Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lis 20, 2017 11:16 am

Czy kobieta musi lubić dzieci? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Czy kobieta musi lubić dzieci?
Pytanie może się wydawać niektórym idiotyczne, ale pytam całkiem poważnie. Może od razu doprecyzuję, o co mi chodzi. Chciałabym poznać opinie innych użytkowników, co sądzą na ten temat, bo moim zdaniem, bycie kobietą nie zobowiązuję jednoznacznie do lubienia dzieci. Ale czy zatem w takiej sytuacji taka osoba, która chce się realizować w życiu świeckim, ma się automatycznie pogodzić z byciem przez całe życie singlem? Czy ma prawo się z kimkolwiek wiązać? Dlaczego pojawiają się opinie, że jest to sprzeczne z naturą, jeżeli takie osoby, może nie jest ich dużo, ale jednak są? Czy mają zaprzeczać temu, co czują?

Śr kwi 12, 2017 10:25 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy kobieta musi lubić dzieci?
Nikogo nie można lubić, bo się tego chce. Człowiek jest z natury istotą relacyjną, więc pytanie, które pojawia się na samym początku: o co tu chodzi? Dlaczego ktoś nie chce wchodzić w związek z drugą osobą. Dzieci to już sprawa instynktu, czasem pojawia się dopiero po urodzeniu dziecka.
Nie widzę problemu, by móc się realizować zawodowo będąc w związku. Miłość uskrzydla, więc człowiek przechodzi w tryb pracusia a kobiety potrafią wykonywać trzy roboty na raz.

Zawsze będę doszukiwała się lęku w takich zapytaniach. Druga osoba to nie kula u nogi, ale ktoś kto poda rękę jak zajdzie taka potrzeba. To ktoś kto przytuli i od razu świat nabiera innych barw, bo serdeczne objęcie pobudzi neurony lustrzane, które umożliwiają nam dzielenie wrażeń i emocji z innymi. Przytulanie to bodziec, który w przysadce mózgowej uwolni oksytocynę – hormon, który wpływa na uspokojenie, zaufanie, ukojenie, poczucie bezpieczeństwa. Biologia nas wspomaga w tym zakresie.

Dobry mąż to skarb, który pozwoli realizować się również zawodowo i poświęcać swym pasjom.

Postrzeganie małżeństwa i macierzyństwa w kategoriach musu jest już obarczone lękiem, ktoś nie widzi prawdziwych przyczyn. To jest po prostu dobre dla czlowieka, który jest relacyjny. Są ludzie, którzy nie są przeznaczeni do tych ról, zaświadcza Pismo. Po co krzywdzić siebie, drugiego człowieka i dzieci skoro lęki można zatrzymać na sobie i być jednocześnie pożytecznym człowiekiem dla innych?

Cz kwi 13, 2017 8:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Można spojrzeć na pytanie może i przewrotnie i zastanowić się jak dużo "waży" lubi. Syn marnotrawny podążał za tym co lubi i gdzie go to zaprowadziło dobrze wiemy. Potem przewartościował to co lubi, jego gust uległ zmianie. Syn niemarnotrawny podążał za tym co powinien (albo za tym co mu się wydawało, że powinien) i też w pewnym sensie obudził się z ręką w nocniku. Miejmy nadzieję, że wprowadził do swego życia elementy lubi i było to dojrzałe lubi. Waga lubi jest więc istotna, ale samo lubi niestałe, ponadto jednak czasem robimy dokładnie to co należy zrobić i wtedy lubi jest do tego wtórne.

Cz kwi 13, 2017 2:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Czy kobieta musi lubić dzieci?

Co dla Ciebie oznacza 'lubić'? Dzieci mogą robić dużo różnych rzeczy, które trudno lubić, a mimo to dzieci się kocha, i się nimi opiekuje, i chce się dla nich jak najlepiej. Podobnie z różnymi aktywnosciami — nie lubi się ich a się je robi, bo są dobre. Relacja z człowiekiem nabiera prawdziwego wymiaru, gdy się autentycznie ma relacje z tym człowiekiem. Nie sadze, ze można powiedzieć, ze się kogoś naprawdę lubi lub nie, nie mając styczności z ta osoba, a tak przecież jest w sytuacji, gdy osoba rozważa swoje przyszłe dzieci. W takiej sytuacji określa się jedynie relacje do swoich wyobrażeń.

Cz kwi 13, 2017 3:53 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Moim zdaniem nie musi. Ale rzeczywiście jest presja społeczna, żeby kobiety miały dzieci. Ja akurat zawsze lubiłam i zawsze chciałam być matką, udało się - jestem. Jednak współczuję kobietom, które zdecydowały się na macierzyństwo pod presją i współczuję ich dzieciom...Może nie wszystkim, bo czasem rzeczywiście się zdarza, że swoje się pokocha i polubi, ale nie ma gwarancji więc lepiej nie ryzykować. Bo można skrzywdzić nie tylko siebie, ale i dziecko. Myślę, że da się znaleźć faceta, który też nie chce mieć dzieci albo takiego, który już ma i nie chce więcej. Mam wrażenie, że to jednak wśród facetów jest więcej osób, którym nie przeszkadza bezdzietność.

Cz kwi 13, 2017 4:46 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
To może ja od razu doprecyzuję, co miałam na myśli, zakładając ten temat.
To oczywiste, że może nie lubić i że nic na siłę. Może też zdarzyć się, że polubi, ale gwarancji nie ma. Wiadomo, że nie będąc w jakiejś relacji trudno móc się jednoznacznie do niej odnieść. Ale z drugiej strony człowiek czuje, czy coś lubi czy nie. Czy go coś / ktoś denerwuje czy nie? Jaki ma stosunek do czegoś / kogoś, zwł. jak ma na karku więcej niż -naście lat. Wobec tego nie w tym rzecz. Chodziło mi bardziej o to, czy kobieta ma prawo myśleć o związku, mając tego typu przekonania? I tu znowu odp. nasuwa się sama - myśleć ma ;) ale co z realizacją takich myśli?
I czy znajdzie się ktoś, kto się taką osobą na dłuższą metę zainteresuje, jeżeli zostanie o takim fakcie na samym wstępie znajomości poinformowany?

aguar napisał(a):
Myślę, że da się znaleźć faceta, który też nie chce mieć dzieci albo takiego, który już ma i nie chce więcej. Mam wrażenie, że to jednak wśród facetów jest więcej osób, którym nie przeszkadza bezdzietność.

I tu okazuje się, że nie do końca tak jest. Bo szukając faceta na chrześcijańskich portalach randkowych, okazuje się, że jednak większość szanownych panów chęć posiadania dzieci deklaruje (spotkałam się nawet z takin anonsem, że jeden pan z góry napisał, że szuka kobiety, z którą chce mieć piątkę :mrgreen: ), a z kolei w grupie posiadaczy nie znajdzie się osób żyjących do chwili obecnej w czystości... I jak w takiej sytuacji znaleźć towarzysza życia, choćby do tego, co zostało wymienione, czyli wspólnego dzielenia pasji, robienia czegoś dobrego razem dla innych, czy też tak banalnego, ale mimo wszystko bardzo nieraz potrzebnego przytulenia :x
Naprawdę jestem ciekawa, czy tu jest jakiekolwiek sensowne rozwiązanie, poza liczeniem na ingerencję Boską ;)

Cz kwi 13, 2017 9:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Za bardzo przejmujesz się co powiedzą inni autorko. Sprawy miłosne nie stanowią żadnego obowiązku - to tylko Twoja decyzja czy tego chcesz (i ewentualnie drugiej strony). Jeżeli nie czujesz się powołana do macierzyństwa - nie rób tego.

N kwi 23, 2017 7:31 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie musi, znam taką kobietę :) i myślę że dobrze się stało że nie ma dzieci :wink: Jest to osoba ze skłonnością do stosowania przemocy a wiadomo że jak się kogoś nie lubi to łatwiej jest się nad nim znęcać szczególnie jeśli dana osoba jest słabsza :-( Nie wiem czy o to pytasz, jeśli tak to lepiej nie mieć dzieci ;)

Wt cze 20, 2017 4:28 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dziwna napisał(a):
To może ja od razu doprecyzuję, co miałam na myśli, zakładając ten temat.
To oczywiste, że może nie lubić i że nic na siłę. Może też zdarzyć się, że polubi, ale gwarancji nie ma. Wiadomo, że nie będąc w jakiejś relacji trudno móc się jednoznacznie do niej odnieść. Ale z drugiej strony człowiek czuje, czy coś lubi czy nie. Czy go coś / ktoś denerwuje czy nie? Jaki ma stosunek do czegoś / kogoś, zwł. jak ma na karku więcej niż -naście lat. Wobec tego nie w tym rzecz. Chodziło mi bardziej o to, czy kobieta ma prawo myśleć o związku, mając tego typu przekonania? I tu znowu odp. nasuwa się sama - myśleć ma ;) ale co z realizacją takich myśli?
I czy znajdzie się ktoś, kto się taką osobą na dłuższą metę zainteresuje, jeżeli zostanie o takim fakcie na samym wstępie znajomości poinformowany?

aguar napisał(a):
Myślę, że da się znaleźć faceta, który też nie chce mieć dzieci albo takiego, który już ma i nie chce więcej. Mam wrażenie, że to jednak wśród facetów jest więcej osób, którym nie przeszkadza bezdzietność.

I tu okazuje się, że nie do końca tak jest. Bo szukając faceta na chrześcijańskich portalach randkowych, okazuje się, że jednak większość szanownych panów chęć posiadania dzieci deklaruje (spotkałam się nawet z takin anonsem, że jeden pan z góry napisał, że szuka kobiety, z którą chce mieć piątkę :mrgreen: ), a z kolei w grupie posiadaczy nie znajdzie się osób żyjących do chwili obecnej w czystości... I jak w takiej sytuacji znaleźć towarzysza życia, choćby do tego, co zostało wymienione, czyli wspólnego dzielenia pasji, robienia czegoś dobrego razem dla innych, czy też tak banalnego, ale mimo wszystko bardzo nieraz potrzebnego przytulenia :x
Naprawdę jestem ciekawa, czy tu jest jakiekolwiek sensowne rozwiązanie, poza liczeniem na ingerencję Boską ;)

Katolik ani katoliczka nie moze nie chcieć mieć dzieci, zatem bez zmiany spodobu myślenia nie moze zawrzeć ważnego Sakramentalnego zwiazku małżeńskiego.

Pn cze 26, 2017 6:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Katolik ani katoliczka nie moze nie chcieć mieć dzieci, zatem bez zmiany spodobu myślenia nie moze zawrzeć ważnego Sakramentalnego zwiazku małżeńskiego.

Dobrze chyba pomyślane, ale niedobrze zapisane. Pierwszy człon wprowadza w błąd.
Otóż i katolik, i katoliczka może nie chcieć mieć dzieci, jak najbardziej może nie chcieć, ale - jak pisze sachol - bez zmiany sposobu myślenia nie moze zawrzeć ważnego sakramentalnego związku małżeńskiego.
No bo - dopowiadając Autorce wątku - przy przysiędze małżeńskiej jest pytanie o to, czy para pragnie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo. Pytanie to i zobowiązanie, zdaje się, uchyla się w przypadku narzeczonych w podeszłym wieku, ale szczegółów nie znam,

Pn cze 26, 2017 8:06 pm