Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 15, 2018 2:27 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wolna wola 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wolna wola
Co jeśli determinizm i wolna wola jednak się nie wykluczają?
Załóżmy, że świat jest deterministyczny, każda przyczyna ma swój skutek, wszystko jest zaplanowane.
Nasz charakter także jest kreowany, po części przez geny, po części przez środowisko, w którym żyjemy.
Również nasze myśli są niezależne, jawią się one nie wiadomo skąd, nie jesteśmy świadomi ich powstawania, czasem jednak myślimy o czymś konkretnie, ale czy to myślenie również nie jest zaplanowane?
Nie chcę tego za bardzo rozdrabniać, ale determinizm zakłada, że jesteśmy po prostu nędznymi marionetkami.
No a teraz wolna wola.
Sądzę, że trudno jest zdefiniować pojęcie wolnej woli, ponieważ jest to zdolność do dokonywania wyborów, w taki sposób, że to my, tylko my, a nie czynniki zewnętrzne wpływają na ten wybór. Problem polega na tym, że zawsze znajdzie się jakiś czynnik, który choć nieznacznie wpłynie na nasz wybór. A wtedy nasza wola nie jest całkowicie wolna. Dlatego myślę, że wolna wola to takie samo pojęcie, jak utopia, czy ciało doskonale czarne.
Konsekwencją tego jest to, że może istnieć co najwyżej wola niecałkowicie wolna, czyli taka zdolność wyboru, która ulega zmianie w konfrontacji z określonymi czynnikami. Czynniki te są, według założenia, zdeterminowane, a w związku z tym zdolność wyboru jest przez nie ograniczona.
Ale...
Czy istnieje jakakolwiek zdolność wyboru? Z czynnikami zewnętrznymi nic nie zrobimy, bo one zawsze będą miały na nas jakiś wpływ. Pozostaje podmiot, czyli my, a konkretnie nasz charakter.
Jak już wcześniej wspomniałem, wpływ na nasz charakter ma genetyka (ale my na nią nie - pomijam inżynierię genetyczną, przyjmijmy, że jesteśmy przeciętniakami, i że nie możemy ze sobą nic zrobić w tej kwestii), ma też środowisko, w którym żyjemy. I tu jest taki trochę chaos, bo człowiek kształtuje środowisko, w którym żyje, a środowisko kształtuje człowieka. Takie trochę: co było pierwsze - jajko czy kura? Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy mamy wpływ na środowisko, a w związku z tym, zdolność wyboru, ale przyjmijmy, że jednak istnieje taka możliwość.
Napisałem wcześniej, że jest problem z pojęciem 'wolna wola'. Chodziło mi też o to, że wola, wg mnie, ma różne wartości. No bo można chcieć, można bardzo chcieć, można pragnąć, można pożądać, można wymagać, ale można i nie chcieć, można być obojętnym itd.
I teraz tak...
Co, jeśli wartość woli wpływa na determinizm?
No bo jeśli jesteśmy obojętni, niezdecydowani, jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę, to życie dyktuje nam to, jak mamy żyć.
A jeśli będziemy czegoś bardzo mocno pragnęli, jeśli sprzeciwimy się fatum, to czy zaistnieje szansa, że się z niego wydostaniemy?
A z kolei czy to, że się z niego wydostaniemy, to czy to nie miało być naszym przeznaczeniem?
Generalnie każdy, kto będzie chciał zaprzeczyć istnieniu wolnej woli, zrobi to, i każdy kto będzie chciał potwierdzić istnienie zdolności wyboru, również to zrobi.
Zastanawia mnie jeszcze to, czy jednak wolna wola może istnieć.
Jeśli nasza wola będzie tak wielka, tak potężna, że nie będzie takiego czynnika, który wpłynąłby na naszą zdolność wyboru, to czy nasza wola będzie wtedy wolna? Domniemam, że tak. Chyba tak.
Co jednak powoduje to, że możemy być zdolni do sprzeciwienia się jakimkolwiek czynnikom?
My sami? Czy może inne, wcześniejsze czynniki, na które nie mieliśmy wpływu?

To wszystko jest tak zagmatwane...
Ale czy idąc moim tokiem myślenia istnieje możliwość niewykluczenia wolnej woli w konfrontacji z determinizmem?

Jeszcze jedna kwestia...
'Jeśli sprzeciwimy się fatum, to czy zaistnieje szansa, że się z niego wydostaniemy?' - może jest tak, że fatum ma wiele poziomów? Możliwe, że istnieje jedno, nadrzędne przeznaczenie nas wszystkich, a każdemu z osobna przypisane jest oddzielne fatum? A nasza zdolność wyboru dotyczy kwestii właśnie naszego fatum, ale nie tego odgórnego? Może pokonując nasze, odrębne fatum osiągamy wolną wolę?

Czy w chrześcijaństwie przyjmuje się, że istnieje wola, i że jest wolna?
Czy wolna wola w chrześcijaństwie dot. każdego wyboru, czy tylko wyboru pomiędzy dobrem, a złem?

Pn maja 21, 2018 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola
Ciekawe i poważne pytania. Tylko brakuje kogoś kto by mógł się zmierzyć z tematem.

Pn maja 21, 2018 8:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
czeslaw.omirek@wp.pl napisał(a):

Czy w chrześcijaństwie przyjmuje się, że istnieje wola, i że jest wolna?
Czy wolna wola w chrześcijaństwie dot. każdego wyboru, czy tylko wyboru pomiędzy dobrem, a złem?

Dlaczego podpisujesz się jako katolik?

Pn maja 21, 2018 8:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cześć,
Nie mam teraz więcej czasu, ale polecam bardzo dobry artykuł na temat wolnej woli:
http://www.newadvent.org/cathen/06259a.htm
(autor zmarł podobno w 1918 r. [1], czyli artykuł znajduje się już w domenie publicznej. Niestety, korzystając z New Advent trzeba zawsze sprawdzać datę śmierci autora danego artykułu).

[1] https://en.wikisource.org/wiki/Author:Michael_Maher

Pn maja 21, 2018 10:12 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Sądzę, że trudno jest zdefiniować pojęcie wolnej woli, ponieważ jest to zdolność do dokonywania wyborów, w taki sposób, że to my, tylko my, a nie czynniki zewnętrzne wpływają na ten wybór. Problem polega na tym, że zawsze znajdzie się jakiś czynnik, który choć nieznacznie wpłynie na nasz wybór. A wtedy nasza wola nie jest całkowicie wolna. Dlatego myślę, że wolna wola to takie samo pojęcie, jak utopia, czy ciało doskonale czarne.

Wydaje mi się, że w teologii i filozofii bardzo ważne są definicje. Jeśli obie strony dyskusji przyjmują (implicite lub explicite) różne definicje tego samego słowa, to dyskusja będzie mniej owocna.
Istnieje cała gałąź filozofii, która sprowadza całą filozofię do badania definicji słów.

Na wybory człowieka zawsze wpływają "czynniki zewnętrzne" (wg Twojej definicji): człowiek zawsze posiada jakąś historię, środowisko w którym żyje, itd. Są też zwykle racjonalne przesłanki przemawiające za podjęciem takiej czy innej decyzji.

Wydaje mi się, że Ty przedstawiasz wolną wolę jako pewną granicę do której dąży człowiek gdy wpływ tych "czynników zewnętrznych" dąży do zera.

Wydaje mi się, że ty używasz innej definicji wolnej woli niż się przyjmuje w teologii moralnej lub np. w tym artykule z Catholic Encyclopedia, który podlinkowałem.

Wt maja 22, 2018 12:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeśli chodzi o ogólne pojęcie wolnej woli. Oraz determinujący wpływ na nas, czynników wewnętrznych i zewnętrznych. To wynikało by z tego że nie mamy absolutnie całkowitej wolnej woli naszych wyborów. Są one na dany czas owszem wolnym wyborem, z pośrud pewnej puli możliwści. Takim plusem jest tu dla tych, którzy czują się ograniczeni w swej wolnej woli. Jest możliwość poszerzania zakresu ograniczeń wolnej woli. Jest to własna inwencja, związana bezpośrednio z wolną wolą. No a ta inwencja ma potencjał wieczny poszerzania jej zakresu. Tak więc w tej wiecznej możliwości zawiera się całkowita wolna wola.
Podsumowijąc całkowitą wolną wolę mamy, jako potencjał. Możemy dowolnie kształtować żeczywistość pokonując jej ograniczenia. Lecz kroczek po kroczku nie od razu. Tu radykalne zmiany mogą nas nawet zgubić. Tu pięknie brzmi, czyńcie sobie ziemię poddaną.
Tak by to wyglądało.
Jest w tym i wniosek o pouczeniu nas przez Boga, kogoś kto nas stworzył. Dlatego że tylko stwórca może wiedzieć, co podpowiedzieć by wesprzec swe dzieło.
Tak że spokojnie jeśli ktoś chce, to może tej wolnej woli używać do woli. Jednak za nią odpowiada on sam. Tak to wygląda. Wolna wola implikuje (zwłaszcza ta w dowolnym zakresie), odpowiedzialność za jej przejawy.
Bo poszukując odpowiedzi z tematu wolnej woli, zwykle nie myślimy o konsekwencjach dowolnych wyborów - wolnej woli. Tymczasem wolna wola powoduje pełną odpowiedzialność za nasze wybory. Natomiast jej ograniczenia sprawiają, że to co nas ogranicza, pozwala nam unikać zwłaszcza przykrych niespodzianek i odpowiedzialności z takich wyborów. Albo jeśli ktoś nam ogranicza wolną wolę, to on odpowiada w części ograniczającej nas za to co robimy. Nie pozwalając nam na pewien wybór, odpowiada za to co nam to dało, zwłaszcza uniemożliwiło. Oby ci co ograniczają wybory innych wiedzieli co robią. A te ograniczenia powodowały, tylko wybawienie ograniczonych nimi ludzi z nietrafnych wyborów wolnej woli.
Tak by wyglądał łańcuszek zależności z wolną wolą związanych. Mam naddzieję że jest to zrozumiałe, choć trudne dla wielu do pojęcia.

Wt maja 22, 2018 7:32 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dylemat determinizmu lub standardowy argument przeciwko wolnej woli[a] – argument głoszący, iż istnieje dylemat pomiędzy przyjęciem determinizmu bądź jego negacji, indeterminizmu, który polega na tym, że oba uważa się za podważające możliwość wolnej woli[1][2][3]. Argumentacja łączy dwa argumenty o związku między koncepcjami wolnej woli a determinizmem[3]. Pierwszy z nich brzmi, że ścisłe zdeterminowanie naszych działań (konieczność) oznaczałoby, że byłyby kompletnie wymuszone przez przeszłe zdarzenia poza naszą kontrolą, a to miałoby być logicznie niekompatybilne z wolną wolą. Druga część to spostrzeżenie, że wszelkie niezdeterminowanie naszych działań znaczyłoby po prostu, że były przynajmniej częściowo przypadkowe, co nie daje więcej kontroli, i że to także byłoby logicznie niekompatybilne z koncepcją wolnej woli[3][4].

Dylemat nie postuluje, że tylko całkowita determinacja i całkowita przypadkowość podważają wolną wolę ani że są to jedyne możliwości, lecz raczej, że zarówno konieczność, jak i przypadkowość w każdej mierze czy kombinacji tak samo podważają wolną wolę na swój sposób i że w stopniu, w jakim nie stosuje się jednego (czy to w stosunku do jakiegoś zbioru zdarzeń, czy pewnej części przyczyny danego zdarzenia), zamiast tego występuje drugie. Dylemat nie jest sam w sobie stanowiskiem w kwestii, do jakiego stopnia coś jest zdeterminowane lub nie, lecz raczej argumentem za tym, że bez względu na to, które stanowisko w danym temacie jest poprawne, kwestionuje to możliwość wolnej woli.

Odpowiedzi na wyzwanie stwarzane przez ten dylemat są różne. Jest on akceptowany przez twardy inkompatybilizm, który wnosi, że wolna wola jest w związku z tym niemożliwa w żadnej sytuacji[5]. Dylemat jest też kompatybilny (choć go nie wymusza) z twardym determinizmem, utrzymującym, że determinizm jest prawdziwy i niekompatybilny z wolną wolą i że dlatego wolna wola jest niemożliwa[6]. Dylemat jest odrzucany przez metafizycznych libertarian, którzy twierdzą, że wolna wola istnieje i jest niekompatybilna z determinizmem, szukając tym samym ucieczki dla niej w indeterminizmie[7]. Wreszcie dylemat odrzucają kompatybiliści, którzy utrzymują, że wolna wola jest możliwa nawet, jeśli determinizm jest zapatrywaniem prawdziwym, a niektórzy z nich nawet sprzeciwiają się uznawaniu kwestii "panuje determinizm czy indeterminizm" za w ogóle istotną dla możliwości wolnej woli[1]...

Cytat z wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dylemat_determinizmu

pzdr

Wt maja 22, 2018 8:39 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Jeśli chodzi o ogólne pojęcie wolnej woli. Oraz determinujący wpływ na nas, czynników wewnętrznych i zewnętrznych. To wynikało by z tego że nie mamy absolutnie całkowitej wolnej woli naszych wyborów. Są one na dany czas owszem wolnym wyborem, z pośrud pewnej puli możliwści. Takim plusem jest tu dla tych, którzy czują się ograniczeni w swej wolnej woli. Jest możliwość poszerzania zakresu ograniczeń wolnej woli. Jest to własna inwencja, związana bezpośrednio z wolną wolą. No a ta inwencja ma potencjał wieczny poszerzania jej zakresu. Tak więc w tej wiecznej możliwości zawiera się całkowita wolna wola.
Podsumowijąc całkowitą wolną wolę mamy, jako potencjał. Możemy dowolnie kształtować żeczywistość pokonując jej ograniczenia. Lecz kroczek po kroczku nie od razu. Tu radykalne zmiany mogą nas nawet zgubić. Tu pięknie brzmi, czyńcie sobie ziemię poddaną.
Tak by to wyglądało.
Jest w tym i wniosek o pouczeniu nas przez Boga, kogoś kto nas stworzył. Dlatego że tylko stwórca może wiedzieć, co podpowiedzieć by wesprzec swe dzieło.
Tak że spokojnie jeśli ktoś chce, to może tej wolnej woli używać do woli. Jednak za nią odpowiada on sam. Tak to wygląda. Wolna wola implikuje (zwłaszcza ta w dowolnym zakresie), odpowiedzialność za jej przejawy.
Bo poszukując odpowiedzi z tematu wolnej woli, zwykle nie myślimy o konsekwencjach dowolnych wyborów - wolnej woli. Tymczasem wolna wola powoduje pełną odpowiedzialność za nasze wybory. Natomiast jej ograniczenia sprawiają, że to co nas ogranicza, pozwala nam unikać zwłaszcza przykrych niespodzianek i odpowiedzialności z takich wyborów. Albo jeśli ktoś nam ogranicza wolną wolę, to on odpowiada w części ograniczającej nas za to co robimy. Nie pozwalając nam na pewien wybór, odpowiada za to co nam to dało, zwłaszcza uniemożliwiło. Oby ci co ograniczają wybory innych wiedzieli co robią. A te ograniczenia powodowały, tylko wybawienie ograniczonych nimi ludzi z nietrafnych wyborów wolnej woli.
Tak by wyglądał łańcuszek zależności z wolną wolą związanych. Mam naddzieję że jest to zrozumiałe, choć trudne dla wielu do pojęcia.

Myślę, że o taką odpowiedź mi chodziło.

Czy mógłbym prosić o źródła tego wywodu, czy jest to gdzieś zapisane, zatwierdzone przez KK?

No i jeszcze chciałem dopytać, czy w chrześcijaństwie występuje takie pojęcie jak determinizm i czy jest on tożsamy z Bożym Planem?

Wt maja 22, 2018 10:43 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
swistak napisał(a):
Cytuj:

Wydaje mi się, że w teologii i filozofii bardzo ważne są definicje. Jeśli obie strony dyskusji przyjmują (implicite lub explicite) różne definicje tego samego słowa, to dyskusja będzie mniej owocna.
Istnieje cała gałąź filozofii, która sprowadza całą filozofię do badania definicji słów.

Na wybory człowieka zawsze wpływają "czynniki zewnętrzne" (wg Twojej definicji): człowiek zawsze posiada jakąś historię, środowisko w którym żyje, itd. Są też zwykle racjonalne przesłanki przemawiające za podjęciem takiej czy innej decyzji.

Wydaje mi się, że Ty przedstawiasz wolną wolę jako pewną granicę do której dąży człowiek gdy wpływ tych "czynników zewnętrznych" dąży do zera.

Wydaje mi się, że ty używasz innej definicji wolnej woli niż się przyjmuje w teologii moralnej lub np. w tym artykule z Catholic Encyclopedia, który podlinkowałem.

Jestem w trakcie czytania, ale chciałbym się jeszcze dowiedzieć, czy pojęcie 'determinizm' i 'Boży Plan' są ze sobą tożsame.

Wt maja 22, 2018 10:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja akurat to co piszę mam poparte swym życiem. Nie szukam raczej artykułów na bierząco, więc trudno mi je wskazać. Może inni coś znaleźli i podpowiedzą.
Natomiast determinizm i Boży plan.
To z samego planu wynika że coś ten plan musi powodować. Więc plan Boga wywołuje w nas determinację pójścia za nim. Bo po prostu ufamy Bogu.
To by wynikało jedno z drugiego.

Wt maja 22, 2018 10:58 am
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ostatnio natknęła mnie taka myśl, nie wiem skąd, nie wiem, dlaczego, po prostu pojawiła się w mojej głowie.

Na tezę:

Wolna wola i determinizm wzajemnie się wykluczają.

Można odpowiedzieć tymi słowy:

"Cóż, jeżeli mam nie mieć wyboru, to wolę żyć z Bogiem."

Wedle zasady: Bóg odpowiedzią na wszystkie pytania. To takie proste, a tak genialne.

Chodzi mi o to, że dylemat determinizmu nie ma znaczenia, jeśli twój wybór, (bądź nie-wybór) jest jedyną słuszną drogą, drogą ku zbawieniu.

Oczywiście, ateista również może podążać podobnym tokiem myślenia i powiedzieć:

"Jeśli nie mam wyboru, to wolę ateizm".

I jeśli jest to pseudo ateizm, który neguje Boga z powodu wątpliwości w jego naturę, a nie w samo istnienie, to taki "ateista" może wysnuć wniosek:

"Panie Boże, to nie było zależne ode mnie, że zostałem ateistą, nie obwiniaj mnie, bo to nie było zależne ode mnie".

Pozostawię tę problematykę na później, ale na ten czas powróćmy do zdania:

"Jeżeli mam nie mieć wyboru, to wolę żyć z Bogiem."

Nie trzeba uzasadniać tutaj tego, czy nasza droga jest kwestią wolnej woli czy determinizmu. Jedyne co można, już nawet nie trzeba, ale można, uzasadnić swoją chęć.

No bo można powołać się tu na zakład Pascala, czyli poniekąd kwestię zbawienia i potępienia, na kwestię "wyboru" najlepszej możliwej drogi, albo po prostu na chęć. I nie ważne, czy była ona zdeterminowana, czy też była kwestią wolnej woli.

Jeżeli jest na sali jakiś teolog/filozof, to proszę o rozważenie tego toku myślenia.
Nie znam się na tym, a nie chciałbym się skompromitować, stosując tę myśl jako argument/kontrargument wobec zarzutów dla teizmu.

Śr maja 23, 2018 10:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ludzie pośród swoich uwarunkowań środowiskowch i wewnętrznych zostają z kilkunastoprocentową swobodą, co jest nawet sporym marginesem manewru.
Tak krawiec kraje jak mu materiału staje.

Śr maja 23, 2018 10:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Mamy wolę Bożą wobec człowieka.Objawia się ona w tym,że Bóg kochając człowieka jako swoje dziecko Boże, pragnie każdego człowieka zbawić - dać mu piękne i radosne życie wieczne.
Bóg to zbawienie daje człowiekowi w darze za darmo.
Wolą człowieka jest ten dar przyjąć lub go odrzucić.
Człowiek ma do wyboru dwie możliwości - życie z Bogiem lub bez Boga.
W tym objawia się nadana człowiekowi wolna wola, że sam wybiera swoją przyszłość - zbawienie lub potępienie.
Jeżeli wybiera zbawienie - to zachowuje przykazania Boże i uświęca swoje życie w Jezusie Chrystusie. Zrywa z grzechem i stara się unikać grzechu.
Jeżeli wybiera potępienie- to żyje według własnego upodobania - luz-pas.

Śr maja 23, 2018 10:45 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Kwestię wolnej woli doskonale ujął, jak zresztą wszystko, św. Tomasz z Akwinu. Współcześnie(j) myśl tomistyczną wałkował, rozważał i wykładał wyjaśniając prof. Krąpiec, a za nim i wraz z nim pewnie różni uczniowie. Zasadniczo Papież Jan Paweł II jeszcze za czasów sprzed pontyfikatu pisał, i to wiele opracowań, w duchu tomistycznym. Nie wiem tylko czy stworzył książkę specjalistycznie traktującą o woli. Wiem np. że w jego "Miłość i odpowiedzialność" jak wół wola jest ważna, choć temat pozornie dotyczy innego aspektu życia. Zasadniczo na początek polecam "Etyka. Dramat życia moralnego" Piotra Jaroszyńskiego - lekko się czyta.

No więc odesłałam do mistrzów i źródeł. A teraz pouczę, na ile potrafię.

Człowiek to cielesny byt osobowy; cielesny - bo ma ciało i jest tym ciałem też; osobowy - czyli ma rozum i wolną wolę. Osobowy a więc odpowiednio: myśli i chce.
Rozum i wolna wola to władze duszy. Rozum jest od poznawania. Buduje pojęcia na podstawie obserwacji świata. Pamięć - niezatracenie pojęcia o przedmiocie; dlatego nikt nie posiada wspomnień wczesnego dzieciństwa bo wtedy niczego jeszcze nie ogarniał. Wolna wola jest od chcenia, skłania się zawsze ku dobru. A że wszystko co istnieje jest dobrem (w takiej mierze istnieje, w jakiej jest dobrem - gdyby było całkiem w 100% złe, to by go nawet nie było; św. Augustyn w "Wyznaniach" przeprowadził na to ciekawy dowód), wolna wola ma bogate i szerokie pole wyboru. Są dobra wyższe i niższe - im lepiej się orientujesz w świecie, tym wyraźniej widzisz które jest które. Ale też nie zawsze i nie przez cały czas. Bywa, że coś oddziałuje na wolę niewspółmiernie do swojej dobroci. Stąd uzależnienia. Albo: "miłe złego początki", bo grzech wydaje się zawsze bardziej atrakcyjny przed niż po. Zasadniczo jeśli rozumiesz, co jest złego w kradzieży, to nie będziesz chciał kraść - jeśli jesteś sprawiedliwy. Bo wola podąża za rozumem. Z tego wynika też, że jeśli czegoś nie znasz, nie możesz tego zapragnąć/chcieć. Wolna wola w sednie ma wybór, to to co robi i do czego służy. Taka wewnętrzna zgoda, decyzja, która z gruntu skłania do działania to akt woli. Jak coś wybrałeś, czegoś chcesz, to do tego dążysz - prawie widać ruch.
Świat jest niezmiernie bogaty i pełen rzeczy, każdej można pragnąć. Wolność woli polega na tym, że może pragnąć każdej lub dowolnie ją sobie "obrzydzić". Może kaprysić, szukać i powracać. Że nie jest jak strzała wypuszczona z łuku, która musi trafić tam, gdzie to wynika z parametrów lotu (zadanie z fizyki; było straszne).
Wolność woli jest tak wielka, że nikt i nic nie może jej siłą zagiąć. Nie zmusisz nikogo żeby chciał inaczej; możesz go przekonywać, możesz mu grozić, ale i tak to zależy od niego... od jego wolnej woli. Bo można się też uprzeć i już.
Wolna wola przejawia się od rzeczy prozaicznej jak: co zjeśc na śniadanie przez romantyczną miłość przez wybór zawodu (trudne) przez sympatie i antypatie po decyzje moralne.

Można sobie wyobrazić "kogoś" bez wolnej woli ale z rozumem (takie SI albo golemy w Pratchettcie) albo bez rozumu, ale z wolną wolą (noo tego już nie potrafię). Bo żeby wola wybierała, musi mieć z czego, czyli rozum musi "najpierw" rozpoznać cokolwiek jako jakoś atrakcyjne, użyteczne, miłe, pożądane. Ująć pojęciowo, żeby woli było do czego lgnąć.

P.S. Przepraszam że nie przeczytałam całego postu ani nie zgłębiłam wnikliwie treści wątku. Po prostu piszę co myślę :)

Śr maja 23, 2018 11:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Carmallow napisał(a):
A że wszystko co istnieje jest dobrem (w takiej mierze istnieje, w jakiej jest dobrem - gdyby było całkiem w 100% złe, to by go nawet nie było; św. Augustyn w "Wyznaniach" przeprowadził na to ciekawy dowód)

A co z bytami takimi jak Szatan i upadłe anioły? Są w 100% złe, nie ma w nich żadnego dobra, przynajmniej po dokonanym przez nich wyborze w wolnej woli, i nadal istnieją.

Cz maja 24, 2018 12:54 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona