Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lis 20, 2017 11:19 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Uznanie nieważności małżeństwa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Uznanie nieważności małżeństwa
Dinka napisał(a):
Spokojnie.

Uwazam ze chore jest to co sie stalo i sie na ten temat wypowiedzialam. Mam chyba do tego prawo?

. Nie wiem czy pamietasz siebie z wieku 17-18lat ale szczerze... ja wtedy jeszcze bajki ogladalam.

https://www.deon.pl/slub/nauki-przedslu ... onych.html

N lip 09, 2017 10:03 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
100% racji w tym artykule.
mniej wecej to staram sie powiedziec caly czas

Pn lip 10, 2017 9:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prezbiter jest nie tylko szafarzem, ale także strażnikiem sakramentu.
Niestety, Deon zbliża się do "Tygodnika Powszechnego" i innych podobnych szkodliwych dla chrześcijaństwa mediów.

Pn lip 10, 2017 10:03 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W mojej opinii takiej calkim swieckiej to dazenie do uniewaznienia malzenstwa to tak jezykiem prawniczym to tak jakby dazyc do ubezwlasnowolnienia siebie i- lub wspolmalzonka.
Bo uniewaznienie zyciowej decyzji to uznanie siebie lub kogos za niepoczytalnego przynajmniej w czasie zawierania malzenstwa, nie wazne czy zostalo sie wprowadzonym w blad, bo milosc do osoby to nie umowa o pozyczke czy biznes.

Pn lip 10, 2017 12:22 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
W mojej opinii takiej calkim swieckiej to dazenie do uniewaznienia malzenstwa to tak jezykiem prawniczym to tak jakby dazyc do ubezwlasnowolnienia siebie i- lub wspolmalzonka.
Bo uniewaznienie zyciowej decyzji to uznanie siebie lub kogos za niepoczytalnego przynajmniej w czasie zawierania malzenstwa, nie wazne czy zostalo sie wprowadzonym w blad, bo milosc do osoby to nie umowa o pozyczke czy biznes.

Dlatego nie ma czegoś takiego jak unieważnienie małżeństwa.

Pn lip 10, 2017 2:44 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Są różne jednak przyczyny, np. przeszkody małżeńskie.

Natomiast, "wczuwając się" w konkretną sytuację, to: skoro X został - przykładowo - oszukany (podstęp) przez Y, myślę, iż nie pojawi się w nim często (czyli nie wykluczamy takich przypadków) chęć przebaczenia i brak dążenia do wzmiankowanego "ubezwłasnowolnienia".

dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Wt lip 11, 2017 7:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jesli sie nie pojawi chec przebaczenia to znaczy ze ta zekomo poszkodowana strona tez nie kocha prawdziwie , czyli tez oszukala ta oszukujaca strone.
Ogolnie wychodzi sprawiedliwa rownowaga w ktorej zwiazek powinien byc podtrzymany gdyz zawarty zostal na bazie obopolnego oszustwa, wiec skoro ich wybor taki byl to nie ma podstaw do uniewazniania zwiazku.
Zawarli zwiazek w ktorym zamierzali oszukiwac sie do konca zycia i tak powinno pozostac.
Troche to nie prawnicza logika ale jednak.

Dopisze ze, w takiej sytuacji nie ma strony poszkodowanej czy oszukanej w samym zwiazku.
Poszkodowanym jest sam Bog bo to Jego oszukano i do tego wykozystano-zniewazono Sakrament Malzenstwa.
Problem jaki powstal w samym malzenstwie jest skutkiem oszustwa a uniewaznienie zwiazku rownoznaczne z nagroda za oszustwo.

Ostatnio edytowano Wt lip 11, 2017 11:44 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

Wt lip 11, 2017 9:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Przyszli, odbębnili i zapomnieli.

Dinka, nie wierzę, że mając lat nawet tylko 18, można w tak lekceważący sposób podejść do ślubu tego cywilnego, a co dopiero Kościelnego. Każdy w końcu wychował się w rodzinie (bardziej lub mniej poprawnej) i choćby rzeczywiście był na ten moment zbyt młody, zbyt "niedojrzały", to już z tej racji wie, że małżeństwo to nie zabawa. Tak w przypadku, kiedy wyniesione z domu rodzicielskiego spostrzeżenia są pozytywne jak i negatywne.
Pewnie jdnak ludzie poza jakimiś pojedyńczymi przypadkami zawierają małżeństwo w dobrej wierze. Jak to później komentują, kiedy nie "ułożyło się" - widać. Może warto więcej zdrowego dystansu do tego, co słyszymy z ust rozwiedzionego partnera, bo scenariusz jak wyżej może mocno odbiegać od prawdy.
Patrząc z perspektywy czasu, owszem, małżeństwo zawiera się raczej w młodym wieku i rzadko kto wtedy był już taki dojrzały do roli żony/matki, męża/ojca. Tego, niestety, trzeba się zwyczajnie nauczyć, a raczej uczyć się - przez całe życie. O co więc chodzi z tym brakiem dojrzałości?

Wt lip 11, 2017 12:52 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
ze jest roznica kiedy spotyka sie 15latka z 20latkiem i kiedy 17 zachodzi w ciaze z 22latkiem.

serio. ja widze roznice miedzy MNA w wieku lat 17 a 25. ja w wieku 20lat bylam na studiach, bylam odpowiedzialna, podrozowalam i ogolnie bylam doroslejsza. w wieku 17lat, chodzilam do szkoly i nawet matura byla dla mnie odleglym tematem i szczytem dalekiej doroslosci

ja wiem ze ludzie dojrzewaja w roznym wieku ale serio. w wieku 17lat, bez szkoly, z malym dzieckiem perspektywe masz zadna. dlatego i wybor masz absolutnie zerowy.

ale spokojnie. mozliwe ze faktycznie z tego zwiazku nic nie bedzie. ogolnie jak sama czytam/pisze te fakty to mnie coraz bardziej..... obrzydzaja

Wt lip 11, 2017 1:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
nie ma czegoś takiego jak unieważnienie małżeństwa.

Co ciekawe, choć kapłaństwo jest często przedstawiane jako sakrament równoważny małżeństwu (jego swoisty odpowiednik) - istnieje możliwość wystąpienia ze stanu duchownego - uzyskania dyspensy od celibatu.

Śr lip 12, 2017 3:02 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Cytuj:
nie ma czegoś takiego jak unieważnienie małżeństwa.

Co ciekawe, choć kapłaństwo jest często przedstawiane jako sakrament równoważny małżeństwu (jego swoisty odpowiednik) - istnieje możliwość wystąpienia ze stanu duchownego - uzyskania dyspensy od celibatu.

No nie całkiem. Sakramentalnie kapłan który rzucił sutannę, nadal ma święcenia ważne, tyle, że jest zawieszony w swych obowiązkach.
Co więcej - nie jest to rzecz absolutnie niemożliwa, by ksiądz miał żonę - pod pewnymi, specyficznymi warunkami - mam namyśli kościoły wschodnie uznające prymat papieża, czy też konwertujący duchowni z anglikanizmu (są i kapłanami i żonatymi, jeśli są żonaci)

Śr lip 12, 2017 3:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dinka napisał(a):
ze jest roznica kiedy spotyka sie 15latka z 20latkiem i kiedy 17 zachodzi w ciaze z 22latkiem.

serio. ja widze roznice miedzy MNA w wieku lat 17 a 25. ja w wieku 20lat bylam na studiach, bylam odpowiedzialna, podrozowalam i ogolnie bylam doroslejsza. w wieku 17lat, chodzilam do szkoly i nawet matura byla dla mnie odleglym tematem i szczytem dalekiej doroslosci

ja wiem ze ludzie dojrzewaja w roznym wieku ale serio. w wieku 17lat, bez szkoly, z malym dzieckiem perspektywe masz zadna. dlatego i wybor masz absolutnie zerowy.

ale spokojnie. mozliwe ze faktycznie z tego zwiazku nic nie bedzie. ogolnie jak sama czytam/pisze te fakty to mnie coraz bardziej..... obrzydzaja

To znaczy co obrzydzaja? Zwiazek z zonatym czy religie?

Śr lip 12, 2017 3:44 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
TEN zwiazek

nie uwazam go za zonatego, bo z calego serca uwazam ze tego malzensta nie bylo.

ale te wszystkie powody. to co sie wydarzylo obrzydza mi ten zwiazek. ja wiem ze kazdy ma przeszlosc i tego nie zmieni. ale sa granice mojej akceptacji.
moze to tez jakis plus tej sytuacji?

Śr lip 12, 2017 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiesz teraz na czym stois, a on przed Bogiem nadal jest zonaty, wiec wiesz jakie problemy moga cie czekac wchodzac w taki zwiazek.
Ktos namieszal a ty bedziesz ponosic skutki tego zamieszania.
Poza tym wchodzac w taki zwiazek jeszcze bardziej skomplikujesz problem, ktory predzej czy pozniej da znac o sobie.
Jest tez i wazniejsza sprawa bo wchodzac w taki zwiazek praktycznie zamykasz im wyjscie gdyby w koncu zrozumieli oboje blad i chcieli go naprawic akceptujac swoja slubna decyzje.

Śr lip 12, 2017 5:20 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
ja uwazam inaczej.
uwazam ze ten slub nigdy nie powinien miec miejsca i nigdy nie zostal prawdziwie zawarty.
gdyby wszystkie byly takie prawdziwe, to nie byloby uniewaznien. wiec nie wrzucajmy wszyskich do jednego worka.

nie nie zejda sie nigdy. nigdy nie chcieli spedzac zycia razem. gdyby nie sprawy alimentow i podstawowych kwestii dzieciecych to nie rozmawialiby ze soba od rozwodu. odkad dziecko jest starsze rozmawiaja tylko w kwestii "kiedy przyslesz pieniadze, potrzebuje wiecej". nie, nie ma tam uczucia. raczej pogarda jedno do drugiego. wpadli z dzieckiem. w zasadzie dziecko urodzilo dziecko.

mnie jednak coraz bardziej mierzi fakt czego szukal 21latek w zwiazku z 16? bo to do mnie dotarlo i to jest dla mnie... hmmmmm. no

Śr lip 12, 2017 7:07 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona