Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 5:30 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Małpy a świadomość. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Małpy a świadomość.
sahcim napisał(a):
]Jotajota...skup się...jeżeli wg twojej „wizji” słowa „Niech się stanie światłość” należy uznać za stworzenie Adama- światłości(duszy), to Bóg „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” powiedział do dusz Adama i Ewy...czy nie tak ? , a więc wg twojej „wizji” płodzenie dusz Bóg nakazał pierwszym ludziom, bo ciało wg twoje „wizji” to dopiero skutek grzechu... :D

Nie, "sahcim". A może tak? O co chodzi....bo jedno i drugie jest prawdziwe, jednak, w odniesieniu do cielesnego Adama, który wewnątrz pozostaje duszą. No i to nie w raju padły te słowa.
A więc błogosławieństwo to dotyczy i ciała i duszy. Dusze w wolności swojej ulegają wzajemnej pożądliwości cielesnej i zbliżają się w ciałach. Dusze pomimo swojej odrębności i autonomii, spotykają się ze sobą na gruncie ciała. Nie wiedzą, co druga osoba sobie myśli, lecz zewnętrznej nagości nie wstydzą się, jak to było w Edenie po upadku. Gdyż w Edenie dusze rozumiały się bez słów a poprzez myśli. Grzech sprawił, że stali się wobec siebie nadzy i wstydzili się tej nagości. Chcieli jedno przed drugim zamaskować o czym myślą. Ten stan równałby się chyba mękom piekielnym.
Wiec nie mogli, choćby chcieli i byłoby to możliwe zbliżyć się do siebie z uwagi na tabu. Sami upletli sobie przepaski na biodra, by siebie zakryć przed sobą swoje myśli. Nagość ciała nie robi z tego problemu, ale nagość duszy jest wstydliwa nadal a pomimo to, możemy się zbliżać do swoich żon, gdyż na duszach naszych są przepaski na biodrach (nie znamy swoich myśli na wzajem). Toteż dusza jest bezpłodna.
Błogosławieństwo płodności Bóg dał ludziom wygnanym z Edenu.

Bóg stworzył światłość- Adama w duszy i przeniósł go do Edenu w czasie, gdy pierwszy opis mówi, że ziemia była pokryta wodą. Dopiero potem, po grzechu, został Adam zesłany/ wygnany na uprzednio przygotowaną ziemię dla ciała. I tam otrzymali błogosławieństwo płodności.

Śr wrz 26, 2018 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
]Jotajota...skup się...jeżeli wg twojej „wizji” słowa „Niech się stanie światłość” należy uznać za stworzenie Adama- światłości(duszy), to Bóg „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” powiedział do dusz Adama i Ewy...czy nie ?
Nie, "sahcim". A może tak? O co chodzi....bo jedno i drugie jest prawdziwe, jednak, w odniesieniu do cielesnego Adama, który wewnątrz pozostaje duszą. No i to nie w raju padły te słowa.
Błogosławieństwo płodności Bóg dał ludziom wygnanym z Edenu.[/quote]Wiesz jotajota...jest na tym forum taki wątek na który pasuje taka „perełka”... :lol:
Cytuj:
Bóg stworzył światłość- Adama w duszy i przeniósł go do Edenu w czasie, gdy pierwszy opis mówi, że ziemia była pokryta wodą. Dopiero potem, po grzechu, został Adam zesłany/ wygnany na uprzednio przygotowaną ziemię dla ciała. I tam otrzymali błogosławieństwo płodności.
No tym samym zaprzeczasz temu, że to dusza Adama zgrzeszyła... :D

Śr wrz 26, 2018 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
]Jotajota...skup się...jeżeli wg twojej „wizji” słowa „Niech się stanie światłość” należy uznać za stworzenie Adama- światłości(duszy), to Bóg „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się” powiedział do dusz Adama i Ewy...czy nie ?
sahcim napisał(a):
Wiesz jotajota...jest na tym forum taki wątek na który pasuje taka „perełka”... :lol:
Cytuj:
No tym samym zaprzeczasz temu, że to dusza Adama zgrzeszyła... :D

Jak Ty to wszystko widzisz? Ja nic nie widzę, by był tam jakikolwiek argument zaprzeczenia. A z tą "perełką", o co chodzi? Istotna to rzecz?

Śr wrz 26, 2018 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):

Według jotajota, gdyby nie grzech, to...by nas nie było. Żyłby tylko Adam i Ewa przez wieczność w raju i nie mieli by potomków? :P

Śr wrz 26, 2018 6:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
jotajota napisał(a):

Według jotajota, gdyby nie grzech, to...by nas nie było. Żyłby tylko Adam i Ewa przez wieczność w raju i nie mieli by potomków? :P
Nie bój się, jotajota stosuje takie twistery biblijne, że i z tego wybrnie... :D

Śr wrz 26, 2018 6:28 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Widzisz jotajota...oczywiście, że ból czy śmierć są skutkami grzechu pierworodnego

Ostatnio twierdziłes co innego

Śr wrz 26, 2018 7:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
sahcim napisał(a):
Widzisz jotajota...oczywiście, że ból czy śmierć są skutkami grzechu pierworodnego
Ostatnio twierdziłes co innego
Wskaż gdzie, bo nie przypominam sobie...

Śr wrz 26, 2018 8:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Andy72 napisał(a):
jotajota napisał(a):

Nie bój się, jotajota stosuje takie twistery biblijne, że i z tego wybrnie... :D

:) Dzięki za uznanie. Zacznij mi tak kadzić, a rozsadzi mnie od środka i będziesz miał problem z głowy. :)
A ile dzieci ma sam Bóg? I dlaczego nie chce więcej? Tu powraca mój kontrowersyjny watek z tematu :"Uczyńmy", ale w odniesieniu do Adama swoją kontrowersję traci, gdyż Adam jest stworzeniem a więc ma swój początek.
Idź Andy i zerknij, dlaczego Bóg ma jedynego Syna.

Więc, gdyby Adam i Ewa mogliby zrodzić potomstwo z woli bożej w Edenie przed grzechem, zrodziliby tyle samo, co Bóg, by utrzymać doskonałą relację.
Jednak duszom nie dane było zbliżyć się do siebie przed grzechem z jakiegoś powodu, zakładając nawet, że byli płodni.
No i Pan Jezus mówił, że pomimo, iż ludzie na tym świecie się żenią i za mąż wychodzą, w świecie duszy, ani zmartwychwstałego ciała tego nie będzie.

Śr wrz 26, 2018 11:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jotajota.. Chronologia Ci siada..
Rdz 1
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich:
«Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną;
abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi».

Oni dopiero jakiś czas później przekroczyli zakaz..

Cz wrz 27, 2018 10:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Jotajota.. Chronologia Ci siada..
Rdz 1
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
stworzył mężczyznę i niewiastę.
28Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich:
«Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną;
abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi».

Oni dopiero jakiś czas później przekroczyli zakaz..

No, bo czytasz Pismo od pierwszego rozdziału. W pierwszym rozdzale o Adamie powiedziano :"Niech stanie się światłość(...)" I to Był Adam, którego oddzielono od ciemności umieszczono w Raju. Tu musisz przskoczyć do rozdziału drugiego, by poznać dalszy ciąg wydarzeń, które odbyły się w Raju. Gdy Bóg wygnał Adama, wróć z grubsza mówiąc, do pierwszego rozdziału i kontynuuj. Mówię z "grubsza mówiąc", bo wydaje mi się ,że można zazębiać te dwa opisy bardziej precyzyjnie. Ale, jak wspomniałem, nie chce mi się. Nie lubię sam siebi do czegoś zmuszać. Muszę mieć bat, choćby w Tobie, czy "sahcimie". No, ktokolwiek by to nie był, ale w miarę przygotowany do "lekcji" i uparty. ....To taki "nałóg". Upodobałem sobie w ucisku, choć trochę się boję. :)

Podstawowa rzecz, "PetrzeW" to niezgodność kolejności stwarzania w dwu opisach stworzenia. Jeśli w pierwszym opisie Adam był stworzony ostatnią żywą istotą, to w drugim opisie Adam jest pierwszy. Pan Bóg go jeszcze trzyma w jednym ręku i stwarza dla niego rajski ogród powyżej sklepienia i tam go osadza. Poniżej w następnym poście umieszczę mój zintegrowany porządek stwarzania. Nie jestem przekonany, że jest doskonały, ale chyba blisko.

W nawiasach kwadratowych umieściłem mój komentarz. I pogrubiłem druk, by było przejrzyściej. Moderatora proszę, by usunął mój post, który jest powyżej tego.

[Na moje oko skład Pierwszych trzech ksiąg Księgi Rodzaju jest niepoprawny. Prawdopodobnie dlatego, że autor miał dwie wizje odmiennych wydarzeń z naciskiem na inne szczegóły. Zaś skrybowie poskładali to tak, że mnie się nie podoba z powodu chaosu chronologicznego. Postarałem się więc połączyć z grubsza oba opisy stworzenia i wskazać wspólne elementy:)]

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.

[To powyżej, to Rdz.1.1 Wydaje się, też, że tu należałoby wstawić równocześnie opis stworzenia światłości i oddzielenie jej od ciemności z Rdz.1.3-5 Światłością miał być Adam, który oświecił ziemię uznając za bezład i pustkowie a uczyniony ręką Boga w ciemności i przeniesiony do rajskiego ogrodu, by go oświecał swoją obecnością. Tak Bóg oddzielił światłość od ciemności.]

Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy.

[zaś poniżej Rdz.2.4-14]

Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi.
Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi, ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła - bo Pan Bóg nie zsyłał deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by uprawiał ziemię i rów kopał w ziemi, aby w ten sposób nawadniać całą powierzchnię gleby [W tym czasie, jak podaje pierwszy opis ziemia była zalana wodą] - wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.

[A więc widać wyraźnie, że Pan Bóg stworzył człowieka jako pierwszy żywy ziemski byt, sadzi ogród a potem przenosi Adama do Edenu, który dla niego zasadził na wschodzie. Moim zdaniem Bóg stworzył człowieka duszą, by umieścić w świecie, gdzie dobro i zło są zapieczętowane przed nim. Człowiek cielesny musiałby być poddany ziemskim uciążliwościom, więc siłą rzeczy, skazany byłby na doświadczanie dobra i zła jeszcze przed tym, jak zasmakował z drzewa poznania i został wygnany z raju. A więc Bóg dał Adamowi Raj za darmo,bo Adam był niewinny. W takim przypadku muszę założyć, że "ogród na wschodzie", to jakaś alegoria, być może, świata duszy. W końcu na ziemi nie ma Raju, drzewa poznania dobra i zła i drzewa życia. W raju też nie ma morza. Poniżej Rdz.2]

[Następnie Pan Bóg tworzy sklepienie i oddziela wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem, nazywając je niebem. Tam właśnie zasadził rajski ogród dla Adama, podczas, gdy nasza ziemia była wciąż zalana wodą. A więc zacytujmy drugi dzień stwarzania z pierwszego rozdziału Rdz.:]

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj ono oddzieli jedne wody od drugich!» Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, Bóg nazwał to sklepienie niebem [Powyżej sklepienia zasadził Raj].
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi.
[opis powyżej mojego komentarza i poniżej, jest w moich oczach tym samym tylko o różnej szczegółowości.]
A zasadziwszy ogród w Eden na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła.
Z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom. Nazwa pierwszej - Piszon; jest to ta, która okrąża cały kraj Chawila, gdzie się znajduje złoto. A złoto owej krainy jest znakomite; tam jest także wonna żywica i kamień czerwony. Nazwa drugiej rzeki - Gichon; okrąża ona cały kraj - Kusz. Nazwa rzeki trzeciej - Chiddekel; płynie ona na wschód od Aszszuru. Rzeka czwarta - to Perat. [nie rozumiem tych krain, rzek, złota, wonnej żywicy i czerwonego kamienia. Może to ma związek z sercem i "krwioobiegiem" Raju, albo i człowieka?]

Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: «Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz».
[W tym czasie Pan Bóg dopiero wypiętrza ziemię, lub też "włącza" grawitację, by za chwilę "przymocować" ziemię do orbity wokół słońca, które "jutro" stworzy, zaś księżyc do ziemi. W pierwszym opisie stworzenia, by ukazała się sucha powierzchnia i po ciemku sadzi rośliny:]

A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. Bóg widząc, że były dobre, rzekł: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona». I stało się tak. Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego gatunku i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich gatunków. A Bóg widział, że były dobre.I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci.

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień czwarty.
Potem Bóg rzekł: «Niechaj się zaroją wody od roju istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem nieba!» Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre, pobłogosławił je tymi słowami: «Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi».
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty.

[Następnie Pan Bóg "szuka" odpowiedniej pomocy rajskiemu Adamowi. Stwarza zwierzęta, lecz Adamowi one nie przypadły do gustu, więc zostały(chyba) sukcesywnie oddalane z raju na naszą ziemię W raju nie było potworów morskich, bo tam nie ma morza]

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa". I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny.

[A na ziemi pojawiają się zwierzęta lądowe, być może dlatego, że wolą Adama zostały odesłane na ziemię ?]
Potem Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów!» I stało się tak. Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre.

[Wtedy w raju, Pan Bóg dopiero wyjął Ewę z Adama]
Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział:
«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała!
Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta».
Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.
Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu.

[mamy szósty dzień stwarzania, ale Adam i Ewa są w raju do chwili upadku]

A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło».
6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł. 7 A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.
8 Gdy zaś mężczyzna i jego żona usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie, w porze kiedy był powiew wiatru, skryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. 9 Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: «Gdzie jesteś?» 10 On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się». 11 Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?» 12 Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem». 13 Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?» Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam». 14 Wtedy Pan Bóg rzekł do węża:
«Ponieważ to uczyniłeś,
bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych;
na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia.
15 Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę,
pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej:
ono zmiażdży2 ci głowę,
a ty zmiażdżysz2 mu piętę».
16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść -
przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu:
w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie
po wszystkie dni twego życia.
18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła,
a przecież pokarmem twym są płody roli.
19 W pocie więc oblicza twego
będziesz musiał zdobywać pożywienie,
póki nie wrócisz do ziemi,
z której zostałeś wzięty;
bo prochem jesteś
i w proch się obrócisz!»4
20 Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa5, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
21 Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich. 22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. 24 Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia.

[Wtedy finalizowane jest stworzenie człowieka cielesnego "Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło"]
A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
stworzył mężczyznę i niewiastę. [widać, że po grzechu w raju Bóg powiedział, że człowiek stał się jak On
I na ten obraz Bóg stworzył cielesnego Adama[Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. ]

[Człowiek zgrzeszył dnia szóstego w raju i dnia szóstego został sprowadzony ciałem na ziemię. A Chrystus umarł dnia szóstego na ziemi, by podnieść dzień pierwszy poprzez zmartwychwstanie (stworzonego Adama w tym dniu) do swojej chwały.]

Ostatnio edytowano Pt wrz 28, 2018 8:00 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono posty i skasowano nadmiarowy

Pt wrz 28, 2018 12:09 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
No, bo czytasz Pismo od pierwszego rozdziału. W pierwszym rozdzale o Adamie powiedziano :"Niech stanie się światłość(...)" I to Był Adam, którego oddzielono od ciemności umieszczono w Raju.

Eghm???? Skąd Ci do głowy przyszło, że światłość to Adam????

1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch2 Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

Adam nie może być światłością, bo został stworzony osobno. Chrystus o sobie mówi "Jam jest światłością świata", ale chyba nie w tym samym sensie co w opisie Stworzenia Świata - bo tam światłość została stworzona, a Chrystus jest Bogiem, Synem Bożym.

Pt wrz 28, 2018 8:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Cytuj:
No, bo czytasz Pismo od pierwszego rozdziału. W pierwszym rozdzale o Adamie powiedziano :"Niech stanie się światłość(...)" I to Był Adam, którego oddzielono od ciemności umieszczono w Raju.

1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch2 Boży unosił się nad wodami.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. 4 Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. 5 I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą.

Adam nie może być światłością, bo został stworzony osobno.
No chyba żeby przyjąć, iż mieści się on w tym Bożym arcydziele(Prz 8:22), które od wieków jest stworzone, od początku, nim ziemia powstała... :roll:

Pt wrz 28, 2018 9:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
PeterW napisał(a):
Cytuj:

Adam nie może być światłością, bo został stworzony osobno.
No chyba żeby przyjąć, iż mieści się on w tym Bożym arcydziele(Prz 8:22), które od wieków jest stworzone, od początku, nim ziemia powstała... :roll:

Nie, "sahcimie". Adam, jako owa światłość został stworzony z prochu ziemi, lub co najmniej wtedy, gdy ziemia była stworzona.
Zaś Boża Mądrość z ks psalmów mówi o sobie i to jest Duch Święty wg. mnie, że zanim cokolwiek innego uczynił Bóg, prawda? Nie czepiałbym się, że mówi o sobie "stworzona", gdyż Duch Święty nie był, chyba, wówczas poznany, zaś wydobywając z Ojca poznanie o Nim uściśla cechy i daje nazwy. Więc niejako tworzy obraz Boga.
Adam jest światłością, który współuczestniczy w stworzeniu. To on nadaje nazwy materii tej gęstości w raju, no i miał go doglądać.
Z kolei, Bóg stworzywszy światłość jako Adama, szuka jakby potwierdzenia w nim, jakie ma oczekiwania i na podstawie pragnienia a może poczucia braku u Adama tworzy najpierw raj, zaś, gdy Adam odsyła(?) na ziemię zwierzęta, Bóg czyni ziemię zdolną dla utrzymania życia cielesnego. Zaczyna się to chyba od "włączenia" grawitacji, by woda opadła w zapadliny, głębiny ziemi, by odkryć suchy ląd i sieje świat roślin. Potem dodaje słońce i księżyc dla ustanowienia materialnych źródeł światła. Samo "włączenie" grawitacji sugeruje, że Bóg zmienia właściwość stworzonej materii, więc zagęszcza ją?

Pt wrz 28, 2018 11:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dopiero zwróciłem uwagę na to, co pogrubiłeś w swoim cytacie, "PetrzeW". Że światłość nazwał dniem a ciemność nazwał nocą. Na ziemi była ciemność i Bóg wydobył Adama. Dzień i noc nie może odnosić się do tych wyobrażeń, które znamy ze świata, gdyż Bóg nie uczynił jeszcze słońca i księżyca. No, ogólnie mówiąc ciał niebieskich, które stworzył czwartego dnia...

Pt wrz 28, 2018 11:54 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jotajota - skup się proszę.. Masz w Rdz opisane etapy tworzenia. Na ostatnim dopiero miejscu w kolejce do tworzenia jest człowiek, a światłość została utworzona najpierw. Na początku Bóg stworzył świat widzialny i niewidzialny (ziemię i niebo), początkowy stan to chaos (wody, morze, to obraz chaosu, niebezpieczeństwa), następnie Bóg zaczął to wszystko porządkować, stworzył światło. Światło to porządek, harmonia (kojarzy mi się z oświeceniem, ale nie tym co było po Średniowieczu ;-) )

Jeszcze raz - człowiek nie jest światłością, człowiek jedynie żyje (może żyć) w światłości, albo w ciemności.

Pt wrz 28, 2018 12:27 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona