Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 12, 2018 1:36 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
pogoda napisał(a):
"Praca na czarno w czasie wakacji to był doskonały pomysł moich rodziców. Do dzisiaj wspominam ją jako prawdziwą szkołę życia w czasach PRL-u. Za zgodą rodziców pracowałem nie tylko na czarno, ale także jako dziecko. Nigdy nie miałem wyrzutów sumienia, że popełniłem grzech. Mój wujek chyba również." - napisał ks. Jacek Gniadek SVD

http://www.jacekgniadek.com/czy-praca-n ... -grzechem/

Może to jakiś pomysł na nudę i co za tym idzie - dziwne pomysły dorastających chłopaków.. Zamiast za rodzicielskie pieniądze popijać piwka na ławce, czy marzyć o dopalaczowym haju.
Bardzo dobry pomysł, Krystian :brawo:

Dziękuję.

Wt wrz 25, 2018 6:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czy zakupy przez internet w niedzielę to grzech?
Nikt mnie nie obsługuje (nie jest to potrzebne do tego co ja chcę kupić) choć spotkałem się z różnymi opiniami
Teolog mówil że nie a pewien ksiadz że tak.
Ten ksiądz napisał tak w odpowiedzi na pytanie pewnego człowieka:

"Tłumaczysz się nieco sam przed sobą, że nikt – jak to jest w tradycyjnym sklepie – nie musi Cię w tym momencie obsługiwać. To nie szkodzi. Tu chodzi o Twoją wolność. Jest sześć dni na robienie zakupów. Siódmy powinien być w całości poświęcony Bogu, naszym bliźnim i nam samym"

N wrz 30, 2018 7:59 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witam
Nie daje mi to spokoju, jestem przeziebiony, ból gardła kaszel katar.Mimo wszystko chciałem iść do kościoła dzisiaj w niedzielę ale rodzice powiedzieli mi żebym został w domu i leżał w łóżku bo w kościele zimno i żeby mi się nie pogorszyło .No i nie poszedłem. Czy w tym przypadku dopuszczam się grzechu ciężkiego bo właśnie nie wiem jak odmierzać ta skalę "choroby" z góry dziękuję za odpowiedź i życzę spokojnej niedzieli

N wrz 30, 2018 8:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dopuszczasz się aktu miłosierdzia wobec innych ludzi. Bo nie rozsiewarz choroby, na znaczną część twej społeczności. Więc pomimo tego że chcesz być wśród wierzących razem z nimi, rezygnujesz z tego dla ich dobra. Ewentualnie także chronisz siebie przed dalszym rozwojem choroby. Lepiej wybrać nie mogłeś.

N wrz 30, 2018 9:20 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Czy zakupy przez internet w niedzielę to grzech?
Nikt mnie nie obsługuje (nie jest to potrzebne do tego co ja chcę kupić) choć spotkałem się z różnymi opiniami
Teolog mówil że nie a pewien ksiadz że tak.
Ten ksiądz napisał tak w odpowiedzi na pytanie pewnego człowieka:

"Tłumaczysz się nieco sam przed sobą, że nikt – jak to jest w tradycyjnym sklepie – nie musi Cię w tym momencie obsługiwać. To nie szkodzi. Tu chodzi o Twoją wolność. Jest sześć dni na robienie zakupów. Siódmy powinien być w całości poświęcony Bogu, naszym bliźnim i nam samym"

Wątpię, żeby to był grzech. Jeżeli po całym dniu poświęconym Bogu i bliźnim chcesz sobie na chwilę usiąść przy komputerze i coś kupić przez Internet, to nie ma się czym przejmować.

N wrz 30, 2018 10:10 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Podczas rozmowy z kolegą w pracy powiedziałem, że nie lubię pracować z pewnymi konkretnymi osobami. Powiedziałem też, że podczas nieobecności szefa zachowują się inaczej, tzn siedzą jak mysz pod miotłą. Oczywiście mówiłem to w nieobecności tych osób, o których mówiłem. Czy jeśli to co mówiłem jest prawdą, to czy popełniłem grzech obmowy?

Podczas spowiedzi powiedziałem to księdzu i że możliwe ze przez to popełniłem grzech obmowy, ale zapomniałem wspomnieć o tym, że mówiłem że zachowują się inaczej kiedy nie ma szefa. Wspomniałem tylko o tym, że nie lubię z nimi pracować. Czy muszę jeszcze raz iść do spowiedzi? Czy spowiedź jest nieważna?

Pn paź 15, 2018 2:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wierzący23 napisał(a):
Podczas rozmowy z kolegą w pracy powiedziałem, że nie lubię pracować z pewnymi konkretnymi osobami. Powiedziałem też, że podczas nieobecności szefa zachowują się inaczej, tzn siedzą jak mysz pod miotłą. Oczywiście mówiłem to w nieobecności tych osób, o których mówiłem. Czy jeśli to co mówiłem jest prawdą, to czy popełniłem grzech obmowy?

Podczas spowiedzi powiedziałem to księdzu i że możliwe ze przez to popełniłem grzech obmowy, ale zapomniałem wspomnieć o tym, że mówiłem że zachowują się inaczej kiedy nie ma szefa. Wspomniałem tylko o tym, że nie lubię z nimi pracować. Czy muszę jeszcze raz iść do spowiedzi? Czy spowiedź jest nieważna?

Ważna, ważna, już o to się nie martw.
Pan Bóg nie jest biurokratą, po co mialbys wracac i mowic ze zachowuja sie inaczej kiedy nie ma szefa? To tylko szczegol. Zostaw to.

Mysle ze z tym co powiedzialem zgodza sie inni, tylko oczekiwac innych odpowiedzi, narazie sie nie przejmuj.

Pn paź 15, 2018 5:14 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Pan Bóg nie jest biurokratą, po co mialbys wracac i mowic ze zachowuja sie inaczej kiedy nie ma szefa? To tylko szczegol. Zostaw to.

I dokładnie tak siebie samego pouczaj, Krystian :)

Wt paź 16, 2018 7:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
pogoda napisał(a):
Krystian napisał(a):

I dokładnie tak siebie samego pouczaj, Krystian :)

Chcialbym, niestety jak gdzie przeczytalem: skrupulanci sa w stanie pomagac innym ale wobec siebie pozostaja bezsilni..

Wt paź 16, 2018 12:49 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Ja chyba też jestem skrupulantem:) A czy jeśli podczas rozmowy z mamą powiedziałem jej, że w pracy jest brak szacunku to czy to jest obmowa? Podobno mówienie o czyichś słabościach jest obmową, no ale nie można się pożalić mówiąc prawdę?

Wt paź 16, 2018 2:32 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wierzący23 napisał(a):
Ja chyba też jestem skrupulantem:) A czy jeśli podczas rozmowy z mamą powiedziałem jej, że w pracy jest brak szacunku to czy to jest obmowa? Podobno mówienie o czyichś słabościach jest obmową, no ale nie można się pożalić mówiąc prawdę?

W ten sposób rozumując - "obmowa/nie obmowa" - nic nie można by było opowiedzieć

Wt paź 16, 2018 2:37 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wierzący23 napisał(a):
A czy jeśli podczas rozmowy z mamą powiedziałem jej, że w pracy jest brak szacunku to czy to jest obmowa? Podobno mówienie o czyichś słabościach jest obmową, no ale nie można się pożalić mówiąc prawdę?

Nawet trzeba o takich sprawach rozmawiać z mamą czy z kimś zaufanym, bo ukrywając zmartwienia, kłopoty można popaść w depresję. Baardzo dobrze, że zwierzasz się mamie :) Mama od tego właśnie jest.
I po co tropić wszędzie, wkoło (grzech), jak Gończy Niemiecki?

Wt paź 16, 2018 5:25 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Kiedy zła wokół nas jest za dużo
Szanowni Państwo,
Zawsze starałem się być życzliwym, uczciwym, dobrym czlowiekiem, który skupia się na miłości. Niestety, ostatnio w moim zyciu wydarzyło się tyle złego, miałem styczność z tak silnym chamstwem i złośliwością, że chyba zacząłem pękać.
Nie wytrzymałem. I zacząłem odbijać nienawiść do innych ludzi. Traktowałem innych z góry, nieuprzejmie. Celowo i świadomie przeszkadzałem innym, zacząłem być naprawdę nieuprzejmy.
Ale jedno mnie przeraziło. Zacząłem myśleć o innych ludziach źle
Naprawdę bardzo źle. Wyobrażałem sobie co można im zrobić, jeśli miałbym okazję. Tak wiele niedobrego stało się w tym czasie, że pomyślałem o czymś, co mnie przeraziło.
Uczę 9-latkę języka angielskiego. Kiedy wracałem do domu autobusem, wyobrazilem sobie, jak ją uderzam, biję. Zabijam. Ta myśl wywołała u mnie tak silny żal, że zacząłem płakać, myślałem, że serce mi nie wytrzyma z tego wszystkiego. Zacząłem przepraszać, patrząc w niebo i prosząc o wybaczenie. Wiem, że już nie jest godzien uczyć Emilki. Rezygnuję z tego i oddaję pieniądze rodzicom.
Czy to, co się stało, uczyniło mnie kimś złym? Czy tak przerażające myśli niszczą moje czyste sumienie?

So paź 20, 2018 5:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy zła wokół nas jest za dużo
Ołóweczek napisał(a):
Czy tak przerażające myśli niszczą moje czyste sumienie?

Czyste raczej nie bo takie myśli są grzechem ale jeśli wyobrażasz je sobie tak jakbyś oglądał jakiś film, czy na pozór filmu to raczej jest to lekki grzech.

I tak, otoczenie mogło spowodować twoja przemianę.

N paź 21, 2018 6:34 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ołóweczek napisał(a):
Zawsze starałem się być życzliwym, uczciwym, dobrym czlowiekiem, który skupia się na miłości. Niestety, ostatnio w moim zyciu wydarzyło się tyle złego, miałem styczność z tak silnym chamstwem i złośliwością, że chyba zacząłem pękać.

A powiedziałeś temu komuś, że Ciebie wkurza, irytuje? Czy uczucia gniewu, złości jako te, które "nie przystoją porządnemu katolikowi" po prostu wyparłeś? Czy chociaż przed kimkolwiek - mamą, kolegą, wypowiedziałeś tę złość, czy i do tego nie dałeś sobie prawa?
O co chodzi? Opowiedz nam, co Ci się przydarzyło?

N paź 21, 2018 5:52 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 885 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59  Następna strona