chodził po wodzie, a jednak pod wpływem wiatru jego rozum musiał mu podsunąć myśl: to niemożliwe, utonę. Jezus skarcił go: O małej wiary! Dlaczego zwątpiłeś? I ja się pytam: O małej wiary! Dlaczego wątpicie w Boże cuda i szukacie wytłumaczenia w naturalności? Wasza niewiara powoduje, że mimo waszych modlitw Bóg nie będzie dla was czynił cudów. Bóg odda was naturalności, w którą wierzycie, i będziecie tonąć jak Piotr.

jotef
https://myslichrzescijanskie.wordpress.com/

Pt lut 09, 2018 10:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
A coś poza tym? Myślę że taka odpowiedź nie jest satysfakcjonująca
Poza tym czytaj Biblię.
Jak byk stoi:
Wj 14:21 bt5 "Mojżesz wyciągnął rękę nad morze, a Pan cofnął wody gwałtownym wiatrem wschodnim, który wiał przez całą noc, i uczynił morze suchą ziemią. Wody się rozstąpiły,"

Więc rewelacje jakie wyczytałeś są nieco... już nie nowe.

Pt lut 09, 2018 11:50 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Owszem. Ale można traktować to jako wyobrażenia żydów. Wiatr zawiał przypadkowo a oni widzieli w tym Boga. Większość cudów z Ks.wyjscia można wytłumaczyć naukowo

Np. Krwawa rzeka jest wynikiem wydzielania się pewnej substancji zawartej w krasnorostach które znajdują się w rzece. Śmierć zwierzyny była spowodowana toksynami zawartymi w tej sub.

Płonący krzak. Akacja która rośnie w Egipcie/półwyspie Synaj pali się w taki sposób że stwarza iluzję "nie trawienia przez ogień". Ale krzak się spala

Pt lut 09, 2018 3:08 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
[i]Mat 14:24-31, TBS
..O małej wiary! Dlaczego wątpicie w Boże cuda i szukacie wytłumaczenia w naturalności? Wasza niewiara powoduje, że mimo waszych modlitw Bóg nie będzie dla was czynił cudów. Bóg odda was naturalności, w którą wierzycie, i będziecie tonąć jak Piotr.

Właśnie dlaczego?
nauka ma to do siebie że usiłuje wyjaśnić wszystko w sposób naukowy ziemski i do tego nie lubi za bardzo zmieniać zdania, teoria ewolucji jest tego bardzo dobrym przykładem , coraz częściej jest podważana ale oficjalna nauka która przyjęła ją jako dogmat jest niewzruszona
następny przykład niektórzy naukowcy zaczynają podważać to że ziemia jest taka stara i ma miliardy lat, to też świadczy że teorie naukowe są tylko teoriami a często traktowane są jako dogmaty
patrzcie jak to wygląda z jednej strony są naukowcy którzy zagłębiając się w tajniki przyrody i całego otaczającego nas świata stwierdzają że tylko Bóg mógł coś takiego stworzyć i się nawracają a z drugiej strony wierzący ludzie szukają potwierdzenia naukowego wiary w Boga i jego cuda czy interwencje

Pt lut 09, 2018 4:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Owszem. Ale można traktować to jako wyobrażenia żydów. Wiatr zawiał przypadkowo a oni widzieli w tym Boga. Większość cudów z Ks.wyjscia można wytłumaczyć naukowo

Np. Krwawa rzeka jest wynikiem wydzielania się pewnej substancji zawartej w krasnorostach które znajdują się w rzece. Śmierć zwierzyny była spowodowana toksynami zawartymi w tej sub.

Płonący krzak. Akacja która rośnie w Egipcie/półwyspie Synaj pali się w taki sposób że stwarza iluzję "nie trawienia przez ogień". Ale krzak się spala

Pojęcie cudu jako koniecznie czegoś sprzecznego z nauką jest raczej "ludowe" niż chrześcijańskie.

bander napisał(a):
nauka ma to do siebie że usiłuje wyjaśnić wszystko w sposób naukowy ziemski i do tego nie lubi za bardzo zmieniać zdania, teoria ewolucji jest tego bardzo dobrym przykładem , coraz częściej jest podważana ale oficjalna nauka która przyjęła ją jako dogmat jest niewzruszona
Bzdura. Teoria Ewolucji od powstania zmieniła się bardzo mocno.
I jest najbardziej prawdopodobną teorią (już nie tylko hipotezą). Można podważać jej szczegóły, ale raczej nie TE jako taką.
bander napisał(a):
następny przykład niektórzy naukowcy zaczynają podważać to że ziemia jest taka stara i ma miliardy lat
Jacy "naukowcy"? Nieuki, którzy nie umieją rozróżnić kompetencji nauk i próbują dopasować teorie naukowe do swojego niedouczonego odczytu Księgi Rodzaju?
Cytuj:
to też świadczy że teorie naukowe są tylko teoriami a często traktowane są jako dogmaty
Bywa i tak. Ale nie jest to obraz dominujący. Nasza nauka ma się całkiem dobrze.

Cytuj:
patrzcie jak to wygląda z jednej strony są naukowcy którzy zagłębiając się w tajniki przyrody i całego otaczającego nas świata stwierdzają że tylko Bóg mógł coś takiego stworzyć i się nawracają a z drugiej strony wierzący ludzie szukają potwierdzenia naukowego wiary w Boga i jego cuda czy interwencje
Mnie to nie dziwi. Byle tylko mieć tyle pokory, by wiezdzieć, że wszystkiego zawsze nie da sie z jednej strony wytłumaczyć, z drugiej udowodnić.

Pt lut 09, 2018 4:42 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Barney nigdzie nie napisałem że oni coś dopasowują do czegoś bo nie wiem nawet czy są wierzący czy nie , to chodzi raczej o metodę badawczą wieku skał czy tam jakiś osadów oni podważają dokładność tej metody ale to nie ma znaczenia ponieważ pokazuje to tylko że zmieniają się metody badawcze , następują jakieś odkrycia a oficjalna nauka trudno przyjmuje zmiany
teoria ewolucji jeżeli według ciebie jest nieodrzucenia to jest w sumie twoja sprawa nie będę się z tobą spierał ja tylko jeszcze zaznaczę że odrzucają ją naukowcy nie związani z wiarą , ale każdy może mieć własne zdanie a innych nazywać bzdurami

Pt lut 09, 2018 5:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Jak to w końcu z tym jest. Ostatnio czytałem że "cuda" przystąpienie morza było wynikiem wiatru. Krwawa rzeka osadem itd. Izraelci widzieli Boga tam gdzie nie było. A to rzutuje na całą ewangelię. Skoro widzieli Boga tam gdzie go nie było. To równie dobrze mogli odczytywać inne zjawiska w ten sposób?

To dość ciekawe stwierdzenia.
Spróbuj zatem spowodowac żeby wiatr wiał w ten sposób aby można było przejść przez morze.

Bóg może posłuzyc sie wszystkim co stworzył aby dla nas było to cudem.
Bo wszystko czego cżlowiek nie może zrobic a Bóg moze to cud.

Biblia mówi że Bóg zatrzymał słońce na jeden dzień.
Czy umiesz ztrzymac slońce albo kogos wskrzesić.
I nie ma znaczenia jakim sposóbem Bóg to robił. Mógł nawet wykorzystać do wskrzeszenia ziele angielskie albo marihuanę.
Tyle że Bóg wie jak to zrobic i dlatego dla nas to jest cud.

So lut 10, 2018 1:24 am