Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 15, 2018 11:47 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Zmiany w Kościele - przełom? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Post Zmiany w Kościele - przełom?
Pokój i dobro.

Ostatnimi czasy zagłębiam się bardzo mocno w konferencje, kazania i wszystko inne co naucza abp Grzegorz Ryś a dostępne jest na youtubie. Abp Ryś jest doktorem habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła więc jestem pod wielkim wrażeniem ogromu wiedzy jaką posiada. Zwłaszcza umiejętność pogodzenia tradycji w duchu Ewangelii mnie urzeka. Dla mnie taki sposób nauczania jest jak dla pszczoły miód. Druga sprawa, to fakt że potrafi on przełożyć nauczanie papieża na zrozumiały i pozbawiony błędnych interpretacji język.

I teraz moje pytanie. Spotkałem jakiś dziwnych ludzi Kościoła, którzy zarzucają abp. Rysiowi uleganie trendom protestanckim i odejście od nauczania Kościoła. Czy ktoś się z tym gdziekolwiek spotkał ?

Śr cze 20, 2018 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Abp. Grzegorz Ryś
Poznamy go po owocach.

Śr cze 20, 2018 10:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Hmm...

Akurat dzisiaj szukałem jakiś pieśni pełnych ducha i trafiłem na Łódź. Dobry ten owoc, czy zatruty ?

https://www.youtube.com/watch?v=9ptSHGjTpfE

Śr cze 20, 2018 11:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Abp Ryś stwierdził w Legnicy że to "człowiek jest w centrum Kościoła", i raczej to jest jego rzeczywiste przekonanie, więc powodzenia w ewangelizacji tym ludzkim cielcem.

Śr cze 20, 2018 11:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

A mogę zapytać, czy wiesz dlaczego tak powiedział ? Tzn. czy słyszałeś całą treść tego co mówił, czy tylko ten fragment z czyjąś interpretacją ?

Albo inaczej też zapytam. Jak rozumieć proste stwierdzenie, że to Bóg jest w centrum Kościoła ?

Śr cze 20, 2018 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jozek napisał(a):
A mogę zapytać, czy wiesz dlaczego tak powiedział ? Tzn. czy słyszałeś całą treść tego co mówił, czy tylko ten fragment z czyjąś interpretacją ?

Tak, tak, wiem, że "chodziło mu o zbawienie człowieka w Kościele, bo Bóg nie potrzebuje się zbawiać" - więc tego Boga można wycofać do babieńca albo ukryć gdzieś w bocznej dziurze jak szereg tabernakul w progresywnych parafiach gdzie w zamian na środku stoi ksiądz i stand-up'uje na kazaniach.

A mówiąc bardziej poważnie, to skandal by hierarcha centrował człowieka w Kościele w jakimkolwiek kontekście, okropny ten Franciszkowy zwyczaj wypowiedzieć bzdury i resztę zostawić katolickim pismakom na siłę później kontekstującym wypowiedzi papieża, niczym straż pożarna. A nasz Zbawiciel Jezus Chrystus powiedział: "Niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie"

Śr cze 20, 2018 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Ale przecież mówienie o człowieku w centrum Kościoła, sprowadza się wyłącznie do tego, aby w każdej sytuacji patrzeć na niego w sposób miłosierny.

Śr cze 20, 2018 11:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jozek napisał(a):
Ale przecież mówienie o człowieku w centrum Kościoła, sprowadza się wyłącznie do tego, aby w każdej sytuacji patrzeć na niego w sposób miłosierny.

Nie, nie w każdej. Boże miłosierdzie jest warunkowe.

Śr cze 20, 2018 11:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Takie ujęcie bezgranicznej miłości Boga, nie podważa potrzeby skruchy, nawrócenia, życia zgodnego z przykazaniami. Tego nie ma u Franciszka.
Jutro dokończę.

Cz cze 21, 2018 12:06 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):
Abp Ryś stwierdził w Legnicy że to "człowiek jest w centrum Kościoła", i raczej to jest jego rzeczywiste przekonanie, więc powodzenia w ewangelizacji tym ludzkim cielcem.

Człowiek jako grzesznik i chyba wszystko jasne.
Polecam książkę Bba Rysia: "Wiara z lewej, prawej i bożej strony" - naprawdę wiele może wyjaśnić, wyprostować myślenie z lewej i prawej strony. I ważne, Biskup wierzy w to, co napisał...

Reklama boska :D
https://swietyjacek.pl/pl/p/bp-Grzegorz ... TRONY/2723

Fragmenty:
https://opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/wa ... _01.html#1

Cz cze 21, 2018 7:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Wespecjan napisał(a):

Wespecjan, a może byś tak skończył z wyrywaniem 5 słów z kontekstu całego kazania? I zrozumiał wreszcie, że celem istnienia Kościoła jest prowadzenie ludzi do zbawienia?

Cz cze 21, 2018 8:28 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Myślę Yarpenie, że Wespecjan to rozumie. Mimo to, żywi jakieś obawy. Ja właśnie te obawy chciał bym zrozumieć, bo te "obawy" dochodzą do mnie także z innych stron i chciał bym im jakoś zaradzić. Najprostszym rozwiązaniem było by pokazanie cały kontekst wypowiedzi abp Rysia.

Pomijając powyższe a ciągle w nauczaniu abp Rysia (za papieżem), zaczynam dostrzegać że żyjemy na przełomie potężnych zmian w Kościele, do których powoli się nas przygotowuje zmieniając naszą mentalność. Dla mnie o tyle nie jest to straszne, o ile w takiej "formacji" wszystko opiera się na prawdzie. Czy to ewangelicznej, historycznej, albo nawiązującej do tradycji Kościoła. Św. Tomasz z Akwinu mawiał, że każda wypowiedziana prawda, pochodzi od Ducha Świętego. Na tym właśnie stwierdzeniu, opieram swoją ufność. Zawsze w takich momentach, pojawia się u ludzi strach przed nieznanym, oraz wierność "t"radycji, której zmiana doprowadzi do ziszczenia apokaliptycznego scenariusza. Nawiązuje do tego co się dzieje wśród osób silnie (umyślnie nie piszę wierzących) przywiązanych do tradycji, a którą to obserwuje w internecie. (Doprecyzowując, takie wpisy widziałem pod filmem zamieszczonym po zakończonej Liturgii i bierzmowania, w którym młodzież tańczyła w kościele, w obecności jakiegoś biskupa, w rytm pobożnych pieśni, które cieszą się popularnością na youtubie.)

Dla przykładu wklejam film 42 min z wykładu abp Rysia ""Reformacja przemyślana na nowo". Każdy zobaczy w nim zupełnie coś innego. Dla jednych będzie to systematyczna protestantyzacja Kościoła, dla innych fundament potrzebnych reform.

https://www.youtube.com/watch?v=lhB1eodQ1sc

Dlaczego o tym pisze ? Bo chcę swoje myślenie skonfrontować z waszym i czy dobrze to odczytuje.

Cz cze 21, 2018 3:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Józku, niepotrzebnie wywołujesz taki temat. Nie ma powodu publicznie roztrząsać kondycji biskupa, nawet jesli wspaniałe nauczania biblijne łączy ostatnio z dość dziwnymi wypowiedziami i działaniami.

Cz cze 21, 2018 5:14 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Et tu Barneyu ... ? :-(

Cz cze 21, 2018 10:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Józek napisał

Cytuj:
Pomijając powyższe a ciągle w nauczaniu abp Rysia (za papieżem), zaczynam dostrzegać że żyjemy na przełomie potężnych zmian w Kościele, do których powoli się nas przygotowuje zmieniając naszą mentalność.

Może z tego wyodrębnię nowy tytuł. Z abp Rysia zostawmy sobie nauczanie, rzeczywiście mniej personalnie.

Cz cze 21, 2018 10:52 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona