Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 23, 2018 3:54 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 870 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
zb1024 - przeczytaj sobie ten tekst:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... zenie.html

Śr sie 29, 2018 1:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Robert55 napisał(a):
zb1024 - przeczytaj sobie ten tekst:
https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... zenie.html

Dzięki Robert. Znalazłem też stronę https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/818a3. Wiem już mniej więcej o co w tym chodzi. Możemy zgrzeszyć myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem. Po prostu, jeśli widzisz jakąś kobietę, ale nie chcesz się z nią przespać, nie myślisz o tym i nie marzysz o tym, to nie grzeszysz. Po prostu patrzysz na piękne stworzenie, jakie Bóg stworzył, "czystym spojrzeniem".

N wrz 02, 2018 10:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
zb1024 napisał(a):
Po prostu, jeśli widzisz jakąś kobietę, ale nie chcesz się z nią przespać, nie myślisz o tym i nie marzysz o tym, to nie grzeszysz. Po prostu patrzysz na piękne stworzenie, jakie Bóg stworzył, "czystym spojrzeniem".

-"Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby Was grzech nie opanował?
-Wyrzekamy się!"

Pt wrz 07, 2018 9:20 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Regulamin a grzech kradzieży
Szczęść Boże!
Mam pytanie odnoście pewnej granicy postrzegania "kradzieży". Tak się złożyło, że posiadam bardzo wiele adresów mailowych, z których niegdyś korzystałem. I ostatnio zaczęły przychodzić mi na nie co jakiś czas promocyjne kody (od kilku do nawet 100% zniżki na zakup) - każdy z nich indywidualnie przypisany do każdego konta.
Tutaj pojawia się moje pytanie - czy korzystanie z tych kodów w większych ilościach jest grzechem, a jeśli tak to czy ciężkim czy lekkim?
Z jednej strony wydaje się, że niczego w tym momencie się nie kradnie - mimo to jest to jednak w jakiś sposób działanie na niekorzyść finansową instytucji, która jednak mogła wysyłać te kody rabatowe z zamysłem, że będą one w jakiś sposób zachęcały INDYWIDUALNE osoby (czasem jest to nawet odzwierciedlone w regulaminie w sposób "jednak osoba może wykorzystać jeden kod").
Bóg zapłać za odpowiedź - ciężko znaleźć jakieś konkretne odpowiedzi w tej kwestii w internecie.

Ostatnio edytowano Pn wrz 17, 2018 10:30 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

kolory czerwony i zielony są zastrzeżone dla moderacji

N wrz 16, 2018 8:17 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Regulamin a grzech kradzieży
zastanawiajacysie napisał(a):
Szczęść Boże!
Mam pytanie odnoście pewnej granicy postrzegania "kradzieży". Tak się złożyło, że posiadam bardzo wiele adresów mailowych, z których niegdyś korzystałem. I ostatnio zaczęły przychodzić mi na nie co jakiś czas promocyjne kody (od kilku do nawet 100% zniżki na zakup) - każdy z nich indywidualnie przypisany do każdego konta.

Hm.. No z zasady jak ktoś Ci coś daje za darmo, albo półdarmo - to trudno mówić o jakiejś kradzieży (zakładam że to legalny towar od legalnego sprzedawcy - właściciela)

Cytuj:
Tutaj pojawia się moje pytanie - czy korzystanie z tych kodów w większych ilościach jest grzechem, a jeśli tak to czy ciężkim czy lekkim?

A może tak zastanów się nad tym co to jest grzech?
Darmowe próbki, bonifikaty, "przeceny", "promocje" są wliczone w działalność danej firmy. Oni te "straty" mają już zafiksowane w kosztach działalności. Jak Ci przesyłają kody rabatowe na maila, to robią to z automatu, nie zastanawiając się komu - jest im to po prostu obojętne. Ot tyle a tyle towaru (tyle ile jest tych kodów) jest przeznaczona do rozdania za (pół)darmo.

Ps. Jestem dobry wujek i nie chce mi się robić śledztwa czy Ty to Krystian...

Pn wrz 17, 2018 10:42 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Regulamin a grzech kradzieży
PeterW napisał(a):
Hm.. No z zasady jak ktoś Ci coś daje za darmo, albo półdarmo - to trudno mówić o jakiejś kradzieży (zakładam że to legalny towar od legalnego sprzedawcy - właściciela).

Darmowe próbki, bonifikaty, "przeceny", "promocje" są wliczone w działalność danej firmy. Oni te "straty" mają już zafiksowane w kosztach działalności. Jak Ci przesyłają kody rabatowe na maila, to robią to z automatu, nie zastanawiając się komu - jest im to po prostu obojętne. Ot tyle a tyle towaru (tyle ile jest tych kodów) jest przeznaczona do rozdania za (pół)darmo.

Dziękuję za szybką odpowiedź i od razu przepraszam za użycie czerwonego koloru - nie byłem tego świadomy, że używany może być w jakimś konkretnym celu na forum.

To wszystko co napisałeś to prawda - jakby tak na to spojrzeć, to są to po prostu "promocje".
Tu, gdzie zaczyna robić się już mniej jasno, to fakt, że korzysta się z nich wbrew zamierzeniom firmy, która daną promocję wypuściła. Konkretnie przykładowo:

- program poleceń - sprzedawca chce, żeby osoby polecały się dalej - ja jestem w stanie polecić się w nim sam i zgarnąć sumę zarówno osoby polecającej jak i polecanej. Sprzedawca nic z tym nie zrobi, bo nie będzie w stanie tego nawet wykryć.

- kupony zniżkowe - tak jak pisałem wcześniej + fakt, że wg regulaminu mogę skorzystać tylko z jednego, bo mogę mieć tylko jedno konto. Sprzedawca nie kwapi się jakoś specjalnie do usunięcia

- wykonywanie aktywności - jakaś firma na swojej stronie ma akcję, że za wykonanie jakiś aktywności płaci użytkownikom. Są to aktywności proste, a sam model nastawiony jest na "zaangażowanie użytkownika", stąd kwoty są dobre, ale można skorzystać tylko raz. Mi udaje się z tego skorzystać o wiele więcej razy, zakładając fikcyjne konta. Czasem jakieś zablokują, ale wiadomo, że nie wszystkie.

Wiem, że strasznie zawiła sprawa i raczej niszowa, ale od dłuższego czasu nie mogę na nią znaleźć jednoznacznej odpowiedzi i pomyślałem, że może znajdę ją tutaj. Bóg Zapłać za pomoc w takich moralnych kwestiach!

Pn wrz 17, 2018 1:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie to nie ja Peter. Natomiast ja widziałbym w tym grzech i skorzystał tylko jeden raz za pomocą prawdziwego maila.

Swoją drogą mam podobne pytanie. Chłopak mojej siostry dostał od szefa batony proteinowe, białko i nie wiem czy coś jeszcze, pracował tam więc dostawał. Czy to jest uczciwe? Pytam bo siostra mi przyniosła od niego conieco

Pn wrz 17, 2018 2:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Nie to nie ja Peter. Natomiast ja widziałbym w tym grzech i skorzystał tylko jeden raz za pomocą prawdziwego maila.

Swoją drogą mam podobne pytanie. Chłopak mojej siostry dostał od szefa batony proteinowe, białko i nie wiem czy coś jeszcze, pracował tam więc dostawał. Czy to jest uczciwe? Pytam bo siostra mi przyniosła od niego conieco

Jeśli właściciel firmy o tym wie i godzi się na taki stan rzeczy a następnie, jeśli chłopak Twojej siostry o tym wie i godzi się na taki stan rzeczy. Bierz, ile dają i pytaj: "Dlaczego tak mało?" :)

Pn wrz 17, 2018 2:52 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Krystian napisał(a):

Jeśli właściciel firmy o tym wie i godzi się na taki stan rzeczy a następnie, jeśli chłopak Twojej siostry o tym wie i godzi się na taki stan rzeczy. Bierz, ile dają i pytaj: "Dlaczego tak mało?" :)

Nie wiem czy właściciel firmy się na to godzi ale szef chłopaka siostry tak. To chyba na to samo wychodzi

Pn wrz 17, 2018 3:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dzieciaku, nie masz konfesjonał do załatwiania takich spraw?

Pn wrz 17, 2018 3:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
jotajota napisał(a):
Krystian napisał(a):

Nie wiem czy właściciel firmy się na to godzi ale szef chłopaka siostry tak. To chyba na to samo wychodzi

Nie wydaje mi się, by chłopak Twojej siostry musiał pytać właściciela firmy, gdyż obowiązuje droga służbowa. Ale szefa mógłby zapytać, czy właściciel o tym wie i zgadza się. Jeśli szef zacznie kręcić, należy to uciąć.

Pn wrz 17, 2018 3:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jej chłopak już tam nie pracuje. Natomiast nie c wiem czy szef się na to zgadzał czy kto bo ja zapytałem siostry
Szef mu pozwalał brac?

Być może właściciel także o tym wiedział. Natomiast była to wyspa w galerii której szefem był właśnie szef chłopaka mojej siostry. Nie wiem czy ten sam szef prowadzi ogólnie ta firmę. Teraz mam dylemat czy brać to białko :(

Pn wrz 17, 2018 3:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Osoby obciążone skrupułami należy odsyłać do konfesjonału. Internet im nie pomoże.

Pn wrz 17, 2018 3:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Jej chłopak już tam nie pracuje. Natomiast nie c wiem czy szef się na to zgadzał czy kto bo ja zapytałem siostry
Szef mu pozwalał brac?

Być może właściciel także o tym wiedział. Natomiast była to wyspa w galerii której szefem był właśnie szef chłopaka mojej siostry. Nie wiem czy ten sam szef prowadzi ogólnie ta firmę. Teraz mam dylemat czy brać to białko :(

Jeśli chłopak Twojej siostry nie może już tego zweryfikować, to musisz polegać na dobrej wierze, by nie zrobić nieopatrznie z kogoś złodzieja. Jedz, na zdrowie i daj "gryza." :)

Pn wrz 17, 2018 3:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Za pewne szef to ktos z "góry" tej firmy więc na chyba prawo decydowac o towarze i co z nim zrobić. Siostra mi powiedziała że on sam sobie to bierze i że szef mi na to pozwala i tyle. W sumie to nie widzę w tym nic złego. Jej chłopak to katolik. Nosi krzyżyk na piersi, chodzi do kosciola i spedzalem już z nim czas i wydaje się być dobrym człowiekiem i mądrym.

Nie widzę raczej przeciwwskazań. To tylko skrupuły.. Na szczęście.

Pn wrz 17, 2018 4:03 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 870 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58  Następna strona