Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 17, 2018 7:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Czemu Bóg jest "dobry"? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czemu Bóg jest "dobry"?
odys napisał(a):
Skoro już jesteśmy przy Księdze Rodzaju, to weźmy takich Adama i Ewę: Jeśli by nie zgrzeszyli w Raju, to czy byliby współistotni z Bogiem? Pewnie, że nie. Po prostu zachowaliby pełną, nie wypaczoną naturę ludzką, taką jaką pierwotnie miał zaplanować dla nich Bóg. [przynajmniej ja tak to rozumiem, ewentualnie proszę o korektę ze strony kogoś lepiej zorientowanego]

Nie do końca można Biblię odczytywać w stylu "a co by było gdyby", bo Biblia opisuje to co jest (albo co było).
Jeśliby (Adam i Ewa) nie zgrzeszyli, to całkiem inaczej by wyglądał nasz Świat. Jak? Tego nie wiemy. Obraz Raju (Edenu, Ogrodu) to tylko pewna poetycka przenośnia, działająca na wyobraźnię.
Ludzie byli przed tym grzechem stworzeni na obraz i podobieństwo Boże - obraz to nie to samo co obiekt którego obraz przedstawia -mieli panować nad materią, ale dokonali wyboru i ten obraz zaczął erodować.
Złem jakie popełnili w Raju to nie zjedzenie takiego czy siakiego jabłka (z Drzewa Poznania), ale osobiste poznanie zła - wręcz uczestniczenie w nim (poznać cokolwiek w Biblii to nie oznacza tylko uzyskanie czystej wiedzy, ale także i uczestniczenie w tym czymś). Poza tym po prostu nie uwierzyli Bogu, zadali Mu kłam. Innymi słowy odwrócili się od Niego, a to spowodowało że cała materia się zmieniła, stała się mało przyjazna (my też jesteśmy zbudowani z materii).

Cz cze 21, 2018 12:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odys
Spojrzyj na to tak że. My mamy skłonność do przerysowań. Czyli patrzeniem z mocno podkręconym, czasem na ful, odczuwaniem stabilności. To odczucie nami kieruje, najczęściej obezwładniając logiczne myślenie. Czyli postrzegamy bardziej coś jako złe, zamiast jako istniejące. Niepotrzebnie w wielu kwestiach widzimy zło. Religijne wyjaśnienia, są antidotum na ten wrodzony pesymizm, w postaci promowania dobra.
Teraz szukanie twoje jak w temacie, dążenie do sedna. Zdawało by się że ma to sens, bo po nitce do kłębka. Jednak jest to właśnie pułapka swego ja. To ono nie wie co szukać, a wie że trzeba szukać. Więc szuka tego co w temacie. Tylko że to dokładnie jest szukaniem zła. Bo w przypadku nie ustalenia źródła zła, to szukający go sam sobie robi krzywdę. Nie odpowiadając sobie na swe pytanie jak należy, by w końcu przestał dalej drążyć temat. Uznaje że doznał zła, tylko skąd ono się pojawiło, jeśli ja chciałem dobrze? No bo uznaję odpowiedź na nie za dobro.
Błąd!
Szukanie jak w temacie jest złem.
A to dlatego że jak zgodnie z opisami biblijnymi, nie jesteśmy w stanie poznać do końca Boga. Więc pomimo to szukanie źródła zła zwłaszcza u Boga, jest bez sensu.
Krótko będzie zawsze niepowodzeniem, a to otczytamy jako bezsens i kolejny przejaw zła. Szukając nadal daremnie jego źródła. Jeśli nie zrozumiemy tego, że to właśnie doszukiwanie nasze się w sprawach. Które nie jesteśmy w stanie do końca poznać, jest tą właściwą odpowiedzią o złu nas dotykającym. To w ogóle niczego nie pojmiemy jak w temacie.
Możliwe że to coś rozjaśni.

Cz cze 21, 2018 12:41 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Nie do końca można Biblię odczytywać w stylu "a co by było gdyby", bo Biblia opisuje to co jest (albo co było).
Jeśliby (Adam i Ewa) nie zgrzeszyli, to całkiem inaczej by wyglądał nasz Świat. Jak? Tego nie wiemy. Obraz Raju (Edenu, Ogrodu) to tylko pewna poetycka przenośnia, działająca na wyobraźnię.

Zdaję sobie jak najbardziej sprawę, że mamy tu do czynienia z tekstem poetyckim, dlatego staram się nie wchodzić tutaj w tę właśnie poetycką "otoczkę" (ogród, zjedzenie owocu), a tylko w to, co uważam za esencję tej opowieści: pierwotni ludzie wybrali doświadczenie zła, ale wybór ten nie był zdeterminowany i realną możliwość stanowiło, że jednak pozostaną przy Bogu. Wydaje się chyba sensowne założenie, że w takim wypadku pozostaliby także w stanie tej swojej "pierwotnej świętości i sprawiedliwości" w jakiej zostali stworzeni, zawsze z jakimś potencjałem zła (poprzez zachowanie wolnej woli), ale bez jego realizowania.

Tak czy owak, cały ten przykład przytoczyłem jedynie jako odpowiedź do pojedynczej, bardzo konkretnej tezy Wespecjana. Moglibyśmy kiedyś szerzej pogadać na temat Księgi Rodzaju i jej interpretacji (być może znalazłyby się jakieś ciekawe, a zazwyczaj pomijane kwestie), ale to temat na osobną większą dyskusję

@witoldm
Pomyślę jeszcze nad tym, co napisałeś. Dzięki :)

Cz cze 21, 2018 1:38 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Złem jakie popełnili w Raju to nie zjedzenie takiego czy siakiego jabłka (z Drzewa Poznania), ale osobiste poznanie zła - wręcz uczestniczenie w nim

Z jednej strony zło rzekomo jest jedynie brakiem dobra, a nie samoistnym "bytem", a z drugiej sam używasz określeń, które sugerują, że jednak to coś więcej.
Kompletnie mnie nie przekonuje ten argument, że zło można porównać do zimna. Jeśli przyjmiemy takie rozumienie, sytuacje w pełni neutralne moralnie muszą być ze swej istoty również złe, bo przecież brak w nich dobra.

Cz cze 21, 2018 1:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
PeterW napisał(a):
Złem jakie popełnili w Raju to nie zjedzenie takiego czy siakiego jabłka (z Drzewa Poznania), ale osobiste poznanie zła - wręcz uczestniczenie w nim

Z jednej strony zło rzekomo jest jedynie brakiem dobra, a nie samoistnym "bytem", a z drugiej sam używasz określeń, które sugerują, że jednak to coś więcej.

Brak posłuszeństwa, niewiara to jakiś byt wg. Ciebie? Czy raczej stan? Owoc z Drzewa Poznania to przecież metafora, napisana bądź co bądź przez człowieka x lat póżniej (za x wstaw sobie dowolną liczbę) od tych zdarzeń.

Czy bytem jakimkolwiek jest kłamstwo, a może morderstwo? Czy bytem wg Ciebie są złe myśli, oszczercze słowa? A to tylko emanacje zła..

Cytuj:
Kompletnie mnie nie przekonuje ten argument, że zło można porównać do zimna. Jeśli przyjmiemy takie rozumienie, sytuacje w pełni neutralne moralnie muszą być ze swej istoty również złe, bo przecież brak w nich dobra.

Rany.. Idzie się załamać.. Może tak uelastycznij swój umysł co? Pojęcie "analogia" nie jest Ci chyba obce? Przecież analogia to jakieś przybliżenie, uproszczenie.
W świecie materialnym istnieją sytuacje obojętne moralnie, ale nie w świecie duchowym. W świecie materialnym owszem - musisz zaspokoić swoje elementarne potrzeby fizjologiczne (obojętne moralnie), możesz mieć ulubiony widok za oknem (też obojętny moralnie), czy lubić lody truskawkowe (też jest to obojętne moralnie). Istotne są tylko miłość i/lub nienawiść względem Boga i względem bliźnich, i to nie w sensie emocyjek, a właśnie wolnego wyboru. To tylko wybierasz i ku temu dążysz.

Cz cze 21, 2018 3:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
odys napisał(a):
Skoro już jesteśmy przy Księdze Rodzaju, to weźmy takich Adama i Ewę: Jeśli by nie zgrzeszyli w Raju, to czy byliby współistotni z Bogiem? Pewnie, że nie. Po prostu zachowaliby pełną, nie wypaczoną naturę ludzką, taką jaką pierwotnie miał zaplanować dla nich Bóg. [przynajmniej ja tak to rozumiem, ewentualnie proszę o korektę ze strony kogoś lepiej zorientowanego]

Ludzie byli przed tym grzechem stworzeni na obraz i podobieństwo Boże - obraz to nie to samo co obiekt którego obraz przedstawia -mieli panować nad materią, ale dokonali wyboru i ten obraz zaczął erodować.
Złem jakie popełnili w Raju to nie zjedzenie takiego czy siakiego jabłka (z Drzewa Poznania), ale osobiste poznanie zła - wręcz uczestniczenie w nim (poznać cokolwiek w Biblii to nie oznacza tylko uzyskanie czystej wiedzy, ale także i uczestniczenie w tym czymś). Poza tym po prostu nie uwierzyli Bogu, zadali Mu kłam. Innymi słowy odwrócili się od Niego, a to spowodowało że cała materia się zmieniła, stała się mało przyjazna (my też jesteśmy zbudowani z materii).

Bóg stworzył Małpy? Bo zgodnie z TE człowiek to małpa. A przecież wiemy jak wygląda naukowy model wszechświata. Wielki Wybuch potem miliardy lat przypadkowej ewolucji i mamy małpę właściwą(człowieka)

Cz cze 21, 2018 3:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):

Bóg stworzył Małpy?

Owszem

Cytuj:
Bo zgodnie z TE człowiek to małpa. A przecież wiemy jak wygląda naukowy model wszechświata. Wielki Wybuch potem miliardy lat przypadkowej ewolucji i mamy małpę właściwą(człowieka)

No i co to ma do rzeczy. Napisano że Bóg stworzył człowieka z prochu ziemi.. Proch ziemi to materia, materią w tym sensie może także być zwierzę (też się składa z "prochu ziemi" - czyli pierwiastków, głównie węgla, wodoru, tlenu i azotu), więc w czym widzisz problem? Że na pewnym etapie ze zwierzęcia stworzył człowieka?
Biblia akcentuje to że Bóg etapami wszystko tworzył, a na końcu człowieka i to nie bezpośrednio (tak "na pstryknięcie palcami") tylko z tego co już zostało stworzone..

Cz cze 21, 2018 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
PeterW napisał(a):

Jeśli kierujemy się moralnością, to albo jest coś poprawne moralnie albo nie, nie ma stanów neutralnych. Wiemy to że coś jest moralnie naganne poprzez wyrzuty sumirnia. Jeśli ich nie mamy to albo coś jest poprawne moralnie, albo nie mamy tego świadomości. Więc warunek jest taki, czynimy wszystko świadomie, a sumienie po czynie pokaże nam czy to było moralne. Tu czy poprzez wiarę czy bez niej, człowiek odczuwa stan zażenowania, po nie moralnym czynie. Więc to nie bajanie, a żeczywistość. A wiara tu ma ten plus, że zanim coś uczynimy sprawdzamy to pod kątem moralności, w Kościele przynależąc do niego. To pomaga czynić mniej błędnych moralnie, decyzji, czy samych czynów.

Tu ważne by mieć kontrolę, podgląd moralności. Będąc poza wspólnotą kościelną może to być niemożliwe. A nas sumienie nie pokieruje, bo go nie uczyliśmy. Zachowujemy się więc tak, jak byśmy poprawnie moralne tylko czyny robili. A tak nie zawsze jest. Np. rozprawy sądowe o tym dobitnie świadczą. Jednak lepiej unikać tego co najgorsze z sądami włącznie.

Cz cze 21, 2018 3:48 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Brak posłuszeństwa, niewiara to jakiś byt wg. Ciebie? Czy raczej stan? Owoc z Drzewa Poznania to przecież metafora, napisana bądź co bądź przez człowieka x lat póżniej (za x wstaw sobie dowolną liczbę) od tych zdarzeń.

Czy bytem jakimkolwiek jest kłamstwo, a może morderstwo? Czy bytem wg Ciebie są złe myśli, oszczercze słowa? A to tylko emanacje zła..

Emanacje braku dobra? Nie czepiaj się słówka "byt", bo nie bez powodu był ono w cudzysłowie.

PeterW napisał(a):
Rany.. Idzie się załamać.. Może tak uelastycznij swój umysł co? Pojęcie "analogia" nie jest Ci chyba obce? Przecież analogia to jakieś przybliżenie, uproszczenie.
W świecie materialnym istnieją sytuacje obojętne moralnie, ale nie w świecie duchowym. W świecie materialnym owszem - musisz zaspokoić swoje elementarne potrzeby fizjologiczne (obojętne moralnie), możesz mieć ulubiony widok za oknem (też obojętny moralnie), czy lubić lody truskawkowe (też jest to obojętne moralnie). Istotne są tylko miłość i/lub nienawiść względem Boga i względem bliźnich, i to nie w sensie emocyjek, a właśnie wolnego wyboru. To tylko wybierasz i ku temu dążysz.

Wiem, co to analogia, bo jakby nie było kilka postów temu wykazałem nieadekwatność analogii użytej przez Ciebie, skierowanej do mnie.

Ty może żyjesz w świecie duchowym. Ja żyję w tej rzeczywistości i to jest mój punkt odniesienia. Jeśli ktoś pisze, że zło to brak dobra, sytuacja obojętna moralnie jest zła, bo nie jest dobra. Jeśli się formułuje jakieś tezy, trzeba być konsekwentnym.

Cz cze 21, 2018 4:02 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Jeśli kierujemy się moralnością, to albo jest coś poprawne moralnie albo nie, nie ma stanów neutralnych.

Jeśli spojrzę teraz na ścianę, podlega to ocenie moralnej?

Cz cze 21, 2018 4:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Owszem.

Cz cze 21, 2018 4:16 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
No i to moje spojrzenie było dobre, czy złe?

Cz cze 21, 2018 4:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skąd mam wiedzieć? Nie byłem przy tym, więc Ci nie odpowiem.

Cz cze 21, 2018 4:41 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie ma to jak unikać odpowiedzi. :wink:

Cz cze 21, 2018 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie unikam, tylko odmawiam jej udzielenia z racji na określoną przyczynę, która uniemożliwia dokonanie takiej oceny.

Cz cze 21, 2018 4:54 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 231 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona