Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 19, 2017 6:37 am

Brak bierzmowania - czuję się w pewien sposób gorszy. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Brak bierzmowania - czuję się w pewien sposób gorszy.
Witam, otóż nie posiadam sakramentu bierzmowania. W czasach gdy moi rówieśnicy go przyjmowali (gimnazjum), ja po prostu nie przykładałem do tego większej wagi, bo podchodziłem do tego na zasadzie (a, bierzmowanie jest mi potrzebne tylko do bycia chrzestnym albo do ślubu a ani do ożenku ani do bycia chrzestnym mi nie spieszno).

Typowo szczeniackie myślenie, dopiero z upływem lat zacząłem dostrzegać pewną pustkę.

Do tego w dzisiejszym "Gościu Niedzielnym" był artykuł poświęcony sakramentowi bierzmowania i uznałem, że rzeczywiście powinienem przedsięwziąć jakieś kroki w tym kierunku.

Wobec tego moi kochani prosiłbym o jakieś porady. Na pewno powinienem udać się do proboszcza mojej miejscowej parafii i porozmawiać z nim na ten temat. Ale czy bez sakramentu bierzmowania jestem jakimś "niepełnym" katolikiem, grzeszę, nie powinienem przyjmować Komunii świętej?

Chcę ten błąd młodości naprawić, ale nie wiem jak długi to będzie proces. Jak długo będą trwać nauki i kiedy ewentualnie mógłbym zostać bierzmowany.

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam Was kochani.

N lis 12, 2017 9:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Brak bierzmowania - czuję się w pewien sposób gorszy.
Moim zdaniem takie spóźnione bierzmowanie było by lepsze, bo normalnie bierzmowanie jest w wieku, w którym nie przykłada się do tego wagi.

N lis 12, 2017 10:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Moim zdaniem takie spóźnione bierzmowanie było by lepsze, bo normalnie bierzmowanie jest w wieku, w którym nie przykłada się do tego wagi.

Myślę podobnie, bo świadczy o tym chociażby fakt, że mi w jakiś sposób zależy, a w gimnazjum bagatelizowałem ten sakrament. Zresztą nie tylko to...

Orientuje się ktoś, jak to wygląda w przypadku osoby dorosłej? Pobieram nauki u mojego proboszcza? Muszę chodzić na msze młodzieżowe raz w tygodniu z gimnazjalistami czy to jest jakiś inny proces?

Zresztą będzie najlepiej jak sam zapytam.

Mam tylko nadzieję, że brak bierzmowania nie odbiera mi łask chociażby płynących z Eucharystii i że Eucharystię mogę przyjmować?

N lis 12, 2017 10:34 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Są specjalne kursy bierzmowania dla dorosłych i jako takich dorosłych się bierzmuje.
Pierwsze słyszę, żeby brak sakramentu bierzmowania wykluczał uczestnictwo w Eucharystii..

N lis 12, 2017 10:48 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Zgłoś się do proboszcza. Powinien Ci wskazać, gdzie w pobliżu są kursy przygotowujące dorosłych do bierzmowania. Niekiedy bywają we własnych parafiach, gdzie indziej - w punktach dla całego miasta czy dekanatu. Czasem trzeba poczekać trochę na rozpoczęcie kursu, ale to przecież żadna istotna przeszkoda.

N lis 12, 2017 11:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja zacząłem właśnie taki kurs nieco ponad miesiąc temu. Googluj "bierzmowanie dla dorosłych". Może Duch Święty Cię zaprosił do wzięcia Jego darów i rozpalił tę chęć bierzmowania.

Śr lis 15, 2017 3:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
SaiyanPrince napisał(a):
Witam, otóż nie posiadam sakramentu bierzmowania. W czasach gdy moi rówieśnicy go przyjmowali (gimnazjum), ja po prostu nie przykładałem do tego większej wagi, bo podchodziłem do tego na zasadzie (a, bierzmowanie jest mi potrzebne tylko do bycia chrzestnym albo do ślubu a ani do ożenku ani do bycia chrzestnym mi nie spieszno).

Typowo szczeniackie myślenie, dopiero z upływem lat ...
.

Otóż to. Jakieś 90 % bierzmowanych, sakramentu bierzmowania dostąpić nie powinno, ponieważ nie mają pojęcia Kogo przyjmują i niemal natychmiast po wyjściu z kościoła zaczyna się zgorszenie. Ciebie najwyraźniej natchnął Duch święty. Na pewno postawi na Twojej drodze ludzi i przez nich podpowie Ci co dalej.
Jestem za tym, aby Sakramentu Bierzmowania udzielać na prośbę zainteresowanych, po ukończeniu 18 roku życia, a nie rocznikami gimnazjalnymi jak dotychczas.

Śr lis 15, 2017 9:50 pm