Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 22, 2017 11:59 am

powinność względem pacjentów 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post powinność względem pacjentów
Szczęść Boże mam pytanie w sprawie odpowiedzialności zawodowej.
Jestem lekarzem w tamtym roku skończyłem studia, mam żonę. Od wielu lat całe nasze życie podporządkowujemy temu żeby się uczyć, nie licząc świąt, krótkich wyjazdów do rodziny zwykle raz w miesiącu na dzień żeby nie zaniedbać kontaktów, i paru dni po wyjątkowo ciężkich egzaminach, uczymy się codziennie od kiedy nie jesteśmy w pracy do wieczora a w weekendy cały dzień, wszystko jest tak układane żeby było więcej czasu na naukę, jakieś domowe obowiązki robimy w przerwach lub wieczorem gdy nie ma już siły na naukę, rano szykujemy obiad do termosu i zjadamy go w samochodzie w drodze z pracy do domu o to pozwala oszczędzić czas, unikamy spotkań wieczornych ze znajomymi bo jak się nie wyśpimy to ciężko się uczyć na następny dzień itp...
Pisze o tym jak wygląda codzienność bo już nie mam na to siły, kiedyś myślałem że człowiek da z siebie wszystko na studiach a potem trzeba będzie się tylko trochę douczać, ale nic bardziej mylnego. wiedzy medycznej jest tyle że nigdy nawet wąsko się specjalizując nie przyswoi się wszystkich informacji, a każda informacja jaką się ma w głowie zmniejsza ryzyko że kogoś się przez niewiedzę skrzywdzi i choć do ideału się no dojdzie to chyba muszę do niego dążyć prawda?.
Chciałbym służyć ludziom i robić to odpowiedzialnie ale chciałbym też móc założyć rodzinę, móc czasem odpocząć i cieszyć się życiem ale nie wiem czy jeśli zacznę odpoczywać to poradzę sobie kiedyś z wyrzutami sumienia jak kiedyś skrzywdzę kogoś kto będzie pod moją opieką (a to się prędzej czy później musi zdarzyć bo każdy człowiek popełnia błędy)
Ostatnio mocno się zastanawiam czy nie rzucić kariery medycznej, nigdy nie chciałem żyć tylko pracą, i naprawdę nie wiedziałem jak ciężka i stresująca jest to praca jak wybierałem te studia.
Jak można wyznaczyć tu granicę między dobrem bliźniego (pacjenta) a swojej rodziny i własnym zadowoleniem z pracy, jak można sobie poradzić z tym że prędzej czy później zawiodę zaufanie kogoś kto przyjdzie do mnie po pomoc? Kto powinien być dla mnie ważniejszy moje dziecko jeśli będę je miał czy pacjenci?
To są moje dylematy, z góry dziękuję za jakąś wskazówkę co chrześcijanin powinien zrobić w tej sytuacji.

So lip 01, 2017 1:08 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: powinność względem pacjentów
Zacznę od końca. Oczywiście, że własne dziecko powinno być ważniejsze od pacjentów, na pewno to poczujesz, gdy ono się pojawi:) Osobiście uważam, że lepiej mieć dziecko po zrobieniu specjalizacji, chociaż zdania wśród lekarzy są podzielone. Jednak nauka do PES, gdy ma się małe dziecko, zawsze jest kosztem dziecka:(
Ale generalnie po zrobieniu specjalizacji powinno być lepiej. To znaczy więcej już będzie zależało od Ciebie - w jakim miejscu/ilu miejscach się zatrudnisz. To już warunkują Twoje ambicje i potrzeby finansowe, bo praca dla lekarzy specjalistów JEST. Więc już sobie wybierzesz czy szpital, czy poradnia (na NFZ, sieciówka, własny gabinet) czy jedno i drugie, czy dyżury, czy wizyty domowe...
To dobrze, że tak bardzo się martwisz, aby kogoś nie skrzywdzić, nie porzucaj medycyny - tacy lekarze są potrzebni. Ale jak nabierzesz doświadczenia, ten stres będzie mniejszy. A odpoczynek jest potrzebny, aby efektywnie pracować! Nie chciałabym, aby operował mnie lekarz, który całą noc uczył się do egzaminu.

So lip 01, 2017 6:06 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dzięki za odpowiedź !

Wt lip 04, 2017 5:40 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Znajdź mądrą równowagę. NIGDY nie będziesz wiedział wszystkiego. To swietnie, ze sie kształcisz, ale nie : 1) długotrwalym kosztem własnego zdrowia (niedosypianie, niedojedzenie itp.) , 2) długotrwalym kosztem rodziny (ewentualne zaniedbanie normalnych relacji).
Jedno i drugie ostatecznie jest kosztem pacjentów, a ponoć na nich Ci zależy. Nie chcę, by leczył mnie rozbity, niedospany, niezbyt szczęśliwy, wiecznie galopujący, źle się żywiący lekarz perfekcjonista bez własnego życia..

Jeśli się okaże, w dluższej pespektywie (nie chodzi o okres robienia specjalizacji, czasowe kucie do egzaminu itp.) że nie umiesz kompletnie znaleźć równowagi, sensownych proporcji, to może znaczyć, że się do tej pracy nie bardzo nadajesz. Bo pod pozorem perfekcyjnej służby chorym szukasz czegos innego, i to głupim kosztem.

Dobrze jest umieć uznać swoje granice.

Pt lip 07, 2017 11:44 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Znam lekarza z piątką dzieci. Jakoś daje radę i nie narzeka. Pracuje codziennie do 16 w przychodni w szpitalu jako specjalista, a dodatkowo raz na tydzień odwiedza pacjentów z hospicjum domowego.

Tutaj pisała też kiedyś lekarka o nicku kropeczka_ns. Teraz ma czworo dzieci. Również zadowolona z życia.

Pisała m.in. na blogu: http://blog.wiara.pl/kropeczka_ns

Pt lip 07, 2017 7:20 pm