Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 18, 2019 7:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 296 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Dlaczego wierzycie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego wierzycie?
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
W pewnym momencie życia wiara przestaje być tylko efektem wychowania. Staje się efektem decyzji.

Ta decyzja zazwyczaj byłaby inna, gdybyśmy zostali wychowani inaczej i w innym środowisku.

Możliwe. Jednak nie zmienia to niczego w tym, co napisałem.

Cz lut 07, 2019 8:07 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Jako przyczynę wiary rozumiem fakt, bez którego ta wiara byłaby inna. Umocnienie swojej wiary w dorosłym życiu nie jest przyczyną, skoro w przypadku innego wychowania umocnilibyśmy się w innej wierze :wink:

Cz lut 07, 2019 8:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Jako przyczynę wiary rozumiem fakt, bez którego ta wiara byłaby inna. Umocnienie swojej wiary w dorosłym życiu nie jest przyczyną, skoro w przypadku innego wychowania umocnilibyśmy się w innej wierze :wink:

Za apostazję i chrzest w islamie grozi śmierć i wyklecie przez rodzinę. Ostaracyzm u Świadków Jehowy.
Znam kilku chińczyków, bardzo dobrze wykształconych, którzy po wyrwaniu się ze swojego ateistycznego państwa dobrowolnie sami przyjmowali chrześcijaństwo, choć mieli do wyboru wszelakie inne religie. Sami z siebie.

Cz lut 07, 2019 8:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie pytam się Chińczyków tylko Was, użytkowników forum. Np. czy Ty jesteś świadomy, że gdybyś urodził się gdzie indziej, to prawdopodobnie nie byłbyś katolikiem?

Cz lut 07, 2019 8:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie pytam się Chińczyków tylko Was, użytkowników forum. Np. czy Ty jesteś świadomy, że gdybyś urodził się gdzie indziej, to prawdopodobnie nie byłbyś katolikiem?

Widzę, że nie rozumiesz tego co ci napisałem. Wielu ludzi by zmieniło wyznanie na chrześcijańskie (lub z ateizmu) ale przez represje polityczno-prawne lub religijne nie robią tego, tak więc twoja teoria, że urodzenie się w jakiejś religii determinuje jej wyznawanie to półprawda..

Teorie o przyrodzonej religii można tylko sprawdzić jak ludzie mają wybór. I ja widziałem te sytuacje kiedy ludzie mają wybór.

Cz lut 07, 2019 8:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że istnieją osoby zmieniające wyznanie. Protestanci zostają katolikami, katolicy świadkami Jehowy, jehowici ateistami a ateiści protestantami. Chociaż każda religia nagłaśnia tylko "nawrócenia" na nią samą, istnieje w tej kwestii dosyć wyraźna symetria.

Tak czy inaczej pytałem o coś innego. Fakty są takie, że większość wierzących zostaje przy religii w której zostali wychowani. Ponieważ statystycznie niemożliwe jest aby większość z nich całkowicie niezależnie od środowiska i wychowania wybrał akurat taką a nie inną wiarę, logiczny wniosek jest taki, że większość osób wierzy dlatego, że taką akurat rolę kiedyś przyjęło aby wpasować się w otoczenie. Oczywiście nie oznacza to, że ich wiara nie może być przez to dojrzała i prawdziwa. Ciekawi mnie po prostu ile osób zdaje sobie sprawę, że wierzy w to w co wierzy, bo tak trafili na kulturowej ruletce.

Ilu odważnych podniesie rękę?

Cz lut 07, 2019 8:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem

I tak i nie.
Pewnie jest że moglibyśmy być wychowani w innej religii ale czy nie byłbym katolikiem to dyskusyjne.
Ja swoje nawrócenie przeżyłem jak byłem pełnoletni. I mając do wyboru różne denominacje chrześcijańskie wybrałem katolicyzm jako ten najpełniejszy. W chrześcijaństwie zawsze przychodzi taki moment wyboru drogi.

Oprócz tego nie bierzesz tego co najważniejsze w chrześcijaństwie. Jezus Chrystus który żyje i działa. Na terenach islamskich potrafi docierać do ludzi i oni zaczynają wierzyć w Niego, tak samo w Indiach dociera do hindusów, o chińczykach pisał ktoś, ale tak samo jest z innymi ludźmi żyjącymi w Azji.

Zbawienie jest łaską. Nie masz na to wpływu.

Cz lut 07, 2019 9:04 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey, to wszystko prawda, jednak biorąc pod uwagę jaki procent muzułmanów (choćby tych żyjących w Europie) i katolików zmienia swoją wiarę, można wyciągnąć wniosek, że około 90% ogółu wierzących odziedziczyło swoją wiarę po rodzicach. To czy ta wiara jest słuszna i jak głębokie mieli później przemyślenia, chwilowo pomijam.

W związku z powyższym około 90% forumowiczów wierzy dlatego, że tak zostali kiedyś wychowani. Jednym z moich głównych zainteresowań jest obserwacja tego, jak nasz mózg nas oszukuje, więc jestem ciekawy ile osób jest świadomych przyczyn swojej religii.

Oczywiście strzeliłem z tymi 90%. Równie dobrze może to byś 70 lub 80, ale nie ma to większego znaczenia. Rząd wielkości raczej jest zachowany.

Cz lut 07, 2019 9:15 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jockey, to wszystko prawda, jednak biorąc pod uwagę jaki procent muzułmanów (choćby tych żyjących w Europie) i katolików zmienia swoją wiarę, można wyciągnąć wniosek, że około 90% ogółu wierzących odziedziczyło swoją wiarę po rodzicach. To czy ta wiara jest słuszna i jak głębokie mieli później przemyślenia, chwilowo pomijam.
Szkoda bo to akurat dość istotne

Nie mam zwyczaju wypowiadać się za innych. Ja nigdy nie miałem przymusu chodzenia do Kościoła itp.
Przez wiele lat byłem agnostykiem (kiedyś wydawało mi się że ateistą)
W sposób świadomy przyszedłem do Kościoła.
Znam wielu takich którzy byli tzw. letnimi katolikami albo jak to niektórzy mówią niedzielnymi. Każdy z nich przeżywał w wieku dojrzałym nawrócenie.

Jeśli masz czas to spróbuj poczytać świadectwa ludzi którzy z ateizmu przeszli do wiary. Może na początek polecam muzyków rockowych. Malejonek, Litza, Budzyński. Może zrozumiesz fenomen chrześcijaństwa. W chrześcijaństwie najważniejszy jest Jezus który wciąż działa i ludziom szukającym prawdy w każdej kulturze objawia siebie.
Moim zdaniem robisz błędne założenie.

Cz lut 07, 2019 9:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Przez wiele lat byłem agnostykiem (kiedyś wydawało mi się że ateistą)
W sposób świadomy przyszedłem do Kościoła.
Znam wielu takich którzy byli tzw. letnimi katolikami albo jak to niektórzy mówią niedzielnymi. Każdy z nich przeżywał w wieku dojrzałym nawrócenie.

Zazwyczaj nawracali się do religii, która była dominująca w ich otoczeniu, prawda?
Zapytam wprost. Czy masz świadomość, że najprawdopodobniej nawróciłeś się właśnie na katolicyzm dlatego, że urodziłeś się akurat w Polsce? Pytam z ciekawości.
Jockey napisał(a):
Jeśli masz czas to spróbuj poczytać świadectwa ludzi którzy z ateizmu przeszli do wiary. Może na początek polecam muzyków rockowych. Malejonek, Litza, Budzyński. Może zrozumiesz fenomen chrześcijaństwa. W chrześcijaństwie najważniejszy jest Jezus który wciąż działa i ludziom szukającym prawdy w każdej kulturze objawia siebie

Rozumiem fenomen chrześcijaństwa.
Jockey napisał(a):
Moim zdaniem robisz błędne założenie.

Jakie konkretnie?

Cz lut 07, 2019 9:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ciekawi mnie po prostu ile osób zdaje sobie sprawę, że wierzy w to w co wierzy, bo tak trafili na kulturowej ruletce.

Ilu odważnych podniesie rękę?

Za czym podnieść rękę, za pytaniem ignoranta?

Nie znam człowieka, który nie miał by wątpliwości w wierze, bo jeśli wiarę wynosi się z rodziny, to później człowiek naturalnie zaczyna ją kwestionować jak zaczyna samodzielnie myśleć. W zależności czy rodzice przekazali mu wiarę infantylną w bozię, czy prawidłowo ugruntowaną, środowiska w jakim się obraca, przeżyć, pokus i grzechom, którym ulega lub nie, oraz jego chęci poznawczych - albo pogłębia tą wiarę z ciągłymi pytaniami (im dalej w las tym więcej drzew), albo ją ignoruje lub odrzuca.

Dlatego bardzo rzadko można spotkać człowieka dorosłego wierzącego, który po prostu np urodził się w katolickiej rodzinie i tak tylko czystą siłą inercji zaniósł tą gorliwą wiarę w dorosłe życie.

Ludzie z innych kultur czy religii, sam widziałem na własne oczy chętnie przyjmują chrześciajństwo jeśli tylko spada z nich religijna lub polityczna opresja.

Tak więc takie bez pojęcia pieprzenie, że "ktoś jest np katolikiem, bo dostał taką a nie inną wiarę w ruletce", bo ignoruje się czas próby i weryfikacji swojej wiary, która przychodzi na każdego człowieka.

Ostatnio edytowano Cz lut 07, 2019 11:13 pm przez Wespecjan, łącznie edytowano 1 raz

Cz lut 07, 2019 11:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):

Tym zdaniem, powielasz prostestanckie, niekatolickie i nieprawdziwe nauki.

Zbawienie to dobrowolne podpięcie się swoimi uczynkami pod moc zbawczą Chrystusa płynąca z Ofiary na krzyżu.

Ofiara Chrystusa jest konieczna, ale nie wystarczajaca do zbawienia danego człowieka, bo on musi tego jeszcze chcieć i pokazać to uczynkami i postępowaniem.

Cz lut 07, 2019 11:13 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
kosa000 napisał(a):
W przypadku Boga chrześcijańskiego bajkowość przekazu odpada, chciejstwo i obietnice jest podobne jak w przypadku wiary w nieistnienie Boga.

A niby dlaczego bajkowość odpada?
A co bajkoweo zarzucisz?
Cytuj:
I gdzie masz chciejstwo w przypadku braku wiary w Boga?
Albo jeszcze lepiej - jakie obietnice zostaną wtedy spełnione?
Chciejstwo polega na założeniu że wszystko może być wyjaśnione w sposób naukowy, że nauka udziela lub kiedyś udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące człowieka. Obietnica to, że dzięki nauce człowiek sam będzie w stanie otrzymać to co obiecuje wiara, czyli życie wieczne, szczęście, pokój, że człowiek będzie taki jak Bóg.

Irbisol napisał(a):
To, czy Bóg istnieje, czy nie, jest tak samo prawdopodobne niezależnie od tego, co ludzie robią i co myślą. Np. kilka tysięcy lat temu chrześcijaństwo nie miało zbyt wielu wyznawców - czyli Bóg prawie nie istniał?
Myśl trochę co piszesz, skoro kilka tysięcy lat temu nie było chrześcijaństwa to jak jak mogli być jego wyznawcy?

Irbisol napisał(a):
Niewierzący odpowie, że wg pewnych standardów jest to grzech a wg innych - nie.
Czyli relatywizm?
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Ale może filtrować fałszywych bogów.

I u różnych ludzi ten filtr różnie zadziała.
Ale statystycznie będzie OK.
Irbisol napisał(a):
Cytuj:
Jednostkowo tak, ale statystycznie nie.

Czyli wg ciebie należy głosować nad tym, czy Bóg istnieje?
Statystyczne przekonania ludzi nie odpowiaadają na pytanie "czy Bóg istnieje", mówią jedynie o szansach, że coś w tym jest.

Irbisol napisał(a):
Wg ciebie im więcej ludzi się za czymś opowiada, tym więcej mają racji?
Np. kiedyś nikt nie twierdził, że bakterie istnieją. Czyli wtedy nie istniały?
Długo nad tym myślałeś?
Po pierwsze, kolejny raz mylisz zaistnienie faktu z prawdopodobieństwem jego zaistnienia.
Po drugie, ludzie opowiadają się za czymś co znają. Nie świadczy to o prawdopodobieństwie faktu tylko o ich niewiedzy o tym fakcie. (podobnie jak z wiarą chrześcijan przed powstaniem chrześcijaństwa)
Po trzecie, nie zawsze większość ma rację, ale na pewno należy brać pod uwagę to co większość myśli.
Irbisol napisał(a):
Muszę ci tłumaczyć oczywistości jak dziecku, które nie rozumie, że jak zamknie oczy, to nie znaczy że to, co widziało, przestanie istnieć.
Lepiej nie, bo sobie zaszkodzisz.

Uciekło ci pytanie "jak definiujesz pojęcie dobra i zła"? Demokratycznie przez głosowanie? Czy może nauka daje ci na to odpowiedź?

To, że nazwiesz wiarę w Boga przesądem, nie wpływa na stan faktyczny, którego nie jesteś w stanie poznać. I tego nie przeskoczysz. Czy może przeskoczysz?

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Pt lut 08, 2019 12:28 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Chciejstwo polega na założeniu że wszystko może być wyjaśnione w sposób naukowy, że nauka udziela lub kiedyś udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące człowieka. Obietnica to, że dzięki nauce człowiek sam będzie w stanie otrzymać to co obiecuje wiara, czyli życie wieczne, szczęście, pokój, że człowiek będzie taki jak Bóg.

Bzdury. Mało kto, kto wie cokolwiek na temat nauki, zakłada że nauka wyjaśni "wszystko". Ja akceptuję, że pewnych rzeczy nie wiem i nigdy nie będę wiedział i jednocześnie odrzucam nieuzasadnione "wyjaśnienia" oferowane przez religię. Wolę nie znać odpowiedzi niż akceptować byle jaką odpowiedź(twierdzenia religijne).

Cytuj:
Myśl trochę co piszesz, skoro kilka tysięcy lat temu nie było chrześcijaństwa to jak jak mogli być jego wyznawcy?

Wyznawców nie było, ale Bóg rzekomo istniał. A Ty z jakiegoś powodu twierdzisz, że prawdopodobieństwo istnienia Boga jest powiązane z liczbą wyznawców.

Pt lut 08, 2019 7:28 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Jockey napisał(a):

Tym zdaniem, powielasz prostestanckie, niekatolickie i nieprawdziwe nauki.

Zbawienie to dobrowolne podpięcie się swoimi uczynkami pod moc zbawczą Chrystusa płynąca z Ofiary na krzyżu.

Ofiara Chrystusa jest konieczna, ale nie wystarczajaca do zbawienia danego człowieka, bo on musi tego jeszcze chcieć i pokazać to uczynkami i postępowaniem.

Możesz nie wyrywać z kontekstu jak Świadek Jehowy?

Pt lut 08, 2019 11:23 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 296 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona