Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 16, 2018 3:00 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Litanie itp - jak je traktować? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Litanie itp - jak je traktować?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Co innego "nie widzieć sensu", a co innego wyskakiwać z tekstami, których używają protestanci aby podważyć oddawanie NMP czci jej należnej.

Możesz mnie zacytować?

Pn cze 25, 2018 4:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie rżnij głupa.

lekarstwo napisał(a):
I teraz, ktoś chce mi powiedzieć, że tej Maryji zależy i podoba się, że ludzie ją czczą w ten sposób, że klękają przed jej obrazkiem gdy ten zasłaniany jest kawałkiem metalu - tak jakby to była jakaś bardzo ważna etykieta dworska? I że ta skromna, mądra Maryja zmieniła się i jest taką wielką średniowieczną królową ubraną w grube suknie i złoto, siedzi sobie na kilkumetrowym tronie w niebie i patrzy na nas z góry zimnym wzrokiem, badając czy oddajemy jej należycie cześć?

Pn cze 25, 2018 4:23 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I co? Ty rzeczywiście uważasz, że Maryji zależy na klękaniu w trakcie zasłaniania jej obrazu? 8O 8O 8O

Pn cze 25, 2018 4:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdzie tak napisałem? Zacznij odnosić się do tego, co jest napisane, a nie do tego, co sobie wymyślasz i bierzesz za rzeczywistość.

Pn cze 25, 2018 5:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przepraszam, ale tu muszą wypowiedzieć się inne osoby, aby rozsądzić ten spór, bo nikt nie jest dobrym sędzią w swojej sprawie.

Ja uważam, że moja wypowiedź, którą zacytowałeś jako przykład nawoływania przeciwko Maryi, w żaden sposób nie jest podważaniem sensu oddawania czci Maryji. Gdybyś się wczytał dokładniej w sens moich wypowiedzi to może byś dojrzał coś przeciwnego - że bardzo ją szanuję.

Pn cze 25, 2018 5:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zacznij patrzeć na rzeczywistość. Twoje teksty nie tylko ja odebrałem jako atak, ale także chociażby Jockey. Przegapiłeś?

Pn cze 25, 2018 5:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ale umiesz rozróżnić atak na pusty rytuał od ataku na osobę?
Jeśli już, to "atakowałem" klękanie przed zasłanianym blachą obrazem a nie Maryję. Jak możesz mi to tak bezczelnie imputować?

Pn cze 25, 2018 6:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Ale umiesz rozróżnić atak na pusty rytuał od ataku na osobę?

Znasz myśli i serca ludzi, którzy klękają podczas zasłonięcia obrazu NMP na Jasnej Górze? Jak tak, to możesz zabierać się za oceny, że w ich wykonaniu to jest "pusty rytuał". Jeżeli zaś nie... Wiesz co wtedy.

Aha... Jeżeli to pusty rytuał w Twoim przypadku (a znasz swoje serce i myśli), to zamiast sprzeciwiać się temu pokłonowi powinieneś zabrać za pracę nad sobą, aby przestał być tylko pustym gestem.

lekarstwo napisał(a):
Jeśli już to "atakowałem" klękanie przed zasłanianym blachą obrazem a nie Maryję. Jak możesz mi to tak bezczelnie imputować?

Na podstawie tego, co piszesz. Zwłaszcza tekstów, w których de facto powtarzałeś protestanckie tezy na temat tego, dlaczego nie powinno się czcić NMP.

Pn cze 25, 2018 6:31 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Znasz myśli i serca ludzi, którzy klękają podczas zasłonięcia obrazu NMP na Jasnej Górze?

Chciałbym poznać ich serca w tym momencie. To z pewnością byłoby ciekawe. Ale może się dowiem od ciebie.
Co takiego specjalnego, odróżniającego się od czci oddanej w "normalnej" modlitwie dzieje się wtedy, w momencie zasłaniania obrazu, uzasadnionego teologicznie, itp. że skłoniłoby cię to do uklęknięcia, co Ty byś wtedy myślał lub może kiedyś myślałeś? Powiedz szczerze?

Dam przykład. Chodzi mi o coś takiego, że gdy w kościele dokonuje się przeistoczenie, to klękam i wiem dlaczego - że wtedy przy pomocy kapłana Pan Jezus zaczyna istnieć swym Ciałem w opłatku (przepraszam, że tak prostacko mówię o tej tajemnicy, ale to tylko na potrzeby tego porównania). I to przeistoczenie jest czymś wyróżniającym się, szczególnym, tak bardzo ważnym, że się klęka. Natomiast gdy kawałek blachy zasłania kawałek płótna (nawet gdy to płótno wyobraża Maryję, którą czczę i szanuję ze względu na Boga), to nic szczególnego się nie dzieje, co skłaniałoby mnie do klękania. Rozumiesz? A co skłania wtedy ciebie, że chcesz uklęknąć? Z jakiego powodu to robisz?

Pn cze 25, 2018 6:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odnieś się, z łaski swojej, do wszystkiego co napisałem.
lekarstwo napisał(a):
Znasz myśli i serca ludzi, którzy klękają podczas zasłonięcia obrazu NMP na Jasnej Górze?

Chciałbym poznać ich serca w tym momencie.

Czyli nie znasz. Co oznacza, że oceniasz ich na podstawie swojego widzimisię, a nie rzeczywistości.

Cytuj:
Co takiego(...)

Już o tym pisałem (tu dodałem też nauczanie Kościoła). To, że zadajesz to samo pytanie, ale w innej formie, niczego nie zmienia w odpowiedzi. Jeżeli nie rozumiesz, to weź pałkę, zacznij się nią walić w głowę i nie przerywaj, dopóki ta informacja się do Ciebie nie przebije.

Pn cze 25, 2018 7:17 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lekarstwo napisał(a):
Co takiego specjalnego, odróżniającego się od czci oddanej w "normalnej" modlitwie dzieje się wtedy, w momencie zasłaniania obrazu, uzasadnionego teologicznie, itp. że skłoniłoby cię to do uklęknięcia, co Ty byś wtedy myślał lub może kiedyś myślałeś? Powiedz szczerze?
Wiem, że to nie było do mnie pytanie, ale pomyślałem sobie, że wtrące się z tekstem, w którym być może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie...

Ikona – okno do nieba

Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego – εικων, eikón – i oznacza obraz, podobieństwo, wizerunek. W tradycji Kościoła Wschodniego ikona jest wyobrażeniem, który przedstawia wiernym miejsce obecności Boga i nośnik Jego łaski. Ikona posiada wielkie bogactwo duchowe. Ukazuje w całej pełni uczestnictwo człowieka w życiu Bożym poprzez świętość, gdyż przedstawia osobę, która tę świętość osiągnęła. Dlatego życie malarza ikon wymaga od niego modlitwy postu i umartwienia. Ikona nie jest malowana lecz pisana modlitwą i błogosławieństwem Ducha Świętego.

Oddajemy cześć ikonie nie ze względu na jej podobieństwo z przedstawioną osobą, lecz ze względu na podobieństwo do Boga. Ikona przedstawia duchowe oblicze człowieka świętego, który upodobnił się do Boga. Ikona jest miejscem obecności świętego, którego przedstawia. I tak ikona Bogurodzicy nie tylko przedstawia Matkę Bożą, ale jest przede wszystkim miejscem Jej obecności. Jak mówi o. Paweł Floreński – „Ikona to okno do innego świata, przez nią widzimy świętych, którym oddajemy cześć. Ikona przedstawia nie tylko świętego, lecz Tego, któremu służył czy oddał życie – czyli Boga.”.

http://www.mbnp.religia.net/ikona-okno-do-nieba/

Pn cze 25, 2018 7:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeżeli nie rozumiesz, to weź pałkę, zacznij się nią walić w głowę i nie przerywaj, dopóki ta informacja się do Ciebie nie przebije.

Dzięki za pełną chrześcijańskiej miłości radę!

Pn cze 25, 2018 7:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro nie przemawia do Ciebie wyjaśnienie, tak zwykłe, jak i z nauczania Kościoła, to może przemówi metoda argumentu siły, który sam wobec siebie zastosujesz? Wszystko jest możliwe. :)

I odnieś się wreszcie do wszystkiego, co napisałem!

Pn cze 25, 2018 7:37 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ok, rozumiem, że może chodzi o to, że klękamy na pożegnanie się z Maryją, tak? W sensie, że Ona teraz idzie na odpoczynek, my wychodzimy z kościoła, pożegnaliśmy się, zapominamy i wszystko wraca do "normalności"? No bo musi być coś naprawdę szczególnego w tym zasłanianiu obrazu. Przychodzi mi na myśl tylko pożegnanie się i w związku z tym specjalne zaakcentowanie nabożeństwa do Niej? O to chodzi?

Pn cze 25, 2018 7:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ile razy mam jeszcze prosić, abyś przestał wymyślać cuda niewidy i do nich się odnosić, a zaczął czytać i przyjmować wiedzę, którą Ci przekazujemy? Już Ci o tym pisałem o co chodzi w tym klęknięciu i nie będę się powtarzał.

Pn cze 25, 2018 8:06 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona