Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 10, 2018 4:55 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wolna wola 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola
Cytuj:
A największą Miłością jest oddanie własnego życia za kogoś innego. To jest dopiero świadome ograniczenie własnego prawa do życia i wolności. A Jezus zrobił to dla nas wszystkich. To jest prawdziwa Miłość.

Ukrzyżowanie Jezusa jest manifestacją odrzucenia przez ludzi Słowa Bożego, czyli Prawdy, a znakiem tego odrzucenia jest właśnie krzyż.

A to że Jezus umarł na krzyżu z miłości dla wszystkich jest próbą uspawiedliwienia odrzucenia przez ludzi Słowa Bożego.

N paź 07, 2018 4:47 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Sporo zrozumiałem dzięki temu wątkowi, ale ... :)

Nie można się nie zgodzić z tym, że miłość Boga nie może narzuć ograniczeń człowiekowi co do jego wolnej woli, bo wtedy faktycznie człowiek byłby jakąś tam 'marionetką'.

Tylko nie wyobrażam sobie, jak człowiek, który pójdzie do nieba, dalej ma wolną wolę i nie zgrzeszy w nim. Przecież każdy z nas grzeszy (nawet święci) i jaki cudem ta duszyczka (na ziemi uwięziona w ciele, po śmierci już uwolniona z ciała) będąc w niebie nagle stanie się wiecznie bezgrzeszna?
Na przykładzie diabła widać, że znał Boga (nie musiał wierzyć jak człowiek musi wierzyć), a mimo to odwrócił się od Boga. Więc 'co gwarantuje', że po śmierci, w niebie będąc dalej duszami z wolną wolą, nie będzie nas kusiło ?

pzdr

Pn paź 15, 2018 1:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Umysł ludzki ma pewne ograniczenia, jest zabarwiony kulturą językiem i społeczeństwem, wiec wolną wole mamy w tym dosyć ciasnym wymiarze. Coś w rodzaju instrukcji dla dziecka- " możesz robić co chcesz ale tylko zabawkami, które są w twoim pokoju"

Pt paź 19, 2018 12:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cóż.... Od dawna twierdziłem, że wolna wola to mocno przereklamowany towar. Wierzący przekonywali mnie, że to moja wolna wola wpłynęła na to, że odrzuciłem istnienie Boga. To miał być argument usprawiedliwiający skazanie mnie na wiekuiste męki, oraz prosty sposób by ich uniknąć. Aby uniknąć tych cudowności piekielnych wystarczy, że kierując się wolną wolą uwierzę w istnienie Boga. Odbijałem ten argument prośbą aby wierzący w celu przekonania mnie, że to możliwe przez jedną godzinę stał się ateistą. Tylko jedna godzina ateizmu a ja natychmiast wracam do wiary w Boga. Na wieki wieków amen rzecz jasna.
Badanie fMRI mózgu pokazały w tej materii (wolna wola) coś szokującego. Otóż decyzję podejmuje nasz nieświadomy mózg dopiero potem informuje świadomość, że to taka jest wolna wola.

:D Kocham naukę. Poważnie

A tak przy okazji. Koncepcja nieba i piekła jest dla mnie mocno pogmatwana. Jeśli wierzyć nauczaniu KK to jeśli jednak zasłużę na Niebo to nie będzie tam moich psów ale za to będzie pani Krystyna Pawłowicz..... I to ma być dla mnie wiekuiste szczęście??

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Pn gru 03, 2018 5:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Ja też kocham naukę. Mamy obraz nózgu, ten sam jest komentowany różnie. Wyciąganie wniosków to oparcie sie również na swoim światopoglądzie. Mamy więc neurobiologów deterministów i zwolenników wolnej woli. ;)
A nawiązując do Twej ulubienicy K.P. Zapominasz o podstawowej kwestii. Po drodze do nieba mamy ośrodek resocjalizacyjny. Bardzo dziwny, bo wszyscy zostaną przystosowani do warunkow szczęścia w niebie. Iluzja nalezy do tego życia i kończy się w momencie śmierci. Boża terapia ze 100% skutecznością, że zołza przestanie nią być.

Pn gru 03, 2018 7:03 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Cóż.... Od dawna twierdziłem, że wolna wola to mocno przereklamowany towar. Wierzący przekonywali mnie, że to moja wolna wola wpłynęła na to, że odrzuciłem istnienie Boga. To miał być argument usprawiedliwiający skazanie mnie na wiekuiste męki, oraz prosty sposób by ich uniknąć. Aby uniknąć tych cudowności piekielnych wystarczy, że kierując się wolną wolą uwierzę w istnienie Boga. Odbijałem ten argument prośbą aby wierzący w celu przekonania mnie, że to możliwe przez jedną godzinę stał się ateistą. Tylko jedna godzina ateizmu a ja natychmiast wracam do wiary w Boga. Na wieki wieków amen rzecz jasna.
Badanie fMRI mózgu pokazały w tej materii (wolna wola) coś szokującego. Otóż decyzję podejmuje nasz nieświadomy mózg dopiero potem informuje świadomość, że to taka jest wolna wola.

:D Kocham naukę. Poważnie

A tak przy okazji. Koncepcja nieba i piekła jest dla mnie mocno pogmatwana. Jeśli wierzyć nauczaniu KK to jeśli jednak zasłużę na Niebo to nie będzie tam moich psów ale za to będzie pani Krystyna Pawłowicz..... I to ma być dla mnie wiekuiste szczęście??

A czy przyjmesz czas wsteczny bycia ateista? :)
Moge zaoferowac nie tylko godzine ale cale 30 lat. :)

I mam pytanko co do tej nauki. Gdzie i w ktorym rejonie mozgu, a moze innego narzadu jest ta swiadomosc do ktorej sa przekazywane te informacje nieswiadomego mozgu?

Pn gru 03, 2018 7:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wolna wola nie jest bytem, nie da się jej umiejscowić. Szkoda czasu na to by jej szukać. Nauka jej nie znajdzie. Znajdzie tylko mechanizmy powstałe podczas sytuacji wyboru. Natomiast okazywanie się wolnej woli przychodzi przy i po podejmowaniu decyzji. Nawet na rutynowe decyzje wpływa nasza wolna wola. Bo musiało kiedyś nastąpić wyrażenie zgody na to. Że ze względu na takie a nie inne okoliczności, ja podejmuję tylko takie i nie inne decyzje. To jest też akt wolnej woli. Sama determinacja w podejmowaniu danych decyzji, też ma w sobie wolną wolę. Bo jest zgoda na ten determinizm. Wolna wola znaczy nawet sam wybór. Bez niej nie ma wyboru, bo nie ma między czym wybierać. Tam gdzie jest przymus, również podejmujemy decyzje, zgadzam się z przymusem, bądź nie. To też wybór wolnej woli. Natomiast tam gdzie jest przymus, jest też element przymuszający. Sam element przymusu może być tak skuteczny, że zwodzi. Wtedy też aktem wolnej woli stwierdzamy to, że ulegamy przymusowi nie mając kontrargumentu sprzeciwu. Nie mając kontargumentu do sprzeciwu my de- fakto niczego nie wybieramy, nie jest to oznaką naszej woli w ogóle. A jest to akceptacja bądź jej brak, tego co się dzieje, bądź działo. Akceptacja bądź nie, jest też wolną wolą.Tu nie mylić samego wyboru, z jego brakiem. Jeszcze raz jest wybór, jest wolna wola. Nie ma wyboru nie ma wolnej woli. Lecz też nie ma zniewolenia. Zniewolenie, wynik pogwałcenia wolnej woli będzie wtedy. Gdy mamy wybór, lecz mamy też z zewnątrz elementy przekupujące naszą decyzję. Zwykle przekupstwo takie, ma w sobie element zachęty, nie ważne czy prawdziwy czy zmyślony. Ważne że ma ten element cechę jakichś naszych oczekiwań. Najlepiej wcześniej nie spełnionych, wtedy jest pokusą ograniczającą nasz wolny wybór. Lecz na samą pokusę, też trzeba aktem swej wolnej woli wyrazić zgodę. Trudno więc po rozebraniu tematu wolnej woli, udowodnić całkowitego jej braku. Za to ciągle będzie nas ścigać to, że wybór jakiś był.
Nie wiem kto tu w tej chwili, jest gotów na zrozumienie tych zależności. A w związku z tym, może podjąć świadomą dyskusję w tym temacie. Bo jest to bardzo subtelne zagadnienie, mylone na przeróżny sposób. A więc trudno liczyć na jakichś wniosek końcowy. A takowy powinien być w tego typu temacie. Zbyt ważne to dla wielu zagadnienie. Którego nieznajomość wpływa na zamieszanie w życiu ludzi. Na to nie można sobie pozwolić pod żadnym pozorem. Dlatego tak ważne jest zrozumienie tego zagadnienia do końca.

Pn gru 03, 2018 7:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Z ateistycznego punktu widzenia "wolna wola" nie istnieje, ponieważ świadomość jest tylko epifenomenem mózgu. Zatem nawet sam ateizm ateisty nie jest żadnym wyborem światopoglądowym. Można powiedzieć, że ateizm wybrał ateistę, a nie na odwrót. Konsekwentny (intelektualnie uczciwy) ateizm prowadzi do egzystencjalnej rozpaczy - sprowadza człowieka do komputera odpalającego program.

Dlaczego więc tak mało ateistów doświadcza egzystencjalnej rozpaczy? Ponieważ prawie żaden ateista tak naprawdę w to nie wierzy. W tym miejscu na swoją obronę może stwierdzić, że świadomie siebie samego oszukuje, a więc zawiesza tę prawdę o braku wolnej woli i żyje tak, jakby wolna wola istniała.

Można sobie spróbować wyobrazić sytuację, co by było gdyby ogół ludzkości zwątpił w wolną wolę. Otóż wymagałoby to gruntowanej przemiany zasad, na których opiera się porządek społeczny. Skoro nikt nie jest wolny i nie decyduje o swoich czynach, to prawo karne nie ma racji bytu. Innymi słowy: róbta co chceta, a ściśle mówiąc: róbta, co musita.

Tak więc ew. ateistyczny porządek moralny jest z gruntu skazany na wewnętrzną sprzeczność, bo ateista, żeby w ogóle funkcjonować w społeczeństwie, jest zmuszony samego siebie oszukiwać.

Pn gru 03, 2018 10:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):

Na szczęście nie jest takie oczywiste, że psów tam nie będzie. To inny temat, ale można mieć nadzieję na to, że Bóg nie zniweczy ostatecznie tego, czemu dał życie, swojego stworzenia.

Do poczytania
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-s ... nieba.html

Wt gru 04, 2018 12:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Na początku poczułem się zastrzelony :)
Ale powiedz mi tak z ręka na sercu, czy Twój ateizm był aktem wolnej woli, świadomej decyzji? Czy Twoja obecna wiara jest aktem wolnej woli, świadomej decyzji? Czy będąc obecnie osoba wierzącą potrafiłbyś na godzinę zostać ateistą? :) :) :)
I co teraz.

Wt gru 04, 2018 12:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Swan

Nikt z własnej woli, świadomie nie zaczyna wierzyć w Gwiazdora. Ale już zanegowanie wiary w Gwiazdora jest aktem świadomym. Odkrywasz pewnego dnia prawdę - Gwiazdor nie istnieje.

Dlatego Ty jako ateista nie jesteś w stanie uwierzyć na godzinę w Boga, którego odrzuciłeś, a teista świadomy nie jest w stanie na godzinę uwierzyć w boga, w którego Ty wierzysz.

Świadomość, autonomiczna wola to jest coś, co się kształtuje w człowieku w miarę dojrzewania. Dziecko nie jest w pełni świadome w takim sensie.

Wt gru 04, 2018 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Z ateistycznego punktu widzenia "wolna wola" nie istnieje, ponieważ świadomość jest tylko epifenomenem mózgu. Zatem nawet sam ateizm ateisty nie jest żadnym wyborem światopoglądowym. Można powiedzieć, że ateizm wybrał ateistę, a nie na odwrót. Konsekwentny (intelektualnie uczciwy) ateizm prowadzi do egzystencjalnej rozpaczy - sprowadza człowieka do komputera odpalającego program.
I znowu zgodzę się i nie zgodzę. Co do woli zgodzę się z Tobą. Przy wyborze światopoglądu zarówno teistycznego czy ateistycznego nie kierujemy się wolną wolą. Światopogląd nabieramy na drodze intelektualnego gwałtu. Najczęściej jest to indoktrynacja w dzieciństwie. Można zmienić taki światopogląd, ale też nie z własnej woli, tylko pod naporem argumentów, którym nie jesteśmy się w stanie przeciwstawić. Co też wygląda jak gwałt. Ja wiele razy mówiłem, że nie mam nic przeciwko uwierzeniu w Boga. Potrzebuję tylko argumentu, którego nie będę w stanie podważyć. Najlepiej dowodu, oczywiście w naukowym tego słowa znaczeniu. Analogia z komputerem bardzo mi się podoba. Mój komputer odpala się bez zbędnych religijnych programów zużywających moc obliczeniowa i mogących fałszować wyniki :) Co ty na takie rozwinięcie Twojej analogii :) ?? Natomiast daj spokój z tą egzystencjalną rozpaczą. Nie znajdziesz jej u mnie, choćbyś nie wiem jak długo szukał

towarzyski.pelikan napisał(a):
Tak więc ew. ateistyczny porządek moralny jest z gruntu skazany na wewnętrzną sprzeczność, bo ateista, żeby w ogóle funkcjonować w społeczeństwie, jest zmuszony samego siebie oszukiwać.
Ech... za takie słowa mam ochotę wyzwać Cię na ubita glebę. Ale może jakoś unikniemy mordobicia. Porządek moralny i ład społeczny biorą się z nas. I są niezależne ani od światopoglądu ani wyznawanej religii. Chrześcijanom żadne przykazanie nie zabrania znęcania się nad zwierzętami. Czemu więc tego nie robią? Nie tak dawno w historii człowieka uznawane i akceptowane było niewolnictwo. Uzasadniane nawet było religijnie, jego sens wywodzono ze słów PŚ. A dziś trudno znaleźć jednego wierzącego czy ateistę popierającego ten proceder. Takich jak ja nawet w Polsce palono i torturowano i było to z religijnego punktu widzenia słuszne. Czemu więc Ty nie masz takich pragnień?
Widzisz pewne normy społeczne i moralne przyjmujemy, i Ty i ja, bez oglądania się na religię, a nawet wbrew kiedyś wyznawanej religii. Znaczy to, że ich źródło jest od religii niezależne.

Wt gru 04, 2018 2:38 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Przy wyborze światopoglądu zarówno teistycznego czy ateistycznego nie kierujemy się wolną wolą. Światopogląd nabieramy na drodze intelektualnego gwałtu. Najczęściej jest to indoktrynacja w dzieciństwie. Można zmienić taki światopogląd, ale też nie z własnej woli, tylko pod naporem argumentów, którym nie jesteśmy się w stanie przeciwstawić.
Ja bym postawił tezę że przy wyborze światopoglądu kierujemy się wrodzonym konformizmem, do momentu w którym rozwiniemy się na tyle by być w stanie krytycznie ocenić wpływy jakim byliśmy poddani za młodu. Musimy jakoś funkcjonować w społeczeństwie i nawet jeśli to czym nasza "skorupka nasiąkła za młodu" nie bardzo nam odpowiada to przecież nigdy nie negujemy wszystkiego, nawet jeśli możemy.

Wt gru 04, 2018 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Inczuczuna

:) Podoba mi się. U mnie chyba tak było.

Wt gru 04, 2018 3:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
sam2 napisał(a):
Na początku poczułem się zastrzelony :)
Ale powiedz mi tak z ręka na sercu, czy Twój ateizm był aktem wolnej woli, świadomej decyzji? Czy Twoja obecna wiara jest aktem wolnej woli, świadomej decyzji? Czy będąc obecnie osoba wierzącą potrafiłbyś na godzinę zostać ateistą? :) :) :)
I co teraz.

Wiec odpowiem ci tak, ateista jestem dosc czesto bo za kazym razem gdy popelniam wykroczenie przeciw przykazaniom Bozym.
Nawrocilem sie z wlasnej woli, a na ta wole mialo wplyw to co zobaczylem po tamtej strone, ale zobaczylem to po naszej stronie.
Dlatego kiedys pisalwm ze u mnie to juz nie jest wiara tylko pelna swiadomosc rzeczywistosci.
Niemniej jak pisze wyzej czesto ziemskie przyzwyczajenia czynia mnie ateista.
Staram sie nim nie byc ale mimo to ciezko jrst usunac to co zly przez lata nam wcisnal i ciagle nam przypomina.

Wt gru 04, 2018 3:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona