Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 22, 2018 11:44 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Humanizm wiarą w Boga nieosobowego? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Humanizm wiarą w Boga nieosobowego?
Zastanawiam sie czy udajesz i kpisz z ludzi... Czy masz jakis problem ze soba... poznaj lepiej historie.. Pelikanku... Chrzescijanstwo w Polsce pojawilo sie w 966 r... Pierwszy etap chrystianizacji nie wniosl nic dobrego, laczyl sie z niszczeniem plemiennych slowianskich osrodkow kultu. Burzono i niszczono wszelkie miejsca powiazane z kultami slowian... Zreszta nic nowego... od zawsze ludzie tluka sie o te swoje prawdy.. A prawd mamy 3 Twoja, Moja i G...... prawda. :mrgreen:

Pn wrz 17, 2018 8:38 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Chrzescijanstwo w Polsce pojawilo sie w 966 r... Pierwszy etap chrystianizacji nie wniosl nic dobrego, laczyl sie z niszczeniem plemiennych slowianskich osrodkow kultu. Burzono i niszczono wszelkie miejsca powiazane z kultami slowian... Zreszta nic nowego... od zawsze ludzie tluka sie o te swoje prawdy.. A prawd mamy 3 Twoja, Moja i G...... prawda. :mrgreen:

Przecież właśnie potwierdzasz to, co napisałam. To, że ktoś się uważa za chrześcijanina, nie znaczy, ze jest chrześcijaninen.

Chrześcijanin to człowiek, który kocha Boga z całego serca swego oraz bliźniego swego jak siebie samego. Czy agresywne ludy niszczące z nienawiści czyjeś ośrodki kultu (albo mordujące ludzi w imię Boga) wypada określać chrześcijanami? Przecież Chrystus by się przewracał w grobie, gdyby nie to, że zmartwychwstał...

Pn wrz 17, 2018 8:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Czy agresywne ludy niszczące z nienawiści czyjeś ośrodki kultu (albo mordujące ludzi w imię Boga) wypada określać chrześcijanami?

Pewnie widziałaś Apocalypto Mela Gibsona. Niekiedy miłość wymaga, by coś zniszczyć. Jakbyś miała okazję zniszczyć jakieś miejsce gdzie sataniści składają ofiary z małych dzieci, to byś je zniszczyła czy uszanowała ten ośrodek kultu?
Czy Pan Bóg kierował się nienawiścią gdy równał z ziemią Sodomę i Gomorę? A gdy zesłał potop?
Pan Bóg przede wszystkim troszczy się o nasze życie wieczne, tak więc wyrazem Jego miłosierdzia bywa kara.

Pn wrz 17, 2018 9:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie trzeba byc chrzescijaninem zeby miec empatie do innych ludzi.. A Bog - ktory moj drogi pelikanku mamy i mielismy ich co niemiara. Czego to ludzie nie wymysla... Jak nie Ozyrys to Jahwe, Shiwa, Perun, Thor, Zeus, Chrystus - syn Bozy... Hatshepsut - corka Boza itd.itd...

Pn wrz 17, 2018 9:39 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Pewnie widziałaś Apocalypto Mela Gibsona. Niekiedy miłość wymaga, by coś zniszczyć. Jakbyś miała okazję zniszczyć jakieś miejsce gdzie sataniści składają ofiary z małych dzieci, to byś je zniszczyła czy uszanowała ten ośrodek kultu?.

Oczywiście, że taki sanatnistyczny kult bym zwalczała, ale co komu przeszkadza np. kult Słońca? Krzywda się komuś z tego powodu dzieje?

Cytuj:
Czy Pan Bóg kierował się nienawiścią gdy równał z ziemią Sodomę i Gomorę? A gdy zesłał potop?

Chrystus by nie zabijał grzeszników, tylko by próbował wykorzenić ich grzech.

Cytuj:
Pan Bóg przede wszystkim troszczy się o nasze życie wieczne, tak więc wyrazem Jego miłosierdzia bywa kara.

Zabijając grzesznika, pozbawia go tym samym możliwości uzyskania życia wiecznego.

lidka napisał(a):
Nie trzeba byc chrzescijaninem zeby miec empatie do innych ludzi.. A Bog - ktory moj drogi pelikanku mamy i mielismy ich co niemiara. Czego to ludzie nie wymysla... Jak nie Ozyrys to Jahwe, Shiwa, Perun, Thor, Zeus, Chrystus - syn Bozy... Hatshepsut - corka Boza itd.itd...

To są tylko nazwy Lidka. Empatia wyrasta zawsze z miłości do samego siebie, a miłość do samego siebie wyrasta z miłości do Boga. Kochać Boga znaczy tyle co kochać to co najlepsze w człowieku.

Ty jestes lidka dobrym człowiekiem, sprawiasz wrażenie bardzo życzliwej osoby i uwierz mi, że masz więcej wspólnego z etyką Chrystusa niż większość osób, które regularnie piszą na tym foum.

Pn wrz 17, 2018 9:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że taki sanatnistyczny kult bym zwalczała, ale co komu przeszkadza np. kult Słońca? Krzywda się komuś z tego powodu dzieje?

Takie filmy jak Avatar robią trochę mętlik w głowie, bo ludzie myślą, że pogaństwo to było niczym elfy z Rivendell.
A jak było w rzeczywistości? Wiemy np., że św. Wojciech:
Biskup, męczennik, patron Kościoła katolickiego w Polsce zginął w Prusach zamordowany przez pogan podczas wyprawy misyjnej.
Działalność biskupa Wojciecha zakończyła się bardzo szybko - został zamordowany przez pogańskiego kapłana, prawdopodobnie 23 kwietnia 997 roku. Ciało męczennika wykupił Bolesław Chrobry za tyle złota, ile ważyło i uroczyście sprowadził do Gniezna. Dwa lata później, papież Sylwester II na prośbę cesarza niemieckiego Ottona III kanonizował Wojciecha.
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/590672,Swiety-Wojciech-zabity-przez-Prusow
Zabijając grzesznika, pozbawia go tym samym możliwości uzyskania życia wiecznego.

Nie wiesz ilu potępieńców wzywało Boga na ratunek podczas potopu..

Pn wrz 17, 2018 10:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Takie filmy jak Avatar robią trochę mętlik w głowie, bo ludzie myślą, że pogaństwo to było niczym elfy z Rivendell.

Ależ ja nie twierdzę, że tzw. poganie z konieczności postępowali lepiej niż tzw. chrześcijanie. Jednak sama duchowość słowiańska bardziej sprzyja miłości bliźniego niż duchowość "chrześcijańska".

watchman napisał(a):
Nie wiesz ilu potępieńców wzywało Boga na ratunek podczas potopu..

Jak trwoga to do Boga. Jeżeli potop ma być straszakiem przemawiającym do sumień, to byłabym jak najbardziej za. Choć z doświadczenia wiem, że na strachu nie da się zbudować prawdziwej wiary.

Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi. JPII

Pn wrz 17, 2018 10:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jednak sama duchowość słowiańska bardziej sprzyja miłości bliźniego niż duchowość "chrześcijańska".

Nie znam żadnego turbosłowianina, ale nawet gdybym znał to i tak nie wiadomo ile wynika tej jego miłości bliźniego z korzeni chrześcijańskich, a ile z miłości do nowo-starych bogów..
Choć z doświadczenia wiem, że na strachu nie da się zbudować prawdziwej wiary.

Tutaj bardziej chodziło o wyrwanie potępieńców z diabelskich szponów, a nie budowanie wiary prawdziwej. Z pewnością czekał ich proces oczyszczenia, już po drugiej stronie lustra..

Pn wrz 17, 2018 10:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
chodziło mi o rodzimowiercę, a nie turbosłowianina. ponoć to istotna różnica..

Pn wrz 17, 2018 11:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Nie znam żadnego turbosłowianina, ale nawet gdybym znał to i tak nie wiadomo ile wynika tej jego miłości bliźniego z korzeni chrześcijańskich, a ile z miłości do nowo-starych bogów..

Cytuj:
chodziło mi o rodzimowiercę, a nie turbosłowianina. ponoć to istotna różnica..

Można podchodzić do tego w dwojaki sposób. Albo zaklada się, że przed Chrystusem ludzie byli zdolni do miłości chrześcijańskiej albo się zakłada, że to Chrystus nauczył ludzi miłości chrześcijańskiej.

Ja zakładam, że ludzie przed Chrystusem potrafili kochać bezinteresownie. Dlatego nie uważam, że rdzeń chrześcijaństwa wywodzi się z chrześcijaństwa.

A cała otoczka kultowa wraz z obrzędami i bogami ma marginalne znaczenie. Dla mnie to jest tylko narracja. Słowianin, który czci zjawiska naturalne i jest dobrym człowiekiem jest bliżej Chrystusa niż "chrześcijanin", który czci Jahwe i jest złym człowiekiem.

Cytuj:
Tutaj bardziej chodziło o wyrwanie potępieńców z diabelskich szponów, a nie budowanie wiary prawdziwej. Z pewnością czekał ich proces oczyszczenia, już po drugiej stronie lustra..

Ja raczej nie wierzę w piekło jako wieczne potępienie. Kłóci mi się to z miłosierdziem Boga.

Pn wrz 17, 2018 11:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale jak zauwazylas - jestem ateistka... i moj stosunek do ludzi nie ma nic wspolnego z Bogiem, ktorego uwazam znajac historie, mitologie... przeczytalam rowniez Biblie - ze jest calkowicie pomyslem czlowieka... a nie istota z jakiejs tam krainy.... I to wybor czlowieka jesli ma potrzebe wierzyc... w jakiegos tam reproduktora planety ziemia ...

Pn wrz 17, 2018 11:56 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lidka napisał(a):
Ale jak zauwazylas - jestem ateistka... i moj stosunek do ludzi nie ma nic wspolnego z Bogiem, ktorego uwazam znajac historie, mitologie... przeczytalam rowniez Biblie - ze jest calkowicie pomyslem czlowieka... a nie istota z jakiejs tam krainy.... I to wybor czlowieka jesli ma potrzebe wierzyc... w jakiegos tam reproduktora planety ziemia ...

Deklarujesz się jako ateistka. Mnie nie interesują deklaracje, tylko człowiek i jego postawa.

Twój stosunek do ludzi wynika z Twojego stosunku do samej siebie. Jeśli Ty siebie kochasz i szanujesz swoje człowieczeństwo, to z automatu będziesz tak traktować innych ludzi.

I tego właśnie nauczał Jezus Chrystus. Bóg jest miłością, a nie niewidzialnym staruszkiem na chmurce.

Pn wrz 17, 2018 12:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Albo zaklada się, że przed Chrystusem ludzie byli zdolni do miłości chrześcijańskiej albo się zakłada, że to Chrystus nauczył ludzi miłości chrześcijańskiej.

Oczywiście, że byli zdolni do takiej miłości. Tylko nie po to Pan Jezus przyszedł na świat. Nie przyszedł po to by nauczyć ludzi koegzystencji, dobrych manier itp.
Jego misją było przede wszystkim człowieka zbawić, otworzyć mu drogę do Nieba. Ta misja była zapowiadana od zarania świata i On ją zrealizował.
Cytuj:
Ja raczej nie wierzę w piekło jako wieczne potępienie. Kłóci mi się to z miłosierdziem Boga.

Gdyby nie było wiecznego potępienia, ta misja byłaby bezsensowna, bo na czym to zbawienie miałoby polegać? Od czego by człowieka wybawił?

Pn wrz 17, 2018 1:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Oczywiście, że byli zdolni do takiej miłości. Tylko nie po to Pan Jezus przyszedł na świat. Nie przyszedł po to by nauczyć ludzi koegzystencji, dobrych manier itp.
Jego misją było przede wszystkim człowieka zbawić, otworzyć mu drogę do Nieba. Ta misja była zapowiadana od zarania świata i On ją zrealizował.

Raczej ją realizuje. Chyba, że twierdzisz, iż wszyscy ludzie są już zbawieni. W takim razie po co ta cała praktyka religijna?

watchman napisał(a):
Gdyby nie było wiecznego potępienia, ta misja byłaby bezsensowna, bo na czym to zbawienie miałoby polegać? Od czego by człowieka wybawił?

Na zbawieniu od grzechu i od cierpienia, które jest konsekwencją grzechu, co jest tożsame z osiągnieciem życia wiecznego.

Pn wrz 17, 2018 1:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Raczej ją realizuje. Chyba, że twierdzisz, iż wszyscy ludzie są już zbawieni. W takim razie po co ta cała praktyka religijna?

Chodziło mi o Jego ziemską wędrówkę. Potrzebna była Ofiara krzyżowa. Pan Jezus na krzyżu stwierdził: Wykonało się.
Ta Ofiara, nie była złożona tylko po to, żeby ludzie się do siebie uśmiechali i przekazywali sobie znak pokoju..
Na zbawieniu od grzechu i od cierpienia, które jest konsekwencją grzechu, co jest tożsame z osiągnieciem życia wiecznego.

Jeśli nie ma wiecznego potępienia, to zbawienna dla człowieka byłaby jego własna śmierć. Po co ta Ofiara?

Pn wrz 17, 2018 1:42 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona