Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 1:04 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy grzesznik może przystąpić do komunii świętej? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy grzesznik może przystąpić do komunii świętej?
merss napisał(a):
I teraz przykład mojej koleżanki. Trafiła na człowieka, który zastrzegał przed ślubem, że nie chce mieć dzieci. Wychował się w ateistycznej rodzinie, ale przystąpił do wszystkich sakramentów przed ślubem i zawarli związek sakramentalny. Jak urodziło się im dziecko, odrzucił je, już wczesniej zaczęło się źle dziać w tym małżeństwie. Ona przypłaciła utratą zdrowia ratowanie tego związku. Rozeszli się po jej dwukrotnym powracaniu do niego. To co przeżyła w sądzie, wszystkie oszczerstwa odsłoniły to kim naprawdę był. Jest tak psychicznie poturbowana, że boi się wystąpić o uznanie nieważności (nie chce powtorek z rozrywki i jego kłamstw) i nie dociera do niej i że i jej wina była, bo nie uwierzyła, że można nie chcieć swego dziecka. Uważa, że ona świadomie składała przysięgę, więc byłoby nieuczciwością ... .

Przecież "mąż" tej pani przysięgał fałszywie.
W trakcie obrzędu pada pytanie, "czy chcecie chce przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy". Zapewne odpowiedział tak! Więc jak małżeństwo może być ważne?

Wt maja 17, 2016 2:00 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Do niej to nie dociera. Odpowiada- ale ja wiem co przysięgałam.

Wt maja 17, 2016 2:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To są bardzo delikatne sytuacje - trudne do oceny na podstawie paru słów w Internecie.

Wt maja 17, 2016 5:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Do niej to nie dociera. Odpowiada- ale ja wiem co przysięgałam.

I bardzo dobrze mówi
bo:
-wiedziała, że on jest de facto ateistą
-wiedziała, że on nie chce mieć dzieci
-każdy podczas ceremonii składa swoją, osobną przysięgę (a złamanie tej swojej przysięgi przez małżonka nie zwalnia współmałżonka od przestrzegania swojej wypowiedzianej przysięgi).
Dlatego brzmi - jakbyś ją podjudzała do grzechu.

Śr maja 18, 2016 3:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Przecież "mąż" tej pani przysięgał fałszywie.
W trakcie obrzędu pada pytanie, "czy chcecie chce przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy". Zapewne odpowiedział tak! Więc jak małżeństwo może być ważne?

Tylko kto namówił go by przyjał sakramenty KK jako ateista (co, uwierzył w Boga, tuż przed ślubem albo na okazję ślubu)?

Śr maja 18, 2016 3:16 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Derayes napisał(a):
Kobieta jest z gruntu uczciwa i nie chce krętactw.

Mężczyzna jest z natury uczciwy i nie chce krętactw.

Śr maja 18, 2016 3:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odnoszę wrażenie, że niektórzy forumowicze używają jakiejś niestandardowej logiki. Piętnować jakiegoś księdza bo uświadomił komuś grzech na spowiedzi? A chwalić innego bo na siłę szuka sposobu by orzec, że jakieś ważne małżeństwo było "nie ważne"?
Wy wogóle w Boga wierzycie?
Jeśli tak, to zastanawiacie się jaki to będzie miało skutek dla przyszłosci tego człowieka? Takiej wiecznej?
"Słuchaj dziewucho, być może musiało tak być, ale jakoś trzeba żyć, młoda jeszcze jesteś, życie musisz sobie ułożyć"

Śr maja 18, 2016 3:30 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Najpierw zarzucasz mi to, że o pewnych sprawach pisać nie wolno, mimo, że pisać nikt nie zabrania. Potem wykazujesz brak zrozumienia tego co napisałam i wystawiasz ocenę dotyczącą tego co chcialeś przeczytać a nie tego o czym napisano. Nie napisano o księdzu, który orzekał o nieważności tego małżeństwa, ale była mowa o braku rozgrzeszenia. Sytuację przedstawiłam i tylko Ty przeczytałeś to co sobie uroileś. To, czy uznano by nieważność tego sakramentu zależy od sądu biskupiego. Ona została oszukana, bo była przekonana, że się nawrócił. Do Kościoła się nie przyjmuje dorasłych na podstawie oświadczenia rodziców, że dopilnują wychowania katolickiego, ale dorosły jest przygotowywany do sakramentu chrztu i nie ma mowy o chrzcie ze względu na kogoś. Oszukał więc i księdza. Nie musiał to być ślub konkordatowy, bo znając ją, wiem, że nie nalegalaby, jej ojciec nie jest wierzący, w tej rodzinie panuje tolerancja religijna. Była niedojrzała, bo nie uwierzyła w prawdziwość jego słów o tym, że dzieci nie chce. Nie powiedziała o tym nikomu, nawet rodzicom, bo problemu nie widziała. Wyszło dopiero jak była w ciąży.
Rodzice odradzali ślub, bo była jeszcze na studiach. Nie posłuchałaby ich, dziś to przyznaje. Wówczas zagroziła, że jak nie wyrażą zgody, ona i tak zamieszka z nim. Jest z tak zwanej dobrej rodziny, wykształcony, niezwykle elokwentny. Nie widzieli nic złego w nim poza tym, że ona ma czas, bo to środek studiów. Postawiła na swoim ze ślubem i dzieckiem. Nie informowała też rodziców o tym, że zaraz po ślubie było coraz gorzej, wstyd jej było.
To, do czego był zdolny, tak naprawdę okazało się dopiero w sądzie.

Ona nie zamierza ubiegać się o uznanie nieważności. Powody podałam. Wobec faktów, o których wiem od jednej strony, wyraziłam jedynie opinię, że jego przysięga może być nieważna, a ona ten fakt uznała za brak przeszkody, bo mu nie uwierzyła. To niedojrzałość. Rozeznanie sytuacji to sprawa sądu biskupiego.

Śr maja 18, 2016 5:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan, to Ty niewiele rozumiesz i w dodatku w prostacki sposob komentujesz trudne, bolesne i wlasnie niezrozumiale dla Ciebie sprawy wydajac osady.

Nie zrozumiales nawet, ze pisalem o kolezance merss, ze to w moim mniemaniu kobieta z gruntu uczciwa. Ty wycinasz zdanie i ironicznie komentujesz. Fajnie by bylo gdyby wszyscy byli z gruntu uczciwi.

My 'w ogole' w Boga wierzymy. Nie pytam w co Ty wierzysz ale doradzam wiecej taktu w komentarzach. I moze zostaw w spokoju to co Ciebie nie dotyczy i czego nie pojmujesz.

Śr maja 18, 2016 7:13 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Ona nie zamierza ubiegać się o uznanie nieważności. Powody podałam. Wobec faktów, o których wiem od jednej strony, wyraziłam jedynie opinię, że jego przysięga może być nieważna, a ona ten fakt uznała za brak przeszkody, bo mu nie uwierzyła. To niedojrzałość. Rozeznanie sytuacji to sprawa sądu biskupiego.

Ty pogadaj z jakimś prawnikiem, specjalistą w tej dziedzinie. Przynajmniej dowiedz się jak to się formalnie odbywa. Wybacz, że to powiem, ale tak to z boku wygląda: ona niedojrzała, on oszust.
Niech pozwoli chociaż specjalistom ocenić sytuację.
Chcenie nie ma tu nic do rzeczy.

Śr maja 18, 2016 8:58 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Jej siostra była świadkiem w procesie o uznanie nieważności, zna więc sprawę od podszewki i to sprawę zakończoną orzeczeniem o nieważności. Ona nie chce. Uważam, że to należy przeczekać aż wróci do 'siebie'.

Śr maja 18, 2016 9:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Odnoszę wrażenie, że niektórzy forumowicze używają jakiejś niestandardowej logiki. Piętnować jakiegoś księdza bo uświadomił komuś grzech na spowiedzi? A chwalić innego bo na siłę szuka sposobu by orzec, że jakieś ważne małżeństwo było "nie ważne"?
Wy wogóle w Boga wierzycie?
Jeśli tak, to zastanawiacie się jaki to będzie miało skutek dla przyszłosci tego człowieka? Takiej wiecznej?
"Słuchaj dziewucho, być może musiało tak być, ale jakoś trzeba żyć, młoda jeszcze jesteś, życie musisz sobie ułożyć"

Głos rozsądku.
:brawo:

Śr maja 18, 2016 9:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
[Tylko kto namówił go by przyjał sakramenty KK jako ateista (co, uwierzył w Boga, tuż przed ślubem albo na okazję ślubu)?

Wąż mnie zwiódł i zjadłam, mówi kobieta, ona mnie zwiodła, mówi mężczyzna- skąd my to znamy?
Nieważne kto namówił, ważne, że skłamał. W ważnej sprawie, wiele razy.

Śr maja 18, 2016 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Merss: o twojej koleżance krótko, ale dosadnie: nie słuchała rodziców, nie słuchała rozumu, myśła sromem - ma skutki.
Jednak dziś jest tego świadoma i chce żyć po katolicku, ale ty ją namawiasz na balansowanie po krawędzi. Dlatego nie rozumiem ciebie.

Pn maja 23, 2016 3:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Derayes napisał(a):
Wespecjan, to Ty niewiele rozumiesz i w dodatku w prostacki sposob komentujesz trudne, bolesne i wlasnie niezrozumiale dla Ciebie sprawy wydajac osady.

Coś jednak wiem o tej walce wewnętrznej, bo miałem dziewczynę, narzeczoną, sypiałem z nią i mieszkałem bez ślubu (choć planowałem i chciałem), ale jak to się rozsypało to sobie trochę uzmysowiełm co i jak, i jaki ze mnie był katolik.
Po epizodzie szwedzkostołowości przeszedłem na katolicyzm normalny. I mając kilka okazji by wejść na stare tory - tego nie zrobiłem i nie robię. Być może przez to zostanę starym kawalerem (nigdy nie żonaty, samotny mężczyzna po 40) za jakiś czas.
A przecież mógłbym sobie wejść w ten biblijny nierząd (po prostu spotykanie się z kobietą, sypianie z nią), a później ślub katolicki i wszystko by już było w porządku i sakramentalnie (przecież tysiące osób tak postępuje), ale tego nie robię. Mężczyna wracający do czystości to dla kobiet dziwak, wybryk i nieżyciowiec. A ex-arzeczona mi kiedyś powiedziała: "przez pochwę do serca kobiety", i tak jest, łatwo jest związać kobietę bliskością erotyczną, ale ja tego robić nie chcę, więc sobie sam ostro zawężam krąg kobiet, z którym mógłbym stworzyć rodzinę.

No i teraz jeśli rozwodnicy w ponownych związkach będą mogli przystępować do Komunii, to cudzołożnik będzie miał i partnera/kę i pełne uczestnictwo w sakramentach. A ja wychodzę na jakiegoś zupełnego głupca i frajera, który się stara żyć w czystości.
Kto wie, może jeszcze wyląduje w piekle, bo nie mając swojej rodziny, za mało się poświęcam dla innych, którzy nie noszą mojego DNA.

Pn maja 23, 2016 4:20 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona