Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lut 18, 2019 9:26 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Globalizm kulturowy - wydzielone 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Do czego prowadzi feminizm?
MayKasahara napisał(a):
Była mowa o tym, że to mężczyzna/nacjonalista dba o zachowanie kultury narodowej, to dlaczego na poziomie kultury wysokiej praktycznie żadnych nacjonalistów nie widać? Dlaczego nie działają w muzeach i operach, dlaczego nie odnoszą sukcesów literackich, malarskich, filmowych? Chyba w ten sposób najlepiej dbać o kulturę, a nie wykrzykując hasła na marszach...

Samo działanie i odnoszenie sukcesów w ramach kultury wysokiej nie jest równoznaczne z dbaniem o zachowanie/rozwój kultury narodowej. Mało tego, kultura wysoka może stać w jawnej sprzeczności z kulturą narodową, jeśli realizuje cele ideologii antynarodowej.

Sam sukces w kulturze wysokiej wyznaczają gusta kształtowane w coraz większym zakresie przez globalistów. Największe wzięcie ma jałowa popkultura,

N gru 30, 2018 7:24 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Czyli powołujemy się na kulturę, gdy można ją traktować instrumentalnie i zaprząc w ramy ideologii. Inaczej się nią głębiej nie interesujemy. Tak myślałam. ;)

N gru 30, 2018 7:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kiedy mówimy o kulturze narodowej, nie możemy mówić o niej w oderwaniu od ideoologii narodowej. Przecież to oczywiste.
Co wcale nie znaczy, że kultura narodowa wyczerpuje kulturę realizowaną na terenie danego państwa. Nienarodowa kultura też jest kulturą, tylko tyle że nie narodową, a co najwyżej państwowa :)

N gru 30, 2018 8:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Samo działanie i odnoszenie sukcesów w ramach kultury wysokiej nie jest równoznaczne z dbaniem o zachowanie/rozwój kultury narodowej. Mało tego, kultura wysoka może stać w jawnej sprzeczności z kulturą narodową, jeśli realizuje cele ideologii antynarodowej.

Ale jednak, dbanie o kulturę wysoką powoduje większą wrażliwość artystyczną i wrażliwość w ogóle, co z kolei zwiększa wrażliwość na interesy Ojczyzny nieraz.
Sam sukces w kulturze wysokiej wyznaczają gusta kształtowane w coraz większym zakresie przez globalistów. Największe wzięcie ma jałowa popkultura,

Popkultura raczej nie bywa kulturą wysoką.
Kiedy mówimy o kulturze narodowej, nie możemy mówić o niej w oderwaniu od ideoologii narodowej. Przecież to oczywiste.

Kultura danego narodu jest po prostu kulturą danego narodu jak dla mnie. Nie trzeba w to mieszać od razu ideologii. To, że znanym elementem kultury włoskiej jest np. obraz "Narodziny Wenus" nic mi nie mówi o patriotyzmie tego kraju.
Nienarodowa kultura też jest kulturą, tylko tyle że nie narodową, a co najwyżej państwowa :)

?

N gru 30, 2018 8:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Ale jednak, dbanie o kulturę wysoką powoduje większą wrażliwość artystyczną i wrażliwość w ogóle, co z kolei zwiększa wrażliwość na interesy Ojczyzny nieraz.

Nieraz tak, a nieraz nie. Tak naprawdę żyjemy teraz w czasach bardzo wysokiego uwrażliwienia społeczeństwa. I ta nadmierna wrażliwość wcale nie ogniskuje się na interesach Ojczyzny, tylko wręcz przeciwnie na interesach:
- planety
- całego świata
- Europy
- mniejszości narodowych
- mniejszości religijnych
- mniejszości seksualnych
etc.
Cytuj:
Popkultura raczej nie bywa kulturą wysoką.

Kultura wysoka bywa popkulturą, jeśli wpisuje się w globalne trendy.
Cytuj:
Kultura danego narodu jest po prostu kulturą danego narodu jak dla mnie. Nie trzeba w to mieszać od razu ideologii. To, że znanym elementem kultury włoskiej jest np. obraz "Narodziny Wenus" nic mi nie mówi o patriotyzmie tego kraju.

Obraz ten jest wpisany w dziedzictwo kulturowe tego narodu. Gdyby obraz przedstawiał narodziny Mahometa, to przyznałabym Ci rację.
Cytuj:
?
[/quote]
Naród nie jest synonimem państwa.

Np. książka, która w żaden sposób nie nawiązuje do dziedzictwa kulturowego danego narodu, nie tworzy dorobku narodowego. Mozna o niej powiedzieć, że została napisana przez obywatela Polski, powstała w Polsce, ale nie mozna powiedziec, że jest literaturą narodową.

A jeśli ta książka została napisana w duchu antynarodowym, to nawet można ją uznać nie tylko za nienarodową, ale też antynarodową.

N gru 30, 2018 9:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha, nacjonalizm jest wartością, bo dbałość o tradycję i kulturę, ale tradycja i kultura tylko wtedy ma sens, gdy służą nacjonalizmowi. Towarzyski Pelikanie, chyba sama widzisz, że zapędziłaś się w kozi róg, tworząc z nacjonalizmu coś w rodzaju "bożka", nadidei, której należy podporządkować wszystko.

Jest oczywiste, że warto dbać o swój dom, o swoje otoczenie, o tradycje i kulturę przodków, ich spuściznę - na tym polega patriotyzm. Ale rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że przynależy do różnych wspólnot i w różnym zakresie powinien dbać o nie wszystkie dbać. (Prosty przykład - gdy zostanie skażona rzeka, to zatruta woda rozleje się na wszystkie państwa w okolicy). Nie ma powodu, by czynić z idei narodu jakąś nadideę, której należy z zasady podporządkowywać dobro konkretnych jednostek. Jestem zdania, że państwo powinno być zawsze dla ludzi i powinno być wspólnotą obywatelską, nie narodową.

Pn gru 31, 2018 12:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):
Aha, nacjonalizm jest wartością, bo dbałość o tradycję i kulturę, ale tradycja i kultura tylko wtedy ma sens, gdy służą nacjonalizmowi. Towarzyski Pelikanie, chyba sama widzisz, że zapędziłaś się w kozi róg, tworząc z nacjonalizmu coś w rodzaju "bożka", nadidei, której należy podporządkować wszystko.

Mieszasz pojęcia.
Sam nacjonalizm nie jest wartością. Wartością jest naród. A nacjonalizm to postawa, która w kontekscie politycznym naród stawia na pierwszym miejscu. Tradycja i kultura nie mają służyć nacjonalizomowi, tylko nacjonalizm ma służyć zachowaniu ciągłości tradycyjno-kulturowej narodu.
Cytuj:
Jest oczywiste, że warto dbać o swój dom, o swoje otoczenie, o tradycje i kulturę przodków, ich spuściznę - na tym polega patriotyzm. Ale rozsądny człowiek zdaje sobie sprawę, że przynależy do różnych wspólnot i w różnym zakresie powinien dbać o nie wszystkie dbać. (Prosty przykład - gdy zostanie skażona rzeka, to zatruta woda rozleje się na wszystkie państwa w okolicy). Nie ma powodu, by czynić z idei narodu jakąś nadideę, której należy z zasady podporządkowywać dobro konkretnych jednostek.

Nacjonalizm polega na tym, że państwo dba przede wszystkim o dobro narodu. Jeśli mamy do czynienia z problemami globalnymi, które dotykają różnych narodów, to każdy z narodów dotkniętych problemem ma po prostu wspólny cel. Zatem nawiazanie współpracy z innymi narodami jest kompatybilne z nacjonalizmem.
Cytuj:
Jestem zdania, że państwo powinno być zawsze dla ludzi i powinno być wspólnotą obywatelską, nie narodową.

Bo jesteś kosmopolitką. Dla Ciebie nie ma znaczenia, czy żyjesz w państwie polskim, niemieckim czy argentyńskim. Te podziały są dla Ciebie czysto adminstracyjne. Obywatelem możesz być wszak w każdym jednym państwie.

Pn gru 31, 2018 12:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Sam nacjonalizm nie jest wartością. Wartością jest naród. A nacjonalizm to postawa, która w kontekscie politycznym naród stawia na pierwszym miejscu. Tradycja i kultura nie mają służyć nacjonalizomowi, tylko nacjonalizm ma służyć zachowaniu ciągłości tradycyjno-kulturowej narodu.

A dlaczego właściwie naród miałby bezwzględnie być na pierwszym miejscu? To koncepcja stosunkowo świeża, XVIII i XIX-wieczna, w tamtym czasie przełomowa (bo wcześniej ludzie zamieszkujący dane terytorium byli po prostu poddanymi danego władcy) i szczególnie ważna wówczas ze względu na okoliczności geopolityczne (brak możliwości samostanowienia). Dzisiaj jednak, nie rezygnując z tej kategorii, powinniśmy starać się patrzeć szerzej, żadne Państwo nie jest monolitem pod względem etnicznym, a próby utworzenia takich monoetnicznych Państw dostatecznie zostały skompromitowane w XX wieku (dziwne, że nie wszyscy wyciągnęli jeszcze lekcje). W zglobalizowanym świecie kategorie narodowe muszą tracić na znaczeniu, bo współczesne wyzwania są zupełnie inne.

A rzekoma dbałość o kulturę i tradycję nacjonalistów to bzdura. Tłumaczysz, że nie każda kultura wysoka jest dla Ciebie wartościowa jako kultura narodowa, ale nacjonaliści nie tylko nie tworzą ambitniejszych dzieł niż osoby o innych poglądach - oni są praktycznie zupełnie w tej sferze nieobecni. Dlaczego nacjonaliści nie zajmują się, przykładowo, badaniem folkloru w powiecie łęczyckim?

Przekonuje mnie spojrzenie Schopenhauera na tę kwestię, który wskazuje, że osoby pozbawione indywidualnych przymiotów, nie mogąc odwołać się do żadnych własnych, osobistych osiągnięć, czynią sobie oręż z kategorii narodowości, bo jest dla nich najprostsza, i na jej podstawie chcą dzielić.

Pn gru 31, 2018 6:39 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Bo jesteś kosmopolitką. Dla Ciebie nie ma znaczenia, czy żyjesz w państwie polskim, niemieckim czy argentyńskim. Te podziały są dla Ciebie czysto adminstracyjne. Obywatelem możesz być wszak w każdym jednym państwie.

Oczywiście, że polskość jest dla mnie bardzo istotna (bo wychowałam się w Polsce, tu żyją osoby, które kocham, miejsca, które darzę przywiązaniem i sentymentem), bo wychowałam się w kontekście polskiej kultury i tworzę w języku polskim (chociaż nie mam złudzeń, że kiedykolwiek mogła ona być czystą kulturą narodową, dlaczego chociażby nasza epopeja zaczyna się od słów "Litwo, ojczyzno moja?") - jednocześnie byłabym po prostu ignorantką, nie poznając dorobku kulturowego, tradycji i historii innych narodów (nie zawsze da się łatwo zasegregować, co przynależy do której narodowości), nie poszerzając horyzontów, zamykając się w ciasnej skorupie narodowych mitów, rezygnując z możliwości edukacji i wartościowej pracy w innych krajach. Oczywiście, że Polska ma dla mnie szczególne znaczenie, bo to kraj moich przodków, chociaż mam wśród nich dziadków w AK, pradziadka-łódzkiego fabrykanta z rodziny niemieckiej w NSDAP (historia jak na film - koniec końców on ocalił moją prababcię, dzięki czemu przyszła na świat moja babcia), a także pradziadka, który służył w Legii Cudzoziemskiej. Prawdopodobnie większość z nas, ma wśród swoich przodków osoby różnych narodowości, raczej czymś bardzo rzadkim jest sytuacja, gdy ktoś takich korzeni nie ma.

Pn gru 31, 2018 7:09 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):

A rzekoma dbałość o kulturę i tradycję nacjonalistów to bzdura. Tłumaczysz, że nie każda kultura wysoka jest dla Ciebie wartościowa jako kultura narodowa, ale nacjonaliści nie tylko nie tworzą ambitniejszych dzieł niż osoby o innych poglądach - oni są praktycznie zupełnie w tej sferze nieobecni. Dlaczego nacjonaliści nie zajmują się, przykładowo, badaniem folkloru w powiecie łęczyckim?

https://gloria.tv/track/aqQjkdpcm1LG6ikHXz1NpQDF1

Cytuj:
Podsumowując. Z wyżej przytoczonych faktów widać jednoznacznie, że dziedzictwo narodowej demokracji to nie ksenofobia, antysemityzm i kij bejsbolowy, ale to co w polskiej kulturze i nauce najbardziej wartościowe, ważne i płodne.

Nie wiem,jak to wygląda obecnie i jakie na przykład poglądy ma Doda,wiem tylko ze nikt nie nosi na plecach kartki z napisem narodowiec,czy nacjonalista.
Mógłbym nieco własnymi słowami,ale po co skoro jest gotowiec i to madrzejszy.
Jaki cel ma prowadzenie dyskusji,skoro nie korzysta się z wiedzy ogólnodostępnej...(?)
Nie jestem pewien tylko w kwestii powiatu łęczyckiego.
Doczytam .

Pn gru 31, 2018 7:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Falcon wędrowny - może sprecyzuję, że pisząc o tym, że nacjonaliści nie zajmują się kulturą, miałam na myśli nacjonalistów współcześnie (powiedzmy w III RP.) W przeszłości owszem, tak było i wśród osób związanych z ruchami endeckimi były postacie wybitne niewątpliwie wybitne. Wymaga szerszej dyskusji (a ja niedługo się zbieram na Sylwestra ;), odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest. Moim zdaniem pewne idee zwyczajnie zmieniają znaczenie w czasie, a nacjonalizm nie daje odpowiedzi na współczesne wyzwania. (Inna sprawa, że część postaci, wymieniona w linku, nie utożsamiała się w 100% z programem organizacji narodowych, przykładowo Grabskiemu w pewnym momencie bardzo z endecją już nie po drodze). Osobiście mimo wszystko bardzo żałuję, że nacjonaliści, przykładowo, nie zajmują się popularyzowaniem poezji Tadeusza Gajcego, bo wszyscy byśmy na tym zyskali.

Pn gru 31, 2018 8:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):
A dlaczego właściwie naród miałby bezwzględnie być na pierwszym miejscu? To koncepcja stosunkowo świeża, XVIII i XIX-wieczna, w tamtym czasie przełomowa (bo wcześniej ludzie zamieszkujący dane terytorium byli po prostu poddanymi danego władcy) i szczególnie ważna wówczas ze względu na okoliczności geopolityczne (brak możliwości samostanowienia). Dzisiaj jednak, nie rezygnując z tej kategorii, powinniśmy starać się patrzeć szerzej, żadne Państwo nie jest monolitem pod względem etnicznym, a próby utworzenia takich monoetnicznych Państw dostatecznie zostały skompromitowane w XX wieku (dziwne, że nie wszyscy wyciągnęli jeszcze lekcje).

I dzisiaj ta koncepcja jest szczególnie ważna ze względu na okoliczności geopolityczne. Jak myślisz, czemu właśnie teraz w dobie tendencji globalistycznych, kiedy stajemy w obliczu masowych wędrówek ludów, mieszania kultur, znoszenia granic, kiedy elity nęcą nas wizją stworzenia jednej wielkiej europejskiej rodziny, odżywają ruchy nacjonalistyczne w całej Europie? To nic innego jak instynkt samozachowawczy. A wiesz, co on oznacza? Że tożsamość narodowa istnieje w sposób obiektywny przez cały czas trwania narodu, tylko tyle, że przez pewien czas drzemie (nie jest uzewnętrzniania), budząc się wtedy, kiedy sytuacja narodu jest zagrożona. Wtedy nagle Polacy i inne narody sobie przypominają, kim są.
Cytuj:
W zglobalizowanym świecie kategorie narodowe muszą tracić na znaczeniu, bo współczesne wyzwania są zupełnie inne.

Problem w tym, że świat (a przynajmniej pewna jego część) nie chce się globalizować...
A jakie to wyzwania są dziś aktualne? :wink:
Cytuj:
A rzekoma dbałość o kulturę i tradycję nacjonalistów to bzdura. Tłumaczysz, że nie każda kultura wysoka jest dla Ciebie wartościowa jako kultura narodowa, ale nacjonaliści nie tylko nie tworzą ambitniejszych dzieł niż osoby o innych poglądach - oni są praktycznie zupełnie w tej sferze nieobecni.

Nie mam pojęcia, czy nacjonaliści/patrioci/narodowcy są, czy nie są obecni w kulturze wysokiej. Nigdy nie analizowałam tego. Brak mi w tej materii wiedzy. Jednak zakładając, że jest tak jak piszesz, to oznaczałoby to, że kultura wysoka nie jest narodowa/patriotyczna, a więc osoby tworzące kulturę wysoką nie dokładają się swoją pracą umysłową do majątku narodowego, tylko swojego własnego albo obcego.
Cytuj:
Dlaczego nacjonaliści nie zajmują się, przykładowo, badaniem folkloru w powiecie łęczyckim?

Nie mam pojęcia. Może jest ich póki co zbyt mało i nie mają czasu zajmować się folklorem, kiedy zalewają nas imigranci z obcych kulturowo państw...
Cytuj:
Przekonuje mnie spojrzenie Schopenhauera na tę kwestię, który wskazuje, że osoby pozbawione indywidualnych przymiotów, nie mogąc odwołać się do żadnych własnych, osobistych osiągnięć, czynią sobie oręż z kategorii narodowości, bo jest dla nich najprostsza, i na jej podstawie chcą dzielić.

Zawsze przy okazji takich rozmów jakiś kosmopolita wyskakuje z Schopenhauerem.
A ja wtedy odgryzam się mniej więcej tak:
Osoby pozbawione indywidualnych, autorskich myśli nie potrafią obronić "swoich" tez w inny sposób niż powołując się na jakiś autorytet.

Pn gru 31, 2018 8:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MayKasahara napisał(a):
Oczywiście, że polskość jest dla mnie bardzo istotna (bo wychowałam się w Polsce, tu żyją osoby, które kocham, miejsca, które darzę przywiązaniem i sentymentem), bo wychowałam się w kontekście polskiej kultury i tworzę w języku polskim (chociaż nie mam złudzeń, że kiedykolwiek mogła ona być czystą kulturą narodową, dlaczego chociażby nasza epopeja zaczyna się od słów "Litwo, ojczyzno moja?") - jednocześnie byłabym po prostu ignorantką, nie poznając dorobku kulturowego, tradycji i historii innych narodów (nie zawsze da się łatwo zasegregować, co przynależy do której narodowości), nie poszerzając horyzontów, zamykając się w ciasnej skorupie narodowych mitów, rezygnując z możliwości edukacji i wartościowej pracy w innych krajach. Oczywiście, że Polska ma dla mnie szczególne znaczenie, bo to kraj moich przodków, chociaż mam wśród nich dziadków w AK, pradziadka-łódzkiego fabrykanta z rodziny niemieckiej w NSDAP (historia jak na film - koniec końców on ocalił moją prababcię, dzięki czemu przyszła na świat moja babcia), a także pradziadka, który służył w Legii Cudzoziemskiej. Prawdopodobnie większość z nas, ma wśród swoich przodków osoby różnych narodowości, raczej czymś bardzo rzadkim jest sytuacja, gdy ktoś takich korzeni nie ma.

Polska kultura nie powstawała w próżni. Kiedyś nie było w ogóle żadnego narodu polskiego. To oczywistość, że polskość zawsze czerpała i będzie czerpać z dorobku innych kultur. To się dzieje w sposób naturalny.

Z tożsamością narodową jest tak samo jak z tożsamością osobowościową człowieka. Jak Pelikan miała 10 lat inaczej patrzyła na świat niż jak miała lat 16 lub w tej chwili. Miała inne poglądy, inne myśli, inne odczucia, inny sposób bycia. Za 10-20 lat pewnie będzie się śmiała z wielu z swoich obecnych poglądów. Jednak nie zmienia to faktu, że Pelikan jest cały czas tą samą osobą, aktualna postać Pelikana zawiera w sobie wszystkie były stany Pelikanowe. I Pelikan o tym nie zapomina, nie odcina się od swojej przeszłości, swoich korzeni. Nie burzy swoich fundamentów, tylko ew. subtelnie modyfikuje i dobudowuje do tego, co już ma.

Pn gru 31, 2018 9:12 pm
Odpowiedz z cytatem
MayKasahara

Cytuj:
Moim zdaniem pewne idee zwyczajnie zmieniają znaczenie w czasie, a nacjonalizm nie daje odpowiedzi na współczesne wyzwania.

Nacjonalizm jest pojęciem na tyle szerokim,że jego jednoznaczne zdefiniowanie przysparza fachowcom wielu kłopotów.
Obecnie jednak środki masowego przekazu przejęły na siebie ciężar i potrzebę definiowania i redefiniowania wszystkiego. One w przeciwieństwie do znawców tematu nie mają żadnego problemu z poprawną definicją nacjonalizmu i wyrobienia społeczeństwu poprawnych poglądów na niewygodne tematy.
Posiadając silną broń w postaci bagażu doświadczeń jakich dostarczyła pierwsza połowa XX wieku doskonale wyrobiła nam zdanie i obraz wszystkiego co choćby kojarzyć się może z radykalną postawą i poglądami.
Dlatego nikt,kto próbuje zaistnieć w świadomości społeczeństw w taki czy inny sposób-nie będzie brał na siebie ciężaru odpowiedzialności za swoje własne poglądy,które mogłyby nie iść w parze z poglądami wytresowanej i przytłaczającej większości.
To zwykły lęk przed ewentualnymi konsekwencjami i zaszufladkowaniem sprawia,że ludzie o zdecydowanych i radykalnych postawach wolą się z nimi nie ujawniać.
Wszędzie widzi się homofobów,antysemitów,rasistów,pedofili itd.
Który z przedstawicieli kultury na poziomie tych podanych przeze mnie wcześniej ośmieliłby się wystąpić przed szereg?
Co by się następnie z nim stało?
Nie trudno się domyślić.
Było pisane już na tym forum o tym, kto stoi za taką a nie inną polityką i czemu ma to służyć.
Nie będę się rozwodził na tematy nie do przegadania.
:)

Wt sty 01, 2019 7:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Problem w tym, że świat (a przynajmniej pewna jego część) nie chce się globalizować...

Parafrazując: problem w tym, że pewna część świata nie uznaje grawitacji. Globalizacja nie jest czymś, czego można chcieć lub nie. To proces, który tak czy owak trwa - historycy mówią o tym, że rozpoczął się właściwie w epoce wielkich odkryć geograficznych, a od około stu lat gwałtowanie przyspieszył. Zatrzymanie globalizacji nie jest możliwe, chyba, że większość społeczeństw zgodziłaby się wyrzec współczesnych osiągnięć techniki - nie korzystać z nowoczesnych mediów i sposobów transportu, cofając się de facto o kilkuset lat w rozwoju. Są oczywiście społeczności, gdzie to się do pewnego stopnia udaje - takie skanseny, jak Korea Północna lub niektóre plemiona afrykańskie globalizacji przecież nie uznają ;), ale cała reszta świata tak nie funkcjonuje.

Na poważnie możemy rozmawiać nie o tym, czy jesteśmy za globalizacją czy przeciw, ale jak się wobec zachodzących procesów ustawić. Zauważ, że coraz mniej już osób identyfikuje się jako "antyglobaliści", a coraz więcej jako "alterglobaliści" - zwolennicy radykalnej zmiany stosunków kultorowych, politycznych i ekonomicznych, którzy nie negują jednak samego procesu globalizacji.

Wt sty 01, 2019 10:02 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona