Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 23, 2018 2:00 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Miłość małżeńska, prokreacja itp. 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Miłość małżeńska, prokreacja itp.
lekarstwo napisał(a):
sachol napisał(a):
lekarstwo napisał(a):

Chodzi o zasady moralne ustalone w nauczaniu Kościoła mówiące, że nie wolno mieć stosunków seksualnych w małżeństwie jeśli człowiek nie chce mieć więcej dzieci pod groźbą nieposłuszeństwa Jezusowi i nie ma wyjątków poza jakimiś skrajnymi. Słusznie tez zauważył Pachura, że podejście antykoncepcyjne do NPR jest też moralnie złe.
.

A gdzies Ty to wyczytał bo chyba nie w nauczaniu Kośioła?

Ok, sprecyzuję, że nie wolno mieć stosunków wykluczających możliwość poczęcia (humanae vitae), czyli stosunków "antykoncepcyjnych". Rozumiem i akceptuję to nauczanie jeśli stosowane jest do małżonków w młodym wieku, ale nie do końca potrafię to zaakceptować w przypadku, gdy uznany przez społeczeństwo i medycynę czas na rodzenie minął.

To jest główny problem mielony w tym wątku.

@Natalia22
Jeśli małżonkowie mają prawo całkowicie zrezygnować z możliwości poczęcia, to jeśli nadal są płodni, czy mogą stosować w tym celu antykoncepcję? Jeśli nie, to muszą zrezygnować z seksu w małżeństwie.
Jest inna możliwość?

. Skoro Bóg stworzył cykl płodność w których może nie dojść do poczęcia nowego życia to małżonkowie mogą korzystać z tej sfery jeśli nie planują większej ilość dzieci -a to czy Stwórca się zgodzi z ich spostrzeżeniami to inna sprawa. I nie ,nie muszą zrezygnować ze współżycia bo samo ono ma wiele znaczeń nie tylko prokreacyjną -która jeśli nie będzie zaburzona przez czynniki zewnętrzne to zostanie zachowana .

Widzę że kolejny agent chce podciągnąć stosowanie prezerwatyw pod NPR .Stawiając obie te metody na równość. Chcesz -stosuj to kwestia twojego sumienia

Pn cze 05, 2017 5:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Natalia22 napisał(a):
Skoro Bóg stworzył cykl płodność w których może nie dojść do poczęcia nowego życia to małżonkowie mogą korzystać z tej sfery jeśli nie planują większej ilość dzieci.
[..]
Widzę że kolejny agent chce podciągnąć stosowanie prezerwatyw pod NPR .Stawiając obie te metody na równość. Chcesz -stosuj to kwestia twojego sumienia

Niepotrzebnie szufladkujesz i nazywasz mnie obraźliwie agentem. ;-(

Dla mnie, celowe korzystanie tylko z tego okresu niepłodności w intencji braku poczęcia nie różni się od stosowania innych środków. Bo tak jak z obfitości serca mówią usta, tak z intencji ukrytych w sercu człowieka pochodzą jego czyny.

Tak, to kwestia sumienia. Wolę stawać w prawdzie tak jak ją rozumiem w danym momencie, choćbym miał przez to zgrzeszyć. Bo wtedy paradoksalnie moje sumienie wciąż będzie zdrowe mimo błędu. Zdrowe dlatego, bo będąc wierny swojemu rozumieniu pozostaje szczery. Wierzę też wtedy, że mam otwartą drogę ku dalszemu badaniu swojego sumienia i ewentualnej zmianie. Bo jeśli zostanę szczery i będę uczciwy wobec sumienia, to Pan Bóg na pewno mi pomoże, na pewno, na pewno, na pewno!

Jeśli będę wobec siebie szczery, to Pan Bóg na pewno da mi zrozumienie. Być może będę musiał coś przecierpieć, może zdobyć jakąś wiedzę, może coś przeżyć, ale Bóg jest zbyt dobry by odrzucić człowieka, który jest wobec Niego i wobec siebie szczery, choćby ten człowiek był wielkim błądzącym grzesznikiem. :?

Pn cze 05, 2017 6:12 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Natalia22 napisał(a):
Skoro Bóg stworzył cykl płodność w których może nie dojść do poczęcia nowego życia to małżonkowie mogą korzystać z tej sfery jeśli nie planują większej ilość dzieci.
[..]

Niepotrzebnie szufladkujesz i nazywasz mnie obraźliwie agentem. ;-(

Dla mnie, celowe korzystanie tylko z tego okresu niepłodności w intencji braku poczęcia nie różni się od stosowania innych środków. Bo tak jak z obfitości serca mówią usta, tak z intencji ukrytych w sercu człowieka pochodzą jego czyny.

Tak, to kwestia sumienia. Wolę stawać w prawdzie tak jak ją rozumiem w danym momencie, choćbym miał przez to zgrzeszyć. Bo wtedy paradoksalnie moje sumienie wciąż będzie zdrowe mimo błędu. Zdrowe dlatego, bo będąc wierny swojemu rozumieniu pozostaje szczery. Wierzę też wtedy, że mam otwartą drogę ku dalszemu badaniu swojego sumienia i ewentualnej zmianie. Bo jeśli zostanę szczery i będę uczciwy wobec sumienia, to Pan Bóg na pewno mi pomoże, na pewno, na pewno, na pewno!

Jeśli będę wobec siebie szczery, to Pan Bóg na pewno da mi zrozumienie. Być może będę musiał coś przecierpieć, może zdobyć jakąś wiedzę, może coś przeżyć, ale Bóg jest zbyt dobry by odrzucić człowieka, który jest wobec Niego i wobec siebie szczery, choćby ten człowiek był wielkim błądzącym grzesznikiem. :?

Może miałby to sens gdyby Chrystus wymyślił prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne a mężczyźni chodziliby z kawałkiem lateksu przymocowanym w owym miejscu który się zamyka na rozkaz określanej komendy podczas pożycia małżeńskiego :lol: albo ewentualnie otwiera się podczas korzystania z toalety .Nie da się podciągnąć prezerwatywy pod normalne zachowanie zgodne z naturą człowieka bo te działanie nie pochodzą od Boga. ..a są skonstruowane przez dzisiejszy świat. Tak samo jak aborcja ,eutanazja ,czy tabletki poronne .

Pn cze 05, 2017 7:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Dla mnie, celowe korzystanie tylko z tego okresu niepłodności w intencji braku poczęcia nie różni się od stosowania innych środków.

Lekarstwo, skup się. Celowe korzystanie z tego okresu nieplodnosci NPR oznacza nie czynienie aktu małżeńskiego. Korzystanie z innych środków oznacza czynienie ubezpłodnionego aktu małżenskiego. Jeśli dla Ciebie nie ma jakościowej różnicy to serio to raczej nie kwestia szczerości czy tam prostoty ale Twoich uprzedzeń wobec tego aspektu nauczania Kosciola.
lekarstwo napisał(a):
Bo tak jak z obfitości serca mówią usta, tak z intencji ukrytych w sercu człowieka pochodzą jego czyny.

Intencja intencją. Czyny mogą być wadliwe moralnie nie z uwagi na jedynie intencje ale użyte środki, co - skrzętnie - pomijasz. I w efekcie wychodzi Ci że środki (NPR/środki antykoncepcyjne) stosowane dla osiągnięcia określonego celu (brak poczęcia) nie mają znczenia bo liczy się to co w serduszku.

Pn cze 05, 2017 7:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Natalia22 napisał(a):
Nie da się podciągnąć prezerwatywy pod normalne zachowanie zgodne z naturą człowieka

A czy celibat jest zgodny z naturą człowieka?
Nie jest.
Wszystkie istoty żywe rozmnażają się, jest to jedna z podstawowych funkcji życiowych.
W Księdze Rodzaju (1:28) napisano "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się".
Nie mówiąc o tym że sam Chrystus wyznaczył na pierwszą głowę Kościoła Świętego Piotra - żonatego faceta. A miał pod ręką Świętego Pawła - pustelnika.
Nie uważam zatem że "zgodność z naturą" ma cokolwiek do moralności. Tatuaże nie są zgodne z naturą, przebijanie uszu nie jest zgodne z naturą, farbowanie włosów nie jest zgodne z naturą, a grzechami nie są...

merss napisał(a):
Stosunek przerywany jest nie tylko mało skuteczny, ale nerwicogenny.

A jaki celibat jest nerwicogenny!

bergamotka napisał(a):
Korzystanie z innych środków oznacza czynienie ubezpłodnionego aktu małżenskiego

I co w tym złego?
Nie jest grzechem "korzystanie" z bezpłodnego aktu małżeńskiego po uprzednich wyliczeniach.
Nie jest grzechem "szklanka wody zamiast" w czasie fazy płodnej.
Czemuż więc ubezpładnienie jest grzechem?

lekarstwo napisał(a):
Słusznie tez zauważył Pachura, że podejście antykoncepcyjne do NPR jest też moralnie złe.

Przecież ja to napisałem ironicznie. Nie ma czegoś takiego jak "antykoncepcyjne wykorzystanie NPR", skoro NPR antykoncepcją - wedle kościelnej definicji - nie jest. Są tylko ludzie starający się być "świetszymi od Papieża", szukający grzechu gdzie go nie ma, poszczący w Wigilię "bo tak trzeba" mimo że post ów został zniesiony.

Pn cze 05, 2017 7:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
I co w tym złego?
Nie jest grzechem "korzystanie" z bezpłodnego aktu małżeńskiego po uprzednich wyliczeniach.
Nie jest grzechem "szklanka wody zamiast" w czasie fazy płodnej.
Czemuż więc ubezpładnienie jest grzechem?

Jeśli w istocie Cię to serio interesuje to odsyłam do stosownych dokumentów Kościoła. Dyskusja zaklada posiadanie elentarnych podstaw w szczególnosci gdy się sili na krytykowanie czegoś a nie oczekiwanie że inni będą nas edukować od zera.

Pn cze 05, 2017 8:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ok, na razie będę rozważał słowa katechizmu od 1749 do 1761.

Na przykład 1756:
Cytuj:
Błędna jest więc ocena moralności czynów ludzkich, biorąca pod uwagę tylko intencję, która je inspiruje, lub okoliczności (środowisko, presja społeczna, przymus lub konieczność działania itd.) stanowiące ich tło. Istnieją czyny, które z siebie i w sobie, niezależnie od okoliczności i intencji, są zawsze bezwzględnie niedozwolone ze względu na ich przedmiot, jak bluźnierstwo i krzywoprzysięstwo, zabójstwo i cudzołóstwo. Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro.

Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro. To rozumiem. I teraz zastanawiam się. Podtrzymanie więzi małżeńskiej przez kontakty seksualne jest dobre. Jednocześnie, żeby zniwelować to dobro trzeba uznać, że związane z nim dążenie do niezachodzenia w ciąże w wieku menopauzy jest złe. A jeśli uznamy, że nie jest złe ze względu na nadchodzącą starość, która nie sprzyja wychowywaniu małych dzieci, to coś innego musiałoby być złe. Co?

Pn cze 05, 2017 11:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Istnieją czyny, które z siebie i w sobie, niezależnie od okoliczności i intencji, są zawsze bezwzględnie niedozwolone ze względu na ich przedmiot, jak (...) zabójstwo

Ciekawe, skoro żołnierze wykonujący rozkazy i zabijający innych jakoś nie grzeszą. I nie mówię tu o żołnierzach broniących się przed bezpośrednim atakiem najeźdźcy, ale np. o naszych wyjeżdżających na misję do Afganistanu...

lekarstwo napisał(a):
Niedopuszczalne jest czynienie zła, by wynikło z niego dobro

Przecież można np. kłamać w czyjejś obronie. Banda kiboli goni chłopaczka z przeciwnej drużyny, pytają się Ciebie "Gdzie pobiegł ten ch...???", Ty pokazujesz zupełnie inny kierunek. Niedopuszczalne?

lekarstwo napisał(a):
coś innego musiałoby być złe. Co?

Nic.

Nie da się wykazać że ubezpładnianie stosunku (o ile nie dochodzi do zabicia zarodka lub uniemożliwienia jego zagnieżdżenia) niesie ze sobą cokolwiek złego.

Śr cze 07, 2017 3:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pachura napisał(a):
Ciekawe, skoro żołnierze wykonujący rozkazy i zabijający innych jakoś nie grzeszą. I nie mówię tu o żołnierzach broniących się przed bezpośrednim atakiem najeźdźcy, ale np. o naszych wyjeżdżających na misję do Afganistanu...
wielokrotnie wałkowany problem leksykalny - morderstwo a zabicie człowieka. Morderstwo jest zawsze złe - nawet jeśli dokonuje go wobec napastnika żołnierz na służbie czynnej prowadząc walkę obronną przeciwko najeźdźcy. Natomiast zabicie człowieka jest czasem dopuszczalne (kara śmierci, wojna obronna itd)
Cytuj:
Przecież można np. kłamać w czyjejś obronie. Banda kiboli goni chłopaczka z przeciwnej drużyny, pytają się Ciebie "Gdzie pobiegł ten ch...???", Ty pokazujesz zupełnie inny kierunek. Niedopuszczalne?
inny problem moralny - czy prawda jest należna każdemu i zawsze. Św. Tomasz i inny etycy mówią że nie każdy ma prawo do prawdy - i w tym przypadku kibole nie mają prawa do prawdy.
KKK napisał(a):
2488 Prawo do ujawniania prawdy nie jest bezwarunkowe. Każdy powinien dostosowywać swoje życie do ewangelicznej zasady miłości braterskiej. W konkretnych sytuacjach wymaga ona rozstrzygnięcia, czy należy ujawniać prawdę temu, kto jej żąda, czy nie.

Cytuj:
Nie da się wykazać że ubezpładnianie stosunku (o ile nie dochodzi do zabicia zarodka lub uniemożliwienia jego zagnieżdżenia) niesie ze sobą cokolwiek złego.
nie da się wykazać powiadasz... ;) a sam fakt że Bóg mówi "Bądźcie płodni" nie definiuje nam jacy mamy być? czy uczynienie się bezpłodnym nie jest powiedzeniem Bogu 'ja wiem lepiej niż Ty'?
Jak Bóg mówi "Nie morduj" to też 'nie da się wykazać' że działanie odwrotne jest czymś złym?

Śr cze 07, 2017 6:45 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tek nie zamieścił całego cytatu co zmienia nieco przesłanie.
Bóg mówi: "Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi."
Tam nie ma mowy o płodności samej w sobie (potencjalnej płodności) Tam jest wezwanie do rozmnażania.
Stosowanie NPR sprzeciwia się wezwaniu "rozmnażajcie sie".
Pytanie jest o realizacje tego wezwania.

Cz cze 08, 2017 7:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
sam fakt że Bóg mówi "Bądźcie płodni" nie definiuje nam jacy mamy być? czy uczynienie się bezpłodnym nie jest powiedzeniem Bogu 'ja wiem lepiej niż Ty'?

Ach, te cytowania Pisma Św.!
Ok, bierzmy wszystko literalnie i bezwarunkowo.
Cały tłuszcz będzie dla Pana! To jest ustawa wieczysta na wszystkie czasy i na wszystkie pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach. Ani tłuszczu, ani krwi jeść nie będziecie»! Kpł. 3,16-17

No i teraz zastanów się nad swoim dzisiejszym obiadkiem. Bo jeśli będzie w nim choćby cząstka tłuszczu, czy nie mówisz Bogu, że wiesz lepiej od Niego jak masz żyć? Jeśli powiesz, że te słowa są już nieaktualne, to na jakiej zasadzie odrzucasz jedne słowa, a akceptujesz inne? Bo potem przychodzi taki luki albo jimmy i pytają się, dlaczego Bóg kazał zabijać niewinnych. Czy my jesteśmy mądrzy?

Wracając do tematu. Czy termin "obezpłodnienie" nie dotyczy całkowitego zablokowania płodności środkami chemicznymi i podobnymi lub np. podwiązaniem jajników, itd.? Czy stosunek przerywany jest obezpłodnieniem, skoro jest w nim mimo wszystko duża szansa na zajście w ciążę? Jeśli Pan Bóg będzie chciał to i tak "nakłoni" jednego plemnika do wyruszenia w drogę i spotkania się z jajeczkiem (barier lateksowych nie ma).

Cz cze 08, 2017 9:06 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Zwolennicy i propagatorzy NPR w praktyce kwestionują wezwanie do rozmnażania. To co było błogosławieństwem w oczach Boga w naszych czasach odbierane jest jak przekleństwo albo duża niedogodność. Jak odbierać słowa skierowane do jednego z proroków ze jego potomstwo będzie liczne jak gwiazdy na niebie?
Zakwestionowano rozmnażanie sie (rozmnażajmy sie i dodano ale) a zachowanie teoretycznej płodności robi za listek figowy. Taka ściema.
W praktyce wygląda to tak że promowane jest NPR które sprzeciwia sie jako metoda wezwaniu o rodzeniu potomstwa.
To jest taka hipokryzja.
Ile dzieci mają zagorzali propagatorzy NPR i prawowierni katolicy którzy osądzają innych?
Dwojka dzieci nie zapewnia nawet zastępowalności pokoleń.
Ile dzieci ma Pan Pulikowski, Pan Guzewicz?
Trójka dzieci to "świadectwo" otwartości na życie i realizacji na wezwanie Pana Boga.
Brak seksu (wstrzemięźliwość czasowa) usprawiedliwia wszystko. A juz jakakolwiek aktywność seksualna zakładająca brak poczęcia jest nie dozwolona(poza oczywiście dopuszczonymi stosunkami w czasie dni bezpłodnych).

Cz cze 08, 2017 10:32 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
felek napisał(a):
Zwolennicy i propagatorzy NPR w praktyce kwestionują wezwanie do rozmnażania.

[......]

Brak seksu (wstrzemięźliwość czasowa) usprawiedliwia wszystko. A juz jakakolwiek aktywność seksualna zakładająca brak poczęcia jest nie dozwolona(poza oczywiście dopuszczonymi stosunkami w czasie dni bezpłodnych).

Eghm.. Felek zdecyduj się na coś.. Bo NPR to metoda ustalająca dni płodne/bezpłodne. Raz potępiasz, raz przyzwalasz?

Cz cze 08, 2017 11:36 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jak dobrze ze zauważyłeś ze NPR to metoda. Pytania są jak i do czego ją stosujemy. To jak z nożem można zabić albo obrać coś i ugotować dzieciom:) cel i efekt znacząco różny.
Uważam ze czysty NPR nie jest odpowiedni dla kazdego małżeństwa i nie działa zawsze budująco. Nie mogę się zgodzić z gloryfikacją tej metody.

Cz cze 08, 2017 11:56 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tek de Cart napisał(a):
wielokrotnie wałkowany problem leksykalny - morderstwo a zabicie człowieka. Morderstwo jest zawsze złe - nawet jeśli dokonuje go wobec napastnika żołnierz na służbie czynnej prowadząc walkę obronną przeciwko najeźdźcy. Natomiast zabicie człowieka jest czasem dopuszczalne (kara śmierci, wojna obronna itd)

Problem leksykalny?

Zabicie człowieka jest zawsze złe. Tylko w rzadkich przypadkach (np. obrona konieczna) jest usprawiedliwione - ale dobrem nigdy nie będzie! Życie to dar dany od Boga. Jak człowiek może go niszczyć?

Nie rozumiem również Twojego zdania nt. zabójstwa dokonanego przez żołnierza na służbie. Przecież jest tak: przychodzi dowódca i mówi: zrzućcie bomby tu i tu, na takich i takich pozycjach jest wróg i należy go wyeliminować. Nie ma czasu na zastanawianie się, wykonuje się rozkazy. Jest to zabójstwo czy nie? Czy nie o tym było w cytacie Lekarstwa "błędna jest więc ocena moralności czynów ludzkich, biorąca pod uwagę tylko intencję, która je inspiruje, lub okoliczności (środowisko, presja społeczna, przymus lub konieczność działania itd.)" ???

Z resztą, o czym my tu mówimy. Pozbawienie kogoś życia jest czasem OK a użycie prezerwatywy jest zawsze złem?

Tek de Cart napisał(a):
a sam fakt że Bóg mówi "Bądźcie płodni" nie definiuje nam jacy mamy być? czy uczynienie się bezpłodnym nie jest powiedzeniem Bogu 'ja wiem lepiej niż Ty'?

Fajnie, tylko to co piszesz jest nie do pogodzenia z wprowadzonym ~10 wieków po Chrystusie celibatem duchownych. "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się".

Cz cze 08, 2017 6:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona