Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 19, 2018 6:03 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae
Barney napisał(a):
Co do ekskomuniki, to jeśli jest w Twoim wykonaniu, mam ją szczerze mówiąc w nosie

Sorry, ale pretensje ślij do św. pamięci trydenckich ojców soborowych albo bezpośrednio do Ducha Świętego. Moje zdanie możesz mieć w nosie i nie tylko tam..

Pt paź 12, 2018 3:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Barney napisał(a):
Co do ekskomuniki, to jeśli jest w Twoim wykonaniu, mam ją szczerze mówiąc w nosie

Sorry, ale pretensje ślij do św. pamięci trydenckich ojców soborowych albo bezpośrednio do Ducha Świętego. Moje zdanie możesz mieć w nosie i nie tylko tam..
Nie lżyj pamięci Ojców SOboru Trydenckiego sugerując, że wspierając Twoje imaginacje wnikające z ignorancji.

Pt paź 12, 2018 4:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie lżyj pamięci Ojców SOboru Trydenckiego sugerując, że wspierając Twoje imaginacje wnikające z ignorancji.

Ani mi się śni lżyć ich pamięci. Ilekroć mogę sięgam do tych orzeczeń, miast czytać wytwory dzisiejszych modernistów.. Modlę się, by znów kontrreformacja utarła im zadufanego nosa..

Pt paź 12, 2018 4:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Barney napisał(a):

To ciekawe, bo oskarżasz Barneya o to, co Ty robisz: Negujesz NOM jako ofiarę. Skieruj ten ekskomunikujący palec w swoją stronę i przemyśl, czy podążasz właściwą drogą.

Pt paź 12, 2018 4:28 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Baranek paschalny był składany w ofierze (wylew krwi, pokropienie ołtarza i spalenie wnętrzności na ołtarzu). Czynił to Pan domu. A potem następowało włączenie w tę ofiarę krwawą - część bezkrwawa, czyli spożycie baranka przez wszystkich, którzy chcieli być w Przymierzu.

Te dwa elementy były nierozerwalne: zabicie Baranka, rozlanie jego krwi, spalenie wnętrzności na ołtarzu i spożycie wieczorem przez rodzinę reszty ciała baranka to była JEDNA I TA SAMA OFIARA (a nie kilka różnych).

To się nazywało "Ofiara biesiadna".

To zapowiadało Ofiarę Jezusa - czyli Jego śmierć na Krzyżu i nasze włączenie w tę Ofiarę - czyli Eucharystię.

To NIE jest nowa Ofiara - tylko cały czas ta jedna, ponadczasowa Ofiara, w którą się włączamy:
"Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czyż nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?"/1 Kor 10,16-17/

Jezus Chrystus, Baranek Boży został zabity, zaś Eucharystia jest tą częścią "włączeniową" Ofiary - to znaczy spożyciem Ciała Chrystusa - Ofiarą Biesiadną Nowego Testamentu.

Kto tego nie rozumie, oddzielając sztucznie dwie nierozerwalne części Ofiary Paschalnej - Śmierć Chrystusa na Golgocie i spożywanie Jego Ciała na Eucharystii, ten nic nie rozumie z istoty Eucharystii.

Pt paź 12, 2018 9:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Kto tego nie rozumie, oddzielając sztucznie dwie nierozerwalne części Ofiary Paschalnej - Śmierć Chrystusa na Golgocie i spożywanie Jego Ciała na Eucharystii, ten nic nie rozumie z istoty Eucharystii.

Ale to Ty Mszę Świętą utożsamiasz tylko ze spożywaniem Ciała Pana Jezusa.
Msza Święta nie jest tylko spożywaniem Ciała Pana Jezusa! Jest również Ofiarą Golgoty, tym razem bezkrwawą. Jest tym samym w swej istocie tamtej Ofierze. To się dzieje na Mszy Świętej. Ojcowie na soborze o tym wiedzieli i walczyli z herezją, że Msza Święta, zwana obecnie Eucharystią jest tylko spożywaniem Ciała i Krwi Pana Jezusa.

Pt paź 12, 2018 9:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A teraz, panie watchman, albo udowodnij swoje tezy na temat NOM, albo przyjmij do wiadomości fakt, że właśnie podpadłeś pod kanon soborowy, który sam przytoczyłeś.

Pt paź 12, 2018 9:26 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
A teraz, panie watchman, albo udowodnij swoje tezy na temat NOM, albo przyjmij do wiadomości fakt, że właśnie podpadłeś pod kanon soborowy, który sam przytoczyłeś.

Panie Yarpen ja już tu pisałem, że NOM jest cichym odrzuceniem Ofiary Golgoty. Czyli jest Ona sprawowana niegodnie. Wierni wraz z kapłanem na NOM zachowują się jak protestanci, a nie jak katolicy uczestniczący w wydarzeniach Golgoty. Do tego ta reforma doprowadziła.
Następuje Przeistoczenie, następuje ofiarowanie, ale Pan Jezus, w orędziach oskarża kapłanów, że zachowują się jak rzeźnicy, że nie zdają sobie sprawy w Czym uczestniczą. To jest założenie optymistyczne. Pesymistyczne jest takie, że wiedzą w czym uczestniczą..
Jak myślisz po co były cuda eucharystyczne? Ostatnio dwa z nich w Polsce?

Pt paź 12, 2018 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):

Panie Yarpen ja już tu pisałem, że NOM jest cichym odrzuceniem Ofiary Golgoty.

Dowód poproszę. Bez dowodu Twoja teza jest fałszywym oskarżeniem, a Ty podpadasz pod kanon Soboru Trydenckiego, który nakłada ekskomunikę za negowanie składania Bogu ofiary w czasie Mszy Świętej.

Pt paź 12, 2018 9:46 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Pan Jezus, w orędziach oskarża kapłanów, że zachowują się jak rzeźnicy, że nie zdają sobie sprawy w Czym uczestniczą. To jest założenie optymistyczne. Pesymistyczne jest takie, że wiedzą w czym uczestniczą..
Jak myślisz po co były cuda eucharystyczne? Ostatnio dwa z nich w Polsce?

watchman, nie martw się aż tak bardzo, trochę więcej wiary. Bramy piekielne Kościoła nie przemogą.

Pt paź 12, 2018 9:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
feelek napisał(a):
watchman, nie martw się aż tak bardzo, trochę więcej wiary. Bramy piekielne Kościoła nie przemogą.

Wierzę, że bramy piekielne Go nie przemogą. Tylko zastanów się nad tym zwrotem co on oznacza. Ja tu już kiedyś to pisałem.
Umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion;
zstąpił do piekieł, trzeciego dnia Zmartwychwstał

Tak jak Pana Jezusa bramy piekielne nie przemogły, tak będzie z Kościołem Jego. Po ludzku wyglądało, że sprawa jest beznadziejna. Pan Jezus zabity, ukrzyżowany, ale On Zmartwychwstał.
Podobną drogą pójdzie Kościół, Jego Oblubienica. Po ludzku sprawa jest beznadziejna. Modernizm przeorał myślenie i wiarę katolicką. Gdy wprowadzona zostanie oficjalnie msza ekumeniczna to ludzie odetchną z ulgą. Będą mieli wrażenie jakiejś prawdziwości, skończy się udawanie, że uczestniczą w wydarzeniach Kalwarii, a są na sympatycznym spotkaniu tworzącym wspólnotę. Jakoś jednak te spotkania będą coraz mniej liczne i kościoły będą wciąż pustoszały. Będą sprzedawane, zamieniane na muzea, restauracje, w końcu będą burzone.
Ale Kościół Zmartwychwstanie. Tego jestem pewien.

So paź 13, 2018 8:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Na ten moment jestem pewien, że oczerniasz Kościół katolicki, a negując to, że Msza Święta w NOM jest ofiarą, automatycznie nakładasz na siebie ekskomunikę za herezję.

So paź 13, 2018 8:27 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Modernizm przeorał myślenie i wiarę katolicką. Gdy wprowadzona zostanie oficjalnie msza ekumeniczna to ludzie odetchną z ulgą. Będą mieli wrażenie jakiejś prawdziwości, skończy się udawanie, że uczestniczą w wydarzeniach Kalwarii, a są na sympatycznym spotkaniu tworzącym wspólnotę. Jakoś jednak te spotkania będą coraz mniej liczne i kościoły będą wciąż pustoszały. Będą sprzedawane, zamieniane na muzea, restauracje, w końcu będą burzone.

watchman, Yarpen ma rację, katolik nie powinien głosić, że NOM jest cichym odrzuceniem Ofiary Golgoty, bo takie mówienie jest oskarżaniem Kościoła, twierdzeniem, że Kościół błądzi w swoim nauczaniu. A przecież Kościół jest święty.
Natomiast jeśli chodzi o Twoje obawy odnośnie spadku liczby wiernych, to może przytoczę tu słowa Ks. Cholewińskiego, który już w latach osiemdziesiątych zwracał na ten problem:

"Po co istniał Kościół? Dawniej wyrażano misję Kościoła w stwierdzeniu, że Kościół to instytucja zbawienia. Po to go Bóg dał, aby każdy wchodząc do niego w nim się zbawił. Przynależność do Kościoła traktowano dość rygorystycznie. Dążono do tego, żeby Kościół zyskiwał nowych członków, żeby wszyscy wchodzący do Kościoła zbawili się w nim pewniej i skuteczniej: "Poza Kościołem nie ma zbawienia". Wersja odnowiona mówiła, że jeśli ktoś bez winy o nim nie wie lub do niego nie wchodzi, to ma szansę zbawienia się, byleby miał najlepszą wolę zbawienia się, dobre sumienie etc. Jaki jest zasadniczy brak takiego pojmowania? Brak ten płynie z faktu, że w takiej sytuacji Kościół swego celu nie spełnia. Dlatego, że jeśli popatrzymy na to od strony statystyki, to widzimy, że chrześcijańską nie stała się nawet 1/3 ludzkości. Nawet sam Kościół jest w sobie podzielony. Na Kościół katolicki zaś przypada 800 mln ludzi, czyli trochę więcej niż połowa tych, co są chrześcijanami.
Jeżeli zaś popatrzymy na samych katolików, to zauważymy fakty, na myśl których w człowieku krew się burzy. Tych chodzących do Kościoła w skali światowej jest 10%, a więc 70 mln. Gdy weźmiemy te 70 mln chodzących do Kościoła i zaczniemy wśród nich szukać dojrzałych chrześcijan, którzy są konsekwentni, dla których Ewangelia jest wszystkim, którzy traktują swe chrześcijaństwo poważnie, to sytuacja okaże się jeszcze tragiczniejsza. Wtedy z tych 10% zostanie nam tylko 1%. Moglibyśmy tutaj powiedzieć, że jest to dzieło Jezusa Chrystusa, że to On tego dokonał. Tyle zostało z tego, co On zrobił.
Rodzi się pytanie o sens Jego przyjścia, Jego Męki, Zmartwychwstania. Tyle zostało z pracy Kościoła, tylko tyle. Jeśli założy się, że celem Kościoła jest dążenie do tego, aby cała ludzkość, jej jak największa część była katolicka, to wtedy powiemy, że nie udało się Jezusowi Chrystusowi uczynić tego co zamierzał, jest zatem największym bankrutem na świecie.
W to pojęcie Kościoła jako deski ratunku rzuconej na fale tonącego świata (kto się jej nie uchwyci, utonie) wniósł dużo Sobór Watykański II. Nawiązał on do dawnych myśli, które można by streścić w stwierdzeniu: "Kościół jest sakramentem i znakiem zbawienia". Co to stwierdzenie oznacza? Jak należy rozumieć wypowiedzi Soboru, które porównują Kościół do światła, soli? Albo też te wypowiedzi, które porównują Kościół do zaczynu włożonego w ciasto, czy 34 też wypowiedzi Konstytucji Soborowej Lumen gentium , która stwierdza, że Kościół to światło dla świata. Zastanówmy się przez chwilę nad tymi porównaniami. Jeśli spróbujemy w ich świetle zrozumieć misję Kościoła, to sytuacja zmienia się trochę na lepsze. Wtedy Jezus Chrystus nie wychodzi na bankruta. "Wy jesteście światłem... aby widzieli wasze uczynki" (Mt 5,14-16). W tych stwierdzeniach świat jest przedstawiony jako tonący w mrokach. W ciemnościach tych Bóg zapalił orientacyjne światełko, którym jest Kościół. Kościół jest dla świata tym, czym jest latarnia morska dla podróżujących morzem. Według tej koncepcji zawsze będzie część, która jest ciemnością i część, która jest powołana, aby być światłością.
Być światłem dla dobra innych ludzi, dla ich zbawienia, to trochę modyfikuje zdanie: "Idźcie na cały świat...". Nie znaczy to, że wszyscy ludzie mają wejść do Kościoła. Ale wszystkie narody mają zobaczyć światło. Zatem Kościół ma wobec świata funkcję służebną. Ma pokazywać światu drogę i dawać mu nadzieję."

Ks. Alfred Cholewiński „ABC chrześcijaństwa” (str. 33)

http://www.ciszewski.pl/html/pubonline/ ... le/ABC.pdf

So paź 13, 2018 9:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Msza Święta nie jest tylko spożywaniem Ciała Pana Jezusa! Jest również Ofiarą Golgoty, tym razem bezkrwawą.
Nie "również", lecz "dlatego". I nie ma "dwóch razów". W ogóle Msza Święta nie jest kolejną ofiarą (kolejnym aktem ofiarnym) tylko TĄ SAMĄ Ofiarą co w Wieczerniku i na Golgocie.

Ofiara krzyżowa i Ostatnia Wieczerza to nie dwie różne Ofiary tylko JEDNA I TA SAMA OFIARA (podobnie jak w przypadku Paschy żydowskiej zarżnięcie baranka po południu i spożycie go wieczorem to była JEDNA I TA SAMA OFIARA).
To naprawdę tak trudno zrozumieć?!

Cytuj:
Ojcowie na soborze o tym wiedzieli i walczyli z herezją, że Msza Święta, zwana obecnie Eucharystią jest tylko spożywaniem Ciała i Krwi Pana Jezusa.
Źle postawione zagadnienie. Spożywanie Ciała i Krwi Pana Jezusa jest właśnie uczestnictwem w Ofierze Golgoty, tak jak spożywanie Baranka przez rodzinę tego, kto zarżnął baranka w ofierze było uczestnictwem tejże rodziny w ofierze owego zarżnięcia.

Dlatego właśnie Msza Święta jest uczestnictwem w CAŁEJ Ofierze - tak Golgocie jak i Wieczerniku, ponieważ Wieczernik był uczestnictwem w Golgocie.

Nie na darmo słowa "Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował."/J 13,1/ zostały umieszczone bezpośrednio przed Ostatnią Wieczerzą (a nie przed ukrzyżowaniem).

Nie każdy wie też, że słowa Jezusa z Ostatnie Wieczerzy, tłumaczone najczęściej w przekładach "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana." w rzeczywistości zapisano w czasie teraźniejszym (a więc "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu jest wylewana."

Podkreśla to mistyczną równoczesność Wieczernika i Golgoty - a co zatem idzie Mszy Świętej, Wieczernika i Golgoty (a także, prawdę mówiąc, Wniewbowstąpienia, ale o tym innym razem, by nie komplikować).

So paź 13, 2018 10:32 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Moderniści mają tendencję do mieszania różnych porządków ze sobą. Dotyczy to także pojęcia Ofiary Mszy Świętej. Dlatego ja nie słucham tego co pisze modernista, tylko sięgam ok 100 lat wstecz do Katechizmu i dostaję czystą Naukę. To tak jakbyś zaczerpnął wodę ze studni głębinowej, w porównaniu do mętnej wody z kałuży..
W linkowanym tu Katechizmie taką dostajemy odpowiedź:

28. P. Co jest ofiara mszy św.?

O. Ofiara mszy św. jest nieustającą ofiarą nowego zakonu, w której ofiaruje się przez ręce kapłana Jezus Chrystus swemu Ojcu niebieskiemu pod postaciami chleba i wina sposobem bezkrwawym, jak niegdyś ofiarował się na krzyżu sposobem krwawym.

Czy jest tutaj cokolwiek o komunii świętej? Nic nie ma. Ale nie dla modernisty.. Un wi lepij..

So paź 13, 2018 12:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona