Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N paź 21, 2018 11:01 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 869 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 58  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Jestem chory psychicznie, mam taki problem, że jak popełniam jakiś grzech i wiem, że to jest grzech lekki to mimo to muszę uznać, że to grzech ciężki bo jak pomyśle, że to grzech lekki to pewne myśli natrętne powodują we mnie ogromny stres i dlatego wolę pomyśleć, że to grzech ciężki. Czy w takiej sytuacji mam grzech ciężki czy lekki? Wiem, że grzech lekki to nie w pełni dobrowolne popelnienie czynu ale ja nie jestem w stanie pomyśleć, że to grzech lekki a wiem, że tak jest. Czy Katechizm Kościoła Katolickiego jakoś odnosi się do takich sytuacji?

Pt lip 20, 2018 10:42 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dalej jest to lekki, tak jak ateista myśli, że nie popełnia żadnych grzechów, a jednak popełnia, myślenie o tym grzechu jako ciężkim nie jest grzechem

Pt lip 20, 2018 10:56 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witam!! Mam pytanie, czy praca w sklepie monopolowym to grzech? Czy produkcja wina to grzech w celu jej dalszej sprzedazy do celow rekreacyjnych np. na wesele.?? Miałem propozycje pracy jako barman, ale odmowilem bo wydalo mi sie to moralnie zle, ludzie sie upijaja w barze i pociaga to za soba ich rodzinne problemy. Ja tak do tego podchodze, ponieważ dziadek i ojciec jest alkoholikiem i alkohol jest dla mnie zly: to znaczy, że dla mnie to grzech, a dla kogoś innego kto nie mial z tym problemow u siebie ani w rodzinie, to nie jest już grzech i może tak robić?

N lip 22, 2018 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):
Jestem chory psychicznie, mam taki problem, że jak popełniam jakiś grzech i wiem, że to jest grzech lekki to mimo to muszę uznać, że to grzech ciężki bo jak pomyśle, że to grzech lekki to pewne myśli natrętne powodują we mnie ogromny stres i dlatego wolę pomyśleć, że to grzech ciężki. Czy w takiej sytuacji mam grzech ciężki czy lekki? Wiem, że grzech lekki to nie w pełni dobrowolne popelnienie czynu ale ja nie jestem w stanie pomyśleć, że to grzech lekki a wiem, że tak jest. Czy Katechizm Kościoła Katolickiego jakoś odnosi się do takich sytuacji?

Weź się chłopie porządnie przebadaj a dopiero potem kombinuj. Sam sobie nie stawiaj diagnozy.

N lip 22, 2018 12:10 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mlodyprawik napisał(a):
Witam!! Mam pytanie, czy praca w sklepie monopolowym to grzech? Czy produkcja wina to grzech w celu jej dalszej sprzedazy do celow rekreacyjnych np. na wesele.?? Miałem propozycje pracy jako barman, ale odmowilem bo wydalo mi sie to moralnie zle, ludzie sie upijaja w barze i pociaga to za soba ich rodzinne problemy. Ja tak do tego podchodze, ponieważ dziadek i ojciec jest alkoholikiem i alkohol jest dla mnie zly: to znaczy, że dla mnie to grzech, a dla kogoś innego kto nie mial z tym problemow u siebie ani w rodzinie, to nie jest już grzech i może tak robić?

Zakładam, ze pytanie jest serio, ryzykuję.
Legalna praca przy produkcji, wyrobie oraz podawaniu alkoholu grzechem nie jest. Alkohol też sam w sobie nie jest "grzeszny", zły. Można go używać sensownie.

Pierwszy cud Jezusa w Kanie dotyczy wina.
Eucharystii nie można sprawować bez wina.

To, że ktoś się upija, nie jest winą producenta ani barmana.
To, że ktoś rani innych nożem, nie jest winą producenta noży ani sprzedawcy.

N lip 22, 2018 12:37 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Proszę o pomoc bo już nie wytrzymuję!!!!
mattek53 napisał(a):
Szczęść Boże!
Mam wielki problem. Zacznę od początku w dzieciństwie byłem zbytnio religijny . Chodziłem do kościoła co niedziele ale nic poza tym . Teraz gdy zwróciłem się ku Bogu to może nawet za dużo powiedziane staram się modlić i stać dobrym człowiekiem.Ale wcześniejsze moje grzechy właśnie czy to były grzechy .

1. Jak byłem mały chodziłem do spowiedzi bo chodziłem. Nie wiedziałem ze do dobrej spowiedzi potrzebne są 5 warunków dobrej spowiedzi. Nawet nie wiedziałem że jak zataji się grzech to za to jest grzech ciężki . Później mi mama powiedziała o tym i starałem się mówić wszystkie grzechy.

2. Ale nie mówiła że potrzeby jest żal. Więc nie wiem czy przez te lata popełniłem grzech ciężki czy nie.

3. Druga sprawa to że w dzieciństwie miałem 8/9 lat zgrzeszyłem ale nie wiem czy to jest grzech ponieważ byłem mały.

4. I trzecia ostatnia sprawa moje bluźniercze myśli na początku nie wiedziałem ze można popełnić grzech myślą później gdy dowiedziałem się ze to może być grzech ciężki to walczę z nim ale czasem już nie mam siły psychicznej i poddaje się a czasem porostu nasunie mi się myśl najczęstszej gdy coś robię oglądam i gdy się ,,ocknę'' to w wielu przypadkach staram się ja ,,odgonić''. I czy wtedy popełniam grzech.

Ten grzech sprawia mi DUŻY PROBLEM. Dawniej nie zwracałem na grzechy wielkiej uwagi ale życie które nie było dla mnie zbyt łaskawe pomogło mi dostrzec pana i jego przykazania. Proszę o pomoc w ocenie czy mam grzechy czy nie i jak zapobiegać trzeciemu rodzajowi grzechów które napisałem?

To wszystko najszybciej i najsprawniej można rozwiązać w konfesjonale.
Skoro już nie wytrzymujesz, skoro tak się męczysz, to wybierz czas, gdy nie ma dużej kolejki (jutro? dziś?) i omów to wszystko z księdzem. Raz a dobrze. Forum nie jest do tego potrzebne.
Wydzieliłam Ci 4 punkty w Twojej wypowiedzi.
Możesz wg tych punktów przedstawić te problemy na spowiedzi. Trochę je może skróć i masz gotową ściągawkę.

No to odwagi. Napisz, jak będziesz po. Zobaczysz, jaka to wolność.

N lip 22, 2018 12:43 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Witam.

Mam 27 lat i jestem wierzący i praktykujący tzn. Modle się, chodzę do kościoła itp. Problem polega na tym, że bardzo długo chyba prawie 10 lat nie byłem do spowiedzi i komunii. Wzieło sie to stąd że popełniłem chyba dawno temu temu grzech świetokradztwa. Zawze byłem nieśmiały i znerwicowany.Nie wyspowiadałem się z pewnych grzechów jak byłem młody bo się wstydziłem później poszłem do komuni. Później parę razy jeszcze poszłem do spowiedzi, żeby przyjać komunie bo wypadało itp. ale z tych grzechów się nie spowiadałem ale nawet i wyspowiadałem ale nie przyznałem do świetokradztwa. Później już z wiekiem nie spowiadałem się i wogóle nie chodziłem do komunii do dziś. Chcę iść do spowiedzi w mojej parafii do tzw. ,,kaplicy pojednania" i wyspowiadać się z tych grzechów i wszystkich od tego czasu, ale czy dostanę rozgrzeszenie? Czuję potrzebę spowiedzi i eucharystii. Co to znaczy, że może rozgrzeszyć tylko stolica apostolska, czyli co mam zrobić ?

N lip 22, 2018 10:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
[autociach..]
Wydaje mi się, że nie zaciągnąłeś ekskomuniki którą może ściągnąć jedynie Stolica Apostolska (jeśli nie znieważyłeś Najświętszego Sakramentu, nie zdradziłeś treści spowiedzi - księdzem jak sądzę nie jesteś, nie dokonałeś zamachu na papieża..). Niemniej idź do tej spowiedzi. Nawet jeśli podpadłbyś pod paragraf, spowiednik powinien Ci pomóc w załatwieniu tej sprawy.

Pn lip 23, 2018 7:51 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW - dodam tylko, że to nie jest ekskomunika za słowne obrażenie (lub obrażenie w myslach) Najśw. Sakramentu.

Pn lip 23, 2018 5:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mlodyprawik napisał(a):
Witam!! Mam pytanie, czy praca w sklepie monopolowym to grzech? (...)Ja tak do tego podchodze, ponieważ dziadek i ojciec jest alkoholikiem (...)

Może to i nie grzech, ale porozmawiałabym o tym ze spowiednikiem, bo w takiej sytuacji to chyba można byłoby się nabawić nerwicy.

Pn lip 23, 2018 8:43 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Witam!! Mam pytanie, czy praca w sklepie monopolowym to grzech?

Ja mam podobny problem bo pracuje w hipermarkecie, ogólnie marketing jest tam bardzo rozwiniety a podobno marketing to grzech...
Ale prawie w każdej robocie robi się rzeczy niezgodne z sumieniem, to że sprzedajesz alkohol to nic złego gorzej jakbyś sprzedawał go osobom nietrzeźwym, ale większym problemem jest to, że ceny w twoim sklepie są psychologiczne a to już wg mnie grzech.

Ostatnio edytowano Wt lip 24, 2018 7:35 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Pn lip 23, 2018 11:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
f.kos napisał(a):
Cytuj:

Ja mam podobny problem bo pracuje w hipermarkecie, ogólnie marketing jest tam bardzo rozwiniety a podobno marketing to grzech...

Hm.. Marketing to grzech?? Od kiedy?

Wt lip 24, 2018 7:36 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
f.kos napisał(a):
Cytuj:

Hm.. Marketing to grzech?? Od kiedy?

Jak to od kiedy, chociażby psychologiczne ceny to grzech, albo strategia ustawienia towaru jest przewidziana żeby jak najwięcej wcisnąć klientowi towaru, a reklamy kolorowe działające na podświadomość?

Wt lip 24, 2018 12:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
No spałeś w szkole na zajęciach? Albo kończyłeś szkołę przed 1989 rokiem.
Ale tak na początek:
marketing [ang. market ‘rynek’], ekon. działania zmierzające do określenia możliwości sprzedaży produktu, uwzględniające istniejące lub potencjalne potrzeby nabywców w krótkim lub długim okresie i związane z tym możliwości dystrybucji, reklamy, planowania produkcji, badań rynku.
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/marke ... 37899.html

Wt lip 24, 2018 12:52 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Mam na myśli ten zły marketing, wiadomo porządek na sklepie musi być ale nie może być wszystko obmyślane tak żeby klientowi wcisnać jak najwięcej towaru nie patrząc na jego interes.

Mam teraz zupełnie inne pytanie. Czy słuchanie klasyki rocka jest grzechem? Chodzi mi o to, że w piosenkach są przekazy podprogowe czyli tekst czytany od tyłu ma jakieś treści szatańskie, przykładem jest tu piosenka stairway to heaven zespołu led zeepellin. Wydaje mi sie, że w wielu piosenkach są takie przekazy podprogowe o ile nie w większości więc pytanie czy grzechem jest słuchanie tych piosenek? Z kolei też w filmach są podobne żeczy więc można powiedzieć, że filmów też nie wolno oglądać, tylko nie wiem czy w tym wypadku nie przesadzam?

Cz lip 26, 2018 12:24 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 869 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 58  Następna strona