Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 22, 2017 5:23 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 511 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
nie wiem może i tak jest jak piszecie ale mnie już bardziej interesuje czy sie dopuściłem grzechu .ah te kobiety

Pn lip 31, 2017 2:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jarek24 napisał(a):
nie wiem może i tak jest jak piszecie ale mnie już bardziej interesuje czy sie dopuściłem grzechu .ah te kobiety

:chat:
Zapytaj spowiednika przy najbliższej spowiedzi.

Pn lip 31, 2017 6:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Czy juz wystarczy
Kiedy z 2 lata temu byłem na jakiś czatach randkowych (teraz jestem nastolatkiem) i podając sie za kogos innego pisałem baardzo nieczyste i zboczone itp rzeczy np umawiałem sie już każdy chyba sie już domyśla na co dla zartow i jak miało jakby dojść do sedna to sie rozłaczałem ze jakby przestalem pisac itp itd.I czy wystarczy powiedziec na spowiedzi że pisalem nieczyste rzeczy w internecie podajac sie za kogos innego :( ?
I jeszcze jedno kiedys sie smialem z kolegi ze cos tam ma głupiego to moge ogólnie powiedziec ze śmiałem sie z ludzi? I mam 2 grzechy opowiadalem zarty rasistowskie i bylem nie tolerancyjny to moge powiedziec tylko ze bylem nie tolerancyjny czy musze oba :-| ?

Ostatnio edytowano Śr sie 23, 2017 5:29 pm przez PeterW, łącznie edytowano 2 razy

ortografia

Śr sie 23, 2017 4:38 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy juz wystarczy
Pytajnik123 napisał(a):
Kiedy z 2 lata temu byłem na jakiś czatach randkowych (teraz jestem nastolatkiem) i podając sie za kogos innego pisałem baardzo nieczyste i zboczone itp rzeczy np umawiałem sie już każdy chyba sie już domyśla na co dla zartow i jak miało jakby dojść do sedna to sie rozłaczałem ze jakby przestalem pisac itp itd.I czy wystarczy powiedziec na spowiedzi że pisalem nieczyste rzeczy w internecie podajac sie za kogos innego :( ?
I jeszcze jedno kiedys sie smialem z kolegi ze cos tam ma głupiego to moge ogólnie powiedziec ze śmiałem sie z ludzi? I mam 2 grzechy opowiadalem zarty rasistowskie i bylem nie tolerancyjny to moge powiedziec tylko ze bylem nie tolerancyjny czy musze oba :-| ?

Masz się spowiadać z wszystkiego co Ci sumienie wyrzuca, nie dzielić włosa na czworo. Nie musisz wchodzić w jakieś szczegóły typu co tak dokładnie i dosłownie pisałeś i mówiłeś, chyba że spowiednik Cię o to poprosi (by zrozumieć, o co Ci chodzi). Mów wszystko i nic nie zatajaj i nie kombinuj, czy to jeszcze powiedzieć, a tamto nie.

Śr sie 23, 2017 5:33 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Zatajenie grzechu?
Z góry przepraszam za długość tekstu i bardzo proszę o pomoc. Zacznę może od początku. Mam problem z ocenianiem wagi grzechu. Dzisiaj przed spowiedzią zauważyłam kolejkę do konfesjonału, która wydała mi się długa. Później ktoś jeszcze za mną stanął, więc nie kończyła się ona na mnie. Zdarza się, że podczas spowiedzi zadaję trochę pytań i tym razem również musiałam o coś zapytać. Bałam się, że przez te moje pytania mogę kogoś pozbawić możliwości skorzystania z sakramentu na tej mszy (to krótka msza poranna). Co prawda po niej jest chyba od razu kolejna, ale mimo wszystko się zestresowałam i starałam się szybko wypowiadać. Wydaje mi się, że wymieniłam wszystkie grzechy, które przyszły mi na myśl przed spowiedzią (zrobiłam rachunek sumienia), ale przed rozgrzeszeniem pomyślałam o tym, że taki pośpiech to chyba grzech (chyba nie zastanawiałam się wtedy jeszcze nad jego wagą). Poczułam takie wahanie i mimo to nie wyznałam go. Odeszłam od konfesjonału i przyjęłam Komunię mimo tych wątpliwości. Teraz sumienie nie daje mi spokoju. Coś cały czas podpowiada mi, że mnie pamięć myli, że ta sytuacja wyglądała inaczej. Stresę się, bo nie wyznałam tego grzechu, a wtedy jeszcze nie wiedziałam czy jest on lekki czy ciężki. Nie umiem ująć w słowa tego, co mam na myśli. Dręczy mnie to, że zataiłam zastanawiając się czy pośpiech przy spowiedzi jest grzechem i nie rozważając jeszcze jego wagi. Teraz sobie myślę, że zrobiłam to dlatego, że chciałam dobrze, a nie dlatego, że szkoda mi było czasu. To chyba nie był grzech, ale mam na myśli to, że wtedy jeszcze tego nie wiedziałam. Chodzi mi o ten zamiar zatajenia mimo mozliwosci okazania się, że ten grzech jest ciężki. Mam nadzieję nadzieję, ze wiadomo co mam na myśli. Czy muszę znowu pójść do spowiedzi albo wyznać zatajenie przy następnej? Albo nie iść do spowiedzi i nadal przystępować do Komunii? Nie chcę, żeby była ona świętokradcza. Mam bardzo ważną dla mnie sprawę, w intencji której przez cały rok przyjmuję Komunię i nie chcę tego zaprzepaścić.

Pt sie 25, 2017 10:16 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Zatajenie grzechu?
Xga napisał(a):
Wydaje mi się, że wymieniłam wszystkie grzechy, które przyszły mi na myśl przed spowiedzią (zrobiłam rachunek sumienia), ale przed rozgrzeszeniem pomyślałam o tym, że taki pośpiech to chyba grzech (chyba nie zastanawiałam się wtedy jeszcze nad jego wagą). Poczułam takie wahanie i mimo to nie wyznałam go. Odeszłam od konfesjonału i przyjęłam Komunię mimo tych wątpliwości. Teraz sumienie nie daje mi spokoju. Coś cały czas podpowiada mi, że mnie pamięć myli, że ta sytuacja wyglądała inaczej.

Jeśli poprzez pośpiech nie było świadomego zatajenia grzechów, to nie rozumiem problemu. Od kiedy poczucie, że trzeba się spieszyć, zwłaszcza że chodziło Ci o pozostałych kolejkowiczów, a nie że np. spieszysz się do kina, jest grzechem? Jeśli Cię pamięć myli, to co niby powinnaś pamiętać, a nie pamiętasz? Nie można się (tak od strony logiki) spowiadać z tego, czego się nie pamięta. Może się mylę (niech mnie ktoś poprawi w takim razie), ale żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy wzbudza się PRZED wyznaniem grzechów, w samym konfesjonale w zasadzie tylko się wyznaje grzechy i słucha tego co spowiednik ma do powiedzenia.

Pt sie 25, 2017 1:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy juz wystarczy
PeterW napisał(a):
Pytajnik123 napisał(a):

Masz się spowiadać z wszystkiego co Ci sumienie wyrzuca, nie dzielić włosa na czworo. Nie musisz wchodzić w jakieś szczegóły typu co tak dokładnie i dosłownie pisałeś i mówiłeś, chyba że spowiednik Cię o to poprosi (by zrozumieć, o co Ci chodzi). Mów wszystko i nic nie zatajaj i nie kombinuj, czy to jeszcze powiedzieć, a tamto nie.

Czesto ludzie koncentruja sie na samym jakims czynie, ktory uwazaja za grzech tzw. lekki, a nie zauwazaja ze czesto przyczyna tego lekkiego ktory zauwazaja, jest inny i to czesto ciezki grzech. Wiele zlych czynow powodowanych jest pycha, egoizmem, zlosliwoscia itp. a spowiadamy sie jedynie z jakiejs drobnej zlej czynnosci, nie zwracajac uwagi na powody tej czynnosci, ktore moga byc grzechem ciezkim.

Pt sie 25, 2017 1:28 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Planowanie grzechu?
Witam. Mój problem wygląda w ten sposób, że nie wiem czy popełniłem grzech ciężki. Myślałem o tym, że popełnie grzech za kilka dni, lecz potem się rozmyśliłem, ponieważ stwierdziłem, że to absurd i samo planowanie grzechu to może być grzech, więc prosiłbym, aby ktoś się wypowiedział na ten temat. Czy popełniłem grzech planując go, lecz zaraz potem wyrzekając sie tego?

N wrz 03, 2017 1:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Samo planowanie grzechu jest grzechem. Natomiast odejście od tego planowanego grzechu jest działaniem Ducha Świętego. Co oznacza interwencję Boga, bo jak piszesz że nie doszło do grzechu. Miało by tu miejsce podobne zdarzenie jak dobry łotr na krzyżu, nie identyczne lecz to pokazuje wagę najpierw skruchy, a potem rezygnacji z grzechu. Bez skruchy nie można odstąpić od grzechu. To tyle odnośnie twego pytania.

N wrz 03, 2017 6:58 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cześć! Pojawiła się u mnie dzisiaj taka wątpliwość, czy popełniłam grzech. Mianowicie podczas modlitwy (mówionej cicho) do Maryi i zwracania się "Królowo" powiedziałam to dosyć niewyraźnie, więc postanowiłam powtórzyć, ale gdy pomyślałam o tym jak powiedziałam to słowo pojawiło się u mnie w myśli słowo: krowo, chyba w sensie że może to co powiedziałam brzmiało podobnie, nie wiem... Chociaż po analizie wydaje mi się że nie brzmiało to w ten sposób :D I tak mam wątpliwość czy nie zgrzeszyłam przez tą myśl... Jak myślicie?
Btw. od kiedy odmawiam nowennę czasami pojawiają mi się takie myślowe dygresje podczas modlitwy, niektóre dotyczą też pewnych wątpliwości dotyczących mojej wiary. Sporo mam też wątpliwości na temat czy popełniłam grzech bądź czy na pewno odmówiłam pokutę... Zresztą już od jakiegoś czasu podejrzewam u siebie nerwicę natręctw, ale nie wiem czy to ma coś do rzeczy..... Proszę o pomoc i opinie.

Śr wrz 06, 2017 12:01 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Co jest ważniejsze? Na czym się tak naprawdę koncentrujesz? Na sposobie odmawiania modlitw, czy na rozmowie oraz temu czemu ta modlitwa służy? Lęk jest betonem, który zatrzymuje modlitwę, bo skupiasz się na sobie. Analogia - ktoś z Tobą rozmawia i wyraźnie widzisz brak spontaniczności, cedzenie słów i skupienia się na Tobie, ale on cedzi słowa, by wypaść dobrze. Nie czujesz się czasem zignorowana? Bóg tak nie czuje, ale Ty wówczas mówisz do siebie.
Jesteś rozproszona? No jesteś, bo taka po prostu w tej chwili jesteś. Niesiesz modlitwę z tymi rozproszeniami.

Śr wrz 06, 2017 8:41 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post czy ukrycie grzechu lekkiego w spowiedzi czyni ja niewazna?
Mam tylko 1 pytanie
Czy jak nie powie się jakiegoś grzechu lekkiego w spowiedzi św. To spowiedź jest nieważna?

Śr wrz 13, 2017 6:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: czy ukrycie grzechu lekkiego w spowiedzi czyni ja niewaz
Werfa21 napisał(a):
Mam tylko 1 pytanie
Czy jak nie powie się jakiegoś grzechu lekkiego w spowiedzi św. To spowiedź jest nieważna?

Nie. Grzechy lekkie gładzi także spowiedź powszechna podczas Mszy Świętej - więc jeśli na spowiedzi jakiegoś lekkiego grzechu nie wyznałaś, nic wielkiego się nie stało.

Śr wrz 13, 2017 9:40 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post E-papieros beznikotynowy i 16latek - grzech czy nie?
Szczęść Boże.

Mam pytanie odnośnie palenia beznikotynowych e-papierosów przez 16 latka (chodzi mi o przysięgę na I Komunii Św. oraz na bierzmowaniu). Beznikotynowe e-papierosy nie zawierają typowych składników dla prawdziwych papierosów. Dokładnie zawierają takie składniki jak gliceryna, aromaty, glikol propylenowy, więc brak papierosów składników. Czy takie palenie takich e-papierosów jest grzechem czy nie?

Zdarzyło mi się parę razy (można policzyć na palcach) zapalić takiego beznikotynowego e-papierosa. Jeśli jest to grzechem, a robiłem to nie będąc przekonany na 100% że to grzech to popełniłem wtedy grzech?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi - rozumiem, że nie wszystko da się jasno określić co jest grzechem, a co nie. Proszę o pomoc :)

Cz paź 12, 2017 7:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jeśli dobrze poszukasz i poczytasz wyniki badań, to dowiesz się, że e-papierosy są jednak szkodliwe. Niszczą zdrowie. A niszczenie zdrowia nie jest zgodne z wolą Bożą. No sorry, wdychanie takiej chemii, nawet bez nikotyny, obojętne nie jest. Co więcej, czytałam swego czasu takie dane, włoskie, z których wynikało, że na nieszczęście nawet jeszcze nie wiadomo, jak duże i rozległe będą szkody, bo zjawisko jest zbyt nowe.

I nie ma tu żadnych uzasadnień usprawiedliwiających takie palenie - owszem, niekiedy ktoś naraża zdrowie, uznając, ze cel jest istotniejszy (ratujesz kogoś, narażając się na poparzenia). Tu zaś, przy papierosach czy e-papierosach nie ma usprawiedliwień. Ich palenie jest złe, niezależnie od jakichś obietnic. A tym bardziej, jeśli się obiecywało.

Pt paź 13, 2017 12:35 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 511 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona