Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 18, 2019 7:20 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012 ... 1017  Następna strona
 Aktualności II 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Aktualności II
Nikt nie broni "komuchom" żyć w RP. Problem jest w tym, kiedy ci z wyższego szczebla usiłują przerobić sobie Polskę na prywatny folwark.

Pn lut 11, 2019 7:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
bergamotka,

Cytuj:
exeter napisał(a):
W naturze nie występuje ostry podział według jasnych kryteriów, jest cała gama stanów pośrednich. Dotyczy to zarówno definicji gatunku, jak i definicji istoty ludzkiej.

Bla, bla, bla
Ty powołałeś się na swoją wiedzę, a ta się wiąże z nauką -i właściwą dla niej metodologią - nie naturą. Nie oczekuję od ciebie bynajmniej prawnych definicji, ale wskazania źródeł skąd zaczerpnąłeś swoja wiedzę. Bo póki okazuje się że tyle tego było że czegoś co się da zweryfikować nie jesteś w stanie podać. Własne doświadczenie ojcostwa, dobre sobie. Jesteś/byłeś ojcem jakiejś bliżej niekreślonej "istoty"? Przestań traktować ideologię względnie swoje doświadczenia jako naukę to może uda ci się pisać z większym sensem. Bo nawet na tzw. chłopski rozum - jakim cudem z dwojga ludzi może zrodzić się coś innego rodzaju niż ludzki?

Dzielisz włos na czworo. Uważasz, że płód to człowiek, to wyjmij go z brzucha mamy i każ mu żyć.
Na tej samej zasadzie sterta części, jest w Twojej ocenie autem. Siadaj za kierownicą i ruszaj w drogę, powodzenia. :wink:
To co zrobili mama i tata i ulokowane jest w macicy, jest człowiekiem in spe. Inaczej mówiąc, jeśli zostaną spełnione określone warunki, stanie się człowiekiem. Jest wyposażone w ludzki "plan budowy", czyli genom, ale to tylko obietnica na przyszłość.
O swoim doświadczeniu ojcostwa wspomniałem, gdyż pamiętam ogromną obawę o to, czy moje potomstwo urodzi się zdrowe i uczucie ulgi, gdy okazało się, że jest Ok.
Cytuj:
exeter napisał(a):
To one pomagają ustalić, które z ciężkich uszkodzeń płodu kwalifikuje się do przerwania ciąży, a które podlega leczeniu i rokuje na przyszłość? I tu żadne prawo nie jest potrzebne, wystarczy wiedza i doświadczenie lekarza. Sądzę nawet, że prawo może szkodzić, jeśli w jego uchwalaniu maczali palce politycy skrajnie zideologizowani.

Napisał ktoś kto najwyraźniej wierzy że dwoje ludzi może spłodzić coś co nie jest człowiekiem - i to nie z uwagi na przyjętą fikcję prawną ale naturę. I na dodatek o uznanie którego lekarza chodzi - bo np. procedura zaproponowana przez pediatrę wyżej cytowanego jednak ci nie odpowiada. Ale mnie interesują przede wszystkim o te wady które kwalifikują do przerwania ciąży a jednocześnie podlegają leczeniu i rokują na przyszłość gdy do aborcji nie dojdzie.

Przepraszam, a kto według Ciebie ma taką decyzję podejmować, jeden z drugim osieł w Sejmie, nie potrafiący nawet przycisnąć właściwego guzika podczas głosowania?
Prosiłaś mnie o argumenty natury naukowej wywodzące się z wiedzy o fazach rozwoju embrionów. Wiesz, że zarodek w swoim rozwoju odtwarza ewolucję istot żywych? W pewnym momencie wytwarza skrzela, a także gadzi ogon. Gdy dochodzi do zaburzeń rozwojowych te przejściowe fazy mogą się utrwalić, może mieć dwie głowy, albo nie mieć kończyn. Czym wtedy jest w Twojej ocenie?
Człowiekiem?
Różnimy się tym, że w przypadku gdybyś, czego Ci nie życzę, zdecydowała się coś takiego urodzić, szanowałbym Twoją decyzję i nie pozwoliłbym sobie na jej ocenianie. Tym bardziej nie pozbawiałbym Cię środków publicznych przeznaczonych na opiekę.
Zostawiłbym Ci wybór, gdyż w takim przypadku wyłącznie matka ma prawo decydowania. Nie ma takiego prawa, ani lekarz, ani państwo, ani tym bardziej Kościół i jego duchowni.
Cytuj:
No dobra exeter ale gdybym nie była katoliczka to czemu miałyby mnie interesować kaprysy i starania jakieś kobiety - chciała sobie urodzić dziecko to niech rodzi i buduje sobie więzi ale niech utrzymuje je i leczy z własnych środków skoro ma wadę/chorobę identyczną lub porównywalną do tych które kwalifikują do przerwania ciąży. Serio, kiedy nie byłam katoliczką to totalniackie zapędy lewaków absolutnie mnie nie kręciły.

Nie rozumiesz, że totalniackie zapędy są istotą Waszych działań? To Wy narzucacie wszystkim własny pogląd, nie biorąc pod uwagę zdania innych.
Wasza prawda jest jedynie słuszna, a kto się z nią nie zgadza, zasługuje na stos.
Współczesne społeczeństwa funkcjonują na trochę innych zasadach, i dziękujcie Bogu, że tak jest. Gdyż nie zastosują wobec Was metod które Wy teraz stosujecie.
Cytuj:
exeter napisał(a):
Ale najważniejsze jest to, że poród jest także sprawdzianem sprawności nowego organizmu. Jeśli dotrwał on do tego momentu i przeżył go, to zasługuje na danie mu szansy.

Oczywiście, i korzystając dalej ze starych dobrych wzorców proponuję by jako oznakę że dziecko urodziło się żywe przyjąć wydanie przez niego krzyku. Osobniki niezdolne do tego jako że nie przeszły sprawdzianu pomyślnie a zdeformowane jako budzące wątpliwości do jakiego gatunku należą wyrzuci się w przepaść.

Reductio ad absurdum? ;)

Pn lut 11, 2019 7:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Nie rozumiesz, że totalniackie zapędy są istotą Waszych działań? To Wy narzucacie wszystkim własny pogląd, nie biorąc pod uwagę zdania innych.
Wasza prawda jest jedynie słuszna, a kto się z nią nie zgadza, zasługuje na stos.
Współczesne społeczeństwa funkcjonują na trochę innych zasadach, i dziękujcie Bogu, że tak jest. Gdyż nie zastosują wobec Was metod które Wy teraz stosujecie.

Oj, oj. Temu kto mówi że dwa plus dwa równa się cztery też mówisz że narzuca swój pogląd innym? Bo milionom jest wygodnie przyjąć że to 3? Zresztą sam mówiłeś że granica jest tam gdzie ja się postawi, to powinieneś rozumieć że niekoniecznie musisz to ty ją ustala. Bo jak ty nawet nie tyle że stawiasz granice, ale decydujesz kto jest człowiekiem a kto nie, to git - bo miliony z rożnych kręgów kulturowych doszły czegoś to trzeba traktować poważnie - jak inni to lament. A nas, katolików, we wszystkich kręgach kulturowych jest zdecydowanie więcej niż miliony, mamy historię dłuższą niż parę ostatnich dekad i jakoś tą estymą nas nie darzysz. Gdzie tu konsekwencja?
exeter napisał(a):
Reductio ad absurdum? ;)

Zbyt skromny jesteś - jak już pisałam barbarzyństwo w czystej postaci.

Ostatnio edytowano Pn lut 11, 2019 7:44 pm przez bergamotka, łącznie edytowano 1 raz

Pn lut 11, 2019 7:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybacz exeterze, że tak ni z gruszki ni z pietruszki dołączam do dyskusji, ale twój post sprowokował mnie do zadania pytania. Jeśli dobrze odczytuje twój tok myślenia, to można ten wniosek sprowadzić do takiego stwierdzenia: "owszem płód ma chromosom który posiadają wyłącznie ludzie, ale z racji na niepełny rozwój, człowiekiem być raczej nie może".

Wyobraziłem sobie właśnie człowieka bez rąk i nóg, po wypadku.
I myślę, że miał byś kłopot gdybym zapytał kim on jest ? Jakie prawo powinno go obejmować i jak powinno zachować się w stosunku do niego społeczeństwo ? ;)

Pn lut 11, 2019 7:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka,

Cytuj:
Oj, oj. Temu kto mówi że dwa plus dwa równa się cztery też mówisz że narzuca swój pogląd innym? Bo milionom jest wygodnie przyjąć że to 3? Zresztą sam mówiłeś że granica jest tam gdzie ja się postawi, to powinieneś rozumieć że niekoniecznie musisz to ty ją ustala. Bo jak ty nawet nie tyle że stawiasz granice, ale decydujesz kto jest człowiekiem a kto nie, to git - bo miliony z rożnych kręgów kulturowych doszły czegoś to trzeba traktować poważnie - jak inni to lament. A nas, katolików, we wszystkich kręgach kulturowych jest zdecydowanie więcej niż miliony, mamy historię dłuższą niż parę ostatnich dekad i jakoś tą estymą nas nie darzysz. Gdzie tu konsekwencja?

Ależ darzę Was estymą, najlepszy dowód, że z Wami rozmawiam. :)

Nie żądam dla siebie wyłącznego prawa do decydowania, chcę by takie prawo przysługiwało wszystkim stronom sporu o aborcję, w tym przede wszystkim kobietom.
Jesteście bardzo liczni, stanowicie największą grupę religijną na świecie, a jednak we wszystkich krajach gdzie zdecydowano się oddać decyzję o dopuszczalności przerywania ciąży ludziom, jest ona legalna. Nawet w tradycyjnych katolickich społeczeństwach: Włoch, Hiszpanii i Irlandii.
Zastanów się proszę, dlaczego ludzie decydowali w ten sposób?

Pn lut 11, 2019 7:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prawa zabijania ludzi. Pisz zgodnie z prawda, exeter.

Pn lut 11, 2019 7:57 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Witaj Jozku,

cieszę się, że się odezwałeś. :)
Cytuj:
Jeśli dobrze odczytuje twój tok myślenia, to można ten wniosek sprowadzić do takiego stwierdzenia: "owszem płód ma chromosom który posiadają wyłącznie ludzie, ale z racji na niepełny rozwój, człowiekiem być raczej nie może".

Wyobraziłem sobie właśnie człowieka bez rąk i nóg, po wypadku.
I myślę, że miał byś kłopot gdybym zapytał kim on jest ? Jakie prawo powinno go obejmować i jak powinno zachować się w stosunku do niego społeczeństwo ? ;)

Z Twoim przykładem nie miałbym żadnego kłopotu - oczywiście taki osobnik jest człowiekiem. Tak samo, jak osoba z ciężkim uszkodzeniem mózgu, osoba psychopatyczna, czy chora na śmiertelnie groźną chorobę zakaźną.
Mają one prawa ludzkie wynikające z faktu ich nabycia w momencie narodzin. Nie istnieje procedura prawna, czy religijna, na mocy której można pozbawić kogoś człowieczeństwa. Przynajmniej nie w krajach cywilizowanych.

Zarodek, a potem płód, w mojej ocenie dopiero aspirują do tego stanu i przy spełnieniu określonych warunków osiągną go w przyszłości.

Jozku, żebyśmy dobrze się rozumieli, jestem wyznawcą idei świętości życia. Pragnąłbym, żebyście z takim samym zaangażowaniem bronili każdego życia, nie tylko ludzkiego i nie tylko poczętego. Ale to zmusza do stosowania kompromisów. Na przykład akceptowania konieczności kontrolowania przyrostu ludzkiej populacji. Jeśli antykoncepcja wszelkiego rodzaju może się do tego przyczynić, to jest czymś dobrym gdyż chroni życie.

Pn lut 11, 2019 8:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Zastanów się proszę, dlaczego ludzie decydowali w ten sposób?

Zapewne z różnych. Ty sam jesteś dość wdzięcznym ich reprezentantem - ale nie będę dokonywać bliższej analizy bo nie jesteś wszak przedmiotem tego wątku. Ogólnie ludzie z lubością przerzucają swoją odpowiedzialność na innych - Ewa mi dała i zjadłem, wąż mnie zwiodl - a dzieci nawet te narodzone głosu nie mają. Więc to one ponoszą konsekwencje demoralizacji i głupoty dorosłych.

Pn lut 11, 2019 8:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Witaj Exeterze

Uważam, że masz własne doświadczenia w temacie i wynikające z nich przemyślenia, które próbujesz mi narzucić. Z tej przyczyny jesteś zwolennikiem liberalnych rozwiązań prawnych w kwestii aborcji i utzymania tzw. kompromisu aborcyjnego, która w mojej ocenie jest karygodnym nadużyciem wolności wyboru. Sprzeciwiam się narzucaniu mi "obcych" poglądów i tworzenia tego typu regulacji prawnych...

Oczywiście tak nie uważam. :)

Nawiązywałem do twojej jeszcze wcześniejszej wypowiedzi. "My - Wam", coś narzucamy...I można się ze wzmocnionych okopów, wymieniać argumentami do białego rana. Ja bym wolał przy herbacie i ciasteczku, na spokojnie temat potraktować i bez takich, powiedzmy - uprzedzeń. Myślę że intuicyjnie rodzi się w nas sprzeciw w momencie jakiegokolwiek przymusu.Taka chyba nasza już natura - Polaka natura. Tylko że tutaj nie chodzi o bronienie, czy narzucanie, a o właściwą definicję pewnych pojęć.

A z racji, że rozmów w temacie aborcji pewnie już trochę odbyłeś, to zapewne wiesz że mojej strony padnie pytanie o "granicę". Dlaczego uważasz poród, za jakąś kluczową sprawę ? Przy czym, przyjmijmy że odchodzimy na razie od tematu jakichkolwiek regulacji prawnych i ochrony życia poczętego.

Cytuj:
Nie istnieje procedura prawna, czy religijna, na mocy której można pozbawić kogoś człowieczeństwa.

A tak z innej beczki jeszcze zapytam.

1010101010

Co nas definiuje ? Czym jest człowieczeństwo ? Kalkulacją zysków i strat, czy może czymś więcej ?

Dlaczego pytam?

Chciałem obiektywnie temat ugryźć i nie wplatać wątków religijnych. Niestety przekaz z którym chciałem sie podzielić, usłyszałem dawno temu akurat od JP2. Opisywał on film z aborcji. Dawniej metody aborcji były mało wyrafinowane. Papież mówił spokojnie, a zarazem śmiertelnie poważnie. Opisywał, dziecko w łonie matki, które próbowało rączkami bronić się przed agresorem... To było wstrząsające doświadczenie. Jednak nie chodzi mi teraz o ustalenie granicy mojej - twojej wrażliwosci, ale właśnie o zdefiniowanie pojęcia człowieczeństwa. Wypadało by bowiem, zbudować jakieś punkty odniesienia, coś na czym można by się w dyskusji oprzeć i do czego odwołać. I taka moja propozycja na początek. Cała reszta, myślę później.

Próbuje wprowadzić odrobinę porządku. Piszesz np. "o świętości każdego życia", a jednocześnie stawiasz * warunki tej świętości i życia (poród).Brakuje mi jednoznacznego i przejrzystego stanowiska. Jestem za, a nawet przeciw, odrobinę komplikuje sprawę. ;) Ustalając kwestię najważniejszą, pierwszą, cała reszta spraw pomniejszych jakoś się nam ułoży.

Pn lut 11, 2019 9:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Exeter, bez kitu... czwarty dzień już czekam na Twoje argumenty :P Napisałeś, że nie bawisz się w rozważanie teoretyczne, tylko opierasz na autorytetach etyków. Argument z autorytetu nie jest argumentem najwyższych lotów, ale ok. Zawsze to coś. Czekam, czekam i zaczynam nabierać przekonania, że nie znalazłeś żadnej solidnej podstawy swoich poglądów i po cichu wycofujesz się z dyskusji.

Ludzie mają potrzebę bycie spójnymi ze swoimi wcześniejszymi decyzjami. Czy słusznie podejrzewają niektórzy użytkownicy, że Twoja próba merytorycznej obrony prawa do aborcji wynika właśnie z tego?

Pn lut 11, 2019 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Filozoficzna dysputa na ten temat toczy sie caly czas.
W moim kraju zdecydowano ze jest to wylaczna sprawa osob bezposrednio w ciaze zaangazowanych czyli kobiety bedacej w ciazy i jej lekarza, a ani panstwo ani jakakolwiek religia nie maja tu nic do gadania.

Pn lut 11, 2019 10:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
LOL, a chociaż w tym niemal raju na ziemi konsekwentnie zwolniono z obowiązku alimentacyjnego mężczyzn - w zacofanych krajach jeszcze traktowany jako sprawcy ciąż. Czy tam jacys jelenie, względnie mający nadwyżki finansowe, którzy choč nie są bezpośrednio zaangażowani w ciążę - kto wie, może w ogóle nie zaangażowani, w każdym razie mniej zaangażowani niż lekarze - to nadal łożą fiansowo?

Pn lut 11, 2019 11:01 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Adam M. napisał(a):
W moim kraju zdecydowano ze jest to wylaczna sprawa osob bezposrednio w ciaze zaangazowanych czyli kobiety bedacej w ciazy i jej lekarza, a ani panstwo ani jakakolwiek religia nie maja tu nic do gadania.

To chyba jeszcze głupszy argument niż podał Exeter z tym wyborem. O tym czy wolno zabijać ma prawo decydować tylko bezpośrednio zainteresowana osoba, czyli zabójca. Genialne.

Pn lut 11, 2019 11:09 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
http://www.radiomaryja.pl/informacje/ty ... smiercona/
Przyklad prawa kanadyjskiego, które anektuje sumienia lekarzy. We Włoszech mamy już wyroki sądowe dla lekarzy. To dysputa filozoficzna? Realny gwałt na sumieniu lekarza?

Pn lut 11, 2019 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bergamotka - w zaleznosci od wielu czynnikow osoba bedaca glownym utrzymujacym rodzine zobowiazana jest do alimentow w stosunku do wspolmalzonka i dziecka w razie rozwodu lub separacji.
Jezeli o to sie pytalas bo nie bardzo twoj post rozumiem.

Pn lut 11, 2019 11:44 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 1006, 1007, 1008, 1009, 1010, 1011, 1012 ... 1017  Następna strona