Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 7:46 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Moralność chrześcijańska - obiektywna czy subiektywna? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moralność chrześcijańska - obiektywna czy subiektywna?
Człowiek, który się pomylił jeszcze nie jest idiotą. W twoim przekonaniu o łączności z wszechświatem chyba nie zauważam niczego błędnego.

N sie 05, 2018 9:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
Człowiek, który się pomylił jeszcze nie jest idiotą.

Widzisz? W tym zdaniu napisałeś, że wiesz lepiej od innych, co jest prawdą. Dostrzegasz to? A co jeśli to Ty się mylisz?

Kawałek z niesamowicie mądrym przesłaniem dla Ciebie:
https://www.youtube.com/watch?v=8s_LnU8mH-Q

N sie 05, 2018 11:41 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie poczuwam się. 20 razy na tym forum powołałem się wyłącznie na Słownik ;)

N sie 05, 2018 11:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiesz przecież, że ja nie o słowniku mówię, tylko o Twoim "oświeconym" ateizmie?

N sie 05, 2018 12:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
W takim razie wskaż konkretnie, co masz na myśli. Bo mi nie wmówisz braku szacunku tak samo jak nie wymusisz na mnie tego szacunku do czegoś, co u zdolnego posługiwać się empatią człowieka powinno bardziej wzbudzać niepokój. Jak już mówiłem - lata mi to, czy ktoś wierzy w Mahometa, Buddę czy Jezusa a jeśli coś mi się nie spodoba, mam prawo wyrazić swoją opinię, a ty nie masz prawa mnie w tym ograniczać ani szantażować poczuciem winy.

N sie 05, 2018 12:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
W takim razie wskaż konkretnie, co masz na myśli.

Wdajesz się w dyskusję z ludźmi wierzącymi w Boga pod pozorem (deklaracją) zdobycia wiedzy o ich wierze, a Twoim prawdziwym celem jest "oświecanie" ich swoim ateizmem.

Skoro Ty z góry wiesz, że inni się mylą, to Ty nigdy się niczego nie nauczysz.

A to założenie wyziewa z Twoich postów, z Twojej postawy. Patrzysz na wierzących z góry. I teraz żądasz uzasadnienia słownikowego, gdzie żeby tę pogardę dostrzec, trzeba te słowa osadzić w szerszym kontekście. A Ty bardzo wąsko patrzysz. Widzisz tylko słowa, a nie widzisz treści. Co liczni Ci tu próbują powiedzieć...

N sie 05, 2018 1:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
lata mi to, czy ktoś wierzy w Mahometa, Buddę czy Jezusa

Lata ci dopóki żyjesz w kraju katolickim. Inaczej byś śpiewał pod lufami bojowników islamskich :D

N sie 05, 2018 1:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Po pierwsze nie katolickim, tylko świeckim, gdzie zgodnie z Konstytucją obowiązuje rozdział od jakiegokolwiek wyznania:
Art 25:2: "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym."
Art 53:6: "Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych."
Art 53:7: "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania."
Preambuła: "...my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł..."

Po drugie, zarówno Judaizm, Chrześcijaństwo jak i Islam wyznają mojżeszowego Boga - tego samego dziecio/ludobójcę stosującego na kartach swojej świętej księgi odpowiedzialność zbiorowo-dziedziczną i ewentualnie torturującego niejednomyślnych przez wieczność, więc to tylko kłótnia w rodzinie.

Po trzecie, odsyłam cię do aktywnego udziału KRK w systemie III Rzeszy i faszystowskich Włoch uprawomocnionego na podstawie Reichskonkordatu i Traktatów Laterańskich, pomocy w ucieczce Nazistom przez watykańskiego hierarchę Aloisa Hudala podrabiając dokumenty tożsamości przy pomocy Czerwonego Krzyża w Rzymie; oraz masowego, instytucjonalnego tuszowania pedofilii kleru (Crimen Sollicitationis, Raport Ryana).

Po czwarte, w naszym regionie geograficznym aktualnie dominującym wyznaniem jest trochę inne niż Islam - więc siłą rzeczy ono dotyczy nas bardziej, stąd jestem nim bardziej zainteresowany.

Więc wiesz, jak się zapatruję na religię na "I"? :D

N sie 05, 2018 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):

Po drugie, zarówno Judaizm, Chrześcijaństwo jak i Islam wyznają mojżeszowego Boga - tego samego dziecio/ludobójcę stosującego na kartach swojej świętej księgi odpowiedzialność zbiorowo-dziedziczną i ewentualnie torturującego niejednomyślnych przez wieczność, więc to tylko kłótnia w rodzinie.

Wyznaja tego samego Boga, ale już maja inne rozumienie Boga a to "ale" robi wielką rożnicę, wrzucanie uniwersalizmu chrześcijańskiego z żydowskim podziałem świata na żydów/gojów i islamskim muzułamanin/niewierny - jest ignoranctwem albo złą wolą.

N sie 05, 2018 3:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):
zb1024 napisał(a):
Zło to przeciwieństwo dobra. Dobrem jest Bóg. Złem Szatan.
OK. Tylko chodziło mi tu o definicję z 1 str. tematu: viewtopic.php?f=12&t=29217

Bóg, nasz Ojciec, stworzył nas, dał nam wolną wolę, abyśmy nie byli jak zwierzęta. Pomińmy kwestie: "po co nas umiejscowił na ziemi, po co nam dał materialne ciała, po co w ogóle stwarzał istoty niższego rzędu/klasy". Stworzył nas jako ciało, umysł, duch i dusza. Duch sprawia, że my jako ludzie mamy niejako podczas życia ziemskiego wzrastać duchowo i dążyć do Ojca, szukać Go, w ostateczności łącząc się z Nim. Mamy być takim jak On. To jest Jego wola. On chce naszego wiecznego szczęścia w Nim. Wierne pełnienie Jego woli ma nas doprowadzić do Niego. Złem będzie przeciwstawianie się woli Jego. Odciąganie innych Jego dzieci od Niego. Łatwiej jest zrozumieć to, gdy porównamy Ojca do ojca ziemskiego i matki, którzy mają dzieci. Rodzice chcą jak najlepiej dla swojego dziecka i załóżmy, że wiedzą co ma robić dziecko, aby było szczęśliwe w życiu. Czasami karzą je, które w odczuciu rodziców nie jest złem, bo służy "wzrostowi" dziecka w dobru, ale w odczuciu dziecka może to być zło. Złem będzie postępowanie dziecka, niezgodne z wolą rodziców, którzy (załóżmy) znają przyszłość dziecka i pragną prowadzić je drogą najwłaściwszą dla niego.

Pn sie 06, 2018 7:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Bóg, nasz Ojciec, stworzył nas, dał nam wolną wolę, abyśmy nie byli jak zwierzęta.
Praw przyrody nie oszukasz, bo akurat jesteśmy zwierzętami (co prawda cywilizowanymi ale jednak), czy to się komuś podoba czy nie. Zwierzęta inne niż homo sapiens też za sprawą ewolucji znają takie uczucia jak miłość, stadność, empatia, współczucie, bo to sprzyja przedłużaniu gatunków - nie widzę powodu do ujmy dla zwierząt.

Ps. czyli tak jak w 1 str. tematu: zło jest obiektywne, czyli niezależne od czasu i miejsca czy subiektywne - zależne od czasu i miejsca? Czy mojżeszowy Bóg dostosowuje się do ludzkich standardów czy jego standardy są stałe i niezmienne?

Wespecjan
Różnice między tymi wyznaniami są kosmetyczne ale źródło z grubsza to samo.

Wt sie 07, 2018 8:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Czy mojżeszowy Bóg dostosowuje się do ludzkich standardów czy jego standardy są stałe i niezmienne?

Dostosowuje się.

Jego standardy są stałe i niezmienne.

Jedno i drugie jest prawdą.

Jaki logiczny wniosek z tego wyciągniesz?

Wt sie 07, 2018 9:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jak na razie taki, że obiektywny i subiektywny wzajemnie się wykluczają, tak samo jak czarny i biały :D
Albo jest tak jak mówi Ps 119:89: "Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa" i Iz 40:8: "Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki", albo Pismo Św. kłamie i mojżeszowy Bóg stosuje podwójne standardy moralne, co zaprzecza doskonałości, prawdomówności i sprawiedliwości.

Wt sie 07, 2018 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MaciejMusial napisał(a):

Wespecjan
Różnice między tymi wyznaniami są kosmetyczne ale źródło z grubsza to samo.

Szkoda polemiki z takimi idiotyzmami.

Wt sie 07, 2018 9:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
...Czyli podtrzymujesz, że mojżeszowy Bóg NIE stosuje odpowiedzialności zbiorowo-dziedzicznej i dziecio/ludobójstwa w potopie, plagach, apokalipsie, puszczając z dymem całe miasta i nie torturuje przez wieczność za niejednomyślność? Podtrzymujesz też, że w Koranie nie ma oczywiście ŻADNEGO odniesienia do Mojżesza? Dobrze zrozumiałem?
Jeśli coś interpretuję źle - to kto interpretuje dobrze, skoro denominacji chrześcijańskich wzajemnie sobie przeczących jest dziesiątki tysięcy i chrześcijanie nigdy nie ustalili nawet ujednoliconego kanonu biblijnego? :D :D :D :roll: :roll:

Wt sie 07, 2018 9:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona