Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:48 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 882 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czy jesli po upadku w grzech ciezki czlowiek nie spieszy do spowiedzi aby sie oczyscic tylko.odklada w czasie bo uwaza ze moze sobie juz odpuscic pilnowanie bo przeciez juz upadl czy to zuchwale grzeszenie i grzech przeciw duchowi Sw?
Drugie pytanie. Czy mozna obarczac druga osobe za swoje upadki poprzez ze ta osoba nas zgorszyla?
Jesli mamy kogos za wzor a potem taosoba upada lub nas bezposrednio krzywdzi zlem i my tez popadamy w zlo?
Czy wine podwojna ponosi ta osoba?

Wt paź 23, 2018 10:06 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czy patrzenie na dziewczyny tylko i wylacznie w celu podziwiania ich piekna jest grzechem? Zobaczylem pewna dziewczyne, piekniejszej chyba w zyciu nie widzialem. Ogladalem bardzo duzo razy filmik gdy spiewa, byla po prostu piekna. Po ktoryms razie zaczelo sie pojawiac podniecenie, ktorego oczywiscie nie chce, jak juz mowilem chce podziwiac tylko jej piekno.

Czy grzechem bedzie dalej kontynuowanie tego?

W ogóle, gdy patrze się na dziewczyne gdziekolwiek (chociazby tylek), ale tylko i wylacznie w celu podziwiania jej piekna a nie ochoty podniecenia, nieczystych mysli itd to jest to grzech? Mam prawo sie chyba zachywac kobietami?

Cz paź 25, 2018 9:19 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Czy patrzenie na dziewczyny tylko i wylacznie w celu podziwiania ich piekna jest grzechem?

Tak jak i patrzenie na obrazy w galerii malarskiej. Jak zaczniesz kombinować jak by je ukraść - to już byłoby grzeszne. Mniejwięcej podobnie z dziewczynami.

Cytuj:
W ogóle, gdy patrze się na dziewczyne gdziekolwiek (chociazby tylek), ale tylko i wylacznie w celu podziwiania jej piekna a nie ochoty podniecenia, nieczystych mysli itd to jest to grzech? Mam prawo sie chyba zachywac kobietami?

Masz prawo

Cz paź 25, 2018 9:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Krystian napisał(a):
Czy patrzenie na dziewczyny tylko i wylacznie w celu podziwiania ich piekna jest grzechem?

Tak jak i patrzenie na obrazy w galerii malarskiej. Jak zaczniesz kombinować jak by je ukraść - to już byłoby grzeszne. Mniejwięcej podobnie z dziewczynami.

Cytuj:

Masz prawo

A moglbys sie odniesc do tej czesci ktorej tu nie wkleiles?
Nie kombinuje zbytnio bo jestem skrupulantem wiec nie chce znow popadac w grzechy nieczystosci, po prostu ta dziewczyna jest tak piekna ze wrecz musze wracac co chwile do tego filmiku gdzie spiewa, mimo tego ze nie chce podniecenia to ono przychodzi.

Cz paź 25, 2018 9:55 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
PeterW napisał(a):
Krystian napisał(a):

Cytuj:

Masz prawo

A moglbys sie odniesc do tej czesci ktorej tu nie wkleiles?
Nie kombinuje zbytnio bo jestem skrupulantem wiec nie chce znow popadac w grzechy nieczystosci, po prostu ta dziewczyna jest tak piekna ze wrecz musze wracac co chwile do tego filmiku gdzie spiewa, mimo tego ze nie chce podniecenia to ono przychodzi.

Zatem nie ogladaj filmiku tego.

Pt paź 26, 2018 1:31 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Skoro wiesz, że podniecenie przychodzi, to nie tłumacz się pięknem, podziwianiem itd., tylko nie wracaj do filmów, które wystawiaja Cię na pokusę (której jesteś już świadom, wiesz, jak ten obraz na Ciebie działa. Powrót do tych obrazow nie jest już usprawiedliwony przypadkiem) .
I nie mów, że musisz wracać. Jesteś wolny, masz wybór, decyzję. Ty dcydujesz.

Pt paź 26, 2018 10:16 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Terremoto napisał(a):
Skoro wiesz, że podniecenie przychodzi, to nie tłumacz się pięknem, podziwianiem itd., tylko nie wracaj do filmów, które wystawiaja Cię na pokusę (której jesteś już świadom, wiesz, jak ten obraz na Ciebie działa. Powrót do tych obrazow nie jest już usprawiedliwony przypadkiem) .

Ja myślę, że Krystian nie robi nic złego. A to dlatego, że intencje ma dobre. Ogląda tą dziewczynę, bo mu się bardzo podoba, nie dla podniecenia, a że przychodzi ono, to jest naturalną reakcją organizmu.

I teraz. Jeśli spotka tą jedyną, która jest Mu przeznaczona i będzie chciał ją widzieć, to podniecenie może przyjść. I to jeszcze przed ślubem. Terremoto gdzie tu widzisz grzech?

So paź 27, 2018 3:37 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Co oznacza całkowita świadomość i dobrowolność czynu?
Witam, zadaje wam to pytanie ponieważ sam już chyba oszukuje siebie. Mianowicie co oznaczają terminy "pelna świadomość i dobrowolność czynu" służące nam do oceny możliwości popełnienia grzechu ciężkiego. Pytam o to w charakterze wielu niepewności co do rozeznania winy i jednoczesnym braku możliwości spowiedzi (mieszkam za granica i mam daleko do najbliższego polskiego kapłana).

Czy na przykład chcąc poruszyć z kimś ciężki temat naszych relacji, początkowo nie mając złych zamiarów poprostu chce coś wyjaśnić i nagle w trakcie tej rozmowy wybuchnę i powiem w nerwach słowo czy dwa za dużo i potem żałuję (po tym jak ochłonę a to też chwilę trwa i warto też zaznaczyć że gdybym kogoś obraził słowami wprost chcąc mu dociąć to nie byłoby wgl tematu). To czy była to pełna dobrowolność czy nie? Mam do tej osoby żal i ciężko mi wybaczyć jej niesprawiedliwosc wobec mnie ale nie życzę jej źle, staram się miłować ludzi choć tutaj przeważają uczucia nad realnymi czynami.

Czasem zdarzają się sytuacje że nie mam tej pewności czy coś było na pewno w pełni świadome i dobrowolne zarazem. Nawet mogę posunąć się dalej - nie wyobrażam sobie na tę chwilę grzechu który mógłbym popełnić w ważnej materii w pełni świadomie i dobrowolnie. Czy coś ze mną jest nie tak? Staram się szczerze żyć przy Bogu, ciągle przeglądam treści religijne również te o grzechach i ciągle jestem niepewny. Brakuje mi kapłana :( Pozdrawiam.

So paź 27, 2018 6:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Terremoto napisał(a):

Ja myślę, że Krystian nie robi nic złego. A to dlatego, że intencje ma dobre. Ogląda tą dziewczynę, bo mu się bardzo podoba, nie dla podniecenia, a że przychodzi ono, to jest naturalną reakcją organizmu.

Owszem, ale ogląda filmik razy N, pisze o tym, ,że MUSI (to samo w sobie niezdrowe - przymus oglądania czegokolwiek), i wystawia się na pokusę, bo wie, że się podnieca, że seryjnie pojawia się naturalna reakcja itp. Czyli stwarza sobie okazję do zła (pisałam o pokusie, nie o grzechu, powtórzę). Świadomie ją, te okazję, stwarza.
Nie mąć dorastającemu dzieciakowi w głowie (mowa o 14 -latku), i tak ma trudno w życiu.

zb1024 napisał(a):
I teraz. Jeśli spotka tą jedyną, która jest Mu przeznaczona i będzie chciał ją widzieć, to podniecenie może przyjść. I to jeszcze przed ślubem. Terremoto gdzie tu widzisz grzech?

Czytaj łaskawie ze zrozumieniem. I nie dodawaj tego, czego nie napisałam.
1. Nie użyłam słowa "grzech". Zgadza się? Więc nie pytaj, gdzie go widzę. Nadinterpretujesz.
2. Nie mówimy o żadnej jedynej, o żonie, tylko o chlopcu nastolatku z przymusem oglądania filmiku z ładną dziewczyną. Zgadza się?

Pomijając wszystko: dłuzsze czy nachalne gapienie się na - wybaczcie, Panie - tyłek dziewczyny jest dla przynajmniej niektórych kobiet uwłaczające, uprzedmiotawiające. Bla-bla-bla o podziwianiu piekna przez dorastających chłopców mnie nie przekonuje. "Kontemplacja" części ciała o walorach erotycznych jest do odczucia (kobiety to niekiedy czują, taki wzrok się często rejestruje, nawet gdy ten "podziwiacz" jest za mną, bywa, że się odwracałam, bo czuję; jakiś rodzaj intuicji zapewne). Przestaje istnieć osoba, kobieta, jest - darujcie - pupa?

So paź 27, 2018 7:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jutro ide na Msze do kościoła i do cerkwi.

Wszystko to bedzie w dosc krotkim odstepie czasu wiec bedzie mi sie pewnie nudzilo w cerkwi, wiec moje pytanie jest takie:
Czy wedlug katolicyzmu - nie prawosławia - myślenie o tzw. niebieskich migdałach będzie grzechem w cerkwi? Nie bardzo bede rozumiał Msze po ukraińsku i jeszcze mam takie odczucie, że jakby co chwilę się powtarza coś...A tak bym sobie przynajmniej myślał o czymkolwiek i by mi szybciej to mineło, stojąc przy tym jak słup soli.

So lis 03, 2018 10:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Krystian - uświadom sobie że prawosławni wielbią tego samego Boga co katolicy. Używają czasem innych słów i innych pieśni, ale to są też chrześcijanie. Na pewno mają ten sam Ojcze Nasz (tyle że odmawiany po starocerkiewnemu) i sama Eucharystia (przemienienie chleba w Ciało i wina w Krew Pańską) na tym samym polega co ta nasza. Może się mylę - niech mnie ktoś poprawi, ale ich wiara bardzo niewiele się różni od naszej. Jak dla mnie (znowu - mogę się mylić) masz okazję do pewnego ubogacenia swojej wiary - może jesteś jeszcze za młody by to pojąć, ale przynajmniej spróbuj. Nasze nabożeństwa - bardzo piękne, ale takie - powiedziałbym konkretne - ich bardzo rozwlekłe, ale też bardzo uduchowione. Jako nastolatek możesz tego nie rozumieć, ale przynajmniej spróbuj. Będąc na prawosławnej mszy, jak najbardziej możesz modlić się i postaraj się modlić. Pan Bóg nie będzie miał Ci tego za złe :)

So lis 03, 2018 11:13 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Osoby prawosławne i katolicy modlą się do tego samego Pana Boga. Lekceważąc liturgię prawosławną, nie robisz niczego dobrego.
Wiecej pożytku byłoby, gdybyś ten czas - długiego stania w cerkwi - przeznaczył na modlitwę.
Czy cała liturgia jest na pewno po ukraińsku?

Za parę lat będziesz dorosły i pewnie sam wybierzesz, czy chodzić do cerkwi, czy do kościoła rzymskiego.
Tymczasem masz naturalną szansę powoli nauczyć się rozumieć także liturgię prawosławną, jej przebieg, może i sens tekstów... To jest bogactwo.
Ja jej nie mam. Od ponad roku pracuję z prawosławnymi i żeby coś z ich tradycji rozumieć, muszę dopytywać albo żmudnie szukać, czytać. Ty zaś masz łatwy dostęp do skarbca innej kultury... warto to szanować.

So lis 03, 2018 11:35 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 882 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59