Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 12:32 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Moralista a mistyk 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moralista a mistyk
Conan napisał(a):
Sam po sobie widzisz czy Ci przybyło mądrości czy nie. Nie musisz wierzyć w coś co jest ewidentne. Gdy doswiadczasz drzewa to nie wierzysz w to doświadczenie bo masz wzrok, umysł i świadomość. Ty to wiesz. Dopiero gdy zaczynasz myśleć że poprzez drzewo doświadczyłeś np trolla leśnego to musisz użyć wyobraźni i wiary. Bo wkraczasz w jakąś abstrakcję.

Musisz uwierzyć swoim zmysłom. Musisz uwierzyć, że to co widzisz jest drzewem a nie halucynacją albo cieniem przypominającym tylko drzewo.

Wiary używasz na co dzień. Np. wierzysz, że autobus przyjedzie o 12.00, zgodnie z rozkładem.
Wierzysz, że nie przejedzie Cię dziś samochód, co sprawia, że planujesz dziś ślub, który ma się odbyć za rok.

N lis 04, 2018 12:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie, problem tkwi w języku polskim, że dane słowo może mieć kilka znaczeń. Bo nie możesz zestawiać wiary w to, że teraz piszesz z człowiekiem na forum z wiarą w krasnoludki :)

N lis 04, 2018 2:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Towarzyski Pelikanie, problem tkwi w języku polskim, że dane słowo może mieć kilka znaczeń. Bo nie możesz zestawiać wiary w to, że teraz piszesz z człowiekiem na forum z wiarą w krasnoludki :)

Jasne. Tylko tyle, że w te krasnoludki to mało kto wierzy, więc po co w ogóle rozmawiać o wierze w krasnoludki? Po to, żeby zrobić z rozmówcy chochoła?

N lis 04, 2018 2:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Przecież mówiąc krasnoludki mam na myśli wszystkie wierzenia w bajki, cuda, magiczne postacie. Mało osób w to wierzy ??

N lis 04, 2018 2:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz, Jaką miarką mierzysz..., Nie czyń drugiemu..., Jak Kuba Bogu...

Poznajemy również poprzez postawy, które przyjmujemy wobec takich czy innych okoliczności, wszystkich/dowolnych okoliczności, a w zasadzie poprzez refleksję, doświadczenie skutków postaw.

W takim kontekście nie ma znaczenia czy ktoś jest mistykiem czy moralistą. Znaczenie ma indywidualna postawa wobec (po prostu) bycia. Mistyk może stać się moralistą (zakorzenionym w rzeczywistości transcendentnej, który moralizuje po to aby podzielić się tym czego doświadcza) a moralista mistykiem (który już się namoralizował więc skupia się na własnym doświadczeniu).

N lis 04, 2018 2:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Domgo, Pewnie, że jeden może stać się drugim. Taki podział jest jednak potrzebny aby wiedzieć, kto wprowadza Cie głębiej do labiryntu umysłu a kto wyprowadza.

N lis 04, 2018 3:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W kontekście umysłu i labiryntu, formalnie rzecz biorąc, uzależniać od kogoś, to czy będzie się w labiryncie czy nie będzie, nie ma większego sensu. To tak jakby rozdzielić ludzi kroczących wspólną drogą na dwie ścieżki. Jedna dla pasterzy druga dla baranów. Inaczej mówiąc czy w rzeczywistości ktoś może wykonać Twoją robotę. W dodatku aktywność to nie tylko zadanie ale też zabawa.

N lis 04, 2018 3:27 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wprowadzasz nowy temat. Inspiracji i uzależnienia. Można się inspirować pismami duchowymi na zasadzie preferencji lub czegoś korespondującego z moimi doświadczeniami , Można też stać się wyznawcą i wierzyć w cudze objawienia, interpretacje i dogmaty. Ja wybieram pierwszą ścieżkę

N lis 04, 2018 3:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Przecież mówiąc krasnoludki mam na myśli wszystkie wierzenia w bajki, cuda, magiczne postacie. Mało osób w to wierzy ??

Nawet jeśli ktoś wierzy w krasnoludki, to ta wiara nie jest istotą żadnej religii. Może stanowić pewien dodatek.

Jak ktoś Ci mówi, że wierzy w Boga, to nawet jeśli robi z tego Boga krasnoludka, to wcale nie znaczy, że to jest istotą jego wiary. Istotą wiary jest postawa człowieka.

Pokaż mi, jak postępujesz, a powiem Ci, w co wierzysz.

N lis 04, 2018 4:42 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie, to co Ty określasz jako wiarę, ja określam jako inteligencję.

N lis 04, 2018 5:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Inteligencja to cecha genetyczna, podlega badaniom naukowym i klasyfikacji. Powinna więc być rozumiana jednoznacznie, zgodnie z terminologią naukową. A wiarę rzeczywiście należy zdefiniować, jeśli do rozmowy podchodzą osoby o odmiennych światopoglądach. Wiara w ujęciu chrześcijańskim nie jest rozumiana jako przekonanie o istnieniu Boga/bogów, ale zawierzenie. Wiara to przewartościowanie wszystkich wartości ludzkich.

N lis 04, 2018 5:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Towarzyski Pelikanie, to co Ty określasz jako wiarę, ja określam jako inteligencję.

Tutaj się zgadzam z merss:
Cytuj:
Wiara w ujęciu chrześcijańskim nie jest rozumiana jako przekonanie o istnieniu Boga/bogów, ale zawierzenie

Innymi słowami masz to wyjaśnione tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=vegGYwIrPLk

czym innym jest faith, a czym innym belief

N lis 04, 2018 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Wprowadzasz nowy temat. Inspiracji i uzależnienia. Można się inspirować pismami duchowymi na zasadzie preferencji lub czegoś korespondującego z moimi doświadczeniami , Można też stać się wyznawcą i wierzyć w cudze objawienia, interpretacje i dogmaty. Ja wybieram pierwszą ścieżkę
Nigdy nie wiadomo co nas w życiu czeka i na której ścieżce. Podobno dlatego w życiu jest tyle życia :D

Można się inspirować (znaczy tutaj akurat uzależniać) mnichem buddyjskim, który stoi przed Buddą, który to przesłonił czy zastąpił mu rzeczywistość na którą wskazywał Budda (zdaje się, że to Ty pisałeś o ostatniej wskazówce Buddy). Można się inspirować duchownym katolickim, który zapomniał (się), że esencją katolicyzmu jest rodzaj osobistej relacji (zawierzenia) z Bogiem i stara się wszystko wszystkim uprościć, przechodząc w jednokierunkową relację z wiernymi typu ja mówię, ty słuchaj i myśl, rób co mówię. Ostatecznie jaka jest różnica?

N lis 04, 2018 7:39 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Towarzyski Pelikanie. Wiara czy zawierzenie to ciągle umysł . Świadomość i obecność są elementarne. Można bowiem czemuś zawierzyć co jest tylko fragmentem naszego snu

N lis 04, 2018 10:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Towarzyski Pelikanie. Wiara czy zawierzenie to ciągle umysł . Świadomość i obecność są elementarne. Można bowiem czemuś zawierzyć co jest tylko fragmentem naszego snu

A co to jest ta świadomość i obecność? Zobrazuj na przykładzie.

N lis 04, 2018 11:00 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona