Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 19, 2018 6:21 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Historyczność zdarzeń ewangelicznych 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Re: Historyczność zdarzeń ewangelicznych
Jakich kontrargumentów? Na co? To, że spis za czasów Kwiryniusza miał miejsce w innych latach, niż narodziny Chrystusa to żadna nowość. Fascynuje on jedynie tych, którzy nie potrafią zrozumieć tego, że Ewangelie są spisane z natchnienia, a nie pod dyktando Ducha Świętego. Co oznacza, że nie zawierają one żadnych błędów doktrynalnych, ale nie muszą być bezbłędne co do prezentowanej historii. W efekcie św. Łukasz, który notabene nie był świadkiem wydarzeń, a słyszał o nich z cudzych relacji, mógł się zwyczajnie pomylić albo otrzymać błędną informację na temat spisu, który miał miejsce w czasie narodzin Zbawiciela. W żaden sposób nie podważa to wiarygodności Ewangelii jako źródła wiedzy na temat działalności i nauczania Chrystusa. :D

Aha... Zapamiętaj sobie, że podejrzane są te zeznania, które idealnie zgadzają się z pozostałymi, a nie obarczone błędami lub rozbieżnościami w stosunku do wersji innych świadków.

Pt sie 17, 2018 7:48 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jakich kontrargumentów? Na co? To, że spis za czasów Kwiryniusza miał miejsce w innych latach, niż narodziny Chrystusa to żadna nowość.
A reszta, którą sobie pominąłeś?
Ewangelie są spisane z natchnienia, a nie pod dyktando Ducha Świętego.
Jaki jest weryfikowalny wyznacznik rozróżniający jedno od drugiego?
Co oznacza, że nie zawierają one żadnych błędów doktrynalnych, ale nie muszą być bezbłędne co do prezentowanej historii.
"Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa" - Ps 119:89. "Trawa usycha, więdnie kwiat, leczo słowo Boga naszego trwa na wieki" - Iz 40:8. Słowa Jahwe nie mogą być pół ani ćwierć-nienaruszalne, tylko nienaruszalny oznacza nienaruszalny. Koniec. Sugerujesz, że wiesz lepiej niż on? Bo funkcjonariusze kościelni w przeszłości już tak robili - tu jedno przykazanie sobie wyrzucimy, tam zamienimy sobotę na niedzielę, gdzie indziej rozbijemy jedno na dwa :roll: Ale nie będę się czepiać.

Pt sie 17, 2018 8:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

MaciejMusial napisał(a):
Jakich kontrargumentów? Na co? To, że spis za czasów Kwiryniusza miał miejsce w innych latach, niż narodziny Chrystusa to żadna nowość.
A reszta, którą sobie pominąłeś?

Nie interesuje mnie reszta. Odniosłem się do bzdur na temat Kwiryniusza.

Cytuj:
Ewangelie są spisane z natchnienia, a nie pod dyktando Ducha Świętego.
Jaki jest weryfikowalny wyznacznik rozróżniający jedno od drugiego?

No cóż, myślę że pomoże Ci to źródło. Z tego, co pamiętam, lubisz do niego sięgać.

Aha... Skoro dalej rżniesz głupa, pomijasz niewygodne fragmenty postów i próbujesz zmienić temat, to w tym miejscu skończymy rozmowę. Jak będziesz chciał porozmawiać na poważnie, to daj znać odpisując na to, co pominąłeś. Oczywiście odpisując na temat, a nie unikami i zmianą tematu (nie mówiąc już o ordynarnych kłamstwach w stylu " tu jedno przykazanie sobie wyrzucimy, tam zamienimy sobotę na niedzielę, gdzie indziej rozbijemy jedno na dwa").

Pt sie 17, 2018 8:12 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Skoro dalej rżniesz głupa
Ciąg dalszy samokompromitacji ad personam.
Jak będziesz chciał porozmawiać na poważnie, to daj znać
Dla ciebie rozmowa "na poważnie" jest zapewne wtedy, kiedy rozmówca wykazuje jednomyślność, nie ma swojego zdania tylko potakuje na wszystko, co mu się powie, nie stwierdzi jakiegoś niewygodnego faktu, nie przyzna się do określonego światopoglądu, tylko stanie się wręcz praktykującym katolikiem i przyzna, że "Bóg jest odpowiedzią na wszystkie pytania". Mam rację? :roll:
Odniosłem się do bzdur na temat Kwiryniusza.
No przecież powiedziałeś, że miało to miejsce w innym czasie, niż ujmuje Biblia, czyli nieomylne słowo boże jest omylne.
ordynarnych kłamstwach
Emocjonalny język. Napij się szklanki zimnej wody i przyjmij do wiadomości, że nie każdy się z tobą zgadza.
w stylu " tu jedno przykazanie sobie wyrzucimy, tam zamienimy sobotę na niedzielę, gdzie indziej rozbijemy jedno na dwa"
Nie wiem czy nie zauważyłeś, ale powiedziałem, że nie będę się czepiać :D Ale skoro tak bardzo chcesz o tym pogadać to podtrzymujesz, że Katechizm Kościoła Katolickiego zawiera przykazanie zakazujące czynić obrazy i rzeźby? :roll: Dzień święty to jest ten biblijny dany od Mojżesza czyli sobota, czy niedziela? :roll: Dwa ostatnie przykazania to nie jest jedno zdanie rozbite na pół w przeciwieństwie do tych biblijnych, gdzie ostatnie przykazanie to zlepek katolickiego 9 i 10? :roll:

Pt sie 17, 2018 8:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
MaciejMusial napisał(a):
...Czyli jednak nie podasz merytorycznego kontrargumentu w odniesieniu do powyżej przytoczonych przeze mnie faktów (jeśli już się wdajesz w dyskusję), tylko dalej będziesz się kompromitował brnięciem w ad personam? Nie widzisz, że sam dostarczasz innym kontrargumentu?

Ale dobra - powiedzmy tak dla dobra dyskusji, że Ewangelie są w 100% historyczne. Tylko co to zmienia? Komiksy o Spider Manie np. też zawierają niezaprzeczalne, historyczne fakty - jest w nich miasto Nowy Jork, drapacze chmur, samochody, itd. Czy to oznacza, że cała wyimaginowana reszta o ukąszeniu przez laboratoryjnego pająka, modyfikacji DNA a przez to osiągnięciu nadnaturalnych zdolności automatycznie też musi być prawdziwa? Bo to dokładnie taka sama logika ;)

Ty (podobnie jak protestanci), nie kumasz że Ewangelie są wtórne i pochodne do Tradycji Kościoła czyli po prostu Kościoła. Nie ma w Ewangeliach wszystkich stacji drogi krzyżowej.

Pt sie 17, 2018 9:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Widać temat się wyczerpał a pozostało niemerytoryczne wpisy.

Pt sie 17, 2018 9:43 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4