Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 10:59 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Moralność chrześcijańska - obiektywna czy subiektywna? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moralność chrześcijańska - obiektywna czy subiektywna?
MaciejMusial napisał(a):
...Czyli podtrzymujesz, że mojżeszowy Bóg NIE stosuje odpowiedzialności zbiorowo-dziedzicznej i dziecio/ludobójstwa w potopie, plagach, apokalipsie, puszczając z dymem całe miasta i nie torturuje przez wieczność za niejednomyślność? Podtrzymujesz też, że w Koranie nie ma ŻADNEGO odniesienia do Mojżesza? Dobrze zrozumiałem?
Jeśli coś interpretuję źle - to kto interpretuje dobrze, skoro denominacji chrześcijańskich wzajemnie sobie przeczących jest dziesiątki tysięcy i chrześcijanie nigdy nie ustalili nawet ujednoliconego kanonu biblijnego? :D :D :D

Ale ja nie jestem babtystą, luteranem, żydem, tylko katolikiem, może jeszcze za marsjan mam się spowiadać. Wykaż co jest nie tak z katolicyzmem, gdzie jest wewnętrzna sprzecznosć w doktrynie moralności, albo nie ośmieszaj się.

Wt sie 07, 2018 9:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Właśnie o to zapytałem m.in. na 1 str. tematu: czy zło jest obiektywne, a więc niezależne od czasu i miejsca, czy subiektywne, zależne od czasu i miejsca? Czy mojżeszowy Bóg jest niezmienny i obiektywny w swoich osądach, czy dostosowuje swój osąd do niedoskonałych standardów ludzkich? :D :D :roll: :roll: Może ty mi powiesz, skoro jestem ciemnym, ateistycznym ignorantem? :oops: :oops:

Wt sie 07, 2018 9:37 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
wydaje sie ze w Katolicyzmie obowiązuje absolutyzm moralny w kwestiach dążenia człowieka do zbawienia. Człowiek ma określone trwale moralne zasady po których przyjęciu (gdyz wcześniej może je nagminne łamać ale w chwili decyzji że chce wrócić do Kościoła przysięga tego więcej nie robić i mieć wysokie standardy) nie powinien ich łamać. Co prawda Jezus kieruje się wybaczeniem ale ciągłe powracanie do łamania zasad moralnych a w konsekwencji grzechu jest już ryzykiem które może prowadzić do potępienia. Tak ja to widzę chociaż sam nie jestem religijny ani nie mam szkoły teologicznej czy takowych zainteresowań.

Wt sie 07, 2018 9:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
Właśnie o to zapytałem m.in. na 1 str. tematu: czy zło jest obiektywne, a więc niezależne od czasu i miejsca, czy subiektywne, zależne od czasu i miejsca? Czy mojżeszowy Bóg jest niezmienny i obiektywny w swoich osądach, czy dostosowuje swój osąd do niedoskonałych standardów ludzkich? :D :D :roll: :roll: Może ty mi powiesz, skoro jestem ciemnym, ateistycznym ignorantem? :oops: :oops:

Jesteśmy naiwnymi katolami wierzącymi w wewnętrznie sprzeczne bzdury, bo klecha tam mówi a naszą religijność i wiarę napędza bieda i głupota.

Wt sie 07, 2018 9:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
BiałyKarzeł napisał(a):
wydaje sie ze w Katolicyzmie obowiązuje absolutyzm moralny w kwestiach dążenia człowieka do zbawienia. Człowiek ma określone trwale moralne zasady po których przyjęciu (gdyz wcześniej może je nagminne łamać ale w chwili decyzji że chce wrócić do Kościoła przysięga tego więcej nie robić i mieć wysokie standardy) nie powinien ich łamać. Co prawda Jezus kieruje się wybaczeniem ale ciągłe powracanie do łamania zasad moralnych a w konsekwencji grzechu jest już ryzykiem które może prowadzić do potępienia. Tak ja to widzę chociaż sam nie jestem religijny ani nie mam szkoły teologicznej czy takowych zainteresowań.

Jesteśmy katolikami a nie żydami, więc nie uznajemy zasady cel uświęca środki.

Wt sie 07, 2018 9:58 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
BiałyKarzeł napisał(a):

Przepraszam ale niestety próba zbyt długiej edycji sprawiła że nie mogłem zmienić swojej wypowiedzi chciałem tylko dodać:

Co do Moralności Boga jak i do wszystkich przymiotów boga można dojść do podwójnych i jednoczesnych odpowiedzi gdyż jest to istota wszechmocna.
Można zadać pytanie jak jakaś decyzja może być subiektywna czy też obiektywna kiedy do jej podjęcia mamy nieskończoną wiedzę i nieskończoną perspektywę?
W przypadku człowieka i naszego linearnego czasu wydaje się że w naszym życiu mielibyśmy bardzo wiele rzeczy do naprawienia wiele też żałujemy ale nie możemy tego zrobić ale co jeśli byśmy mieli możliwość spojrzeć na nasze życie z perspektywy wszystkich ludzi na Ziemi a do tego jeszcze następujących po sobie kolejnych zdarzeń wynikających jedno z drugiego przez miliony lat ? Jakie wtedy te nasze decyzje by były dobre czy złe? Przykładowo decyzje starożytnych plemion w całej ich złożoności i zawierające wszystkie dobre i złe kroki przyczyniły się do tego w swojej konsekwencji że istniejemy MY TU I TERAZ. Tak więc to były złe czy dobre decyzje? Znamy dylematy "efektu motyla".
Cytuj:
"Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań” (Wj 20,5-6)."

tak pisze w Bibli i to oznacza chyba że nasze czyny zdaja się nie tylko wpływać na to kim my jesteśmy i jaki jest nasz los w przyszłości (zbawienie lub potępienie) ale również mamy wpływ na przyszłe pokolenia. Oznacza to chyba, że każdy nasz dobry czyn wpływa pozytywnie i jest nagradzany przez Boga nawet do tysięcznego pokolenia. Natomiast Łaska Boga sprawia że potępienie jest relatywnie szybko zapomniane przynajmniej z perspektywy Boga.

Wt sie 07, 2018 10:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
Jak na razie taki, że obiektywny i subiektywny wzajemnie się wykluczają, tak samo jak czarny i biały

A czy król może być zarówno królem, z całą swoją potęgą, majestatem, i bogactwem, a zarazem być żebrakiem ? Czy to się wyklucza ? Znasz jakieś przykłady z historii, i że można to objąć rozumem.

Wt sie 07, 2018 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
BiałyKarzeł napisał(a):
Cytuj:
"Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań” (Wj 20,5-6)."

tak pisze w Bibli i to oznacza chyba że nasze czyny zdaja się nie tylko wpływać na to kim my jesteśmy i jaki jest nasz los w przyszłości (zbawienie lub potępienie) ale również mamy wpływ na przyszłe pokolenia. Oznacza to chyba, że każdy nasz dobry czyn wpływa pozytywnie i jest nagradzany przez Boga nawet do tysięcznego pokolenia. Natomiast Łaska Boga sprawia że potępienie jest relatywnie szybko zapomniane przynajmniej z perspektywy Boga.

viewtopic.php?p=1108153#p1108153

Wt sie 07, 2018 10:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

Tak mówią żydzi ? czy to twoje zdanie ?

Śr sie 08, 2018 2:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
BiałyKarzeł napisał(a):
Co do Moralności Boga jak i do wszystkich przymiotów boga można dojść do podwójnych i jednoczesnych odpowiedzi gdyż jest to istota wszechmocna.
Nie można. Np. czy jest czy nie jest wszechwiedzący? Skoro jest - to nie jest doskonały i święty, bo z własnego doświadczenia zna np. lubieżność a jeśli nie jest to znaczy, że nie jest Bogiem.
BiałyKarzeł napisał(a):
Przykładowo decyzje starożytnych plemion w całej ich złożoności i zawierające wszystkie dobre i złe kroki przyczyniły się do tego w swojej konsekwencji że istniejemy MY TU I TERAZ.
Czyli tym tokiem rozumowania decyzje współczesnych dżihadystów prowadzących świętą wojnę na śmierć i życie z innowiercami też przyczyniają się do przyszłej cywilizacji miłości i życia? Dobrze zrozumiałem?
BiałyKarzeł napisał(a):
Oznacza to chyba, że każdy nasz dobry czyn wpływa pozytywnie i jest nagradzany przez Boga
Zaraz, zaraz - przed chwilą stwierdziłeś, że to starotestamentowe traktowanie niejednomyślnych ma pozytywne konsekwencje - a teraz z kolei twierdzisz, że na odwrót, czyny empatyczne i szlachetne wpływają pozytywnie.

Znowu tu czegoś nie łapię :? :oops: :cry: :? :oops: :cry: :?: :dokitu: :dokitu:

Pt sie 10, 2018 9:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6