Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 21, 2019 4:45 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1033 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czy źle zrobiłem?

Kolega znieważał mojego ojca w żartach. Spoko. Ale po setnym razie stało się to denerwujące. Wiedział o tym że mnie denerwuje.

W szatni od WF znowu zaczął. Podszedłem do niego i złapałem go za szyję. Nie zrobiłem mu wielkiej krzywdy. Kolega się przestraszył później jak założyłem mu chwyt o który bym siebie sam nie podejrzewał że potrafię coś takiego zrobić. Kolega nie mógł nic zrobić. Unieruchomiony, musiał trzymać mocno mnie za ręce żeby nie sprawiały mu dyskomfortu bo obie leżały na jego szyi przytrzymując go. Był całkowicie pod moją kontrolą. Dostał też z pięści w brzuch ale wiedziałem że przesadzić nie mogę i był to tylko taki cios "na odwal się" i dziecku nic bym nawet tym nie zrobił. Ja uważam że mimo wszystko: warto oddawać jeśli ktoś uderzy, obraza. Czemu? Nigdy więcej raczej ta osoba nic nam nie zrobi a może już nikomu nic nie zrobi bo dostaniu. Później mój kolega mnie przepraszał, więc zrozumiał. Mam chyba prawo do obrony mojego imienia i ciała.

Cz sty 17, 2019 6:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Dziwnie to zabrzmi, ale nie. Nie zrobiłeś źle. Tylko nie nadużywaj tego typu argumentów, bo kiedyś rzeczywiście przesadzisz.

Cz sty 17, 2019 7:41 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Czy jest to grzech?
Czy dotykanie się po miejscach intymnych, nie w celu podniecenia jest grzechem? Chodzi mi o to, że tak samo jak czasami np leżąc na łóżku dotykam się po nodze, czy po ręcex to zdarza mi się w miejscu intymnym, tak odruchowo, nawet nie do końca to kontroluję. Ale nie jest to żadna masturbacja, nie robię tego w żadnym grzesznym nieczystym celu. Czy to grzech?

Cz sty 17, 2019 11:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie, to nie grzech.

Pt sty 18, 2019 12:30 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Zadośćuczynienie
Witam. Mam pytanie odnośnie grzechu oszczerstwa. Czy po każdym takim czynie trzeba zadośćuczynić? Wiem, że jeśli oszczerstwo jest naprawdę poważne to tak, trzeba powiedzieć prawdę, ale jeśli była to rzecz błaha, nie spowodowała szkód? Otóż mam taką sytuacje, że opowiadałam kiedyś koleżance o kimś (ona nie zna tej osoby, nawet nie wie jak się nazywa) i poniosło mnie w tym, ale nie zrobiłam tego, żeby zaszkodzić tej osobie. Powiedziałam nieprawdę, ale nie byłam pewna czy to co mówię jest nieprawdziwe, wydaje mi się, że wtedy, gdy to mowilam wydawało mi się, że to prawda, chodź nie wiem, może nie... W każdym razie tak jak mówię, ta sprawa nie mogła nawet zaszkodzić tej osobie, gdyż koleżanka jej nie zna, nie wiem w ogóle kto to, a i nie mowilam tez tego w celu zaszkodzenia komus. To była rzecz błaha, nie jakieś wielkie kłamstwa o kimś... Więc ogólnie: czy jeśli oszczerstwo jest w rzeczy małej i nie wyrządza szkód, to trzeba je odwoływać? Z góry dziekuje za odpowiedź! Z Bogiem!

Śr lut 06, 2019 10:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Księdza na spowiedzi nie możesz spytać?

Śr lut 06, 2019 11:13 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
No właśnie ostatnio byłam u spowiedzi i zapomniałam o to spytać.

Śr lut 06, 2019 11:24 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To zapytaj następnym razem.
Macie w szkole księdza katechetę? Nawet jeśli Ty nie masz z nim lekcji?
To podejdź i zapytaj. Co Ci szkodzi.

Śr lut 06, 2019 11:39 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Nie mam księdza w szkole, ale przy następnej spowiedzi spytam. Mi się wydaje, że nie muszę tego wyjaśniać, bo nie byla to duża sprawa, ale zapytam dla pewności. Dzięki za odpowiedzi. Z Bogiem!

Pt lut 08, 2019 11:31 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Ściąganie...
Witam. Mam następujący problem. Mam zadaną pracę domową z informatyki- programowanie. W ogóle tego nie rozumiem, nie mam pojęcia jak to odrobić. Spytałam się koleżanki, czy ona to potrafi, wtedy wysłała mi odrobioną już pracę kogoś innego. Naprawdę nie lubię ściągać, próbuję to robić jak najrzadziej, ale nie wiem co mam zrobić w tej sytuacji... Na informatyce robiłam to, co kazał nauczyciel, ale co z tego, nic nie umiem z tego tematu. Chciałabym, żeby było inaczej, ale nie wykłuję tego na pamięć, ani nie zrozumiem od tak. Do tego bardzo zależy mi na ocenach, staram się, żeby były jak najlepsze... Czy przepisanie tej pracy byłoby ciężkim grzechem i pozbawiłoby mnie łaski uświęcającej? Nie chcę oszukiwać, czuję się z tym okropnie, ale co mogę zrobić? A gdybym postarała się część zrobić sama, a przepisać to, czego nie rozumiem? Czy byłby to ciężki grzech? Proszę Was o odpowiedź i z góry dziękuję. Z Bogiem!

Cz lut 14, 2019 10:02 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ściąganie...
Jeżeli sumienie ci mówi że to coś nie właściwego to nie ściągaj. Myślę że twoja uczciwość podobałaby się Panu Bogu choć ocena w dzienniku mogłaby nie być fajna. Chociaż nie sądzę aby nauczyciel postawił ci jedynkę za to.
Myślę że powinnaś pogadać z nauczycielem że po prostu nie rozumiesz tematu i i nie potrafiłaś tego zrobić.

Cz lut 14, 2019 10:15 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Podniecenie...
Witam. Dręczy mnie temat podniecenia. Jestem teraz nastolatką, więc wiadomo, jak jest u mnie z takimi uczuciami. Mam problem z panowaniem nad tym, chciałabym, żeby było inaczej, ale to nie jest łatwe... Mam przyjaciółkę, która potrafi bardzo ładnie pisać i tworzy własne książki, które publikuje na internecie. Wpadłyśmy na pomysł, żeby napisała książkę o mnie, i o chłopaku, który mi się podoba. Dziś to zaczęła, i wysłała mi początek. Kiedy zaczelam to czytać, chyba poczułam podniecenie... Sama nie wiem, czy to było to, ale chyba tak. Kontynuowałam jednak czytanie. No i chyba czułam to podniecenie, gdy czytałam. Od razu zaznaczam, tam nie ma i na pewno nie będzie rzeczy nieczystych, jakiegoś seksu czy czegoś takiego. Tylko takie normalne rzeczy. Chciałabym czytać kolejne rozdziały. Stąd moje pytanie. Czy gdy przy czytaniu książek, gdzie opisywane rzeczy nie są nieczyste, ale wywołują u mnie podniecenie, którego nie chcę i próbuje tłumić, to muszę zaprzestać czytania, czy mogę to zignorować? Czy takie coś będzie grzeszne? Nie chcę rozwijać tego uczucia, nie chcę nieczystych myśli, ale jednak chciałabym normalnie żyć i nie bac się cały czas tego podniecenia... Z góry dzięki Wam za odpowiedź. Z Bogiem!

Oliwio. Nie twórz nowych wątków o grzechach, skoro jest już jeden. (PW)

Pt lut 15, 2019 12:40 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dziecko Drogie, wróć do realu. Nie rób z forum ani konfesjonału, ani kozetki, ani telefonu zaufania. Nie ten adres.
Tu nawet nie wiadomo, co nazywasz podnieceniem, czy to jest rozbudzona ciekawość, czy ekscytacja itp. ... Nie sposób na dłuższą metę tu Ci pomagać.

A poza tym nie kładź palca między drzwi.
Jeżeli Twoje sumienie reaguje, to nie idź w coś, czego nie umiesz ocenić. W ocenie indywidualnego sumienia, rozeznaniu grzechu w indywidualnej sytuacji oraz w prawidłowej formacji sumienia pomóc może spowiednik. Moooże dobra grupa formacyjna.

Pt lut 15, 2019 12:55 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1033 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69