Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So paź 21, 2017 12:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 "Program 500+" 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Program 500+"
Macie inne zdanie niż ja, czyli zabetonowaliście się w tezie przed dyskusją. Jak zwykle... :-D

Pt lip 28, 2017 7:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisała

Cytuj:
I jako taka prowadzi do określonych skutków, jak przyzwyczajenie do życia z zasiłków osób, które mogłyby same na siebie zapracować. Oczywiście, to nie wygląda tak, że pracownicy korporacji, prawnicy i lekarze z dnia na dzień rzucą swoje prace. Będzie powiększała się jednak grupa osób, które mając skromne środki na przetrwanie, rezygnują z podejmowania aktywności zawodowych. Bo po co do pracy za 1500 zł ma wracać matka dzieci, która tyle samo, co zarobiła, otrzyma teraz od państwa?
Jednocześnie coraz mniej pracujących utrzymywać będzie tych niepracujących.

Owszem, lecz to tylko jedna strona medalu.
Rzecz w tym, że inne państwa w Europie postępują podobnie. Nie robiąc tego będziemy mądrzejsi od nich?
Po II wojnie światowej przyrost naturalny w Polsce wynosił ... 19,3 promila ! Był ze 13-14 razy wyższy niż obecnie. To efekt potworności wojny i instynktu przetrwania - życia. Brak wojen, kataklizmów pochłaniających miliony ofiar spowodował zwielokrotniony efekt odwróconej piramidy. Zwiększony przyrost naturalny tego nie zmieni, lecz jeszcze pogłębi.
Jeśli stara sie zwiększyć przyrost naturalny zastępując instynkt przetrwania pieniędzmi, znaczy bierze sie pod uwagę inne czynniki. Może wybuchnąć wojna do której sie dąży, przyjść kataklizm. Co by nie nastąpiło, lepiej mieć więcej dzieci niż mniej.
Inna rzecz, to sytuacja kiedy bogaci drenują biedniejszych z ludzi, obecnie najcenniejszy "towar". My też jesteśmy drenowani, stąd zwiększenie przyrostu jest jakimś ratunkiem.
W ostatecznym rachunku to się liczy.

Cz sie 03, 2017 9:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Twierdzisz, że program 500+ to inwestycja. Sęk w tym, że nie potrafisz w żaden sposób wytłumaczyć sensu tej "inwestycji". A jest ona bardzo kosztowna.

Wychowaliśmy z mężem piątkę dzieci bez "rodzinnego".Byliśmy postrzegani przez wielu jako rodzina patologiczna,albo przez "przyjaciół" po prostu wyśmiewani.
Pan Bóg dał dzieci ale dał i na dzieci- sypał pełnymi garściami. Nie zamieniłaby mojej rodziny na żadną inną. Obecnie czworo pracuje, jeden poszedł na studia.
Matki, które otrzymują 500+ więcej wydają. Zwiększ a się obrót towarami.
To już nie są dywagacje, lecz liczby, które mówią za siebie-ubranka, kolonie wczasy, zabawki, przybory szkolne. Każdy towar jest opodatkowany, zaś większość artykułów dziecięcych o ile wiem, ma 23% WAT. 500+ sprawia,że ludzi stać na dzieci. Czy chcą je mieć- to inna kwestia. Pewnie inni będą chcieli inni nie.

Cz sie 03, 2017 9:45 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Robur, wybacz, ale nie do końca rozumiem sens Twojej argumentacji, mam wrażenie, że piszesz o swoich pewnych emocjonalnych skojarzeniach, mnie to nie przekonuje. Ten lęk przed wojną, to poczucie bycia "drenowanym" - to chyba dość irracjonalne.

Mareto, nie ma co się przejmować komentarzami złośliwców. Zawsze znajdzie się ktoś "życzliwy" to będzie się chciał dowartościować jechaniem po nas bo mamy dużo dzieci/mało dzieci/bo nie mamy dzieci itp. Najlepiej takie osoby po prostu ignorować.

Cytuj:
Matki, które otrzymują 500+ więcej wydają. Zwiększ a się obrót towarami.
To już nie są dywagacje, lecz liczby, które mówią za siebie-ubranka, kolonie wczasy, zabawki, przybory szkolne. Każdy towar jest opodatkowany, zaś większość artykułów dziecięcych o ile wiem, ma 23% WAT. 500+ sprawia,że ludzi stać na dzieci.

Więcej wydają pieniędzy, które i tak byłyby w systemie lub pieniędzmi, które na ten cel zostały pożyczone i które, te dzieci, gdy dorosną, będą oddawać z odsetkami ze swoich podatków. Redystrybucja nie tworzy żadnej wartości dodanej w skali gospodarki. Może jedynie pomóc "przetrwać".

Cytuj:
Każdy towar jest opodatkowany, zaś większość artykułów dziecięcych o ile wiem, ma 23% WAT.

Genialna inwestycja z punktu widzenia budżetu! 23 zł z każdych wydanych 100 ma szansę do niego wrócić! Będzie stratny tylko 77! Genialna inwestycja!

Żeby nie było, ja doskonale rozumiem korzyści z programu na poziomie poszczególnych rodzin, które wykorzystają dodatkowe środki bardzo sensownie. Ale takie argumenty o wpływie programu na kondycję całej gospodarki jak dla mnie zupełnie się nie bronią.

Wt sie 08, 2017 12:20 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):
Genialna inwestycja z punktu widzenia budżetu! 23 zł z każdych wydanych 100 ma szansę do niego wrócić! Będzie stratny tylko 77! Genialna inwestycja!

Proszę Cię Sahara! Jesteś inteligentna i zaradna. Masz kupę talentów z mężem więc jest i kasa. Inni są mniej zaradni. Gospodarka idzie w kierunku innowacyjności. Ta jest nagradzana wyższym wynagrodzeniem. Czyli tylko innowacyjni mają mieć dużo dzieci?

Zarządzam dużą Spółką i nie uważam, że mam większe prawo do dzieci niż moi pracownicy. A koszty redystrybucji, to jak zawsze koszty - nikt ich nie chce ale bez nich nie ma zysku.

Wt sie 08, 2017 12:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Każdy ma zarówno prawo do posiadania tak wielu dzieci jak tylko chce jak i do ich utrzymania. Prawo jednego człowieka nie może wiązać się z obowiązkiem drugiego.
Równie dobrze mógłbym napisać, że sprzątacz ma takie samo prawo do sportowego samochodu jak prezes dużej firmy. No ma, ale nikt nie ma obowiązku fundować mu tego samochodu.

Wt sie 08, 2017 12:54 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie uważam, że dzieci należy przyrównywać do samochodu sportowego. Myślenie zaś Twoje powoduje że jedna kasta będzie uprzywilejowana. Było już tak w 19 wieku. Skończyło się komunizmem. Prawda jest taka że niektóre zachowania i postawy takie jak rodzina są społecznie pozytywne. Jeżeli więc pośrednio obciążę człowieka, który ma zachowania społecznie mniej korzystne (wybór życia bogatego imprezowego singla), to to jest funkcja jaką Państwo powinno pełnić. Dawniej było bykowe, które było sankcją za społecznie negatywne postawy. 500+ to jest odwrócone bykowe, które wspiera społecznie pozytywne zachowania i postawy.

Wt sie 08, 2017 1:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nigdy nie pisałam, że tylko innowacyjni mają mieć dzieci. Nie pisałam nawet, że nie należy pomagać tym jak to określiłeś "mniej innowacyjnym".

Podkreślam jedynie, że moim zdaniem pomoc społeczna, jeśli ma być skuteczna, to nie powinna uzależniać, lecz prowadzić do tego, by rodzina w jakiś czas po jej otrzymaniu mogła stanąć na nogi i zacząć zarabiać sama na siebie.

Poza tym nie przesadzałabym z tą innowacyjnością. Pewnie, jest ona kluczowa dla rozwoju gospodarki, ale do tego, by zwyczajnie utrzymać siebie i swoją rodzinę na przeciętnym poziomie zwykle wcale nie jest konieczna. Można spokojnie pracować jako kafelkarz czy księgowa i mieć dochody wystarczające na utrzymanie rodziny. Do tego wcale nie potrzeba ponadprzeciętnych talentów, jedynie zwykła pracowitość i rzetelność.

Inna sprawa, to osoby, które decydują się na dzieci, nie myśląc o tym, za co je utrzymają i nie planując pracować. To już zwykła nieodpowiedzialność.

Wt sie 08, 2017 1:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
Prawda jest taka że niektóre zachowania i postawy takie jak rodzina są społecznie pozytywne. Jeżeli więc pośrednio obciążę człowieka, który ma zachowania społecznie mniej korzystne (wybór życia bogatego imprezowego singla), to to jest funkcja jaką Państwo powinno pełnić.

500+ niestety tak nie działa. Społecznie korzystne jest kiedy najwięcej dzieci posiadają elity a najmniej patologia. 500+ odwraca te proporcje. Gdyby rządzącej partii naprawdę zależało na wsparciu rodzin wielodzietnych a nie na uzależnieniu społeczeństwa od państwa, to wprowadziłaby ulgi podatkowe zamiast zasiłków.

Nikt nie ma prawa narzucać stylu życia drugiemu człowiekowi. Najkorzystniejsze społecznie byłoby jakby wszyscy chodzili jak w zegarku. Coś jak w filmie "dawca pamięci". Jednak jeśli ktoś wybierze życie singla i wieczne imprezy to wara rodzicom od jego pieniędzy.

Wt sie 08, 2017 1:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
ZYL, to co piszesz to czysta demagogia i śmierdzi komunizmem :/

Rodzina może być zjawiskiem społecznie pozytywnym - gdy rodzice pracują, dzieci są zadbane, to jak najbardziej. Ale rodzina, w której rodzice nie pracują (pomijam niepełnosprawnych) i obchodzi ich tylko to, by narobić jak najwięcej dzieci, to państwo zapewni im źródło utrzymania - to dla mnie patologia. I państwo powinno walczyć z takimi zjawiskami, a nie je utrwalać.

Zachowania singla nie muszą być społecznie mniej korzystne (może inwestować, wydawać pieniądze na cele charytatywne albo edukację), ponadto jeśli działa w granicach prawa, za swoją pracę płaci podatki - to państwu nic do tego.

W Polsce nie mamy obecnie sytuacji, gdy dzieci na ulicach umierają z głodu - także przed wprowadzeniem 500+ Bieda, która istnieje, to najczęściej skutek zaniedbań dorosłych.

Wt sie 08, 2017 1:26 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ze statystyk wynika, że postaw patologicznych o których mówisz jest 2%. Czyli pozytywne skutki ustawy dotyczą 98% i jest to dobry wynik.

Poza tym ustawy przygotowane są na trudniejsze czasy. Dżewiej trudniej było utrzymać pracę. Strach przed jej utratą, oraz szacowany okres otrzymania ewentualnej nowej posady rodził lęk przed dziećmi. Widziałem to w postawach moich pracownic, a nie mogłem dać im więcej. Z drugiej strony samotny kolega informatyk uprawiał turystykę seksualną za tysiące zylków.

Strach taki dotyczył ok 60% par. Jeżeli redystrybucja pozwoli z informatyka singla wyjąć chajs i zapewnić zabezpieczenie pracownikom (500 zł to naprawdę nie jest kasa cel dla większości społeczeństwa) to super.

Nie wiem też gdzie pracujesz ale u mnie innowacyjność załatwiłaby milion rzeczy. Zaś kafelkarz to umiejętności manualne - nie każdy je ma. Zanim się odnajdziesz w nowoczesnym zawodzie, to dobrze mieć jakieś zabezpieczenie dla dzieci.

A podejście to nie komunizm a era robotyzacji. Coraz więcej zajęć to będą usługi, a większość z tych usług nie została jeszcze wymyślona. Twoja propozycja stworzenia systemu stawiającego na nogi rodzinę spowoduje potrzebę zbudowania armii urzędników którzy będą kontrolować stawanie na nogi itp. O wiele taniej dać po równo, a nadwyżka i tak pójdzie w gospodarkę na oszczędności tworząc bazę kredytowa lub konsumpcję, tworząc podatki i obrót i miejsca pracy itd. Gdzie tu komuna:-)

Wt sie 08, 2017 1:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ze statystyk wynika, że postaw patologicznych o których mówisz jest 2%. Czyli pozytywne skutki ustawy dotyczą 98% i jest to dobry wynik.

Jakie statystyki konkretnie masz na myśli?

To, że ktoś nie jest patologią, nie oznacza jeszcze automatycznie, że na programie skorzysta i że da ona pozytywne skutki w dłuższej perspektywie.

Cytuj:
Widziałem to w postawach moich pracownic, a nie mogłem dać im więcej

Taaak, więc Państwo powinno wyręczać pracodawców w płaceniu pensji pracownikom XD

Cytuj:
Z drugiej strony samotny kolega informatyk uprawiał turystykę seksualną za tysiące zylków.

Nie popieram seksturystyki, ale z punktu widzenia gospodarki nie widzę powodu, by ją "napiętnować". Raczej edukacja w zakresie szeroko rozumianej etyki byłaby tu na miejscu.

Cytuj:
Strach taki dotyczył ok 60% par

Skąd te dane?

Cytuj:
Strach taki dotyczył ok 60% par. Jeżeli redystrybucja pozwoli z informatyka singla wyjąć chajs i zapewnić zabezpieczenie pracownikom (500 zł to naprawdę nie jest kasa cel dla większości społeczeństwa) to super.

Nie, to nie jest super. To jest karanie za pracowitość i przedsiębiorczość i okradanie ludzi z owoców ich pracy.

Cytuj:
500 zł to naprawdę nie jest kasa cel dla większości społeczeństwa) to super.

500 zł w sytuacji gdy pensja minimalna wynosi ok. 1400 zł na rękę to bardzo dużo.

Cytuj:
Nie wiem też gdzie pracujesz ale u mnie innowacyjność załatwiłaby milion rzeczy. Zaś kafelkarz to umiejętności manualne - nie każdy je ma. Zanim się odnajdziesz w nowoczesnym zawodzie, to dobrze mieć jakieś zabezpieczenie dla dzieci.

U mnie też innowacyjność jest ważna. Ale z drugiej strony i ludzie bez szczególnych uzdolnień mają mnóstwo możliwości, by na siebie zarobić - wymienione powyżej to tylko przykłady.

Cytuj:
Zanim się odnajdziesz w nowoczesnym zawodzie, to dobrze mieć jakieś zabezpieczenie dla dzieci.

Dlatego rozsądnie myślący człowiek najpierw myśli o postawieniu pierwszych kroków w pracy, o zdobyciu zawodu i odłożeniu jakichś pieniędzy, dopiero potem bierze się za rozmnażanie.

Cytuj:
i. Coraz więcej zajęć to będą usługi, a większość z tych usług nie została jeszcze wymyślona. Twoja propozycja stworzenia systemu stawiającego na nogi rodzinę spowoduje potrzebę zbudowania armii urzędników którzy będą kontrolować stawanie na nogi

Bez przesady, dużo jest możliwości wsparcia rodzin bez nadmiernego rozbudowywania biurokracji. Nawet wspomniane już tutaj ulgi podatkowe.

Cytuj:
O wiele taniej dać po równo, a nadwyżka i tak pójdzie w gospodarkę na oszczędności tworząc bazę kredytowa lub konsumpcję, tworząc podatki i obrót i miejsca pracy itd. Gdzie tu komuna:-)

No właśnie dokładnie ją opisałeś :/

Wt sie 08, 2017 2:08 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jestem całkowicie za wprowadzeniem ulg podatkowych. Pracuję wszak w doradztwie podatkowym i wiem ile wyliczanie wszelkich ulg kosztuje przedsiębiorców i ile kosztuje sprawdzenie zastosowania ulg przez urzędników, ile kosztuje sprawdzenie sprawdzania urzędników przez nas, sprawdzenie przez sądy obu sprawdzeń, a następnie sprawdzenie sprawdzeń sądu. Super sprawa, bo z tego żyję... ale czy to jest konieczne. nie znam nikogo kto się ubezwłasnowolnił ze względu na 500+, ale znam ludzi którzy kupili lepsze ciuchy dzieciom i dzięki temu wykluczenie nie jest już ich udziałem. Pewnej rodzinie 10 osobowej wynająłem mieszkanie 160 m bo mieszkali na 70m grzyba. Opowieści tej kobiety były straszne i nie zależnie od tego czy ci ludzie się uzależnili czy nie, są zaradni czy nie, mogliby lepiej lub nie, do tej pory żyli za śmieszne pieniądze, a dzieci były narażone na wdychanie pleśni na małej przestrzeni.

O zaradności łatwo się mówi z perspektywy zwycięzcy. Ale żeby nie pogłębiać patologi, to te dzieci lepiej żeby miały jakiś kapitał na start.

A jeżeli budowanie kapitału społeczeństwa na indywidualnych kontach i w oparciu o własność prywatną to komunizm, to jestem komunistą.

Wt sie 08, 2017 2:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):
Taaak, więc Państwo powinno wyręczać pracodawców w płaceniu pensji pracownikom XD

Akurat wynagrodzenie związane jest z ceną usługi, która jest związana z popytem, które to czynniki sa absolutnie wolnorynkowe. Płaciłem na czas i z wszelkimi narzutami pracownikom, ale nie mogłem więcej. Konkurencja pod stołem płaciła więcej, ale to z kolei utrudniało otrzymanie kredytu w kryzysie, więc ludzie raczej mieszkali w kawalerkach lub u rodziny. Trochę zmieniło to MDM zlikwidowane zresztą przez PIS.

Uwierz mi też byłem za żłobkami, opiekunkami i stertą innych niematerialnych form pomocy dla rodzin wielodzietnych, dopóki mi nie wytłumaczono ile to by kosztowało, oraz że czasem nie potrzeba żłobka czy opiekunki, tylko drogich leków specjalistycznych, bardzo specjalistycznej szkoły, albo sfinansowania hobby, w którym dane dziecko ma talent i szkoda byłoby go zmarnować.

To właśnie wydanie centralnie opinii co ludzie potrzebują i na jakim poziomie to centralnie koordynowany socjalizm.

Wt sie 08, 2017 2:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tak jak myślałam, pytanie o źródła danych zbyte milczeniem <hahaha>

Cytuj:
A jeżeli budowanie kapitału społeczeństwa na indywidualnych kontach i w oparciu o własność prywatną to komunizm, to jestem komunistą.

Udajesz, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, czy serio nie umiesz? Nic o indywidualnych kontach nie było pisane. Rozmawialiśmy o tym, że myślenie "Państwo powinno zabrać pieniądze samotnemu informatykowi, bo wyda na prostytutki, a moim dzieciom przydałby się wyjazd nad morze" jest komunistyczne.

Jeżeli człowiek będzie karany za pracowitość i przedsiębiorczość, to bardzo szybko zniszczymy podstawy naszej gospodarki.

Cytuj:
Pewnej rodzinie 10 osobowej wynająłem mieszkanie 160 m bo mieszkali na 70m grzyba. Opowieści tej kobiety były straszne i nie zależnie od tego czy ci ludzie się uzależnili czy nie, są zaradni czy nie, mogliby lepiej lub nie, do tej pory żyli za śmieszne pieniądze, a dzieci były narażone na wdychanie pleśni na małej przestrzeni.

Podstawowe pytanie, dlaczego się do takiej sytuacji w ogóle doprowadza? Czy rodzice w tej rodzinie pracują? Im potrzebna jest praca za godne pieniądze, inaczej do końca życia będą traktowali dzieci jako wytłumaczenie dla własnej bezradności.

Cytuj:
To właśnie wydanie centralnie opinii co ludzie potrzebują i na jakim poziomie to centralnie koordynowany socjalizm.

Oczywiście, że każdy (poza skrajną patologią) najlepiej wie, na co potrzebuje wydawać pieniądze. Dlatego właśnie każdy powinien żyć z pieniędzy, które sam zarobi, a nie które państwo zabierze bezdzietnemu informatykowi. Nie można domagać się pieniędzy od innych a jednocześnie mówić: wara wam od tego, jak te pieniądze są wydawane.

Pn sie 14, 2017 1:55 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona