Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr lis 21, 2018 2:50 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Czy słuszne jest zniesienie kary śmierci dla mordercy? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy słuszne jest zniesienie kary śmierci dla mordercy?
Maciek napisał(a):
Szczęść Boże :)

Czy słuszność, która aktualnie obowiązuje jest słusznością( prawdziwą)?

Zapraszam do dyskusji.

Słuszność jest jedna.

Krysia napisał(a):
Ojciec Święty bardzo krytycznie odnosi się do kary śmierci stosowanej w systemie penitencjarnym wielu państw świata, mówiąc, że: "gdy się ją wykonuje, zabija się osobę nie ze względu na następujący w tym momencie jej atak, ale ze względu na szkody wyrządzone przez nią w przeszłości". Jego zdaniem kara śmierci jest niedopuszczalna niezależnie od tego, jakie przestępstwo zostało popełnione.

I masz odpowiedź

Wt cze 27, 2017 9:25 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Krysiu, a co Pani na to:
Nie zabijaj.
Czyli bądź po stronie życia, twórz warunki do życia( życie to też warunki do rozwoju ). Czy nie chodzi o pojęcie życia w szerszym znaczeniu, niż tylko w znaczeniu fizjologicznym?
Bo jeżeli odnosząc to tylko do życia w wymiarze fizjologicznym, to co w takim razie np. z obroną życia? (Wynika z tego, że broniąc najbliższych, w obronie własnej nie mogę zabić napastnika który ma na celu mordowanie).
Czy kara śmierci (za morderstwo) nie sprzyja warunkom do życia? Jeżeli wymiar sprawiedliwości funkcjonuje zgodnie z założeniem( w stosunku do niewinnego jest neutralny, a winnego skazuje) to czy nie sprzyja rozwojowi życia? (Być może sprawiedliwość (chodzi o systemy prawne poszczególnych państw) są już tak zepsute, że lepszym jest (na obecne czasy) by jednak kara śmierci nie funkcjonowała? ( ale czy nie jest to relatywizowanie w złym sensie? a czy w ogóle relatywizowanie może przynieść dobre skutki?))
Wiadomo też, że szatan szczególnie atakuje Papieża, więc może chwilowo udało mu się przyćmić prawdę w tej kwestii? (Oczywiście nie stawiam się ponad Papieża, pytam jako dziecko). Nawet jeżeli szatanowi udało się przyćmić prawdę, to nie znaczy że odłączam się od Papieża (bo tak jak dziecko opiekuje się ojcem, matką, gdy tego potrzeba, tak wierny, gdy widzi, że szatan przyćmił prawdę Ojcu Świętemu staje w pomocy Papieżowi.

Czy słowo Pana Boga:
wyryte w kamieniu,
a słowo "tylko" wypowiedziane ma mniejszą wartość?
(oczywiście nie).
Więc jeszcze raz: Po przykazaniach Pan Bóg powiedział również, by: http://www.biblia-internetowa.pl/2Moj/21/14.html .
Czyli wynika z tego jasno, że przykazanie{ Nie zabijaj} nie odnosi się tylko do życia fizjologicznego. Jak wiadomo, życie (fizjologiczne, to ziemskie) nie jest najwyższą wartością. I jeszcze raz: gdy doszło już do morderstwa, to i mordercy, temu biednemu człowiekowi dobrze jest udzielić miłosierdzie. Też skierować do Pana Boga, tak jak to Pan Bóg powiedział by uczynić.

Mareta. Ostatecznie masz rację, ale chciałem moją wątpliwość ,takim sformułowaniem pytania, odnieść do czasów współczesnych względem wieczności. Dziękuję za zwrócenie uwagi, (staram się poszerzać zasób słów).

"Krysia napisał(a):
Ojciec Święty bardzo krytycznie odnosi się do kary śmierci stosowanej w systemie penitencjarnym wielu państw świata, mówiąc, że: "gdy się ją wykonuje, zabija się osobę nie ze względu na następujący w tym momencie jej atak, ale ze względu na szkody wyrządzone przez nią w przeszłości". Jego zdaniem kara śmierci jest niedopuszczalna niezależnie od tego, jakie przestępstwo zostało popełnione.

I masz odpowiedź "

Mimo wszystko Mareta, mam wątpliwość, czy jednak kara śmierci za morderstwo nie powinna obowiązywać ( a przynajmniej nie powinno dążyć się do tego by obowiązywała), bo tak jak wcześniej napisałem: Pan Jezus Chrystus poddając się karze śmierci ( mimo że oczywiście niesprawiedliwie został poddany, świadczy że samej kary śmierci Pan Jezus Chrystus nie znosi. Znosi stosowanie tej kary w większości wcześniejszego stosowania), ( W wymiarze sprawiedliwości wynikłym z miłosierdzia nie będzie kary śmierci np. dla . prostytutki, dla człowieka który ma zaburzony pociąg seksualny itd. Pozostanie kara śmierci dla mordercy.)

Śr cze 28, 2017 12:12 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
"Ojciec Święty bardzo krytycznie odnosi się do kary śmierci stosowanej w systemie penitencjarnym wielu państw świata, mówiąc, że: "gdy się ją wykonuje, zabija się osobę nie ze względu na następujący w tym momencie jej atak, ale ze względu na szkody wyrządzone przez nią w przeszłości". Jego zdaniem kara śmierci jest niedopuszczalna niezależnie od tego, jakie przestępstwo zostało popełnione."

Jeszcze co do tego cytatu.
To przecież, gdy w Wymiarze Sprawiedliwości jest kara śmierci za morderstwo, to człowiek który dokonuje morderstwo, uruchamia Wymiar Sprawiedliwości i po prostu godzi się na swoją śmierć. Czyli właśnie w momencie mordowania człowieka następuje obrona przed mordercą i Wymiar Sprawiedliwości reaguje/ uruchamia się, czyli zabija się napastnika( mordercę) w momencie czynu którego się dopuścił( a że Wymiar Sprawiedliwości tak skonstruowany, że są pewne procedury, to czasami dłużej, czasami krócej trwa proces( od uruchomienia po uśpienie-powieszenie sprawcy) Wymiaru Sprawiedliwości.

Mareta, co Ty na to?

Krysiu, a Ty? Dalej uważasz, że morderca nie powinien wisieć?

N lip 30, 2017 2:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Maciek napisał(a):
Krysiu, a Ty? Dalej uważasz, że morderca nie powinien wisieć?

Już w pytaniu czuje się nienawiść i chęć zemsty. Tak więc: NIE - nie powinien "wisieć", bo nienawiść i zemsta nie może triumfować. O sprawiedliwości to można by mówić, gdyby kara śmierci mordercy przywracała życie zamordowanemu, tak więc o żadną sprawiedliwość tutaj chodzić nie może.

Już to dyskusja z człowiekiem, który jest za karaniem śmiercią, przeraża mnie. No bo może to znaczyć, że człowiek ten jest zwolennikiem karania na większą skalę i owa chęć ukarania za chwilę i mnie obejmie, bo np. w tekście zabrakło przecinka, czy też w rozmowie ze mną stwierdzi, że mnie nie lubi. Nie można być pewnym, że w Twoim "spisie kar" Maćku, i za tę niepoprawności nie figuruje jakiś np. kopniak, kilka batów :no:
..Nie żebym chciała pomniejszyć winę mordercy, o którym tu piszesz, ale wydaje się, że zanim chęć karania aż śmiercią, wcześniej było/jest z tym karaniem coś na rzeczy. I o tym chciałam: szczerze jestem zaniepokojona o Twój stosunek do zwierząt, dzieci, ludzi słabszych, chorych ..i do siebie samego. Tak, do siebie, bo prezentowana postawa oko "za oko, ząb za ząb", może świadczyć o braku litości dla siebie samego i to w pierwszej kolejności. Czy/jak wybaczasz sobie błędy?

Zobacz, co napisał w liscie pożegnalnym stracony w amerykańskim stanie Arkansas Jack Jones:

"Chciałbym, żeby ludzie wiedzieli, że kiedy trafiłem do więzienia, postanowiłem stać się lepszym człowiekiem i jako lepszy człowiek je opuścić. Nie wątpiłem, że poświęcę wszystko, żeby to zrobić. Chciałbym myśleć, że udało mi się to osiągnąć. Podjąłem każdy wysiłek, żeby stać się lepszym - praktykowałem buddyzm i uczyłem się fizyki. Poznałem odpowiednich ludzi i robiłem odpowiednie rzeczy. Nie ma słów, które w pełni wyrażą moją skruchę za ból, który wyrządziłem innym."

Kara śmierci jest okrutna, niehumanitarna, wyzuta z jakiegokolwiek miłosierdzia, a więc bardzo niesprawiedliwa.

N lip 30, 2017 4:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
  • Kara śmierci jest dopuszczalna, ale tylko wówczas, gdy nie ma innej skutecznej możliwości.
  • JPII powątpiewał, czy takiej mozliwości nie ma, ale pewny nie był

N lip 30, 2017 4:59 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Nigdy nie rozumiałem moralności która pozwala na zabijanie drugiego człowieka w sytuacji kiedy jest on fizycznie zdrowy ma szansę zmienić swoje postępowanie i zrobic w swoim życiu jeszcze coś dobrego, a jednocześnie zakazywania eutanzji czy aborcji w absolutnie każdym przypadku niezależnie od poziomu cierpienia. Jak dla mnie idealny przykład braku miłości do drugiego człowieka. Niektórym wydaje się że umiłowanie prawa jest jednoznaczne z umiłowaniem Boga. Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa. Zresztą w KKK jest napisane jednoznacznie, że kary śmierci stosować nie wolno poza jakimiś szczególnymi przypadkami które de facto nie mają miejsca. Każdy radkał który odsądza od czci i wiary np. tych wszystkich ludzi którzy brali udział w czarnym proteście a jednocześnie jest za karą śmierci powinien się zastanowić nad tym czy sam jest katolikiem.

N lip 30, 2017 10:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No nie, tutaj to pojechałeś.
Nie można przyrównywać morderstwa (np. aborcja) osoby niewinnej do wykonania wyroku sądowego.
Można (chyba słusznie.... nie mam wyrobionego zdania) być przeciw karze smierci, ale absolutnie nie można porównywać tych sytuacji.
Jak to zdefiniował pewien zwolennik kary śmierci:
"Ja jestem za tym, by zabijać morderców i chronić dzieci - a moi adwersarze wręcz przeciwnie"

N lip 30, 2017 10:12 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Pisząc o aborcji miałem na myśli przypadki skrajnie cierpiących i chorych dzieci. Każda normalny człowiek kiedy widzi ogrom cierpienia niektórych ludzi przynajmniej zastanawia się nad sensem eutanazji i aborcji w pewmych skrajnych przypadkach. Powstaje pytanie czy skazywanie człowieka na niewyobrażalne cierpienie jest naprawdę chronieniem go jak napisałeś w powyższym cytacie czy też wyrządzaniem mu wielkiej krzywdy w imię zasad religijnych. Nie bez powodu niektórzy ludzie modlą się o rychłą śmierć. Matka Teresa z Kalkuty w wyniku tego, że sama doznawała wielkich cierpień nie pozwalała na uśmierzanie bólu konających dzieci mimo tego, że miała pod ręką morfinę. Podejście do cierpienia w wielu kręgach katolickich jest że tak napiszę mocno podejrzane. Oczywiście nie neguję zbawczej roli cierpienia a przynajmniej tego że w bardzo wielu przypadkach przyczynia się do wzrostu duchowego. Napisałeś też że można być przeciw karze śmierci. Ja uważam, że katolik ma obowiązek być przeciw karze śmierci bo w KKK jest napusane że poza np przypadkami wojny gdzie nie ma gdzie zamknąć morderców stosowanie kary śmierci jest grzechem.

Pn lip 31, 2017 12:05 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Z tego co wiem Kościół ńie wycofał się ze swojego stanowiska w sprawie KŚ. A zawsze było nie popierające ale tez nie było negujące możliwość stosowania. Zawsze było ze można dopuścić ale w przypadku gdy ńie ma szans na resocjalizacje. Odstąpienie od KŚ to pomysł europejskiego lewactwa. Efekt mamy jak widać w Europie. Coraz większa przestępczość.
JPII wątpił jak Barney pisze. Ja mam dylemat bo z jednej strony widzę zło wyrządzone i czasami bandyta śmiejący się na zasadzie i co mi zrobicie. Jeszcze cele mi dacie i pełne wyżywienie lepsze niż nie jeden z was ma w domu. A z drugiej strony widzę kata który jest takim trochę płatnym morderca.

Pn lip 31, 2017 12:19 am
Odpowiedz z cytatem
Proszę przeczytajcie paragraf 2267 Kkk. Ale cały i ze zrozumieniem. Kare śmierci można stosować tylko w przypadku kiedy nie ma możliwości powstrzymać przestępcy przed dalszym zabijaniem. Zresztą w temacie postu jest mowa o karze śmierci za morderstwo. Nie zdajecie sobie sprwy, że gdybyscie mieli mniej szczęścia w życiu j np wychowywali w jakejś patologii to każdy z was mógłby się morderstwa dopuścić. Karanie z chęci zemsty jest skrajnie sprzeczne z chrześcijaństwem.

Pn lip 31, 2017 10:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierzacy0987 napisał(a):
Karanie z chęci zemsty jest skrajnie sprzeczne z chrześcijaństwem.

Oczywiście. Dlatego właśnie wyrok wydaje osoba, która nie jest związana z ofiarą, a nie ktoś z rodziny.

Pn lip 31, 2017 10:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wierzacy0987 napisał(a):
Karanie z chęci zemsty jest skrajnie sprzeczne z chrześcijaństwem.
Tu wiele można zmienić, stosując inne słowa.
Wystarczy napisać "zemsta" i już wszyscy krzyczą: "nie!"
Ale można tez patrzeć na KS jako na sprawiedliwą karę albo wręcz na pokutę, która działa na dobro skazanego (tak uważano przez wiele wieków).

Nie piszę tego "za" KS (jak pisałem, nie mam wyrobionego zdania) - chciałbym jednak przestrzec przed uproszczeniami.

W końcu, jeśli patrzeć pod kątem "czy możemy kogoś pozbawić życia" to równie dobrze można spytać "człowiek jest wolny, czy wolno go pozbawiać wolności"?
Demagogia? No właśnie.

Pn lip 31, 2017 10:26 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Każda osoba która domaga się kary śmierci wie z jakich powodów to robi. Wie czy robi to z chęci zemsty czy miłości do bliźniego aby odbył sprawiedliwą pokutę i aby służyło to jego dobru. Nie twiedzę że np. ktoś komu zamordowano dziecko nie ma prawa do takich emocji. Uważam że dla własnego dobra powinien je przeżyć. Chodzi o to żeby takiej osobie nie pozwolič utonąć w tych emocjach. Jeżeli będziemy tworzyć świat w którym będziemy za pozytywne uważali szukanie zemsty za uczynione zło to w takich emocjach będziemy się babrać. Jeżeli będziemy starali się szukać przebaczenia i może zrozumienia przyczyn dla których ktoś zabił to będziemy się sami przed tymi emocjami ratować.

Pn lip 31, 2017 11:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie mieszajmy dwu porządków: osobistego osądu i osądu legalnego sądu.
O ile Jan Kowalski nie ma prawa osądzać zbrodniarza, to już sędzia Jan Kowalski nie tylko ma prawo to robić, ale wręcz jest to jego obowiązek.

To że - słusznie - nawołujemy do przebaczenia naszym winowajcom, nie oznacza, że policja nie powinna ścigać a sędzia skazywać złodzieja, bo "są miłosierni".

To są dwa różne porządki i warto o tym pamiętać.

Pn lip 31, 2017 11:55 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
To że - słusznie - nawołujemy do przebaczenia naszym winowajcom, nie oznacza, że policja nie powinna ścigać a sędzia skazywać złodzieja, bo "są miłosierni".

Ależ dyskusja dotyczy kary śmierci, nie tego, czy ścigać i skazać złodzieja.
No i mamy też porządek Boży.
W wątku Metanoi dotyczącym Głównych Prawd Wiary negowałeś "Boże karanie za zło", tymczasem tutaj dopuszczasz karanie człowieka przez przez człowieka i to karą najwyższą - karą śmierci?
Może to już my sami poradzimy sobie z karaniem, tak więc Boże karanie zbędne?

Pn lip 31, 2017 2:30 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona