Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 21, 2019 4:36 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1033 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna strona
 Pytania o grzech 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania o grzech
Czyli gdzieś się rodzi zła myśl, ale nie jest moja intencją i gdy się pomodlę, żeby te myśli odeszły to grzechu nie ma? Czy powinienem jeszcze Boga przepraszać za to? Gdy nie jestem pewien to wznoszę żal za to, ale nie wiem czy to potrzebne jest nie idą za tym moje chęci, a myśli mogą być wyrazem moich emocji, cierpienia itd.
Czasami mam tak, że do osoby która jest mi bardzo bliska nawet pojawi mi się straszna myśl, gdy np. nie mogę już słuchać tego co mówi.. przecież nigdy bym nie chciał dla niej źle, a gdzieś z boku się coś dziwnego narzuca.

Wt sty 08, 2019 8:07 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najbardziej rani to co mówią bliscy. W momencie wzburzenia grają emocje i może targać człowiekiem gniew. Rozum jest zawieszony. Wraca do łask po ustapieniu emocji. Do grzechu potrzebujesz zgody woli, więc to decyzja rozumna. To samo, gdy masz świadomość, że to tylko świat marzeń.
Inna sprawa, człowiek dojrzewając zaczyna opanowywać emocje, ma świadomość że gniew nim rządzi i uczy się panowania nad tymi emocjami. Nawet jak ktoś rzuca kamieniami, nie odrzucisz go, ale powiesz to co jezus: Panie przebacz mu, bo nie wie co czyni. To jednak proces, ale dobrze wiedzieć w jakim kierunku nalezy podążać.
To wlaściwy kierunek w rzucaniu kamieniami.

Wt sty 08, 2019 8:20 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A czy unikanie niektórych osób, z takiego powodu że kiedyś w ich otoczeniu były kłótnie itd. jest czymś złym?
Trzymanie ich na dystans po prostu.

Wt sty 08, 2019 8:37 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Odpowiem pytaniem na pytanie.. A jakie mogłoby być zło w tym że unikasz ludzi kłótliwych, konfliktowych?

Wt sty 08, 2019 8:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
A czy unikanie niektórych osób, z takiego powodu że kiedyś w ich otoczeniu były kłótnie itd. jest czymś złym?
Trzymanie ich na dystans po prostu.

zalezy jak rozumiesz unikanie, bo moze ono miec oddzwiek i skutki negatywne jesli robisz cos celowo.
Unikanie moze byc swego rodzaju tolerancja czegos z czym sie nie zgadzamy, albo aktywnym dzialaniu przeciwko danej osobie w ogole.
Pierwsze ma pozytywny efekt, a drugie negatywny.

Wt sty 08, 2019 8:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Chodzi o to, że jak ktoś mnie zrani czasami nawet osoby z rodziny albo gdy oni przesiadują i się kłócą to ja niezbyt chętnie z nimi przebywam.
Krzywdy nikomu nie robię, ale może powinienem mieć się tak zrażać..
Czasem też się przypominają jakieś negatywne sytuację z przeszłości, ale to akurat nie zależne często ode mnie.

@ PeterW, może nie chodzi o to że te osoby są typowo konfliktowe, ale raczej że reagują wybuchowo i potem rozwijają się niepotrzebne emocje itd.

@sam2 nawet jeżeli unikasz świadomie kogoś z kim nie bardzo Ci po drodze, to czy to jest grzech?

Wt sty 08, 2019 9:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Grzechem jest nienawiść, czyli nie chcę widzieć kogoś bo mu źle życzę. Jeśli nie chcesz kogoś widzieć, bo to osobnik toksyczny, chronisz siebie by cię nie krzywdził. Przykazanie miłości mówi o tym, by siebie też kochać, czyli nie pozwalać innym na czynienie ci zła. Czasem trzeba od kogoś odpocząć, dać komuś czas na przemyślenie swej postawy. Inaczej pozwalasz mu grzeszyć.

Wt sty 08, 2019 10:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
Chodzi o to, że jak ktoś mnie zrani czasami nawet osoby z rodziny albo gdy oni przesiadują i się kłócą to ja niezbyt chętnie z nimi przebywam.
Czasem też się przypominają jakieś negatywne sytuację z przeszłości, ale to akurat nie zależne często ode mnie.

@ PeterW, może nie chodzi o to że te osoby są typowo konfliktowe, ale raczej że reagują wybuchowo i potem rozwijają się niepotrzebne emocje itd.

@sam2 nawet jeżeli unikasz świadomie kogoś z kim nie bardzo Ci po drodze, to czy to jest grzech?

nie masz obowiązku przebywać z ludźmi który Cie w jakiś sposób krzywdzą, to normalne ze nie chcesz w ich obecności przebywać. to żadne grzech. nie można tylko gniewu pielęgnować czyli życzenia im zła.
nie jest też grzechem nawet odpowiedzieć coś we własnej obornie gdy ktoś Cie dreczy słowem lub w inny sposób

Wt sty 08, 2019 10:23 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
A w jaki sposób przepraszać za grzechy? Czy po prostu tak jak przeprasza się osobę, którą się skrzywdzi? Czy jakaś modlitwą specjalną się modlić? (Chodzi mi o przeproszenie Boga).
Czy po prostu już takie przepraszam, jest ujęte np. w modlitwie Ojcze Nasz?

Śr sty 09, 2019 1:20 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Z szacunkiem i poczuciem humoru. To już sprawa indywidualna. :)
Należy się jednak wystrzegac łasuchowania. Facet jest konkretny i krótki.

Śr sty 09, 2019 1:28 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):
A w jaki sposób przepraszać za grzechy? Czy po prostu tak jak przeprasza się osobę, którą się skrzywdzi? Czy jakaś modlitwą specjalną się modlić? (Chodzi mi o przeproszenie Boga).
Czy po prostu już takie przepraszam, jest ujęte np. w modlitwie Ojcze Nasz?

Panu Bogu nie potrzebne sa nasze przeprosiny. A modlitwa ma przemieniać nas

Śr sty 09, 2019 1:45 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
matbas napisał(a):

Mozesz troche humorystycznie rozladowac takie napiecia miedzy klocacymi, zwlaszcza gdy zaczynaja sie klocic przy tobie czy w trakcie rozmowy z toba.
Np. z usmiechem powiedziec "zawolajcie mnie jak skonczycie" i z usmiechem wyjsc.

Śr sty 09, 2019 3:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Panu Bogu nie potrzebne sa nasze przeprosiny.

Hm, czy tak jednak jest? Relacja z Bogiem to relacja osobowa. Kiedy obrazimy kogoś, kiedy zranimy kogoś, szczególnie kogoś kogo kochamy, to przepraszamy, chcemy przeprosić. Pan Jezus mówił do siostry Faustyny aby mówiła mu o wszystkim chociaż On przecież wszystko i tak wiedział i o wszystkim wie. Bóg chce relacji z nami, osobistej relacji z każdym z nas.

Śr sty 09, 2019 1:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
sachol napisał(a):
Panu Bogu nie potrzebne sa nasze przeprosiny.

Hm, czy tak jednak jest? Relacja z Bogiem to relacja osobowa. Kiedy obrazimy kogoś, kiedy zranimy kogoś, szczególnie kogoś kogo kochamy, to przepraszamy, chcemy przeprosić. Pan Jezus mówił do siostry Faustyny aby mówiła mu o wszystkim chociaż On przecież wszystko i tak wiedział i o wszystkim wie. Bóg chce relacji z nami, osobistej relacji z każdym z nas.

Po ludzku rozumujać masz racje zeczlowiekowi sa potrzebne przeprosny. Teologicznie Panu Bogu niczego nie mozemy dodać ani odjać naszym grzechem.
Wiec On nie potrzebuje przeprosin bo nie czuje sie "urazony". Do sw. Faustyny Pan Jezus mowil uproszczeniami bo nie miala wyksztalcenia w zasadzie zadnego.
Zal za grzechy ma zmieniac przede wszystkim nas. Bogu nie jest to potrzebne

Śr sty 09, 2019 1:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Żal za grzechy tym różni się od poczucia winy, że poczucie winy to kwestia psychologiczna i skupianie się na sobie. Kręcę się wokół siebie, stoi za tym pycha, która chce doskonałości. Żal za grzechy kierujemy do Boga i oddajemu Mu to co jest jedyną naszą wlasnością, czyli nędzę. To chyba mówił Jezus do Faustyny. Ta relacja rzeczywiście zmienia nas.

Śr sty 09, 2019 1:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1033 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 64, 65, 66, 67, 68, 69  Następna strona