Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 12:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Wiara w czyściec 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik bez łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Wiara w czyściec
Czy jako katolik mogę nieakceptować dogmatu o czyśccu i wniebowzięciu NMP?

Czy będę za to smażył się w piekle? :lol:

Pn paź 06, 2014 7:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiara w czyściec
Jarzyna napisał(a):

Nie możesz.

Cytuj:

Za odrzucenie tych prawd wiary łapiesz się na ekskomunikę z mocy prawa, a jako heretyk masz sporą szansę, jeżeli się nie nawrócisz, na potępienie. :(

Pn paź 06, 2014 7:58 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
„Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.” (Efez 2:8,9; BW)

A co z tym?

Mam szansę na potępienie za jakiś dogmacik wzorowany na niekanonicznych Księgach Machabejskich i Tradycji mówiącej o wniebowzięciu NMP?

Pn paź 06, 2014 8:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jarzyna napisał(a):
„Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.” (Efez 2:8,9; BW)

A co z tym?

Mam szansę na potępienie za jakiś dogmacik wzorowany na niekanonicznych Księgach Machabejskich i Tradycji mówiącej o wniebowzięciu NMP?

Nieźle. Sobory odrzucasz, dogmaty odrzucasz, Księgi Biblii odrzucasz.
Jakim cudem Ty uważasz się za katolika?

Pn paź 06, 2014 8:09 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Uwierz, że jestem formalnie katolikiem, ba nawet lektorem w kościele.
Co mam zrobić, że dzięki swojej posłudze miałem okazję zaznajomić się głębiej z Biblią i poprzeć częściowo teologię ewangelickiego chrześcijaństwa?
A te pytania to poprostu z mojej chęci o wyjaśnienie. Czytam odnośnie danej rzeczy na protestanckim forum, potem chcę usłyszeć stronę katolicką, żeby jakoś wyrobić na przyszłość subiektywny światopogląd.
Jak mówiłem, póki co jestem formalnie katolikiem i nim się z rytu czuję.

Pn paź 06, 2014 8:10 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jarzyna napisał(a):
A co z tym?

Z tym? Sam się zastanów czy to Ci coś da jeżeli odrzucasz część depozytu wiary, który Kościół otrzymał od Apostołów.

Cytuj:

Po pierwsze, to za długo siedziałeś na forum protestanckim, bo "kupiłeś" kant, że Księgi Machabejskie są niekanoniczne. Po drugie, dogmat o czyśćcu nie opiera się wyłącznie na tych dwóch księgach, tylko na nauczaniu Apostolskim. Po trzecie i najważniejsze: Tradycja Apostolska to komplet nauczania, które oni nam przekazali. Zaś wbrew protestanckim tezom, wiara chrześcijańska nie opierała się, nie opiera i nie będzie opierać tylko na tym, co zapisano w księgach Pisma Świętego uznawanych przez protestantów za kanoniczne.

Pn paź 06, 2014 8:13 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jarzyna napisał(a):

A co z tym?

Parę spraw:
  1. zbawienie z Łaski jest - jak sam przytoczyłeś - przez wiarę - więc negowanie Prawd Wiary zdecydowanie je utrudnia ;)
  2. nie za "jakiś dogmacik" lecz za część Depozytu Wiary
  3. Księgi Machabejskie są jak najbardziej kanoniczne
  4. Czyściec ma silniejsze podstawy (w tym biblijne) niż Ci się zdaje
  5. Niezależnie od tego, Tradycja (napisałeś słusznie z dużej litery) nie jest czymś, czym Biblia pozwala pogardzać

Prawdę mówiąc uważam, że pytanie wstępne źle zadałeś. Powinniśmy pytać czy jakieś twierdzenie jest prawdziwe, a nie "na co jestem narażony jesli w to nie wierzę" - bo jeśli nie wierzę, to dlaczego miałbym wierzyć w twierdzenie że coś mi za to grozi?

Założę się jednak, że nie do końca wiesz na czym Czyściec polega i dlatego nie wierzysz.

Chętnie porozmawiam o Czyśćcu, ale... mam opory przed jednoczesnym dyskutowaniem na kilka tematów (sam miałem kiedyś podobne wątpliwości do Twoich i wypraktykowałem, że jednoczesne rozważanie kilku tematów powoduje spłycenie zagadnienia i rzecz okazuje się stratą czasu - trzeba wybrać jedno zagadnienie i je drążyć jak najgłębiej - aż będzie wyjaśnione - i dopiero brać się za następne).
Tymczasem w sąsiednim wątku mamy jeszcze sporo kwestii do wyjaśnienia. Chyba że uważasz że niejasności w tamtym wątku już zostały dla Ciebie usunięte (ale nie sądzę...).
Zadecyduj, to Twoje wątpliwości i Twoje wątki.

Pn paź 06, 2014 8:18 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Dobrze więc Barneyu kochany, teach me master.
Chciałbym byś opowiedział o tych "silniejszych podstawach biblijnych" dot. czyścca.

Z góry dziękuję.

Pn paź 06, 2014 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jarzyna napisał(a):
Dobrze więc Barneyu kochany, teach me master.
I am sorry, moja angielsky być kiepski ;)
Cytuj:
Chciałbym byś opowiedział o tych "silniejszych podstawach biblijnych" dot. czyścca.
Z góry dziękuję.
Wiesz co?
Napisałem na ten temat kiedyś tekst. Nie chciałbym go tu "pastować" ale znajdziesz go tu http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf
Z tym że aby go dobrze zrozumieć, dobrze byłoby przeczytać najpierw ten http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf
Nie są długie, ale kilka minut na nie poświęcić trzeba. Jesteś gotów tyle poświęcić?
A jak wtedy jeszcze będziesz miał pytania, postaram się odpowiedzieć w miare swoich możliwości

Pn paź 06, 2014 8:41 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Warunkowo, wyjątkowo wraca wątek do katolickiego.

Pn paź 06, 2014 8:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jarzyna napisał(a):

Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.

Różnica między katolicyzmem a protestantyzmem jest taka ,że ten pierwszy wkopuje się głęboko pod płaszczyznę litery Pisma ,gdy ten drugi pozostaje wyłącznie na jej wierzchu.Jeśli coś nie zostało napisane wprost ,to tego u protestantów nie ma ,bo żyją prawem litery.Katolicyzm to prawo ducha.To żmudne wielowiekowe rozważanie Pisma ,które wygląda mniej więcej tak jak pocieranie dwóch kawałków drewna podczas rozpalania ognia.Kiedy pojawia się dym ,przenikający domowników - staje się i dogmat .
Pytanie jest źle postawione.Nie za to w piekle się usmażę ,ale za nieumiejętność stawiania fundamentów.Gdy przyjdą burze i wichry ,ten który zbadał Pismo i uwierzył w Jego głębie ,ten się ocali.

Pn paź 06, 2014 10:58 pm
Odpowiedz z cytatem
Jarzyna nieakceptować dogmatów nie możesz jako Katolik, możesz za to pytać, drążyć by te dogmaty zrozumieć.
Z tym grillem w piekle to się wstrzymaj (ja mam pierwszeństwo w wybraniu sobie odpowiedniego :aniol: ) i za pewne nie pomyśli to kolegów, którzy pisali tu wcześniej, nie jest to powód byś na nim się smażył.
Podpowiem Ci, że wiara jest dopełnieniem naszego pojmowania, więc czasem warto przyjąć „coś” w tym wypadku to „Coś” raczej na wiarę - potem szukać uzasadnienia, niezależnie w którą stronę pójdziesz czy w negację , czy też w szukaniu akceptacji, jeśli staniesz w pokorze przed tym problemem - zapewniam Cię dojdziesz do prawdy.
A co do kanonów - to ja tu nie jestem od mądrzenia się, ale poczytaj o jerozolimskim, aleksandryjskim, nawet możesz poczytać o dylematach Lutra.
Szukaj.

Pozdrawiam

Wt paź 07, 2014 7:52 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Barney, ty to się napracujesz, co chwila od początku to samo tłumaczyć :mrgreen: ale nie ustawaj, widać, że potrzeba ta jest ogromna.

Wt paź 07, 2014 10:57 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Różnica między katolicyzmem a protestantyzmem jest taka ,że ten pierwszy wkopuje się głęboko pod płaszczyznę litery Pisma ,gdy ten drugi pozostaje wyłącznie na jej wierzchu.Jeśli coś nie zostało napisane wprost ,to tego u protestantów nie ma ,bo żyją prawem litery.Katolicyzm to prawo ducha.To żmudne wielowiekowe rozważanie Pisma ,które wygląda mniej więcej tak jak pocieranie dwóch kawałków drewna podczas rozpalania ognia.Kiedy pojawia się dym ,przenikający domowników - staje się i dogmat .
Pytanie jest źle postawione.Nie za to w piekle się usmażę ,ale za nieumiejętność stawiania fundamentów.Gdy przyjdą burze i wichry ,ten który zbadał Pismo i uwierzył w Jego głębie ,ten się ocali.

Pięknie Jozek.
Aby zaoszczędzić Jarzynie czasu, rozczarowań i owego zawalenia się budowli - wtrącę swoje 3 grosze. Ok. 10 lat budowałam na piasku - byłam tzw. biblijnie wierząca :mrgreen: to znaczy przyjęłam protestancką interpretację Biblii ( a raczej tą z II czy III fali reformacji -charyzmatyczno - bezdenominacyjno -wolnościową). Szkody były ogromne i trwają do dziś, choć powoli litościwy Bóg mnie z nich uwalnia.
Barney -dzięki jeszcze raz za twój wkład w prostowanie ścieżek Pańskich.

Wt paź 07, 2014 11:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Polecam fajny film Mikołaja Kapusty na temat biblijnych dowodów na istnienie Czyśćca https://www.youtube.com/watch?v=v2jJ8aWGUWg

N lis 13, 2016 12:35 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona