Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt paź 23, 2018 3:52 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 870 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Szczęść Boże,
Mam takie wątpliwości, bo słuchałem ostatnio o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu,

1. Czy mając myśli natrętne bluźniercze czy jeśli zwracając się w dobrej wierze do Ducha Świętego pojawia się takie myśli w jego stronę, to czy to też można traktować jako sytuację niezawinioną?

2. Czy przez lata nie wyznając grzechów podczas spowiedzi i nie robiąc nic z tymi grzechami ale w końcu je wszystkie wyznając i poprawiając się z nich to czy to jest grzech przeciw Duchowi Świętemu?

Śr wrz 19, 2018 8:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
Szczęść Boże,
Mam takie wątpliwości, bo słuchałem ostatnio o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu,

1. Czy mając myśli natrętne bluźniercze czy jeśli zwracając się w dobrej wierze do Ducha Świętego pojawia się takie myśli w jego stronę, to czy to też można traktować jako sytuację niezawinioną?
To zależy, jaki jest Twój stosunek do tych myśli. Możliwe, że szatan chce Cię owładnąć nienawiścią i on podsuwa Ci te myśli. Jeśli je podsycasz albo masz z tego powodu jakąś satysfakcję, to źle to wróży. Jeśli czujesz się zakłopotany, to myśli te nie są Twoimi.

matbas napisał(a):
2. Czy przez lata nie wyznając grzechów podczas spowiedzi i nie robiąc nic z tymi grzechami ale w końcu je wszystkie wyznając i poprawiając się z nich to czy to jest grzech przeciw Duchowi Świętemu?
Zależy od Twojej świadomości. Jeśli z serca byłeś przekonany o tym, że robisz źle a mimo to stawiałeś na swoim, to jest grzech przeciw Duchowi Świętemu.
To Duch Święty daje rozeznanie dobra i zła przez rozum. Jeśli rozum przekonał Twoje serce, że powinno się podporządkować woli bożej a ono upiera się przy swoim wymuszając na rozumie zapomnienie o sprawie, to jest to grzechem przeciw Duchowi Świętemu i jest to skutkiem zbyt dużej "zawartości szatana" w sercu a więc zbyt małej miłości do Ducha Świętego i w efekcie oporu.
Przy tym pragnę uspokoić, byś się nie zadręczał. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, ale nie musi Cię zaraz zaprowadzić do piekła. Po prostu będziesz mniejszy w Królestwie Bożym, niż mógłbyś być nie popełniając tego grzechu. Więc dawaj sobie szansę na poprawę relacji w następnych próbach.

Cz wrz 20, 2018 12:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, ale nie musi Cię zaraz zaprowadzić do piekła. Po prostu będziesz mniejszy w Królestwie Bożym, niż mógłbyś być nie popełniając tego grzechu. Więc dawaj sobie szansę na poprawę relacji w następnych próbach.

A cóż to za herezje prawisz? Grzech przeciwko Duchowi świętemu jest niewybaczalny, to znaczy że po śmierci trafisz do piekła!
Inna rzecz, że grzechy przeciw Duchowi Św. nie sposób popełnić mimochodem, ot tak, bo się nie wiedziało, nie zdawało sprawy. Są to grzechy jak najbardziej świadome i zuchwałe, popełniane do ostatniej chwili życia.

Cz wrz 20, 2018 2:15 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu....

To nie tak ze popełnisz jakis uczynek i nie możesz wrócić..
Jeśli zalujesz to ta przeszkoda znika i nie ma problemu by uzyskać rozgrzeszenie.

Jeśli się pytasz czy masz grzech przeciwko Duchowi Św to uważaj - nie. Bo jakbyś miał to bys się w ogóle tym. Nie interesował i nie pytał nas teraz tu.

Pozdrawiam.

Cz wrz 20, 2018 2:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
jotajota napisał(a):
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest niewybaczalny, ale nie musi Cię zaraz zaprowadzić do piekła. Po prostu będziesz mniejszy w Królestwie Bożym, niż mógłbyś być nie popełniając tego grzechu. Więc dawaj sobie szansę na poprawę relacji w następnych próbach.

A cóż to za herezje prawisz? Grzech przeciwko Duchowi świętemu jest niewybaczalny, to znaczy że po śmierci trafisz do piekła!

Inna rzecz, że grzechy przeciw Duchowi Św. nie sposób popełnić mimochodem, ot tak, bo się nie wiedziało, nie zdawało sprawy. Są to grzechy jak najbardziej świadome i zuchwałe, popełniane do ostatniej chwili życia.

Jeśli już, to nie do ostatniej chwili życia a w ostatniej chwili życia. Człowiek, gdy popełni tak świadomy i zuchwały grzech nie ma po co tu żyć, bo los jego został przesądzony i nie ma szansy na naprawę. Ale Bóg mówi, że dopóki żyjemy, jest szansa na nawrócenie.

Cz wrz 20, 2018 2:49 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Problem jest taki, że nawet jak mi się coś w myślach pojawi to nigdy się z tego nie cieszę, czy żebym się tym chwalił albo zamieniał to na słowa.mysle, że to bardziej ma związek też z moim zdrowiem fizycznym i duchowym. Tylko przy takich myślach często się obawiam, że mogą być moje i przez to może mi to nie być nigdy odpuszczone.
Ale skoro szczerze żałuję to raczej tak nie jest?

A druga sprawa chodziła o to, że przez pewien okres w życiu który już minął podchodziłem do spowiedzi w ten sposób, że tylko część grzechów wymieniałem. I raczej tak żeby spowiedź odklepac i nie zastanawiać się czy coś mogę poprawić. No i chodziłem do komunii z ciężkimi grzechami.

I dlatego tu mam wątpliwości. Ale skoro po ilustracji latach to wszystko wyznałem i dostałem rozgrzeszenie, powiedziałem że zataiłem te grzechy, to chyba są one wybaczone?

Cz wrz 20, 2018 4:03 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Tak zostały wybaczone i nie wracaj już do tego.

Cz wrz 20, 2018 4:49 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
Szczęść Boże,

Słyszałam, że gdyby ktoś popełniał grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, to nawet by się nie zastanawiał, czy takowe popełnia. To postawa niemalże całożyciowa.

Pt wrz 21, 2018 3:10 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
A czy np. sytuacja gdy się zareaguje zbyt pochopnie, np. gdy ktoś mówi o sprawach wiary i zdarzy się odruchowa reakcja, że się jakby zaśmieje z tego, po czym od razu się zreflektuje bo się jednak nie chciało z tego zakpić. Słyszałem, że z emocje nie są grzechem, więc czy takie czasami odruchowe zachowania też nie?

Pn wrz 24, 2018 12:40 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Grzechem jest uczynek który musi być świadomy, wynikający z celowego działania.

Może tak być że ten ktoś specjalnie używa jakiś specyficznych metafor, by poprzez śmiech, utrwalić prawdy jakie są za nimi ukryte..
Jeśli ktoś coś powiedział tak że wydało się śmieszne, a nie miało takie być.. No cóż.. Niech sam to sobie przemyśli, a potem gada.

Pn wrz 24, 2018 1:59 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Raczej chodzi o to, że ktoś powiedział coś dobrego, np. będziesz się modlił to problemy znikną. No i takie jakby odruchowe zwątpienie się pojawiło, po czym zdałem sobie sprawę, że źle zareagowałem i przyznałem rację.

Pn wrz 24, 2018 2:31 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie jest to grzech. Według mnie masz zbyt mało czasu na reakcję. Też mi się zdarzają podobne sprawy.

No.. Przynajmniej ja tak sądzę.

Pn wrz 24, 2018 10:36 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czy praca na czarno to grzech?

W wakacje planujemy iść z kolegami na zbiory owoców. Ot, żeby sobie zarobić. Planuję kupno nowego telefonu.
Wiem, że wybiegam daleko w przeszłośc.

Wiem, że nie każde złamanie prawa stanowionego jest grzechemni szczerze nie widzę w tym grzechu.

Wt wrz 25, 2018 4:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Krystian napisał(a):
Czy praca na czarno to grzech?
Praca na czarno, to wymysł bezbożnego systemu wynikający z kompromisu ludzi wierzących i niewierzących we wspólny, wydumany porządek. Ma on jednak pewną moc. Gdyby ludzkość tak się nie rządziła, coś takiego, jak telefon, nie byłoby dostępne.

Krystian napisał(a):
W wakacje planujemy iść z kolegami na zbiory owoców. Ot, żeby sobie zarobić. Planuję kupno nowego telefonu.
Wiem, że wybiegam daleko w przeszłośc.

Wiem, że nie każde złamanie prawa stanowionego jest grzechemni szczerze nie widzę w tym grzechu.

Pragnąc telefonu, jesteś rozdarty, bo to wytwór tego kompromisu. Pragnąc Boga, nie potrzebowałbyś telefonu, lub poprzestałbyś na tym, który już masz.
Z kolei, zrywając owoce, robisz dobry użytek z rąk swoich dla Pana Boga i dla "cezara", jeśli przez to owoce nie zgniją a napełnią stoły.
Jakie konsekwencje grożą Ci za pracę na czarno? Ile będziesz musiał oddać Bogu a ile "cezarowi", by dostać nowy telefon? Telefon sprzeda Ci służba "cezara", prawda? I pieniądze, które w jego oczach zarobiłeś, wrócą do obiegu publicznego.

Co winien jesteś Panu Bogu w związku z tym?
A, no to, że gdybyś nie pragnął, cezar musiałby zmienić prawo na bardziej wolnościowe, zostawiające więcej swobody obywatelom. Jeśli jednak pragniecie, "cezar" będzie zwiększał ucisk, bo i tak wyjdzie na swoje.

Wt wrz 25, 2018 4:42 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
"Praca na czarno w czasie wakacji to był doskonały pomysł moich rodziców. Do dzisiaj wspominam ją jako prawdziwą szkołę życia w czasach PRL-u. Za zgodą rodziców pracowałem nie tylko na czarno, ale także jako dziecko. Nigdy nie miałem wyrzutów sumienia, że popełniłem grzech. Mój wujek chyba również." - napisał ks. Jacek Gniadek SVD

http://www.jacekgniadek.com/czy-praca-n ... -grzechem/

Może to jakiś pomysł na nudę i co za tym idzie - dziwne pomysły dorastających chłopaków.. Zamiast za rodzicielskie pieniądze popijać piwka na ławce, czy marzyć o dopalaczowym haju.
Bardzo dobry pomysł, Krystian :brawo:

Wt wrz 25, 2018 5:11 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 870 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 54, 55, 56, 57, 58  Następna strona