Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz gru 13, 2018 10:43 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna strona
 Małpy a świadomość. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Małpy a świadomość.
Jockey, nie badz zgryzliwy :).

Wt wrz 18, 2018 12:11 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
Jockey, nie badz zgryzliwy :).

Mogę to samo napisać o tobie. Dokładnie użyłem twojej kalki przeciwko tobie.

Śr wrz 19, 2018 8:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
PeterW napisał(a):
Raj, czyli to co po śmierci, to nie to samo co Eden, z którego zostali wygnani Adam i Ewa...

Skoro tak, to dlaczego Bóg postawił cherubów przed Edenem?
Oczywiście, że Raj, to rzeczywistość „o niebo” przerastająca ziemski Eden, a odpowiadajac na twoje pytanie...toż skażony strachem przed Bogiem człowiek, pozostając w Edenie, mógłby zerwać owoc z drzewa życia i pozostać przez całą wieczność w tej chorej relacji do Stwórcy, próbując sam naprawić to, czego nie jest w stanie zrobić...

A więc Bóg w ten sposób zabezpieczył człowieka, by nie pozostawał w chorej relacji do Stwórcy i nie poszedł do piekła na całą wieczność?
:) Interesujące. Rozumiem, więc, że owoc z drzewa życia jest zatruty obłędem, tak?

Cz wrz 20, 2018 2:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
Skoro tak, to dlaczego Bóg postawił cherubów przed Edenem?
Oczywiście, że Raj, to rzeczywistość „o niebo” przerastająca ziemski Eden, a odpowiadajac na twoje pytanie...toż skażony strachem przed Bogiem człowiek, pozostając w Edenie, mógłby zerwać owoc z drzewa życia i pozostać przez całą wieczność w tej chorej relacji do Stwórcy, próbując sam naprawić to, czego nie jest w stanie zrobić...

A więc Bóg w ten sposób zabezpieczył człowieka, by nie pozostawał w chorej relacji do Stwórcy i nie poszedł do piekła na całą wieczność?
:) Interesujące. Rozumiem, więc, że owoc z drzewa życia jest zatruty obłędem, tak?
Po twoim komentarzu (i uśmiechniętej buźce) mogłoby wydawać się, że dobrze zrozumiałeś jednak z twojego kolejnego zdania, zaczynającego się od słowa „rozumiem” wnoszę, że jednak jest dalej jakiś problem ze zrozumieniem, bo niby po czym wnosisz, że owoc z drzewa życia miałby być czymś zatruty...?
Problem, którego człowiek nie jest w stanie naprawić aby mógł być w takiej samej relacji do Boga jak przed upadkiem/grzechem leży w nim samym(w jego skażonej) naturze, a nie w owocach drzewa życia...

Cz wrz 20, 2018 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Po twoim komentarzu (i uśmiechniętej buźce) mogłoby wydawać się, że dobrze zrozumiałeś jednak z twojego kolejnego zdania, zaczynającego się od słowa „rozumiem” wnoszę, że jednak jest dalej jakiś problem ze zrozumieniem, bo niby po czym wnosisz, że owoc z drzewa życia miałby być czymś zatruty...?
Bo powiedziałeś, że Bóg usunął nam do niego dostęp, by nas chronić. Tak przynajmniej zrozumiałem. :)

sahcim napisał(a):
Problem, którego człowiek nie jest w stanie naprawić aby mógł być w takiej samej relacji do Boga jak przed upadkiem/grzechem leży w nim samym(w jego skażonej) naturze, a nie w owocach drzewa życia...
A więc, owoce drzewa życia muszą być po to, by uzdrowić człowieka i jego relację z Bogiem. Ale Bóg ukrył je przed nami w Edenie, który nie jest Rajem, jak powiadasz. Gdzie jest więc ów Eden i gdzie cheruby, broniące do niego dostępu? Czy znajduje się on w świecie skażonej natury ciała?

Cz wrz 20, 2018 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bo powiedziałeś, że Bóg usunął nam do niego dostęp, by nas chronić. Tak przynajmniej zrozumiałem. :)
No to dobrzez zrozumiałeś...
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
A więc, owoce drzewa życia muszą być po to, by uzdrowić człowieka i jego relację z Bogiem.
Gdyby owoce drzewa życia były stworzone przez Boga po to aby mogły same z siebie uzdrawiać człowieka z tego w co popadł, to niby po co Bóg miałby zabraniać człowiekowi dostępu do nich...he ?

Cz wrz 20, 2018 3:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Gdyby owoce drzewa życia były stworzone przez Boga po to aby mogły same z siebie uzdrawiać człowieka z tego w co popadł, to niby po co Bóg miałby zabraniać człowiekowi dostępu do nich...he ?

Ależ Bóg ich nie zabrania. :) Ukrył je naszą ślepotą ciała w które przyodział nasze dusze. Toteż Eden jest na wyciągnięcie ręki i owoce drzewa życia są na wyciągnięcie ręki, ale w niewidzialnej dla nas sferze. Trzeba jedynie zaprzeć się siebie, by cheruby broniące dostępu do drzewa życia, nie przestraszyły nas i byśmy się nie cofnęli z lęku o siebie i swoje życie. Zaprzyj się siebie i rwij do woli a Bóg będzie się cieszył wraz z Tobą i da Ci życie w obfitości. :)

Cz wrz 20, 2018 4:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Ależ Bóg ich nie zabrania. :) Ukrył je naszą ślepotą ciała w które przyodział nasze dusze.
Gdyby rajski człowiek nie posiadał materialnego ciała jak nasze, to nie potrzebował by żadnych owoców ziemi jako pokarmu dla siebie... :P

Cz wrz 20, 2018 5:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Ależ Bóg ich nie zabrania. :) Ukrył je naszą ślepotą ciała w które przyodział nasze dusze.
Gdyby rajski człowiek nie posiadał materialnego ciała jak nasze, to nie potrzebował by żadnych owoców ziemi jako pokarmu dla siebie... :P

No i nie ma mowy, by je spożywał. :) A jest mowa jedynie o jednym owocu, który zjadł i spadł niżej.

Cz wrz 20, 2018 5:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
No i nie ma mowy, by je spożywał. :) A jest mowa jedynie o jednym owocu, który zjadł i spadł niżej.
No i fakt, że jest w Biblii mowa o zjedzeniu jednego owocu z drzewa wyrastającego z ziemi rajskiego ogrodu zaprzecza tezie jakoby pierwszy człowiek nie posiadał ziemskiego ciała, które miało żywić się owocami ziemi... :P

Cz wrz 20, 2018 6:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
No i fakt, że jest w Biblii mowa o zjedzeniu jednego owocu z drzewa wyrastającego z ziemi rajskiego ogrodu zaprzecza tezie jakoby pierwszy człowiek nie posiadał ziemskiego ciała, które miało żywić się owocami ziemi... :P

Ale zaprzecza temu, że Eden jest widzialny i widzialne są jego drzewa i że cheruby są widzialne i połyskujące ostrze ich miecza jest widzialne.

Cz wrz 20, 2018 7:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

Ale zaprzecza temu, że Eden jest widzialny i widzialne są jego drzewa i że cheruby są widzialne i połyskujące ostrze ich miecza jest widzialne.
Jotajota...ale z faktu, że człowiek czyli duch, dusza i ciało tego nie widzi nie wynika, że przed grzechem nie był jednością ducha, duszy i ciała... :P

Cz wrz 20, 2018 8:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jotajota...ale z faktu, że człowiek czyli duch, dusza i ciało tego nie widzi nie wynika, że przed grzechem nie był jednością ducha, duszy i ciała... :P

Nie mam pewności. Wedle drugiego rozdziału ks. Rodzaju można mniemać, że stworzył ich cielesnymi, bo powiedziano: "z prochu ziemi". Ale możliwe jest, że materia nie była przed grzechem tak gęsta, jak obecnie. Więc możliwe jest, że człowiek został stworzony z duszy prochu ziemi, gdyż i ziemia była duszą widzialnej, obecnej nam ziemi. Toteż i Eden jest w duszy ziemi i jego zawartość i nie został przeniesiony w naszą gęstość, gdyż na tym polegało wygnanie z raju. Przekonuje mnie dodatkowo fakt, że po grzechu zdali sobie sprawę, że są nadzy. Wspólnie dokonali występku i powstało między nimi tabu. Niewygodny temat, czego przykrycie symbolizują przepaski figowe na biodrach. Jednak zbliżający się Bóg dał się im poznać i zawstydzili się tego tabu, ukrywszy się w krzakach. Więc Bóg widząc to postanowił ubrać człowieka w ślepotę ciała, by człowiek nie czuł Jego wzroku na sobie. Gdyż nie zależy Mu na tym, by człowiek postępował słusznie ze strachu przed Nim a z miłości do Niego.

Cz wrz 20, 2018 8:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie mam pewności.
Jeżeli nie masz pewności, to zobacz sobie w Biblii, że Chrystus zmartwychstały/przebóstwiony nie jest bytem pozbawionym ciała materialnego...
Poza tym sprawdź sobie także w Biblii, że Autor Ks.Rodz. natchnął pisarza/y aby nazywali istotę stworzoną na obraz Boży człowiekiem czyli jednością ducha, duszy i ciała(patrz drugi Adam/Chrystus), a nie bezcielesną duszą...
Cytuj:
Ale możliwe jest, że materia nie była przed grzechem tak gęsta, jak obecnie. Więc możliwe jest, że człowiek został stworzony z duszy prochu ziemi, gdyż i ziemia była duszą widzialnej, obecnej nam ziemi.
Problem polega na tym, że poza człowiekiem żadne inne stworzenie nie zgrzeszyło więc jeżeli było stworzone z tej samej co on „duszy” ziemi, to nie powinno mieć ciała materialnego jak on...

Cz wrz 20, 2018 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jeżeli nie masz pewności, to zobacz sobie w Biblii, że Chrystus zmartwychstały/przebóstwiony nie jest bytem pozbawionym ciała materialnego...
Bo Chrystus wykonał zadanie do końca, więc i Duszę i Ciało swoje podniósł do Ojca. Nasze dusze żyją po śmierci, choć ciała są w grobie. Więc w Edenie mieliśmy być nieśmiertelni, ale z powodu grzechu, ubrał nas Bóg w śmiertelność. Choć dusza nadal jest nieśmiertelna.

sahcim napisał(a):
Poza tym sprawdź sobie także w Biblii, że Autor Ks.Rodz. natchnął pisarza/y aby nazywali istotę stworzoną na obraz Boży człowiekiem czyli jednością ducha, duszy i ciała(patrz drugi Adam/Chrystus), a nie bezcielesną duszą....
Ty mówisz o stworzonym cielesnym Adamie, ubranym w cielesność z pierwszego rozdziału ks. Rdz. A więc znającym dobro i zło.

sahcim napisał(a):
Problem polega na tym, że poza człowiekiem żadne inne stworzenie nie zgrzeszyło więc jeżeli było stworzone z tej samej co on „duszy” ziemi, to nie powinno mieć ciała materialnego jak on...

Adam został wygnany z całym swoim majątkiem, gdyż dla niego Bóg uczynił wszystko szukając "odpowiedniej pomocy". Możliwe więc, że gdy Adam nie uznawał za odpowiednią pomoc dla niego, stworzonych zwierząt, Bóg sprowadzał je do świata cielesnego, wedle dni stwarzania, by później, dołączyć do nich Adama. W Edenie Adam był pierwszym stworzeniem, zaś na ziemi ostatnim.

Cz wrz 20, 2018 10:07 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Następna strona