Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 8:11 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 59  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Kilka pytań na temat grzechów
Mam kilka pytań które krążą mi po głowie.
1.Chodzi o kulturę osobistą jeśli mozna by było tak to nazwać.
Otóż czy zachowania typu : obgryzanie paznokci, dlubanie w nosie i konsumpcja (fuuuj) może być jakimś grzechem? Tak szczerze to dlaczego miałoby być ? Jak ktoś ma takie zachowanie np. Obgryzanie paznokci to przecież to nie grzech. Nie chodzi mi może tu o publiczne robienie tego.
2. Czy zachowanie tzw. " januszy polskich" np. Oddanie moczu do jeziora czy basenu to tylko brak jakiejkolwiek kultury czy jakiś grzech?

Pn lip 30, 2018 6:18 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Przestań się Annonim wygłupiać. Dorosły jesteś czy dziecko?

Wt lip 31, 2018 9:18 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Przestań się Annonim wygłupiać. Dorosły jesteś czy dziecko?

Dlaczego to trywializujesz, może akurat nie wie takich rzeczy, pytania to jedyna rzecz która nas odróżnia od zwierząt, więc warto odpowiadać nawet na najgłupsze

Wt lip 31, 2018 11:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Dlaczego to trywializujesz, może akurat nie wie takich rzeczy, pytania to jedyna rzecz która nas odróżnia od zwierząt, więc warto odpowiadać nawet na najgłupsze

Może masz rację, nie wiem.
Odpowiadam.
Tyle już lat żyję na tym świecie i stale jeszcze coś mnie zaskakuje. Staram się być logiczny. Jak można być katolikiem w pełnej łączności z papieżem jeśli się nie wie, co to jest grzech? Tego może nie wiedzieć małe dziecko. Są dziesiątki portali, które takie rzeczy tłumaczą, wystarczy poczytać i pomyśleć.
Moim zdaniem jest tak.
Grzech ciężki odpada z definicji (można znaleźć w internecie).
Można mieć ewentualnie wątpliwości odnośnie grzechu pospolitego.
Obgryzanie paznokci nie jest grzechem tylko objawem nerwicy, a sikanie do jeziora jest objawem zwykłego przepełnienia pęcherza (ewentualnie połączonego z jakąś chorobą). Co ma u licha zrobić kajakarz jak jest 3 km od toalety? Szybko wiosłować w stronę przystani? I nie sądzę żeby to miało jakiś związek z jakimiś "polskimi januszami" (określenie raczej obraźliwe).
Tego typu zachowania lub czynności na pewno nie są same w sobie grzechem, grzechem mogą być intencje czyli ostentacyjne chamstwo w miejscu publicznym.
Jeżeli zamysłem takiego osobnika jest pokazanie jaki to on jest wielki, silny i może mieć wszystkich w du..e, to wtedy jest to obrażaniem ludzi, demoralizacją dzieci, a to już jest poważnym wykroczeniem przeciwko dobrym obyczajom, prawu i sądzę że jest też grzechem. Mamy nakazane miłować "bliźniego swego jak siebie samego". Jeżeli zwykłe chamstwo jest miłością bliźniego, to ja dziękuję.

Śr sie 01, 2018 5:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
Można mieć ewentualnie wątpliwości odnośnie grzechu pospolitego.

Wydaje mi się, że miałeś na myśli grzech powszedni lub lekki? A może jednak grzech powszechnie popełniany przez wielu ludzi?

Pamiętajmy, że nie wszyscy ludzie są w stanie kontrolować się np. z powodu choroby, czy zaburzeń rozwoju, czy nałogów, czy wieku (...). Chociaż niektóre zachowania mogą wydawać się naprawdę mało akceptowalne, przed potencjalną oceną człowieka warto jest zorientować się, czy działa on w sposób wolny.

Śr sie 01, 2018 7:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście miałem na myśli grzech powszedni. :)

Cz sie 02, 2018 1:45 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Wypicie piwa bezalkoholowego grzechem?
Witam. Mam pytanie, może i jest głupie, ale trudno. mam 16 lat, od długiego czasu postanowiłam sobie ze nie wypiję alkoholu do 18. Dużo z moich znajomych to robi, ale ja nie chcę. Ostatnio będąc ze znajomymi wszyscy pili. Będąc w sklepie zdecydowałam, że kupię sobie piwo bezalkoholowe, żebym też coś piła, ale alkoholu nie tknę. Wypiłam dosłownie łyk. Było tak niedobre, że więcej nie wzielam do ust. Dzisiaj czytam że to piwo chociaż jest niby bezalkoholowe tak naprawdę ma 0,5%... Byłam w szoku, cały dzień nie jestem w stanie funkcjonować, bo tylko o tym myślę. Nie chciałam tego zrobić, tym bardziej, że koleżanka obok podstawiala mi pod nos prawdziwe piwo a ja odmawialam. Napilam się łyka piwa bezalkoholowego z pewnością że nie ma ono alkoholu. A okazało się inaczej. Czy mam grzech? I przede wszystkim czy złamałam przyrzeczenie z bierzmowania? :( Proszę o pomoc, i przepraszam jeśli dodałam w złym temacie.

Pn sie 06, 2018 8:20 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Przypomnij sobie dokładnie co to jest grzech.
Następnie uświadom sobie, czy Twoją wolą było napicie się alkoholu?
Następnie, dlaczego kupiłaś piwo bezalkoholowe?
Chodzi tu przede wszystkim o świadomość popełnienia wykroczenia, dobrowolność i zgodę na jego popełnienie. Tej zgody, dobrowolności i świadomości nie było.

Te pół procenta alkoholu, a zwłaszcza w jednym łyku tego napoju to ilości śladowe, pewnie podobne jak w wypitym nieco nieświeżym soku.. Nie masz się czym przejmować :)

Pn sie 06, 2018 9:55 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post antykoncepcja-grzech
Nurtuje mnie od pewnego czasu kwestia antykoncepcji (tabletek hormonalych) i grzechu. Dobrze wiem, że antykoncepcja w takiej formie nie jest akceptowana przez kościół, jednak 2 miesiące temu ze względów zdrowotnych udałam się do lekarza, po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań okazało się, że cierpię na zespół policystycznych jajników. Lekarz zaproponował terapię hormonalną, w pierwszej chwili nie zgodziłam się ze względu na moją wiarę. Chciałabym się dowiedzieć czy w przypadku leczenia a nie korzyści seksualnych nadal jest uważana za grzech?

Cz sie 09, 2018 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W przypadku, kiedy chodzi o leczenie, nie ma grzechu.

Cz sie 09, 2018 7:08 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Chodzenie do sklepu w niedziele
Czy jest grzechem ciężkim chodzenie do sklepu w niedziele? Wiem, że zapewne zależy od okoliczności.
No bo jeżeli ktoś chodzi na zakupy w niedzielę aby zrobić zapasy na cały tydzień i praktykuje to regularnie to coś jest nie tak. Pewnie do tego też można zaliczyć kilkugodzinne niedzielne chodzenie po centrum handlowym.
Ale co w takim razie gdy w niedziele mama poprosi mnie abym poszedł np. po szynkę na kolację lub jakiś ser. Czy jest wtedy grzech ciężki? Bo tak naprawdę nie chce tego robić ale cóż zrobić. Nie chodzi o to ze zdarza się to co tydzień albo coś, ale taka po prostu pojedyncza sytuacja.

So sie 11, 2018 9:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Slyszalem że swoja postawa krzywdze Boga. Nie chcę myśleć 9 nim jako o biurokracie czy innym okrutniku. Nie uważam że on czychs na czyjs upadek. Wiem że Bóg jest dobry. Ja po prostu chce wiedziec czy dana rzecz jest grzechem żeby nie ranić Boga albo czy należałoby wrócić do spowiedzi do czegoś czy nie trzeba tego robić.

Pn sie 13, 2018 10:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wielokrotnie już było - odejdź od komputera, zajmij się wakacjami, nie generuj tak na dobrą sprawę cały czas tego samego. Jeszcze jeden taki numer, czyli powielanie postów, to pożegnamy się.

Pn sie 13, 2018 11:58 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Chodzenie do sklepu w niedziele
Annonim napisał(a):
Czy jest grzechem ciężkim chodzenie do sklepu w niedziele? Wiem, że zapewne zależy od okoliczności.
No bo jeżeli ktoś chodzi na zakupy w niedzielę aby zrobić zapasy na cały tydzień i praktykuje to regularnie to coś jest nie tak. Pewnie do tego też można zaliczyć kilkugodzinne niedzielne chodzenie po centrum handlowym.
Ale co w takim razie gdy w niedziele mama poprosi mnie abym poszedł np. po szynkę na kolację lub jakiś ser. Czy jest wtedy grzech ciężki? Bo tak naprawdę nie chce tego robić ale cóż zrobić. Nie chodzi o to ze zdarza się to co tydzień albo coś, ale taka po prostu pojedyncza sytuacja.

Chyba moje pytanko zostało pominięte przez forowiczów! :)

Wt sie 14, 2018 7:49 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witajcie, mam pytanie. Robiłem ostatnio zakupy z kolegą. Odchodząc od kasy, sprawdziłem paragon - okazało się, że kasjerka prawdopodobnie przez pomyłkę, nie skasowała nam jednego produktu za nieco ponad złotówkę. Powiedziałem o tym koledze, on stwierdził, że kasjerka już zajęła się kolejnymi klientami i nie ma sensu się wracać, a on bierze to na swoje sumienie. Gdybym był sam, na pewno bym się wrócił - zadziałała presja kolegi. Od tego czasu mam ciągle wyrzuty sumienia. Zamierzam w najbliższych dniach wrócić do tego sklepu, kupić ten sam produkt i poprosić kasjerkę, aby skasowała produkt dwa razy i wytłumaczyć co i jak. Czy w związku z tym jest to grzech ciężki? Liczy się jako normalna 'kradzież'? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

Śr sie 15, 2018 8:53 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 59  Następna strona