Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 12:29 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Pytanie o objawienia fatimskie 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o objawienia fatimskie
A sam nie potrafisz szukać? Zajrzalam wczoraj do książki o s Łucji. Ona opisała biskupowi te objawienia, na jego polecenie. To był akt posłuszeństwa wobec niego. Jak sądzisz, skąd on wiedzial o objawieniach, że prosił o to, by własnoręcznie to wszystko opisała? Ona nie zamierzała tego światu ujawniać. Sprawy na pewno znał jej spowiednik. O sfałszowanych dokumentach z pewnością wiedziałby Jan Paweł II; tymczasem natychmiast po zamachu poprosił o dokumentację dotyczącą objawień, więcej spotkal się z siostrą Łucją, sam się do niej pofatygował. Po to, by wiernych nadal wprowadzać w błąd? Nie miał lepszego zajęcia natychmiast po operacji? Niespecjalnie mnie interesują dochodzenia policyjne mające dochodzić z góry założonego fałszerstwa. Chcesz węszyć, rób to sam.
Objawienia są uznane za prawdziwe, czyli ludzie zajmujący się tą sprawą znali wszystkie fakty, które przekazała im Łucja. Aha - podana jest jest też jej charakterystyka osobowościowa i podano naniesione poprawki do pierwotnego opisu. Odpowiada to znajomości działania pamięci, dziś to wiemy.

Cz lis 08, 2018 10:21 am
Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się że po to istnieje coś takiego jak forum aby pytać w razie wątpliwości? Nie rozumiem dlaczego zarzuca mi Pani "z góry założone fałszerstwo" i "węszenie"? Pani wybaczy - jestem sceptykiem, mam prawo pytać. Poza tym, skoro sama Pani przyznaje, niespecjalnie Panią interesują takie dochodzenia to po co Pani w ogóle zabiera głos?

Tak się składa że drążyłem mocno temat i nie znalazłem dokumentu który jednoznacznie by wskazywał że Łucja faktycznie przed 1918 rokiem wiedziała o zbliżającym się zakończeniu wojny i wybuchu następnej.

Cz lis 08, 2018 10:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jeśli jesteś sceptykiem, dochodź sam prawdy; na tym polega sceptycyzm. To nie jest sceptycyzm, ale lenistwo intelektualne. Ja zabrałabym się sama za materiały źrodłowe, żadnym tam forumowym merssom bym nie wierzyła.

Cz lis 08, 2018 10:47 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Jeśli jesteś sceptykiem, dochodź sam prawdy; na tym polega sceptycyzm. To nie jest sceptycyzm, ale lenistwo intelektualne. Ja zabrałabym się sama za materiały źrodłowe, żadnym tam forumowym merssom bym nie wierzyła.
Merss, przecież Piotr napisał że drążył i nie znalazł. Ludzie pytają się tu o różne bzdury, a Piotr podjął temat, który go jakoś tam nurtuje.

Piotrze: Oczywiście, że masz prawo pytać. Merss zareagowała może trochę nerwowo, ale mamy tu dość często osoby, które zachowują się tak, jak napisała. Stąd jest taka ostrożna (przepraszam Merss, jeśli to źle zabrzmiało, ale ja CIę znam - z dobrej strony - a Piotr nie i może wyciągnąć nieprawdziwe wnioski co do Twojej życzliwości).
Zakładam, ze podejmujesz temat w dobrej wierze.
Peter1975 napisał(a):
Dzień dobry,
Nazywam się Piotr, 43 lata, mocno wątpiący.
Witaj Piotrze.
Cytuj:
Mam pytanie o objawienia fatimskie a konkretnie drugą tajemnicę, fragment: "Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy. Ale jeżeli się nie przestanie obrażać Boga, to za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga, gorsza." Cytat ten dotyczy końca I WŚ i przepowiedni odnośnie wybuchu II WŚ.

Jak można uznać powyższe za objawienie, przepowiednię, skoro zostało przedstawione w 1941 roku, czyli ex post, w momencie gdy zakończenie I wojny światowej i rozpoczęcie drugiej było wówczas FAKTEM? Czy istnieją jakiekolwiek dokumenty które by potwierdziły że siostra Łucja dysponowała taką wiedzą ale przed rokiem 1918?.
Objawienie nastąpiło w 1917.
Podejrzewam że istnieją dokumenty z badań kanonicznych, choć z zasady nie są one udostępniane.
Ale to nie ma znaczenia, gdyż objawienie nie miało na celu "uwiarygodnienia się" siostry Łucji czy objawień (jak już, uwiarygodnił je "cud Słońca" obserwowany przez tysiące ludzi).

Przepraszam, jeśli wpycham się nieproszony z radami, ale to z własnego doświadczenia (napisz, jesli sobie ich nie życzysz): jesli jesteś, jak napisałeś, "mocno wątpiący" nie bierz się za tematy trzeciorzędne (żaden katolk nie ma obowiązku wiary w Objawienia Fatimskie, nie wnosza one też nic do Ewangelii, są raczej bodźcem do odnowy wiary). Zabierz się za najważniejsze elemey wiary - Eucharystię, Zmartwychwstanie, Zbawienie.
Jako ktoś, kto był w podobnej sytuacji chętnie pomogę (jesli chcesz, na priv - niestety, omawianie takich spraw na forum kończy sie często... tym, co zrobił w tym wątku Conan).

Cz lis 08, 2018 10:51 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Kolego Barney - bardzo dziękuję za merytoryczną i rzeczową odpowiedź a także cenną radę którą gruntownie sobie przemyślę. Pozdrawiam!

Cz lis 08, 2018 11:36 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2