Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 36  Następna strona
 Tropienie Boga - wydzielony 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Tropienie Boga - wydzielony
Pelikan, jak na trolla przystało, wrzuca kontrowersyjne tezy, które niekoniecznie mają pokrycie z rzeczywistością.

Pt lis 09, 2018 7:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Takie lekcje to na katechecie w szkole podstawowej. Idź do najbliższej parafii to się dowiesz. Możesz tez wziąć udział w spotkaniach ewangelizacyjnych prowadzonych przez rożne ruchy np. Neokatechumenat, Odnowa w Duchu św., Oaza, Wspólnota Millosci Ukrzyżowanej itp. organizacjach

Tego się spodziewałam.
Rozmowa z katolikami (z małymi wyjątkami) jest niemożliwa, bo oni wcale nie chcą rozmawiać, tylko odsyłają mnie do cudzych opracowań. I wtedy dochodzę do wniosku, że sami nie rozumieją swojej religii, skoro nie czują się na siłach do dialogu.

Ja na ten przykład nikogo nigdzie nie odsyłam, tylko sama wszystko tłumaczę swoimi słowami, bo do moje wiary doszłam samodzielnie. Nie wykułam tego na pamięć.
watchman napisał(a):
Szkopuł w tym, że jak chcesz być katolikiem to nie możesz iść na kompromisy, bo wówczas przestajesz nim być.
Posoborowie poszło na kompromisy, tzw. aggiornamento, no i co z tego wyszło? ni pies ni wydra coś na kształt świdra..

Tylko, że ja zauważyłam, że katolicy buntują się przeciwko jakimś moim tezom, które wcale nie są sprzeczne z ich tezami, tylko oni nie rozumieją, że mówimy o tym samym innym językiem. Więc tu nie ma mowy o kompromisie, tylko uzgodnieniu pojęć.

Probowałam ten temat pociągnać z Jockeyem, pytając co oznacza ofiara Chrystusa w kontekście zbawienia człowieka, to zamiast odpowiedzieć, odsyła mnie do lektur.

Pt lis 09, 2018 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Ja na ten przykład nikogo nigdzie nie odsyłam, tylko sama wszystko tłumaczę swoimi słowami, bo do moje wiary doszłam samodzielnie. Nie wykułam tego na pamięć.

My zaś nie wyważamy otwartych drzwi, zaś jak zamierzamy z kimś polemizować, to najpierw sprawdzamy co głosi, a dopiero potem zabieramy się za rozmowę.

Pt lis 09, 2018 7:20 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
My zaś nie wyważamy otwartych drzwi, zaś jak zamierzamy z kimś polemizować, to najpierw sprawdzamy co głosi, a dopiero potem zabieramy się za rozmowę.

Dlatego właśnie próbuję się dowiedzieć, co wy głosicie, a nikt nie chce mi pomóc. Nie chce żadnych opracowań, chce wiedzieć, w co wierzy mój rozmówca. Chcę, zeby mi to opowiedział swoimi słowami. Katolików to przerasta.

Pt lis 09, 2018 7:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Ok. A w praktyce co to oznacza: zbawienie dzięki ofierze Chrystusa? Czy już jesteś zbawiony z tego tytułu, ze Jezus Chrystus oddał życie na krzyżu i zmartwychwstał? Wyjaśnij w jaki sposób katolik praktycznie osiąga zbawienie.

Aby dostąpić zbawienia należy przejść drogę Zbawiciela. Ja jestem Drogą Prawdą i Życiem.
Trzeba być gotowym umrzeć za Prawdę..

Pt lis 09, 2018 7:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Aby dostąpić zbawienia należy przejść drogę Zbawiciela. Ja jestem Drogą Prawdą i Życiem.
Trzeba być gotowym umrzeć za Prawdę..

Ooops. Watchman jest gnostykiem i wierzy w samozbawienie.

A nie mówiłam? :roll:

Pt lis 09, 2018 7:26 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Pelikanico
Nie rżnij głupa.
Zeby dyskutować musisz mieć chociażby elementarna wiedzę, której ty niestety nie posiadasz. Forum służy dyskusji a nie katechizacji czy ewangelizacji. Wiedzę o której rozmawiamy maja dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej.

Poglądy wachmana nie są katolickie. On jest schizmatyckiem

Pt lis 09, 2018 7:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie.

działam wielowymiarowo. Czy chmura jest w stanie zdefiniować niebo ?
Zycie to piękna podróż bez końca. Nadal będę sie bawił w foremne i bezforemne :) Sensem życia jest samo życie, albo inaczej- Zycie jest poza sensem i jego brakiem, bo żadna myśl nie może zamknąć tego kim jesteśmy w koncepcie .

Powiem- sensem mojego życia jest A, Ty powiesz B... ale to bedą tylko litery alfabetu.

mam pomysł, krzyż oznacza pionowy i poziomy wymiar życia i miejsce ich styku. poziomy wymiar czasu, pionowy wymiar teraźniejszości.
śmierć Jezusa to śmierć ego, zmartwychwstaje jednak jako czysta świadomość. Dobrze mnie zrozum, ja Ci kibicuję,. Bo chrześcijaństwo które Ty prezentujesz jest dla mnie oki .

Kiedy wchodzę do ciemnego pokoju, to również realnie doświadczam węża na podłodze. gdy zapalam światło, okazuje isę, że to tylko sznurek. Moja recepta- zaświeć światło świadomości.

Transcendencja to nie stawanie isę. tylko wyjście poza. Staje się ego, a nasze Istnienie po prostu jest.

tak, potrafię z chrześcijaństwa tak jak Ty stworzyć piękną ideologie mistyki i miłości. ja krytykuje chrześcijaństwo w wydaniu mainstreamowym, a nie to, które Ty prezentujesz

Pt lis 09, 2018 7:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ooops. Watchman jest gnostykiem i wierzy w samozbawienie.

Samozbawienie jest złym określeniem, bo moje zbawienie nie zależy tylko ode mnie..

Pt lis 09, 2018 7:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Samozbawienie jest złym określeniem, bo moje zbawienie nie zależy tylko ode mnie..

Zbawienie gnostyka też. To tylko słowo, które oznacza dokładnie to, co opisałeś parę linjek wyżej. Nikt nie jest w stanie się zbawić inaczej jak przez Chrystusa.

Pt lis 09, 2018 7:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nikt nie jest w stanie się zbawić inaczej jak przez Chrystusa.

Prawda.

Pt lis 09, 2018 7:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):

Dlatego właśnie próbuję się dowiedzieć, co wy głosicie, a nikt nie chce mi pomóc. Nie chce żadnych opracowań, chce wiedzieć, w co wierzy mój rozmówca. Chcę, zeby mi to opowiedział swoimi słowami. Katolików to przerasta.

No przepraszam, ale skoro Tobie nie chce się sięgnąć do Katechizmu, to dlaczego my mamy tutaj tracić czas i opisywać w co wierzymy? Do roboty, pelikanie: http://www.katechizm.opoka.org.pl - tam masz wszystko.

Pt lis 09, 2018 7:35 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze nikt nie udowodnił, że katolik jest chrześcijaninem. Albo my publikujemy bzdury, albo Ty nie rozumiesz chrześcijaństwa.

Katolicyzm opiera się na silnej wierze, że to Jego Kościół oraz Jego prawda jest miarą wszelkiej prawdy.

Katolicyzm, który w wizji Benedykta XVI utworzy małe wyspy radykalnego chrzeijaństwa wyprze zakompleksiony i szary katolicyzm. Nijakość, mdłość, dostosowywanie się do zmieniającego otoczenia, Katolicyzm nie posiadający wyraźnych granic odróżniających go od innych religii w końcu odejdzie. Tak jak odchodzi europejski protestantyzm ukształtowany w erze reformacji w kierunku ateizmu lub protestantyzmu charyzmatycznego rosnącego w siłę (na świecie 500 mln wyznawców). Dla charyzmatyków mniej wazna jest teologia, a bardzej doświadczenie Ducha Świętego, interwencja Boga w życiu i doświadczenie wspólnotowe.

Kolejna sprawa tutaj podejmowana to kwestia zbawienia. List Kongregacji i Dilktryny Wiary Placuid Deo
Dokument krytykuje dwa błędne sposoby rozumienia zbawienia, które pojawiają się pod presją współczesnej kultury. Papież określa je jako: neopelegianizm oraz neognoza. To nawiązanie do herezji z pierwszych wieków Kościoła.
Neopelegianizm to tendencja bazująca na indywidualizmie i subiektywizmie. W tej wizji zbawienia człowiek osiąga swoim wysiłkiem inspirowanym Ewangelią, ale na zsadzie szukania wlasnej drogi. Pomija się w tej wizji działanie łaski Bożej, pomija obiektywność zbawienia danego nam przez Chrystusa,
Neognoza oznacza nastawienie, w którym tak mocna akcentuje się duchową jedność z Bogiem, że lekceważy prawdę o tym, że zbawienie obejmuje także ciało oraz ma z natury wymiar wspólnotowy (jedność z innymi).
Wspólnym mianownikiem obu błędów jest głoszenie samozbawienia do zaspokojenia subiektywnych ludzkich aspiracji.

Pt lis 09, 2018 8:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Katolicyzm czy nie katolicyzm, człowiek będzie sądzony z miłości.

Pt lis 09, 2018 8:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
działam wielowymiarowo. Czy chmura jest w stanie zdefiniować niebo ?
Zycie to piękna podróż bez końca. Nadal będę sie bawił w foremne i bezforemne :) Sensem życia jest samo życie, albo inaczej- Zycie jest poza sensem i jego brakiem, bo żadna myśl nie może zamknąć tego kim jesteśmy w koncepcie .

Długo nie pociągniesz z taką filozofią życiową. Na razie jesteś w fazie zachłyśnięcia się mistycznym trwaniem w ciszy, bez ambicji, żeby tę rodzące się w ciszy formy poprowadzić w konkretnym kierunku, ale wkrótce to nie będzie Ci wystarczać. Sensem życia jest transcendencja. Bóg. I nie kończy się ona wcale na przekroczeniu ego (zdemaskowania jego niesubstancjalności), to jest początek nowego życia, w którym rozwój nie ma końca. Ale żeby faktycznie była mowa o rozwoju, to musisz mieć właśnie ten cel - stawanie się coraz lepszym człowiekiem/zbliżanie się do Boga, a jednocześnie czynienie świata coraz lepszym miejscem do życia/dążenie do zapanowania królestwa Chrystusa na ziemi.
Cytuj:
Powiem- sensem mojego życia jest A, Ty powiesz B... ale to bedą tylko litery alfabetu.

Sens życia człowieka nie jest relatywny. Możesz sobie go nie uświadamiać, ale dążysz nieświadomie do zjednania z Bogiem. I nigdy nie osiągniesz takiego stanu, w którym już nic nie możesz w sobie zmienić na lepsze. Życie wieczne to nieustanna transcendencja.
Cytuj:
mam pomysł, krzyż oznacza pionowy i poziomy wymiar życia i miejsce ich styku. poziomy wymiar czasu, pionowy wymiar teraźniejszości.
śmierć Jezusa to śmierć ego, zmartwychwstaje jednak jako czysta świadomość. Dobrze mnie zrozum, ja Ci kibicuję,. Bo chrześcijaństwo które Ty prezentujesz jest dla mnie oki .

Jest to możliwy sposób interpretacji. Kiedyś była dla mnie tą wiodącą. Teraz śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa znaczą dla mnie przede wszystkim nieustanną transcendencję. Człowiek naśladujący Chrystusa jest gotowy oddać swoje życie (aktualną formę "ego") za Prawdę, za coś lepszego. Chrześcijanin ma zawsze z tyłu głowy, że może być jeszcze lepszym człowiekiem, że zawsze jest coś do naprawy, że zawsze jest coś, co może ofiarować na rzecz czegoś, co go przewyższa.
Cytuj:
Kiedy wchodzę do ciemnego pokoju, to również realnie doświadczam węża na podłodze. gdy zapalam światło, okazuje isę, że to tylko sznurek. Moja recepta- zaświeć światło świadomości.

Tylko że w przypadku opętań, tego światła świadomości, które miałoby sprowadzić węża do sznurka, nie ma. Opętania nie są wytłumaczalne z punktu widzenia nauki. Przynajmniej póki co. A więc do tego czasu uczciwość intelektualna nakazuje zachować sokratejskie "wiem, że nic nie wiem".
Cytuj:
tak, potrafię z chrześcijaństwa tak jak Ty stworzyć piękną ideologie mistyki i miłości. ja krytykuje chrześcijaństwo w wydaniu mainstreamowym, a nie to, które Ty prezentujesz

Raczej nie mainstreamowym, tylko niedojrzałym. Na tym forum taka odmianę chrześcijaństwa prezentuje przede wszystkim Yarpen Zirigin.

Pt lis 09, 2018 8:15 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 535 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 36  Następna strona