Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:45 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 36  Następna strona
 Tropienie Boga - wydzielony 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tropienie Boga - wydzielony
Cytuj:
No i wierzący rozmówca na forum publicznym bezwstydnie przyznaje się, że mógłby pracować w Gestapo albo odnalazłby się jako kat apostatów i innowierców w teokracji islamskiej

Gdzie to napisano?

Cz lis 08, 2018 10:43 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Nie zauważyłem, żeby w negatywnym tonie wyraził się o zabijaniu ludzi z błahych powodów jak niejednomyślność i odmienna opinia a wręcz przeciwnie, bo przecież fajnie, że trzeba tak bezwzględnie przestrzegać zaleceń starożytnych kapłanów a nie tylko na niby :D :oops: Wyraźnie mu to imponuje :roll: Gdyby popierał karę śmierci za morderstwo, ludobójstwo, gwałt, grabież to nie miałbym nic przeciwko.

Nie podałewś miejsca, gdzie taka wypowiedź się pojawiła. Wyszukiwarka mi też mi nie pomogla. No cóż, oszczerstwo jest przekroczeniem regulaminowym. Reg. II/8.1 OSTRZEŻENIE

Cz lis 08, 2018 11:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
PeterW napisał(a):

Przetłumacz to sobie gieniuszu na obecną chwilę - masz rzetelnie wykonywać obowiązki w pracy. Nawet, jeśli ona jest mało przyjemna (nie pozwalają Ci pić kawki co pięć minut)

Cytuj:
Nie. :D :dokitu: Historycznie pojęcie niewolnictwa to zaganianie batem murzyna do plantacji, znęcanie się psychiczne i fizyczne nad drugim człowiekiem z racji pochodzenia etnicznego, wykonywanego zawodu lub stanu posiadania, kolonializm

Biednyś człowieku.. Czemu biedny? Boś głupi, czemuś głupi? Boś biedny.
Mylą Ci się epoki Miszczu - uprawiasz bardzo prostacki anachronizm.
W Starożytności (pomijając przypadki rzeczywiście patologiczne, których trochę było) niewolnicy byli po prostu pracownikami, którzy pracowali za wikt i opierunek. Owszem niekoniecznie z własnej woli. Niewolnik był towarem - czasem dosyć kosztownym (jakiś lekarz, czy nauczyciel), więc nie opłacało się go gnoić tylko dlatego że był niewolnikiem.

Cytuj:
Niewolnictwo możesz mieć w łagrach, wschodniej teokracji islamskiej prześladującej innowierców albo w obozie koncentracyjnym :roll: .

Idio.. Anachronizm, jak wyżej.

Cytuj:
Cytuj:
No i? Gdzie tu okrucieństwo?? Masz przestrzegać tego na serio, a nie na niby.
No i wierzący rozmówca na forum publicznym bezwstydnie przyznaje

że Maciuś bredzi od rzeczy. Skup się: w czasach minionych, jak człowiekowi nie dałeś w zęby, to nie zrozumiał. Było takie zagrożenie dosyć drakońską sankcją, by ludzie rozumieli powagę sytuacji. Znowu anachronizujesz.

Cytuj:
się, że mógłby pracować w Gestapo albo odnalazłby się jako kat apostatów i innowierców w teokracji islamskiej. Tam prawo jest przestrzegane na serio, śmiertelnie na serio :D :roll: Gdyby dzisiaj żydowski Bóg nagle wpadł na pomysł,

Znowu popisy słowno muzyczne. Paplanie by paplać. Nie potrafisz być jakoś tak, bardziej zwięzły? Słuchaj, tu nie jest szkoła, tu pani Ci nie da dobrej oceny za długi esej o niczym..

Cytuj:
Ufasz komuś, bo jest księdzem albo katolikiem.

A ty ufasz ateistom. Więc?

Cytuj:
Może ujmę to tak: jaki jest rozsądny powód, dla którego ktoś uznaje podążanie za jakimś bogiem lub boginią za zasadne? Najlepiej żeby to nie był esej ani słowotok o wszystkim na pół strony jak robi to witoldm i pedagogika wstydu jaką uprawia PeterW

Fajnie że się już zaczynasz wstydzić.. Ale ad rem - Tak - Jest rozsądny powód.

Cytuj:
Nie zauważyłem, żeby w negatywnym tonie wyraził się o zabijaniu ludzi z błahych powodów jak niejednomyślność i odmienna opinia a wręcz przeciwnie

Jako pani z polskiego napisałbym, że masz zbyt ubogie słownictwo. Znowu ta "niejednomyślność" - chłopie wysil się na jakieś synonimy, albo coś..
Nakaz odpoczynku to dla Ciebie błahy powód.. Taaak.. A wcześniej o niewolnikach tyle nabredziłeś. Jak jako pracodawca będziesz zmuszał pracowników do pracy w dni wolne, bez rekompensaty, to możesz trafić do pierdla, a do tego dołożą Ci takie sankcje finansowe, że po wyjściu z więzienia będziesz mógł jeść tylko trawę z trawnika obok.

Cz lis 08, 2018 11:17 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oj żadne epoki mi się w żadnym wypadku nie pomyliły :roll: :D Zacytowałeś tylko akurat tą wygodną część wypowiedzi, żeby przypiąć do niej swoje ad personam, a całą resztę już jakoś tak pominąłeś i nie umieściłeś w swoim poście, żeby nie wyszło, że rozmówca ma rację :roll: Bo ma. Zabijanie ludzi za inną opinię, zniewalanie ich i zadawanie im niesprawiedliwego cierpienia jest złe i głupie według wszelkich znanych nam, cywilizowanych kanonów przyzwoitości i praworządności a faworyzowanie danych czynów, podczas gdy u innych już potępianie i demonizowanie to oczywisty i z definicji podwójny standard :)

Cz lis 08, 2018 11:41 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Czy ty rozumiesz co oznacza teologiczna definicja człowieka? Zaznaczyłam to po to, by móc wyodrębnić też naturę, czyli ów proch ziemi. Ciebie też mam wysłać na naukę gry w warcaby, bo masz problemy z liczeniem do trzech? Dusza nieśmiertelna nie podlega badaniom naukowym, natomiast ciało i psychika tak. Mamy ogromne problemy z wyznaczeniem zakresu naprawdę wolnej woli, która należy do istoty człowieczeństwa widzianego oczami chrześcijaństwa. Nauka bowiem dostarcza argumentacji na wiele determinacji. Jesteś tego najlepszym przykładem. Nikt cię nie nawraca, ale nie jesteś w stanie opanować podstawowej wiedzy z chrześcijaństwa o którym wypowiadasz się z wysokości profesorskiej katedry. Nie opanowuje się wiedzy w przypadku, gdy się tego nie chce. Boisz się, że zawali ci się ten upleciony misternie antyspam, który wali się jak zaczyna się argumentacja naukowa. Ty pracujesz na tym czym się ona zajmuje (natura). Jeśli potraktować przypowieści ewangeliczne jako przykłady śledzenia Jezusa - terapeuty (czytamy Ewangelie przez psychologiczne okulary), mamy spójność Ewangelii z działaniami terapeutycznymi psychologów. U ciebie jest niezrozumiały żargon i brak widoków na ludzkie dojrzewanie. Budujesz swoimi technikami kalekę, któremu otworzy się w pewnym momencie piwnica podświadomości i cały spam ujrzy światło dzienne. Będzie też przetworzony, bo pamięć długotrwała splata historie jak chce, to nie taśma filmowa. Tak jak nosimy w sobie śmieciowy DNA, tak samo nosimy pamięć zbiorową (np. lęk przed wężami) i przeszłą począwszy od życia prenatalnego. Nic się nie kasuje.

Merss,

To w jakim celu piszesz najpierw o aspekcie człowieka, jego nieśmiertelnej duszy, a potem o nowoczesnej nauce ? manipulacja ?
przecież ja się nie czepiam tych fragmentów Biblii czy też aspektów chrześcijaństwa które są zgodne z nauką. Poruszam właściwie 3 punkty

1) mylenie Boga z obrazem Boga ( to samo dotyczy człowieka)
2) bajkowo fantastyczne elementy w Biblii
3) okrucieństwa, zabijanie w ST

Ty natomiast rozmydlasz temat i piszesz o czymś innym, o argumentacji naukowej, np mądrościach psychologicznych w przypowieściach Jezusa.
Tylko co ten temat ma wspólnego z moimi zastrzeżeniami w pierwszym rzędzie ?
To tak jakbym określił Małego księcia" jako bajkę, a Ty mi nagle wyskakujesz z nauką i psychologia tam zawarta.
jasne zarówno a Małym księciu jak i słowach Jezusa jest dużo sensownej psychologii . Jednak kiedy chcemy się w ten temat zagłębić to raczej weźmiemy do reki profesjonalne lektury na ten temat, nie będziemy się posiłkowali bajkami. Bajki są dobre dla dzieci i chwała niektórym, że noszą też w sobie pewne wartości. Nie sprawia to jednak,że dana bajka koresponduje z rzeczywistością.

Widzę że mylisz mistykę z represją.

Kaleki nie stworzy z człowieka generowanie teraźniejszości, tylko wtłoczeniu w niego poczucia winy.
Nie kreatywne myślenie- tylko myślenie skażone dogmatem.
Nie dojrzała postawa, ale uciekanie z problemami do kogoś niewidzialnego w niebie .
nie wrażliwość na otaczające piękno, ale znieczulica np w kontekście zbrodni w ST

taki człowiek jest kaleką, bez własnego charakteru , toczący walkę z niewidzialnymi demonami w swojej głowie.

mistyka nie opiera się na uciekaniu od problemów czy represjonowaniu złych emocji. Wręcz przeciwnie, to wszystko jest akceptowane i obserwowane w ciszy. tylko wtedy następuje prawdziwy wgląd, że te rzeczy są bezwartościowe i na zasadzie znudzenia, umysł przestaje je produkować.

Kolejna sprawa. Naiwnie sądzisz, ze np moje oburzenie w kontekście zabijania niewinnych wynika z tego, że jestem nieukiem i nie mam pojęcia o wielu aspektach chrześcijaństwa. Jockey triumfalnie przytacza mi dogmat o życiu wiecznym. i że to niby ma zmienić moja perspektywę. Jest życie wieczne, wiec mogę stać się cynikiem i znieczulonym na wszystko draniem ? na zasadzie- zabijanie dzieci jest lajtowe, one są teraz szczęśliwe w raju ??
nie, moje filozofia nie prowadzi do tego typu patologicznych konkluzji. nawet moja opinia na temat prawdziwości życia wiecznego ani na jotę nie zmienia mojej wrażliwości na ludzki los, nie powoduje, że będę bagatelizował zbrodnie i rzucał głupimi, nieludzkimi tekstami w stylu Robaczka, że skąd wiem, może te osoby umierając były przeszczęśliwe ?

Dla mnie to jest chore, i dla Ciebie jako inteligentnej, zdrowo myślącej osoby tez tak powinno być..

Cz lis 08, 2018 1:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie,

Oki, gdzie widzisz wskazanie do ciszy np we fragmencie o Sodomie i Gomorze i kłótni Jezusa z faryzeuszami, kiedy ich nazywa plemieniem żmijowym ?

dostąpienie życia wiecznego to nie transcendencja, jedynie kontynuacja snu ego, tylko w innym wymiarze.

nabiorę przekonania do tego konkretnego jabłka, a wcześniej bym tylko wierzył słowom innych ludzi

Oki, z tymi bajkami, ale jaki jest sens wybieranie takich lektur, które zawierają tylko pewne fragmenty wskazówek transcendentalnych, jak jest masa lektur wypełnionych nimi po brzegi ? Jak interesujesz się modą, to kupisz sobie gazetę z moda, a nie Super express, gdzie o modzie są dwie linijki, Prawda ? do tego zmierzam.

najlepszą modlitwą jest cisza, cała reszta to niepotrzebny jazgot ego

acha, Twoje samopoczucie może wynikać np z pola magnetycznego na którym ustawiony jest dom, Ty jednak jesteś skłonna płacić kasę, bo kto tu widzi zjawiska nadprzyrodzone ?

Znasz jakieś alternatywne, skuteczne metody leczenia nowotworu ?

Cz lis 08, 2018 2:11 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
NowyLogin napisał(a):
a całą resztę już jakoś tak pominąłeś i nie umieściłeś w swoim poście, żeby nie wyszło, że rozmówca ma rację :roll: Bo ma. Zabijanie ludzi za inną opinię, zniewalanie ich i zadawanie im niesprawiedliwego cierpienia jest złe i głupie według wszelkich znanych nam, cywilizowanych

Maciuś - ochłoń. Już wspominałem że anachronizujesz? Czym innym był (od strony takiej technicznej) niewolnik w starożytności, czym innym we współczesności. Oczywiście że nie mógł decydować o sobie, ale obrazki z biedakami w kamieniołomach, to tak z lekka możesz sobie darować. Były i takie przypadki, ale tak dla zasady - nie. Niewolnik był po prostu robotnikiem, pracownikiem, którego się kupowało na targu i któremu się dawało jeść i dach nad głową, a on (niekoniecznie chętnie) musiał pracować. Niewolnik kosztował konkretne pieniądze i z reguły właściciel nie mógł sobie pozwolić na jego utratę ot tak - z kaprysu. Jak chciał się go pozbyć, to go odsprzedawał - znowu, by dobrze sprzedać niewolnik ów musiał mieć jako taką kondycję i być zdrowym. Jak to wśród ludzi. Byli ludzie normalni i byli psychopaci. Psychopata zapewne lubił dręczyć niewolników, ale też musiał mieć sporo kasy na swoje "fanaberie", pozostali byli normalni. Potrzebowali niewolników zamiast odkurzaczy i pralek. Niektórzy niewolnicy byli nawet zarządcami domu, ochroniarzami, nauczycielami, medykami, muzykami. Robili jako kurierzy, ogrodnicy, cieśle.. Niewolnik od wolnego tym się różnił, że jego los zależał od jego pana, a wolny musiał troszczyć się o siebie sam (najbardziej przerąbane miał chyba ten wolny, ale biedny)

Nie piszę tego jako pochwałę niewolnictwa, tylko opisuję jak było, a nie to co można przeczytać w jakiś propagandówkach.

Cz lis 08, 2018 2:47 pm
Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):

3) okrucieństwa, zabijanie w ST

muszę przyznać że to jeden z fundamentów moich wątpliwości. Wycinka całych narodów, miast, bez oszczędzania kobiet, dzieci, szukam w tym wszystkich miłosierdzia i .... :no:

Cz lis 08, 2018 4:11 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
ciach chamskie adpersonam i ostrzeżenie -J

Cz lis 08, 2018 5:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Peter1975 napisał(a):
muszę przyznać że to jeden z fundamentów moich wątpliwości. Wycinka całych narodów, miast, bez oszczędzania kobiet, dzieci, szukam w tym wszystkich miłosierdzia i .... :no:

ups.. cichutko.. lepiej tego tematu tutaj nie poruszaj.. bo wyjdziesz na osobę chorą, która wymaga leczenia.. na kogoś, kto nie ma pojęcia o głębi i pięknie chrześcijaństwa.
nie masz Biblii dla dzieci ? tej z powycinanymi fragmentami ? lepiej na niej bazuj a o swoich wątpliwościach zapomnij. Jesteś po prostu człowiekiem małej wiary, nie rozumiejącym fundamentów chrześcijaństwa :lol:

Cz lis 08, 2018 5:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Oki, gdzie widzisz wskazanie do ciszy np we fragmencie o Sodomie i Gomorze i kłótni Jezusa z faryzeuszami, kiedy ich nazywa plemieniem żmijowym ?

A myślisz, że skąd się bierze grzech? Z ciszy czy z hałasu? A te fragmenty są o grzechu i o jego konsekwencjach.
Cytuj:
dostąpienie życia wiecznego to nie transcendencja, jedynie kontynuacja snu ego, tylko w innym wymiarze.

A skąd Ty to wiesz? Dostąpiłeś życia wiecznego? Nie mam pojęcia, skąd Ty bierzesz te swoje tezy...
Cytuj:
nabiorę przekonania do tego konkretnego jabłka, a wcześniej bym tylko wierzył słowom innych ludzi

Tak, lepiej wierzyć sobie niż innym, ale sobie też warto czasem nie wierzyć, bo wówczas jest gotowy na zmianę przekonań.
Cytuj:
Oki, z tymi bajkami, ale jaki jest sens wybieranie takich lektur, które zawierają tylko pewne fragmenty wskazówek transcendentalnych, jak jest masa lektur wypełnionych nimi po brzegi ? Jak interesujesz się modą, to kupisz sobie gazetę z moda, a nie Super express, gdzie o modzie są dwie linijki, Prawda ? do tego zmierzam.

Biblia zawiera całe mnóstwo wskazówek transcendentalnych, to raz. A dwa, jest zakorzeniona głęboko w naszej kulturze. Biblię masz wszędzie, w literaturze, w sztuce, w filmach, w swoim otoczeniu. Taka silnie zakorzeniona historia wraz z jej symboliką ma dużo większe oddziaływanie niż jakaś tam kreskówka Disneya albo jakiekolwiek inne dzieło o chrześcijańskim przekazie.
Cytuj:
najlepszą modlitwą jest cisza, cała reszta to niepotrzebny jazgot

I tu się mylisz. To jest Twój podstawowy błąd, że Ty chcesz przestać śnić, zamiast śnić świadomie. Głos wybrzmiewający w ciszy nie jest zły i niepotrzebny, Ty tego cały czas potrzebujesz do życia, do rozwijania się. Cisza Ci daje wolność. Ona jest tylko tłem, na którym rozgrywa się cała Twoja historia.
Cytuj:
acha, Twoje samopoczucie może wynikać np z pola magnetycznego na którym ustawiony jest dom, Ty jednak jesteś skłonna płacić kasę, bo kto tu widzi zjawiska nadprzyrodzone ?

Tak jak mówiłam, zanim podejmę jakiekolwiek kroki, rozważę różne opcje. Nie odrzucam czynnika nadprzyrodzonego.
Cytuj:
Znasz jakieś alternatywne, skuteczne metody leczenia nowotworu ?

Osobiście nie znam, bo nie miałam nigdy problemu z nowotworem, ale słyszałam o alternatywnych sposobach leczenia, np.
https://oczymlekarze.pl/raporty/1425-me ... ternatywne

Cz lis 08, 2018 6:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW: tłumaczysz się i tyle. Naturalny odruch. Historyczne, udokumentowane, powszechnie poznawalne fakty są jednoznaczne, ty zaś w tym momencie je nieudolnie wypierasz :D :roll: Trudno.

Ps. Kiedy takie samo ostrzeżenie otrzyma PeterW, który w co drugim/trzecim poście wyzywa użytkowników od głąbów, idiotów, zachowuje się wulgarnie? :roll:

Cz lis 08, 2018 7:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie

wybacz mi, ale w ten sposób można uznać death metalową muzykę Behemota za podręcznik transcendencji ego i wyjścia do ciszy :lol:
Wszystko powstaje z ciszy, ale nie wszystko do tej ciszy prowadzi.
Wewnętrznej, stałej ciszy.. ( oprócz działania umysłu praktycznego , który jest już niezbędnym szumem).

Pisze o tym w co wierzą chrześcijanie. Sen ego będzie kontynuowany z grą osobowości i preferencjami. Identyfikacja ma zostać na miejscu. nie ma tu mowy o transcendencji.

Przekonania są Ci potrzebne w praktycznym wymiarze życia,jak coś budujesz, konstruujesz,. Sama wiara nie wystarczy.

dobra, to wymień chociaż po jednej wskazówce z Ksiąg :

Rodzaju;
Wyjścia;
Kapłańska;
Liczb;
Powtórzonego Prawa.

tak, o roli Biblii w kulturze i literaturze nie będę polemizował. masz rację.

Problem jest taki, że w świadomości sen znika.Jak naprawdę jesteś świadoma, to przestajesz śnic. To się dzieje z automatu. nie można być tylko trochę w ciąży. Nie pisze teraz o praktycznym umyśle, jest on oki. Tylko ustawicznym psychologicznym śnie.

ja bym takiego egzorcystę wyśmiał. Z bajek bowiem wyrosłem.

Oki, alternatywne nie gorsze.

Cz lis 08, 2018 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
wybacz mi, ale w ten sposób można uznać death metalową muzykę Behemota za podręcznik transcendencji ego i wyjścia do ciszy :lol:
Wszystko powstaje z ciszy, ale nie wszystko do tej ciszy prowadzi.
Wewnętrznej, stałej ciszy.. ( oprócz działania umysłu praktycznego , który jest już niezbędnym szumem).

Co to jest umysł praktyczny?
Cytuj:
Pisze o tym w co wierzą chrześcijanie. Sen ego będzie kontynuowany z grą osobowości i preferencjami. Identyfikacja ma zostać na miejscu. nie ma tu mowy o transcendencji.

Co to jest transcendencja? Czy transcendencja wyklucza osobowość i preferencje?
Cytuj:
Przekonania są Ci potrzebne w praktycznym wymiarze życia,jak coś budujesz, konstruujesz,. Sama wiara nie wystarczy.

Tylko, że przekonanie jest wiarą.
Cytuj:
dobra, to wymień chociaż po jednej wskazówce z Ksiąg :

Rodzaju;
Wyjścia;
Kapłańska;
Liczb;
Powtórzonego Prawa.

Nie jestem takim znawcą Biblii, żeby Ci rzucać cytatami (z takimi zadaniami to możesz uderzyć do tutejszych katolików). Ogólnie nie przepadam za ST. Jak chcesz mieć wysyp wskazówek, to zachęcam do NT. I pamiętaj, że NT w pewnym sensie zastępuje ST (stawia go w innym świetle).
Cytuj:
Problem jest taki, że w świadomości sen znika.Jak naprawdę jesteś świadoma, to przestajesz śnic. To się dzieje z automatu. nie można być tylko trochę w ciąży. Nie pisze teraz o praktycznym umyśle, jest on oki. Tylko ustawicznym psychologicznym śnie.

Ponawiam pytanie: co to jest praktyczny umysł?
Cytuj:
ja bym takiego egzorcystę wyśmiał. Z bajek bowiem wyrosłem.

Z jednej bajki wyrosłeś, żeby uwierzyć w drugą. Człowiek dojrzały duchowo wie, że nic nie wie.

Cz lis 08, 2018 10:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie,

Umysł praktyczny to zarezerwowanie lotu, planowanie wyjścia w kontekście pogody itp

transcendencja oznacza koniec snu osobowości. Pozostaje ona tylko jako narzędzie. Top samo z preferencjami, przerywamy z nimi utożsamianie.

według jakiego słownika przekonanie jest wiara ? Oczywiście przekonanie w tym kontekście o którym pisałem n-. z jabłkiem, czyli oparte na empirycznym doświadczeniu.

acha, czyli nie sprawdziłaś pod względem wskazówek aż 2/3 Biblii, ale napisałaś, że jest ich mnóstwo ;) Teraz wkleję pierwszy lepszy fragment z NT, a Ty podasz , gdzie widzisz wskazówki, oki ?

Nauczanie z łodzi

5
1 Pewnego razu - gdy tłum cisnął się do Niego aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret - 2 zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. 3 Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Obfity połów

4 Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!». 5 A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». 6 Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. 7 Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. 8 Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny». 9 I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; 10 jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». 11 I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.

Uzdrowienie trędowatego1

12 Gdy przebywał w jednym z miast, zjawił się człowiek cały pokryty trądem. Gdy ujrzał Jezusa, upadł na twarz i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». 13 Jezus wyciągnął rękę i dotknął go, mówiąc: «Chcę, bądź oczyszczony». I natychmiast trąd z niego ustąpił. 14 A On mu przykazał, żeby nikomu nie mówił: «Ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę za swe oczyszczenie, jak przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich». 15 Lecz tym szerzej rozchodziła się Jego sława, a liczne tłumy zbierały się, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych niedomagań. 16 On jednak usuwał się na miejsca pustynne i modlił się.

PIERWSZY ZATARG Z FARYZEUSZAMI

Uzdrowienie paralityka2

17 Pewnego dnia, gdy nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i uczeni w Prawie, którzy przyszli ze wszystkich miejscowości Galilei, Judei i Jerozolimy. A była w Nim moc Pańska, że mógł uzdrawiać. 18 Wtem jacyś ludzie niosąc na łożu człowieka, który był sparaliżowany, starali się go wnieść i położyć przed Nim. 19 Nie mogąc z powodu tłumu w żaden sposób go przynieść, wyszli na płaski dach i przez powałę spuścili go wraz z łożem w sam środek przed Jezusa. 20 On widząc ich wiarę rzekł: «Człowieku, odpuszczają ci się twoje grzechy».
21 Na to uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli się zastanawiać i mówić. «Któż On jest, że śmie mówić bluźnierstwa? Któż może odpuszczać grzechy prócz samego Boga?» 22 Lecz Jezus przejrzał ich myśli i rzekł do nich: «Co za myśli nurtują w sercach waszych? 23 Cóż jest łatwiej powiedzieć: "Odpuszczają ci się twoje grzechy", czy powiedzieć: "Wstań i chodź"? 24 Lecz abyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» - rzekł do sparaliżowanego: «Mówię ci, wstań, weź swoje łoże i idź do domu!» 25 I natychmiast wstał wobec nich, wziął łoże, na którym leżał, i poszedł do domu, wielbiąc Boga.
26 Wtedy zdumienie ogarnęło wszystkich; wielbili Boga i pełni bojaźni mówili: «Przedziwne rzeczy widzieliśmy dzisiaj».

Powołanie Lewiego3

27 Potem wyszedł i zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» 28 On zostawił wszystko, wstał i chodził4 za Nim.
29 Potem Lewi wyprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. 30 Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: «Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?» 31 Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. 32 Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników».

Sprawa postów5

33 Wówczas oni rzekli do Niego: «Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją». 34 Jezus rzekł do nich: «Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? 35 Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli».
36 Opowiedział im też przypowieść: «Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. 37 Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. 38 Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków. 39 Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego - mówi bowiem: "Stare jest lepsze"»6.
«« Łk 5 »»

uskanie kłosów w szabat1

6
1 W pewien szabat przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i wykruszając je rękami, jedli. 2 Na to niektórzy z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w szabat?» 3 Wtedy Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nawet tegoście nie czytali, co uczynił Dawid, gdy był głodny on i jego ludzie? 4 Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać». 5 I dodał: «Syn Człowieczy jest panem szabatu».

Uzdrowienie w szabat2

6 W inny szabat wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. 7 Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. 8 On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Podnieś się i stań na środku!» Podniósł się i stanął. 9 Wtedy Jezus rzekł do nich: «Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić; życie ocalić czy zniszczyć?» 10 I spojrzawszy wkoło po wszystkich, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!» Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. 11 Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.

W TOKU PEŁNEJ DZIAŁALNOŚCI

Wybór Dwunastu3

12 W tym czasie Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. 13 Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: 14 Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; 15 Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; 16 Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.

Napływ ludu4

17 Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; 18 przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. 19 A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

Błogosławieństwa5

20 A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
«Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
21 Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
22 Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: 23 cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich6 czynili prorokom.

Przekleństwa

24 Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
25 Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
26 Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich7 czynili fałszywym prorokom.

Miłość nieprzyjaciół8

27 Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; 28 błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. 29 Jeśli cię kto uderzy w [jeden] policzek, nadstaw mu i drugi! Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty! 30 Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje.
31 Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! 32 Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność?9 Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. 33 I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. 34 Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. 35 Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. 36 Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.

Powściągliwość w sądzeniu10

37 Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. 38 Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

Dwóch niewidomych11

39 Opowiedział im też przypowieść12: «Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? 40 Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel.

Obłuda13

41 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 42 Jak możesz mówić swemu bratu: "Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku", gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata.

Drzewo i owoce14

43 Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. 44 Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny15 nie zbiera się winogron. 45 Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Dobra lub zła budowa16

46 Czemu to wzywacie Mnie: "Panie, Panie!", a nie czynicie tego, co mówię? 47 Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. 48 Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. 49 Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki».
«« Łk 6 »»

na chybił trafił :)

Nie, ja nie pływam w wyobrażeniach o fantastycznych stworach, tylko używam tego co się sprawdza w życiu.

czyli wyobraźmy sobie rozmowę człowieka dojrzałego duchowo ze swoim dzieckiem

- tato, pod łóżkiem jest troll, One istnieją ?

- nie wiem synu

- sąsiadka z góry jest czarownicą i rzuca na ludzi klątwy, prawda to ?

- nie wiem

- a co wiesz ?

- wiem, że nic nie wiem :)

mega dojrzałe podejście, które dziecku bardzo pomoże :)

Cz lis 08, 2018 10:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 36  Następna strona