Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 2:55 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14512 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933 ... 968  Następna strona
 Aktualności II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
W kontekście zalinkowanego tekstu warto polecić też tę książkę:
Obrazek
autorstwa znanej polskiej teolożki, pani Zuzanny Radzik.

"Nota o książce
Historia wielkiego przemilczenia
W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory. Kiedy zmuszano je do porzucenia wiary, odważnie przyjmowały śmierć na rzymskich arenach.

W świecie zdominowanym przez mężczyzn aktywność kobiet okazała się jednak nie do zniesienia.

Po wielkim wybuchu równouprawnienia, które przyniosła Dobra Nowina, pozycja kobiet była stopniowo osłabiana. Już we wczesnych opisach męczeństwa ich ciała zostały uprzedmiotowione i zseksualizowane. Rozpowszechniło się przekonanie, że jedynie męskość (nawet u kobiet) sprzyja rozwojowi świętości i odwagi, a kobiecość tożsama jest z duchową ułomnością, cielesnością i grzechem.

Te, które kładły fundamenty chrześcijaństwa, zostały pozbawione znaczenia i zapomniane. Do dziś wielu badaczy traktuje dzieje Kościoła jak historię mężczyzn. Najwyższa pora to zmienić."

Nadchodzi z dawna oczekiwana i bardzo potrzebna rewolucja w Kościele i należy mieć nadzieję, że wyciągnie ona Kościół RK z głębokiego kryzysu w jakim od dłuższego czasu tkwi.

N paź 07, 2018 8:55 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Dygresja
Kryzys i podnoszenie się z niego są chronicznym stanem Kościoła, który składa się z grzeszników ciągnących w przepaść i świętych, którzy wskazują nadzieję i podnoszą go z upadku. Kościół sam to załatwia. Czytałam, że obecnie amerykański Kościół staje się najbezpieczniejszym miejscem dla dzieci. Grzechy w Kościele były, są i będą. Już św. Augustyn podkreślał: Prawdziwi pasterze powinni paść owce a nie siebie. Temat aktualny, ale chyba jego kontynuowanie wymaga odrębnego tematu. Mylone są bowiem przyczyny ze skutkami.

Ja tam widze o. Dolindo czy św. oj .Pio, którym Bóg powierzył misję oczyszczania kapłaństwa...i byli prześladowani przez instytucjonalny Kościół. Czynili to wedle logiki Bożej a nie świeckiej. To fundament bez którego działania insytytucjonalne są nieskuteczne. Inna logika. :)

Kobiety zawsze pełniły w Kościele ważną rolę i są papierkiem lakmusowym prawdziwego proroka. Przy kardynale Wyszyńskim zawsze były kobiety. Pełnią inną rolę, ale ważenie zasług odbywa się na Bożej wadze.

N paź 07, 2018 9:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ja też uważam że. To słabość mężczyzn do płci pięknej, została zinstytucjonizowana w hierarchicznym Kościele. Czyli wylano dziecko z kąpielą ( kobiety ). Na krótkim etapie mogło to być niezbędne. Lecz na dłuższy czas, należało przywracać normalność równość i w tej dziedzinie ludzkiej aktywności.

N paź 07, 2018 9:27 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss,

nie dziw się, że patrzę na problemy Kościoła z pozycji obserwatora zewnętrznego. To może nawet dawać mi lepszą perspektywę i prawdziwszy obraz od ludzi znajdujących się wewnątrz.
Poza tym nie sądzę aby pani Zuzannie Radzik i katoliczkom spod znaku Catholic Women Speak chodziło o taki wpływ kobiet na Kościół jaki miały panie przy kardynale Wyszyńskim.

witoldm,

Cytuj:
Ja też uważam że. To słabość mężczyzn do płci pięknej, została zinstytucjonizowana w hierarchicznym Kościele. Czyli wylano dziecko z kąpielą ( kobiety )

Przyznaję, że nie rozumiem powyższego zdania. Słabość mężczyzn do kobiet spowodowała wypchnięcie przez nich kobiet do zagrody z inwentarzem na setki lat?
W mojej ocenie powodem tej niegodziwości, w której ciągle tkwimy, była męska żądza władzy a nie uwielbienie kobiet.
Cytuj:
) Na krótkim etapie mogło to być niezbędne.

Mógłbyś wyjaśnić, co przez to rozumiesz?

N paź 07, 2018 10:15 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Istnieje taka metoda. Rzuca się coś nie tyle kontrowersyjnego, co bulwersującego po którym na skutek poczucia oczywistego fałszu rosną emocje krzywdy. Pojawia się chęć natychmiastowej reakcji, sprostowania, po którym mnoży się bulwersujące wypowiedzi dla osiągnięcia jeszcze większego efektu.

Bzdura, nieprawda lub kłamstwo umierają bez zainteresowania.

N paź 07, 2018 12:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak by to właśnie wyglądało. Nie wiem czy rozumiesz tekst, słabość do kobiet? Słabość to słabość, nic dobrego. Mężczyzna mężczyźnie nie odpuści, w takiej samej sytuacji. Za to kobietom często wiedząc o tym mężczyzna odpuszcza, że by nie powiedzieć kryje ją.
Wiedząc o tym dobrze decydent płci męskiej, będzie tworzył zaporę przed takimi ułomnościami. Oczywiście decydent który dobrze używa rozumu. Efekt tego rozwiązania, bezżenność kapłanów.
Teraz czy to było dobre? Napisałem że na pewien czas tak, dlatego że. Jeśli się chce pozbyć słabości, to można na pewien czas od niej uciec. Tu nie dobieranie sobie kobiet w swej misji, jest tą ucieczką. Lecz potem trzeba się zmierzyć z problemem własnej słabości. Wyjątkiem są gosposie, czyli inny status aniżeli żona. Czyli potem kolejny krok pozwolić sobie na takie bliższe związki. Lecz po to by nauczyć się własnego dystansu do tego, jak kobieta wpływa na me postępowanie. Czyli by zachować dystans do swych myślnych wyobrażeń. By nie ulegać jch wdziękowi. Bo po prostu odpowiada kapłan najpierw za to, do czego się zobowiązał. Do słurzenia obu płciom. By pochamować ten rodzaj swego chcenia, bycia bliżej kobiet by nie podporządkowywać tych innych spraw obowiązkowych, owej kobiecie najpierw. Mężczyźnie ten rodzaj dążeń, biologia podpowiada. Dlatego jest trend do jednej partnerki i żadnej innej. W takich służbach które mają uczyć bezstronnych zchowań. A takie kapłaństwo jest, przynajmniej w naszym Kościele jest rozwiązany tak. Że w ogóle zakazano żenić się kapłanom. To co teraz wałkujemy to. Porażka tego rozwiązania z biologią. Tak bym to widział.

N paź 07, 2018 12:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur,

Cytuj:
Istnieje taka metoda. Rzuca się coś nie tyle kontrowersyjnego, co bulwersującego po którym na skutek poczucia oczywistego fałszu rosną emocje krzywdy. Pojawia się chęć natychmiastowej reakcji, sprostowania, po którym mnoży się bulwersujące wypowiedzi dla osiągnięcia jeszcze większego efektu.

Bzdura, nieprawda lub kłamstwo umierają bez zainteresowania.

Nie zepchniesz tego tematu pod dywan żadnymi sztuczkami. Nie uda Ci się też go zignorować. Poza molestowaniem dzieci przez duchownych, to będzie największe wyzwanie dla światowego Kościoła w nadchodzących dekadach.
A ja mam ogromną satysfakcję, gdyż zajmuję się nim od wielu lat i doczekałem przełomu w sprawie.

Powiem Ci jeszcze i to, że w mojej ocenie jesteś na tyle ograniczony, że nie dostrzegasz, iż upodmiotowienie kobiet w Kościele jest być może ostatnią i największą szansą na odrodzenie katolicyzmu. Mam nadzieję, że na czele Kościoła stoją ludzie o bardziej otwartych umysłach.

N paź 07, 2018 3:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm,

napisałeś wiele ładnych zdań, niektóre są bardziej, inne mniej trafne, ale całość w mojej ocenie służy przykryciu sedna. A jest nim fakt, że celibat jest stanem nienaturalnym, a patriarchat służy, nie ochronie kobiet, ale ich podporządkowaniu mężczyznom. W efekcie mamy sytuację, że mężczyźni nauczają z ambon i piastują wysokie funkcje w kościelnych strukturach, kobiety zmywają podłogi i dekorują ołtarze kwiatami.
To jest nie do utrzymania, jeżeli chcecie by Kościół RK był religią światową a nie małą lokalną sektą.
Uważam, że tylko kilka lat dzieli nas od przełomowych decyzji Watykanu w tej sprawie.
Zgadzam się w pełni z ostatnim zdaniem - tak celibat jest z góry skazany na porażkę w walce z biologią, albo jak wolisz, z ludzką naturą.

N paź 07, 2018 3:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Zgadzam się w pełni z ostatnim zdaniem - tak celibat jest z góry skazany na porażkę w walce z biologią, albo jak wolisz, z ludzką naturą.

To ciekawe...exter piszę o nierówności płci. Czyli facet z facetem to już patologia, sprzeczna z naturą:) o ty homofobie!

N paź 07, 2018 4:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter
To że zajmujesz się takimi sprawami wiele lat to jedno. Lecz jeśli to robisz tendencyjnie, to zwyczajnie partaczysz robotę. Piszę na podstawie twego wpisu. Skierowałeś do mnie takie słowa, że służy mój wpis przykryciu problemu. Jest to ewidentne świadome kłamstwo. Bo niby jak możesz bez wiedzy której szukasz, określić bezbłędnie że ja coś ukrywam. Akurat w moim przypadku to raczej jest odwrotnie, nie chcę kamuflarzu, nie chcę by ktoś mnie nim częstował. Nie mam powodu bronić zła, bo lubię czysty teren prawdę. Może to moja słabość na tym zakłamanym świecie, ale trudno ze słabościami walczyć. To akurat wiem, bez względu na to, czego dotyczy słabość. Wiem że jedna drugiej nie jest równa. Jeśli tak oceniasz innych jak to wykazujesz w dyskusji ze mną, to niewiele warta twa wiarygodność. Nie piszę tu w imieniu innych, także Kościoła, a w imieniu własnym. Ja znów siebie złapałem na tym, że zbyt polubownie traktuję działania innych ludzi, zwłaszcza to co prezentują na tym forum. Ale na szczęście nie mam żadnej ważnej funkcji na tym świecie, to nabroić nie jestem w stanie.

N paź 07, 2018 4:44 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
witoldm,

wybacz, jeśli Cię uraziłem, nie miałem takiej intencji. Byłem trochę zirytowany postem Robura chcącego uwalić temat zamilczając go. Po czasach PRLu jestem cholernie uczulony na takie praktyki. Ale to mnie nie usprawiedliwia, powinienem z większą uważnością podchodzić do postów innych userów, co obiecuję robić w przyszłości.

Na kilku forach od ponad dekady staram się przyciągać uwagę do problemu traktowania kobiet w cywilizowanych patriarchalnych społeczeństwach. Na początku spotykałem się z kompletnym niezrozumieniem ważności tych spraw, ale po tych kilku latach doczekałem i parytetów płci na listach wyborczych, światowej akcji "me too" a teraz "buntu" katolickich teolożek w Watykanie. To naprawdę niesamowite tempo zmian i to zmian idących we właściwym kierunku.
Stąd moja ekscytacja oraz usatysfakcjonowanie.
Rozumiem, że to co mnie cieszy, u innych może wywoływać obawy, a nawet lęk. Ale sądzę, że te zmiany nastąpią bez względu na nasz stosunek do nich.

N paź 07, 2018 9:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Rozpowszechniło się przekonanie, że jedynie męskość (nawet u kobiet) sprzyja rozwojowi świętości i odwagi, a kobiecość tożsama jest z duchową ułomnością, cielesnością i grzechem.

Zgadzam się z Tobą co do tego, że kobiety są niesłusznie sprowadzane do podrzędnej roli w KK, jednak częściowo to rozumiem.

Patriarchat katolicki to wynik błędnej interpretacji patriarchatu chrześcijańskiego. Bo to nie chodzi o to, że biologiczna kobieta nie powinna być kapłanem, tylko mentalna kobieta nie jest godna takiej funkcji.

Mentalna kobiecość przejawia się w takich cechach jak neurotyczność, bierność, brak odwagi, brak odpowiedzialności, chorobliwa ugodowość, brak stanowczości, mała pewność siebie etc... a to wszystko rezultat małej wiary w Boga.

Chyba zgodzimy się, że kapłanem powinna być osoba o silnej, gorącej wierze, a nie wystraszona szara myszka... Inna sprawa, że pewnie większość katolickich kapłanów płci męskiej to takie mentalne kobiety.

N paź 07, 2018 9:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Nie sądzisz że kobiety powinny być kobiece?

N paź 07, 2018 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Nie sądzisz że kobiety powinny być kobiece?

Zależy co rozumiesz przez kobiecość. Jeśli opiekuńczość, empatię, intuicję, pogodę ducha etc. to jak najbardziej jestem za tym, żeby kobiety były kobiecie. Ba, jestem za tym, żeby mężczyźni byli kobiecy w takim sensie.

Jednak jeśli przez kobiecość rozumiesz bojaźliwość, fałszywość, bierność, brak własnego zdania, podstępność to zdecydowanie nie jestem za tym, żeby kobiety ani mężczyźni byli kobiecy. Te cechy zabijają nasze człowieczeństwo.

N paź 07, 2018 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
towarzaski.pelikan,

patriarchat to...patriarchat, nieważne czy chrześcijański, katolicki, żydowski, islamski, albo świecki. To dominacja mężczyzn nad kobietami w sferze publicznej. I nie ma ona żadnego związku z wiarą w Boga, bogów, za to wiele wskazuje na jej związki z naszą biologiczną strukturą.
Monoteistyczny Bóg był używany do ideologicznego uzasadnienia patriarchatu, stąd się wzięło - "Ojcze nasz, któryś jest..."

Więcej napiszę po powrocie z pracy.

Pozdrawiam

Pn paź 08, 2018 6:45 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14512 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 927, 928, 929, 930, 931, 932, 933 ... 968  Następna strona