Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 5:03 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Małpy a świadomość. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Małpy a świadomość.
PeterW napisał(a):
Jotajota - skup się proszę.. Masz w Rdz opisane etapy tworzenia. Na ostatnim dopiero miejscu w kolejce do tworzenia jest człowiek, a światłość została utworzona najpierw. Na początku Bóg stworzył świat widzialny i niewidzialny (ziemię i niebo), początkowy stan to chaos (wody, morze, to obraz chaosu, niebezpieczeństwa), następnie Bóg zaczął to wszystko porządkować, stworzył światło. Światło to porządek, harmonia (kojarzy mi się z oświeceniem, ale nie tym co było po Średniowieczu ;-) )

Jeszcze raz - człowiek nie jest światłością, człowiek jedynie żyje (może żyć) w światłości, albo w ciemności.

Rozumiem, co chcesz powiedzieć. Lecz, abyś Ty mnie zrozumiał, zacznij czytać Księgę Rodzaju od drugiego opisu stworzenia w drugim rozdziale tej księgi i wyrób sobie ten obraz w głowie.

Pt wrz 28, 2018 12:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie, "sahcimie". Adam, jako owa światłość został stworzony z prochu ziemi, lub co najmniej wtedy, gdy ziemia była stworzona.
Zaś Boża Mądrość z ks psalmów mówi o sobie i to jest Duch Święty wg. mnie, że zanim cokolwiek innego uczynił Bóg, prawda? Nie czepiałbym się, że mówi o sobie "stworzona", gdyż Duch Święty nie był, chyba, wówczas poznany, zaś wydobywając z Ojca poznanie o Nim uściśla cechy i daje nazwy. Więc niejako tworzy obraz Boga.
Po pierwsze, nie z Ks Psalmów tylko z Ks Przysłów, po drugie, owo arcycieło, o którym mówi autor Ks Przysłów, nie jest osobą Ducha Świętego gdyż III Osoba Boska jest współistotnym Ojcu i Synowi Bogiem czyli Stwórcą wszystkich bytów widzialnych i niewidzialnych, a po trzecie nie zrozumiałeś, że nie mówiłem o Adamie, o którym ty myślisz, ale o przebóstwionym żródle jego człowieczeństwa - Synu Człowieczym - Chrystusie, dla którego wszystko zostało stworzone...

Pt wrz 28, 2018 7:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Po pierwsze, nie z Ks Psalmów tylko z Ks Przysłów, po drugie, owo arcycieło, o którym mówi autor Ks Przysłów, nie jest osobą Ducha Świętego gdyż III Osoba Boska jest współistotnym Ojcu i Synowi Bogiem czyli Stwórcą wszystkich bytów widzialnych i niewidzialnych, a po trzecie nie zrozumiałeś, że nie mówiłem o Adamie, o którym ty myślisz, ale o przebóstwionym żródle jego człowieczeństwa - Synu Człowieczym - Chrystusie, dla którego wszystko zostało stworzone...
Tak, sorry, Ks. Przysłów.
No, ale Adam, gdy autor pisał to dzieło, nie mógł mówić o sobie od Boga, będąc upadłym.
Jeśli zaś postawić znak równości pomiędzy Jezusem Synem Bożym, zanim przyszedł na ziemię, a Adamem w Raju w uwielbionym Ciele, to Jezus nie mógł by przyjść na świat bez winy. Dziedziczyłby grzech pierworodny i nie przychodziłby z litości a z obowiązku.I nie byłoby mowy o Czystej Ofierze a o pokucie.

Pt wrz 28, 2018 7:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tak, sorry, Ks. Przysłów.
No, ale Adam, gdy autor pisał to dzieło, nie mógł mówić o sobie od Boga, będąc upadłym.
Nie zrozumiałeś o kim mowa... :-(
Cytuj:
Jeśli zaś postawić znak równości pomiędzy Jezusem Synem Bożym, zanim przyszedł na ziemię, a Adamem w Raju w uwielbionym Ciele
Adam w Raju nie był w uwielbionym Ciele więc żadnego znaku równości postawić nie można...przeczytaj jeszcze raz(zwłaszcza podkreślone słowa) , bo widzę, że nie zrozumiałeś o kim jest mowa...

Ostatnio edytowano Pt wrz 28, 2018 11:07 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

cytowanie

Pt wrz 28, 2018 10:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No i dalej nie rozumiem.
Zadam zachowawczo, by nie wyjść na głupka, pytanie pomocnicze. :)
Czy przebóstwione źródło jego człowieczeństwa- Syn Człowieczy- Chrystus jest podobnie jak Duch Święty współistotny pozostałym dwóm Osobom Boskim? Czy jest stworzeniem?

Pt wrz 28, 2018 11:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
No i dalej nie rozumiem.
Zadam zachowawczo, by nie wyjść na głupka, pytanie pomocnicze. :)
Czy przebóstwione źródło jego człowieczeństwa- Syn Człowieczy- Chrystus jest podobnie jak Duch Święty współistotny pozostałym dwóm Osobom Boskim? Czy jest stworzeniem?
Żeby to zrozumieć trzeba sobie uświadomić, że istniejąca poza/ponad czasem i przestrzenią II Osoba Trójcy „zawiera” w Sobie dwie natury: jedną, współistotną pozostałym dwóm Osobom Boskim i drugą, stworzoną. Ta stworzona natura ludzka, z racji tego, że istnieje w Bogu, jest przez Niego przebóstwiona, tzn istnieje „w postaci bożej”(Flp 2:6) ale nie jest równa Bogu gdyż ma swój poczatek...

So wrz 29, 2018 12:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Żeby to zrozumieć trzeba sobie uświadomić, że istniejąca poza/ponad czasem i przestrzenią II Osoba Trójcy „zawiera” w Sobie dwie natury: jedną, współistotną pozostałym dwóm Osobom Boskim i drugą, stworzoną. Ta stworzona natura ludzka, z racji tego, że istnieje w Bogu, jest przez Niego przebóstwiona, tzn istnieje „w postaci bożej”(Flp 2:6) ale nie jest równa Bogu gdyż ma swój poczatek...

Zatem, chcesz powiedzieć, że to "boskie arcydzieło" z ks. Przysłów było stworzone, przed wcieleniem? Można się na to zgodzić zakładając podobnie, że Bóg i nas umiłował w Chrystusie przed założeniem świata. Idąc za ciosem, można dojść do wniosku, że wszystko od zawsze istnieje w Bogu zanim to stworzył, więc jest Mu współistotne. Wyjaśnia to tyle, że co by nie powiedzieć jest w tym racja, więc nie ma czego podważać i czego dociekać. Jednak, gdy szukamy przyczyn i skutków, trzeba przyglądać się z niższego poziomu z którego można rozumem ogarnąć.

So wrz 29, 2018 12:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

Zatem, chcesz powiedzieć, że to "boskie arcydzieło" z ks. Przysłów było stworzone, przed wcieleniem? Można się na to zgodzić zakładając podobnie, że Bóg i nas umiłował w Chrystusie przed założeniem świata.
Znasz to...?
On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia4,
16 bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze5.
Wszystko przez Niego i dla Niego5 zostało stworzone.
17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.
18 I On jest Głową Ciała - Kościoła6.
On jest Początkiem,
Pierworodnym spośród umarłych6,
aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.
19 Zechciał bowiem [Bóg], aby w Nim zamieszkała cała Pełnia7,
20 i aby przez Niego znów pojednać wszystko z sobą:
przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach,
wprowadziwszy pokój8 przez krew Jego krzyża.

Cytuj:
Idąc za ciosem, można dojść do wniosku, że wszystko od zawsze istnieje w Bogu zanim to stworzył, więc jest Mu współistotne.
Współistnienie przebóstwionej natury stworzonej w Bogu nie polega na tym, że staje się ona współistotna Bogu...boska natura jest nieskończenie doskonała, tzn nie ma ani poczatku, ani końca. Natomiast przebóstwiona natura ludzka ma swój początek...

So wrz 29, 2018 12:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Natomiast przebóstwiona natura ludzka ma swój początek...

Tylko pytanie, kiedy? Jeśli "Boskie Arcydzieło" jest stworzone przed założeniem świata, wracam do Ks. Przysłów, to czy może to się równać ze stworzoną ludzką naturą Chrystusa?

So wrz 29, 2018 1:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
Natomiast przebóstwiona natura ludzka ma swój początek...
Tylko pytanie, kiedy? Jeśli "Boskie Arcydzieło" jest stworzone przed założeniem świata, wracam do Ks. Przysłów, to czy może to się równać ze stworzoną ludzką naturą Chrystusa?
Pytanie „kiedy” staje się bezsensowne w rzeczywistości boskiej/duchowej, tzn pozaczasowoprzestrzennej, natomiast jeśli chodzi o ten fragment z Ks Przysłów, to stworzona w Bogu przebóstwiona natura ludzka nie uczestniczy czynnie w dziele stwarzania, tzn nie stwarza bezpiśrednio ale współuczestniczy radując/rozkoszując się Dziełem Boga, które dla niego jest tworzone - patrz wyżej słowa: Wszystko przez Niego(natura boska) i dla Niego(natura ludzka) zostało stworzone.

So wrz 29, 2018 1:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Pytanie „kiedy” staje się bezsensowne w rzeczywistości boskiej/duchowej, tzn pozaczasowoprzestrzennej, natomiast jeśli chodzi o ten fragment z Ks Przysłów, to stworzona w Bogu przebóstwiona natura ludzka nie uczestniczy czynnie w dziele stwarzania, tzn nie stwarza bezpiśrednio ale współuczestniczy radując/rozkoszując się Dziełem Boga, które dla niego jest tworzone - patrz wyżej słowa: Wszystko przez Niego(natura boska) i dla Niego(natura ludzka) zostało stworzone.

No, skoro natura ludzka ma swój początek, to czy ma ona rzeczywistość boską, która nie ma początku?

So wrz 29, 2018 1:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

No, skoro natura ludzka ma swój początek, to czy ma ona rzeczywistość boską, która nie ma początku?
Nie rozumiem pytania...co znaczy „ma rzeczywistość boską” ?
Ja mówiłem wyżej o współistnieniu w Bogu(rzeczywistości boskiej) tej przebóstwionej ludzkiej natury. To współistnienie w boskiej rzeczywistości tejże ludzkiej natury, przebóstwionej przez obecność w Bogu, nie jest zmieszaniem się tychże natur na zasadzie, iż stworzona natura staje się niestworzoną, tzn współistotną tamtej...

So wrz 29, 2018 1:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):

Ja mówiłem wyżej o współistnieniu w Bogu(rzeczywistości boskiej) tej przebóstwionej ludzkiej natury. To współistnienie w boskiej rzeczywistości tejże ludzkiej natury, przebóstwionej przez obecność w Bogu, nie jest zmieszaniem się tychże natur na zasadzie, iż stworzona natura staje się niestworzoną, tzn współistotną tamtej...

Chyba mi odpowiedziałeś. A więc przebóstwiona natura ludzka ma rzeczywistość boską, gdyż Bóg zna całą historię zanim się stanie. O to chodzi?

So wrz 29, 2018 2:02 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):

Chyba mi odpowiedziałeś. A więc przebóstwiona natura ludzka ma rzeczywistość boską, gdyż Bóg zna całą historię zanim się stanie. O to chodzi?
Owszem, z tym, że natura ludzka nie ma rzeczywistości boskiej ze swojej natury ale ma w niej udział przez to, że Bóg dzieli się z nią tym, tak więc to Bóg jest w niej jedynym źródłem boskiej rzeczywistości...

So wrz 29, 2018 11:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
jotajota napisał(a):
Owszem, z tym, że natura ludzka nie ma rzeczywistości boskiej ze swojej natury ale ma w niej udział przez to, że Bóg dzieli się z nią tym, tak więc to Bóg jest w niej jedynym źródłem boskiej rzeczywistości...

No, niby tak. :) Ale zawiłość polega na tym, że skoro Bóg zna całą historię zanim się stanie, od zawsze wie, co i jakie jest zanim to stworzy, wyodrębni z siebie. A więc w tych granicach natura ludzka ma boską rzeczywistość, gdyż Bóg od zawsze jest jej świadomy. Natomiast ludzka, czy jakakolwiek inna natura, pomimo, że jest w myśli Boga od zawsze, nie jest siebie świadoma i nie jest Boga świadoma od zawsze. I na tym polega różnica, tak?
Jednak i tę myśl można obalić, bo skoro Bóg zna całą historię, więc wszystkie procesy i akcje stworzeń od zawsze są w Nim a więc i świadomość i nieświadomość stworzeń sprzed ich stworzenia miesza się ze świadomością po stworzeniu, gdy patrzy na to z perspektywy poza czasem i przestrzenią.
Wydaje się, że tego nie ma sensu zgłębiać, bo na tyle, ile się dało, właśnie zgłębiliśmy. Powstaje bezładny "misz masz". :) Dla nas to bezużyteczne, bo stworzenie wywodzi się z uporządkowania tego "misz maszu". Więc, skoro my jesteśmy tylko stworzeniem, możemy rozumować wg. ustanowionego, narzuconego nam porządku. Tym porządkiem jest Oko Ducha Świętego zgłębiającego istotę Ojca w czasie, by zachowane były zależności przyczyn i skutków wydarzeń. No i żeby stworzenie mogło zaistnieć poza "Rozumem" Ojca a więc w czasie i przestrzeni.

So wrz 29, 2018 2:53 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona