Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 5:06 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14
 Małpy a świadomość. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Małpy a świadomość.
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Owszem, z tym, że natura ludzka nie ma rzeczywistości boskiej ze swojej natury ale ma w niej udział przez to, że Bóg dzieli się z nią tym, tak więc to Bóg jest w niej jedynym źródłem boskiej rzeczywistości...
No, niby tak. :) Ale zawiłość polega na tym, że skoro Bóg zna całą historię zanim się stanie, od zawsze wie, co i jakie jest zanim to stworzy, wyodrębni z siebie.
Ale stwarzanie, to nie wyodrębnianie z siebie...
Cytuj:
A więc w tych granicach natura ludzka ma boską rzeczywistość, gdyż Bóg od zawsze jest jej świadomy. Natomiast ludzka, czy jakakolwiek inna natura, pomimo, że jest w myśli Boga od zawsze, nie jest siebie świadoma i nie jest Boga świadoma od zawsze. I na tym polega różnica, tak?
A niby dlaczego istota stworzona, istniejąca w Bogu, tzn przebóstwiona, miałaby nie być świadoma siebie i Boga od zawsze, które w jej przypadku zaczyna się w momencie jej zaistnienia...?

So wrz 29, 2018 5:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Skoro Bóg zna skutek swojego działania, zanim je podejmie, to skąd wydobywa? Wypełnia plan, który jest w Nim, prawda?
Cytuj:
A więc w tych granicach natura ludzka ma boską rzeczywistość, gdyż Bóg od zawsze jest jej świadomy. Natomiast ludzka, czy jakakolwiek inna natura, pomimo, że jest w myśli Boga od zawsze, nie jest siebie świadoma i nie jest Boga świadoma od zawsze. I na tym polega różnica, tak?

sahcim napisał(a):
A niby dlaczego istota stworzona, istniejąca w Bogu, tzn przebóstwiona, miałaby nie być świadoma siebie i Boga od zawsze, które w jej przypadku zaczyna się w momencie jej zaistnienia...?

No sam mówisz, między wierszami, że do momentu jej zaistnienia, świadoma być nie może. A Bóg jako wszystko od zawsze wiedzący, jest jej świadom.
Nic nie warte te dociekania. Na tej podstawie, to każda istota, niekoniecznie przebóstwiona świadomość przyjmuje w momencie jej zaistnienia.
Dla mnie to papka, która do niczego nie prowadzi. To jakbyś zrobił zdjęcie myśli Boga, w której nakładają się poszczególne okresy istnienia stworzeń nieożywionych i ożywionych a więc procesy rozległe w czasie i przestrzeni. Jak zrobisz stop klatkę, to wszystko się nakłada na siebie i jest niezrozumiała dla nas papka.
Hmmm... A może jednak coś w tym jest? :) Wgląd w tę papkę mówi mi, że nie dasz za wygraną i dalej będziesz zgłębiał tę tematykę. :)
No, chyba, że mówię to na podstawie dotychczasowych owoców Twojego zachowania. Kto wie? Ja się nie przyznam. :)

N wrz 30, 2018 3:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skoro Bóg zna skutek swojego działania, zanim je podejmie, to skąd wydobywa? Wypełnia plan, który jest w Nim, prawda?
Typowe...wolna w swoich wyborach istota, o naturze skażonej/grzesznej swoimi wyborami/decyzjami/czynami, w Bogu widzi źródło swojego stanu grzeszności, do którego sama się doprowadziła...
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
No sam mówisz, między wierszami, że do momentu jej zaistnienia, świadoma być nie może.
Ty masz jakiś problem ze zrozumieniem słowa pisanego, jotajota...toż we wpisie do którego się odniosłem powyższym wpisem(zacytowanym przez ciebie) piszesz o jakimś bycie stworzonym(naturze ludzkiej czy jakiejkolwiek innej) więc chyba logicznym(zrozumiałym dla ciebie) powinno być, że mówisz o bycie, który miał swój początek w stworzeniu czyli jego „zawsze” nie jest „zawsze” Boga...stwarzenie, to nie wyodrębnianie z siebie czegoś istniejącego w stwarzającym ale to powoływanie do istnienia z niczego...
Cytuj:
Nic nie warte te dociekania. Na tej podstawie, to każda istota, niekoniecznie przebóstwiona świadomość przyjmuje w momencie jej zaistnienia.
A czego oczekiwałeś, że przebostwienie przez Źródło boskiej natury, to stanie się równym co do natury Bogiem...?
Cytuj:
Dla mnie to papka, która do niczego nie prowadzi.
Nic nie na to nie poradzę...

N wrz 30, 2018 12:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Ty masz jakiś problem ze zrozumieniem słowa pisanego, jotajota...toż we wpisie do którego się odniosłem powyższym wpisem(zacytowanym przez ciebie) piszesz o jakimś bycie stworzonym(naturze ludzkiej czy jakiejkolwiek innej) więc chyba logicznym(zrozumiałym dla ciebie) powinno być, że mówisz o bycie, który miał swój początek w stworzeniu czyli jego „zawsze” nie jest „zawsze” Boga...stwarzenie, to nie wyodrębnianie z siebie czegoś istniejącego w stwarzającym ale to powoływanie do istnienia z niczego...
"Przekłamanie"(?) pochodzi więc z tego, że Bóg zna całą historię, zanim się stanie. Dlatego, mówię, że nie warto się tym zajmować, bo to niepojęte. Nie ma co tu mówić, że jest tak, czy owak, bo to jest poza naszym zasięgiem.

sahcim napisał(a):
A czego oczekiwałeś, że przebostwienie przez Źródło boskiej natury, to stanie się równym co do natury Bogiem...?
Cytuj:
No właśnie, zdziwiło mnie to, że warunkujesz to istotą przebóstwioną. Wkładanie stworzenia poza ramy czasu i przestrzeni prowadzi do dziwnych wniosków, jakoby były współistotne Bogu.

Pn paź 01, 2018 2:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
No właśnie, zdziwiło mnie to, że warunkujesz to istotą przebóstwioną. Wkładanie stworzenia poza ramy czasu i przestrzeni prowadzi do dziwnych wniosków, jakoby były współistotne Bogu.
To ty wierzysz czy nie wierzysz, że Chrystus jako Człowiek w ciele przebóstwionyn wstąpił do Ojca/Nieba czyli poza „ramy czasu i przestrzeni” ? ? ?

Pn paź 01, 2018 7:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To ty wierzysz czy nie wierzysz, że Chrystus jako Człowiek w ciele przebóstwionyn wstąpił do Ojca/Nieba czyli poza „ramy czasu i przestrzeni” ? ? ?

Chrystus jest Duchem współistotnym Ojcu, ale ubranie ma stworzone, które później przywdział. Zatem Jego Ubranie a więc Dusza i Ciało nie jest spoza czasu i przestrzeni.

Pn paź 01, 2018 8:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

Chrystus jest Duchem współistotnym Ojcu, ale ubranie ma stworzone, które później przywdział. Zatem Jego Ubranie a więc Dusza i Ciało nie jest spoza czasu i przestrzeni.
Jakie znowu ubranie...ty się dziś gorzej niż zwykle czujesz ? Poza tym wciąż masz jakąś blokadę, która nie pozwala ci dostrzec faktu, że Chrystus, w tym właśnie ludzkim ciele w którym chodził po ziemi (tyle że już przebóstwionym/chwalebnym), zmartwychstał i wstąpił do Nieba/Ojca czyli poza „ramy czasu i przestrzeni”

Pn paź 01, 2018 9:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

Jakie znowu ubranie...ty się dziś gorzej niż zwykle czujesz ? Poza tym wciąż masz jakąś blokadę, która nie pozwala ci dostrzec faktu, że Chrystus, w tym właśnie ludzkim ciele w którym chodził po ziemi (tyle że już przebóstwionym/chwalebnym), zmartwychstał i wstąpił do Nieba/Ojca czyli poza „ramy czasu i przestrzeni”

Gdyby tak było, wszyscy byśmy w Nim byli. On czeka na nas a więc poddany jest czasowi i przestrzeni. Mistyczne Ciało Chrystusa, to nie tylko taki slogan marketingowy. :)

Pn paź 01, 2018 10:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Gdyby tak było, wszyscy byśmy w Nim byli.
Czyli teraz już nawet zaprzeczasz Biblii, w której masz napisane, że Chrystus w swoim uwielbionych ciele wstąpił do Nieba i zasiadł po prawicy Ojca...
Cytuj:
On czeka na nas a więc poddany jest czasowi i przestrzeni.
Jaaaaasne...Ojciec też czeka zatem idąc twoim tokiem rozumowania też poddany jest czasowi i przestrzeni... :D
Cytuj:
Mistyczne Ciało Chrystusa, to nie tylko taki slogan marketingowy. :)
No właśnie...co to jest Mistyczne Ciało Chrystusa...wyjaśnisz ?

Pn paź 01, 2018 11:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Czyli teraz już nawet zaprzeczasz Biblii, w której masz napisane, że Chrystus w swoim uwielbionych ciele wstąpił do Nieba i zasiadł po prawicy Ojca..
I to jest właśnie ta ciekawość, która wiedzie na manowce. A może nie? Nic nie wiem z całą pewnością a gdzie tu poruszać się po tematach dotykających wnętrza samego Boga?
Tak, zasiadł ale zstępuje z Nieba jedynie w postaci Eucharystii, prawda? Zatem, czy nie jest ograniczony czasem i przestrzenią? A więc, czy boża sprawiedliwość pozwala na to, by Chrystus przychodził w postaci ludzkiej? Albo, czy jest w piekle?

sahcim napisał(a):
Cytuj:
On czeka na nas a więc poddany jest czasowi i przestrzeni.
Jaaaaasne...Ojciec też czeka zatem idąc twoim tokiem rozumowania też poddany jest czasowi i przestrzeni... :D
Inny styl życia wiedziesz, gdy jesteś wolny a inny, gdy masz dzieci. Inny styl życia masz, gdy nie masz upodobań a inny styl życia masz, gdy masz upodobania.

sahcim napisał(a):
Cytuj:
Mistyczne Ciało Chrystusa, to nie tylko taki slogan marketingowy. :)
To ma być Jeden Boski Organizm Dusz i Ciał zmartwychwstałych, pod Imieniem Syna Bożego. Obecnie nazywamy go Kościołem, ale nikt nie wie, kto się kwalifikuje, dopóki śmierć mu w oczy nie zajrzy.

Pn paź 01, 2018 3:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Czyli teraz już nawet zaprzeczasz Biblii, w której masz napisane, że Chrystus w swoim uwielbionych ciele wstąpił do Nieba i zasiadł po prawicy Ojca..
Tak, zasiadł ale zstępuje z Nieba jedynie w postaci Eucharystii, prawda?
Nieprawda...Eucharystia, to nie postać Chrystusa. Proponuję sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego i się dokształcić czym jest Eucharystia.
Cytuj:
Zatem, czy nie jest ograniczony czasem i przestrzenią?
Nie jest...św. Tomasz mówi: "niedopuszczalne jest twierdzenie, ze przełamywane bywa samo prawdziwe Ciało Chrystusa... jest ono niezniszczalne i nie podlega cierpieniu".
Proponuje zamiast wymyślać częściej sięgać po nauczanie Kościoła zawarte w KKK
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Inny styl życia wiedziesz, gdy jesteś wolny a inny, gdy masz dzieci. Inny styl życia masz, gdy nie masz upodobań a inny styl życia masz, gdy masz upodobania.
A co to ma wspólnego z Bogiem Ojcem...?
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
To ma być Jeden Boski Organizm Dusz i Ciał zmartwychwstałych, pod Imieniem Syna Bożego. Obecnie nazywamy go Kościołem, ale nikt nie wie, kto się kwalifikuje, dopóki śmierć mu w oczy nie zajrzy.
No więc skoro już wiesz czym jest Mistyczne Ciało Chrystusa, to sam sobie odpowiedz czy wszyscy wierzący Mu są w Nim czy nie...

Pn paź 01, 2018 8:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Nieprawda...Eucharystia, to nie postać Chrystusa. Proponuję sięgnąć po Katechizm Kościoła Katolickiego i się dokształcić czym jest Eucharystia.
Aż boję się sprawdzać, bo się okaże, że protestanci też to wiedzą, tylko mówią wprost. :)
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Nie jest...św. Tomasz mówi: "niedopuszczalne jest twierdzenie, ze przełamywane bywa samo prawdziwe Ciało Chrystusa... jest ono niezniszczalne i nie podlega cierpieniu".
W takim razie, kapłan łamiąc, z jednego robi dwóch, prawda? :)
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
Tak sobie myślę, że Bóg jest sprawiedliwy i dokarmia swoje owce w odpowiednim czasie i w odpowiednim czasie je karci. I również w odpowiednim czasie lituje się nad nami. I w odpowiednim czasie posłał swego Syna, by w odpowiednim czasie upomnieć się o Jego Panowanie. A więc po tych owocach, wydaje się, że Bóg nie manipuluje czasem. Bo gdyby tak było, "obliczyłby" sobie wszystko, przed założeniem świata i rozsądził wszystko poza czasem i przestrzenią. Więc bylibyśmy zbawieni/ potępieni zanim byśmy się narodzili. A jednak, pozwala czasowi działać i oczekuje odpowiedniego czasu. Jak więc jest?

sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
No więc skoro już wiesz czym jest Mistyczne Ciało Chrystusa, to sam sobie odpowiedz czy wszyscy wierzący Mu są w Nim czy nie...
Łatwiej jest przyznać, że wszyscy wierzący Mu, ale wskazać ich, to trudna sztuka.
Wróćmy więc do Ks.Przysłów, gdzie uznałeś, że to "Arcydzieło" mówi o sobie w postaci przebóstwionej natury ludzkiej, jakoby dokonała manipulacji czasem. Mnie nie wydaje się w świetle powyższych rozważań. A Tobie?

Pn paź 08, 2018 7:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Aż boję się sprawdzać, bo się okaże, że protestanci też to wiedzą, tylko mówią wprost. :)
Zamiast wymyślać sprawdź...
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Cytuj:
W takim razie, kapłan łamiąc, z jednego robi dwóch, prawda? :)
I znowu wymyślasz...zobacz sobie w Katechiźmie co Kościół naucza nt eucharystycznego Chleba i Wina...
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
Tak sobie myślę, że Bóg jest sprawiedliwy i dokarmia swoje owce w odpowiednim czasie i w odpowiednim czasie je karci. I również w odpowiednim czasie lituje się nad nami. I w odpowiednim czasie posłał swego Syna, by w odpowiednim czasie upomnieć się o Jego Panowanie. A więc po tych owocach, wydaje się, że Bóg nie manipuluje czasem.
Nie musi, bo mu nie podlega gdyż sam stworzył czas dla człowieka...
Cytuj:
Więc bylibyśmy zbawieni/ potępieni zanim byśmy się narodzili. A jednak, pozwala czasowi działać i oczekuje odpowiedniego czasu. Jak więc jest?
Już wcześniej zwróciłeś uwagę, że Bóg i nas umiłował w Chrystusie przed założeniem świata...zapomniałeś co napisałeś już na poprzedniej stronie...?
Cytuj:
Wróćmy więc do Ks.Przysłów, gdzie uznałeś, że to "Arcydzieło" mówi o sobie w postaci przebóstwionej natury ludzkiej, jakoby dokonała manipulacji czasem. Mnie nie wydaje się w świetle powyższych rozważań. A Tobie?
Nic na to nie poradzę, że nie dociera do ciebie, że Słowo Boże(osobowy Bóg) nie musi dokonywać żadnych manipulacji czasem żeby być tym kim jest od zawsze, tzn Bogiem i Człowiekiem w jednej osobie...przeczytaj sobie w Biblii fragment, który mówi o Przemienieniu Pańskim...

Pn paź 08, 2018 10:01 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14