Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 7:11 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 "Byt jest, niebytu nie ma" jako dowód na działanie Boga 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Byt jest, niebytu nie ma" jako dowód na działanie Boga
zb1024 napisał(a):
A materia nie może "być" tylko "istnieć"? Wybacz, ale dla mnie Bóg był/istniał, jest/istnieje i będzie/będzie istniał i nic i nikt tego zdania nie zmieni.

Ja tylko dbam o porządek w pojęciach. Dla mnie "istnieć" jest ściśle zarezerwowane dla bytów materialnych (skończonych, czasoprzestrzennych, ograniczonych, niedoskonałych etc.), zaś Bóg nie może istnieć w takim sensie, bo wówczas przestałby być Bogiem.

Bóg więc jest realny, ale nie istnieje. Bóg jest bowiem duchem (nieskończonym, doskonałym, poza czasem i przestrzenią, nieograniczony).

Śr wrz 05, 2018 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
czyli mówisz w swoim języku niekompatybilnym z rozmówcą.

Śr wrz 05, 2018 8:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
zb1024 napisał(a):
A materia nie może "być" tylko "istnieć"? Wybacz, ale dla mnie Bóg był/istniał, jest/istnieje i będzie/będzie istniał i nic i nikt tego zdania nie zmieni.

Ja tylko dbam o porządek w pojęciach. Dla mnie "istnieć" jest ściśle zarezerwowane dla bytów materialnych (skończonych, czasoprzestrzennych, ograniczonych, niedoskonałych etc.), zaś Bóg nie może istnieć w takim sensie, bo wówczas przestałby być Bogiem.

Bóg więc jest realny, ale nie istnieje. Bóg jest bowiem duchem (nieskończonym, doskonałym, poza czasem i przestrzenią, nieograniczony).

Czyli zgadzasz się, że Bóg jest i stworzył świat, który istnieje. Wszystko gra? :) A czy my ludzie jesteśmy ciałem i duszą? A co będzie w Niebie, gdy połączymy się z Bogiem?

Ostatnio edytowano Śr wrz 05, 2018 8:58 pm przez zb1024, łącznie edytowano 1 raz

Śr wrz 05, 2018 8:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Czyli zgadzasz się, że Bóg jest i stworzył świat, który istnieje. Wszystko gra? :)

Piona! :)

Śr wrz 05, 2018 8:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wiesz dlaczego takie myślenie jest bez sensu? Bo generalnie dlatego ludzie intuicyjnie wierzą w Boga, gdyż chłopski rozum podpowiada, że coś co istnieje domaga się stwórcy. I nawet ateiści w ten sposób myślą, tylko nie nazywają tego stwórcą tylko właśnie...niczym. Był sobie WW i powstał świat. A jak się pytam ateisty, co wybuchnęło, to dziób w ciup. No nic.

Zobacz, jak to się ładnie łączy: ateiści wierzą, że świat powstał z nicości, a teiści, że Bóg stworzył świat z niczego. Jak to się połączy do kupy, wyjdzie konsensus:

Świat powstał z Niczego. Świat został stworzony z Boga.

Ja jednak będę się trzymał tematu, i dalej będę pisał na temat Wiecznego Bytu. A więc co jeszcze można napisać na temat Wiecznego Bytu? To ze nie jest maszyną kontrolowaną lub zaprogramowaną przez jakąkolwiek zewnętrzną siłę. Wieczny Byt nie wyprodukuje niczego z konieczności, ponieważ nie ma żadnych potrzeb. Dlatego też, jeśli cokolwiek stworzy, musi sam o tym zdecydować. To oznacza, że Wieczny Byt ma wolę, tak więc jest osobowy. Zatem, Wieczny Byt musi być w rzeczywistości Wieczną Istotą (lub Istotami).

Wieczna Istota nie ma żadnych potrzeb, których sama nie mogłaby zaspokoić, może istnieć bez otoczenia, istniała bowiem, gdy nie było niczego poza Nią. Środowisko znajdowałoby się poza Nią, dlatego też musiałoby zostać stworzone. Niemniej jednak, wszystkim, co istnieje jest Ona.

Jest więc prawdopodobne, że Wieczna Istota jest transcendentna, tzn. może istnieć poza czasem i przestrzenią, ponieważ nie jest przez nie ograniczona. Istniała wiecznie, tym samym znajduje się poza czasem. Istniała bez żadnego środowiska, tak więc jest poza przestrzenią.

Jest możliwe, że będąc poza czasem i przestrzenią wieczna Istota jest, w naszym rozumieniu, niewidzialna. Tylko to, co zajmuje przestrzeń jest spostrzegalne. Jeśli coś znajduje się poza przestrzenią, jak może być widzialne? Właśnie, Wieczna Istota jest przypuszczalnie niewidzialna i może istnieć bez żadnego rodzaju formy lub ciała.

A nie widzisz, że atrybut wieczności oraz pozostałe, które wymieniasz, się kłócą się z pojęciem bytu?

Nie widzę.

Śr wrz 05, 2018 9:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
A co jeśli "my" ludzie przede wszystkim "jesteśmy" w sensie duchowym i ta forma jest jakby "podstawowa", a ciało materialne jest "dodatkiem". Ale nie chwila, po końcu świata wszyscy zmartwychwstaną i połączymy się z naszym Ojcem; duchem i ciałem.(?)

Śr wrz 05, 2018 9:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem

Co nie znaczy że nie moze zejść w czas i przestrzeń, jak to zrobił. My Jesteśmy ograniczeni przez czas i przestrzeń. Bóg jednak, jest Istotą Wieczną. Stał się nietranscendentny, widzialny w osobie Jezusa Chrystusa.

Śr wrz 05, 2018 9:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lajkonik.2 napisał(a):
Ja jednak będę się trzymał tematu, i dalej będę pisał na temat Wiecznego Bytu. A więc co jeszcze można napisać na temat Wiecznego Bytu? To ze nie jest maszyną kontrolowaną lub zaprogramowaną przez jakąkolwiek zewnętrzną siłę. Wieczny Byt nie wyprodukuje niczego z konieczności, ponieważ nie ma żadnych potrzeb. Dlatego też, jeśli cokolwiek stworzy, musi sam o tym zdecydować. To oznacza, że Wieczny Byt ma wolę, tak więc jest osobowy. Zatem, Wieczny Byt musi być w rzeczywistości Wieczną Istotą (lub Istotami).

Zgoda, Twój Wieczny Byt to mój Wieczny Niebyt.

Cytuj:
Wieczna Istota nie ma żadnych potrzeb, których sama nie mogłaby zaspokoić, może istnieć bez otoczenia, istniała bowiem, gdy nie było niczego poza Nią. Środowisko znajdowałoby się poza Nią, dlatego też musiałoby zostać stworzone. Niemniej jednak, wszystkim, co istnieje jest Ona.

"Istniała" ale w czystej postaci, która dla mnie jest tożsama z niebytem.

Cytuj:
Jest więc prawdopodobne, że Wieczna Istota jest transcendentna, tzn. może istnieć poza czasem i przestrzenią, ponieważ nie jest przez nie ograniczona. Istniała wiecznie, tym samym znajduje się poza czasem. Istniała bez żadnego środowiska, tak więc jest poza przestrzenią.

Zgoda.

Cytuj:
Jest możliwe, że będąc poza czasem i przestrzenią wieczna Istota jest, w naszym rozumieniu, niewidzialna. Tylko to, co zajmuje przestrzeń jest spostrzegalne. Jeśli coś znajduje się poza przestrzenią, jak może być widzialne? Właśnie, Wieczna Istota jest przypuszczalnie niewidzialna i może istnieć bez żadnego rodzaju formy lub ciała.

Może, ale tylko jako niebyt. I właśnie z pozycji niebytu działa na ten świat widzialny.

Cytuj:
Nie widzę.

Jak definiujesz byt?

Cytuj:
Co nie znaczy że nie moze zejść w czas i przestrzeń, jak to zrobił. My Jesteśmy ograniczeni przez czas i przestrzeń. Bóg jednak, jest Istotą Wieczną. Stał się nietranscendentny, widzialny w osobie Jezusa Chrystusa.

Bóg schodzi w czas i przestrzeń nieustannie. Przecież każdy z nas jest wcieleniem Boga. Jednak nie bez powodu Syn Boży jest czymś innym niż Bóg Ojciec. Różnica polega właśnie na tym, że Syn Boży istnieje (w ciele), a Bóg Ojciec nie istnieje (jest Duchem).

Śr wrz 05, 2018 10:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
A co jeśli "my" ludzie przede wszystkim "jesteśmy" w sensie duchowym i ta forma jest jakby "podstawowa", a ciało materialne jest "dodatkiem". Ale nie chwila, po końcu świata wszyscy zmartwychwstaną i połączymy się z naszym Ojcem; duchem i ciałem.(?)

Bo tak właśnie jest. Duch jest rzeczywistością obiektywną (podstawową), a ciało jest po prostu zmaterializowaną rzeczywistością obiektywną, która postrzega samą siebie jako rzeczywistość subiektywną.

Żeby się połączyć z Ojcem, nie trzeba czekać na koniec świata. Każdy jest z nim połączony z natury.

Śr wrz 05, 2018 10:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Był sobie WW i powstał świat. A jak się pytam ateisty, co wybuchnęło, to dziób w ciup.
"Wybuchł" kwantowy geometryczny chaos. Pokaż mi teraz fragmenty rozmów z tymi ludźmi, chciałbym wiedzieć co to za ateiści, którzy nie potrafią przedstawić argumentów na możliwość powstania Wszechświata, a nie jego stworzenia.
Ja tylko dbam o porządek w pojęciach.
:lol:
Andy72 napisał(a):
czyli mówisz w swoim języku niekompatybilnym z rozmówcą.
o to to

Śr wrz 05, 2018 10:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
WeźSieTato napisał(a):
Wybuchł" kwantowy geometryczny chaos.

Geometryczny chaos? Osobliwe. Mógłbyś rozwinąć?

Śr wrz 05, 2018 11:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Często się powołujemy na to sformułowanie "byt jest, niebytu nie ma", ale czy tak naprawdę rozumiemy, co to oznacza?

Ateiści często próbują w ten sposób wykazać, ze świat (byt) istnieje, bo musi, no bo byt jest. A więc próbują się pozbyć problemu stwórcy świata, który powołuje świat do istnienia ex nihilo.

Świat istnieje od zawsze, mawiają.

Z kolei teiści to samo rozumieją jako dowód na to, ze Bóg jest. Jako byt konieczny, odwieczny.

Jednak prawda jest taka, że byt dlatego jest, ponieważ stworzył go niebyt.
To, ze niebyt nie istnieje nie oznacza, że niebyt nie działa w świecie.

Stwórca jest niebytem, który stwarza byt (świat).

Dlatego ateuszki, nie możecie dotknąć Boga, pomacać, żeby się przekonać, ze istnieje.

W świecie materialnym on istnieje tylko poprzez swoje stworzenie jako Jego dzieło. A w świecie duchowym to on działa jako niebyt.

O ktorego Boga Ci chodzi towarzyski Pelikanku - a moze o jakas Boginie... tyle tych Bogow ludzi wymyslili - ze nie wiadomo na ktorym sie zatrzymac - ja preferuje Ozyrsa no ewentualnie Swiatowid.. :lol:

Cz wrz 06, 2018 2:10 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jak definiujesz byt?

Tak jak już napisałem wcześniej. Że nie jest możliwe żeby na początku nie było nic.

Syn Boży jest czymś innym niż Bóg Ojciec. Różnica polega właśnie na tym, że Syn Boży istnieje (w ciele), a Bóg Ojciec nie istnieje (jest Duchem).

Syn Boży i Bóg Ojciec to jeden i ten sam Bóg, bo Bog jest jeden, który występuje w trzech osobach.Syn boży istnieje w ciele i poza ciałem też, bo jest Bogiem i człowiekiem. Czyli posiada dwie natury, Boska i ludzką.Po zmartwychwstaniu Chrystusa,ciało Chrystusa już nie jest takie samo jak przed zmartwychwstaniem. Chrystus w tym ciele przechodzi przez ściany, nagle znika i pojawia się, je i pije: Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. (40) Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. (41) Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: Macie tu coś do jedzenia? (42) Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. I w tym ciele Chrystus wstąpił do nieba. jak widzisz nie jest to już takie samo ciało jak my posiadamy. :-P

Cz wrz 06, 2018 6:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
O ktorego Boga Ci chodzi towarzyski Pelikanku - a moze o jakas Boginie... tyle tych Bogow ludzi wymyslili - ze nie wiadomo na ktorym sie zatrzymac - ja preferuje Ozyrsa no ewentualnie Swiatowid.. :lol:

Bóg jest jeden, ale ma wiele imion. Nie ma sensu się ograniczać do jednej narracji.

Ja mam szczególną słabość do Boga Słońca.

lajkonik.2 napisał(a):
Tak jak już napisałem wcześniej. Że nie jest możliwe żeby na początku nie było nic.

Ale ja nie mówię, że nie było nic. Tylko że własnie było nic.

Cytuj:
Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. (40) Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. (41) Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: Macie tu coś do jedzenia? (42) Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. I w tym ciele Chrystus wstąpił do nieba. jak widzisz nie jest to już takie samo ciało jak my posiadamy. :-P

Z tego fragmentu wynika, że ma to samo ciało jak my. Nie widzę nic o przenikaniu przez ściany. Nie wiem, skąd Ci to się wzięło 8O

Cz wrz 06, 2018 9:41 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ale ja nie mówię, że nie było nic. Tylko że własnie było nic.
    A dlaczego to Nic z małej litery? Przeoczenie, czy tak specjalnie?
    Nie lepiej by było normalnie, że byt to Ktoś, a nic to nicość?
      Z tego fragmentu wynika, że ma to samo ciało jak my. Nie widzę nic o przenikaniu przez ściany. Nie wiem, skąd Ci to się wzięło
        Sprawdzasz moją znajomość Ewangelii, czy naprawdę nie wiesz ?

Z tego fragmentu nie może wynikać że ma takie samo ciało jak my, ponieważ ten fragment pokazuje Chrystusa po zmartwychwstaniu. A najlepiej to przeczytaj cały rozdział Łukasza 24.

(19) Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! Ew. Jana 20:17-21)

(26) A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz /domu/ i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: Pokój wam! (27) Następnie rzekł do Tomasza: Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż /ją/ do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. (28) Tomasz Mu odpowiedział: Pan mój i Bóg mój! (Ew. Jana 20:26-28

Teraz już widzisz?
          Bóg jest jeden, ale ma wiele imion. Nie ma sensu się ograniczać do jednej narracji.
          Nie wiem o jakim imieniu jest mowa . Czy o tym jak ma na imię Bóg? Czy o synonimie Boga? Określ się żeby było wszystko jasne,to w tedy podyskutujemy.

Cz wrz 06, 2018 4:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 130 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona